zapalenie wątroby typu A, zapalenie wątroby, choroba brudnych rąk, szczepienie na WZW typu A, WZW, WZW typu A
Ewelina Sochacka

Dwa ogniska zachorowań na WZW typu A w Polsce. Czy wraca „choroba brudnych rąk”?

Wykryto dwa ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A – w województwie podlaskim i województwie lubuskim. WZW A to choroba zakaźna przenoszona głównie drogą pokarmową. Zachorowań nie jest dużo, niemniej dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

  1. WZW typu A – dwukrotny wzrost zachorowań
  2. Wirusowe zapalenie wątroby typu A – jak dochodzi do zakażenia i jakie są objawy?
  3. Drogi zakażenia WZW A

WZW typu A – dwukrotny wzrost zachorowań

W Polsce odnotowano dwukrotny wzrost zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu A w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Główne ogniska choroby zlokalizowano w województwie podlaskim (10 zakażeń) i województwie lubuskim (20 zakażeń).

W ramach działań zapobiegawczych w województwie lubuskim zaszczepiono około 500 osób, jednak – jak podkreśla Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski – nie wszyscy są zainteresowani tą formą profilaktyki i nie zgłaszają się na proponowane szczepienia.

Skuteczność dwudawkowego szczepienia na WZW A szacuje się na około 98%, a ochrona utrzymuje się przez co najmniej 15 lat.

Co istotne, choroba może rozwijać się bezobjawowo przez okres do ośmiu tygodni, a to dodatkowo utrudnia jej wykrycie.

O sukcesie w procesie wygaszania ognisk będzie można powiedzieć po około 2 miesiącach od momentu postawienia diagnozy ostatniemu pacjentowi (średni czas inkubacji choroby wynosi od 15 do 50 dni).

Powiązane produkty

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – jak dochodzi do zakażenia i jakie są objawy?

Najczęściej do zakażenia wirusem HAV (ang. Hepatitis A Virus) dochodzi poprzez drogę pokarmową (fekalno-oralną) – spożycie skażonej wody lub żywności, a ponadto kontakt z osobą zakażoną lub z zanieczyszczoną powierzchnią. WZW typu A nazywa się powszechnie „chorobą brudnych rąk”. Wirus może być odporny na mrożenie i zakwaszanie (żywność).

ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI RĄK

ARTYKUŁY HIGIENICZNE

MYDŁA W KOSTCE I PŁYNIE

Drogi zakażenia WZW A

  1. Spożycie skażonej żywności i wody – wirus może znajdować się w:

  • surowych warzywach i owocach,

  • niedogotowanych owocach morza,

  • wodzie zanieczyszczonej fekaliami.

  1. Kontakt z zakażoną osobą – np. przez:

  • kontakt z wydalinami i krwią zakażonego,

  • stosunki seksualne (zwłaszcza oralno-analne).

  1. Zanieczyszczone przedmioty – wirus może przenosić się przez dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust.

Objawy WZW A zazwyczaj są cięższe u osób dorosłych niż u dzieci (najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo) i przypominają grypę – pojawiają się gorączka, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe. Można zaobserwować także nudności, apatię, brak apetytu, ból brzucha (głównie po prawej stronie w okolicach wątroby), biegunkę lub zaparcia.

W Europie odnotowuje się rocznie około 10 000 zachorowań. W Polsce liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) w ostatnich latach przedstawia się następująco:

  • 2023 rok: 209 przypadków,

  • 2024 rok: 319 przypadków,

  • 2025 rok: do końca lutego odnotowano 116 przypadków.

  1. WZW typu A, [online] https://vaccination-info.europa.eu/pl/disease-factsheets/hepatitis-a [dostęp:] 19.03.2025.
  2. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), [online] https://www.gov.pl/web/gis/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-wzw-a [dostęp:] 19.03.2025.
  3. Hepatitis, [online] https://www.who.int/health-topics/hepatitis#tab=tab_1 [dostęp:] 19.03.2025.
  4. Factsheet about hepatitis A, [online] https://www.ecdc.europa.eu/en/hepatitis-A/facts [dostęp:] 19.03.2025.
  5. K. Gmachowska, WZW A – przyczyny, objawy, leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A. Jak można zarazić się wirusem HAV?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a15576-WZW_A__przyczyny_objawy_leczenie_wirusowego_zapalenia_watroby_typu_A._Jak_mozna_zarazic_sie_wirusem_HAV [dostęp:] 19.03.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienie WZW B – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepienia przeciw WZW typu B

    Szczepienie WZW B jest w Polsce szczepieniem obowiązkowym. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wykonuje się je u noworodka w pierwszej dobie życia, a pełny cykl szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje trzy dawki. U zdrowych osób nie wymaga się podawania dawek przypominających. Szczepionkę podaje się domięśniowo.

  • Wskazania do szczepienia przeciwko WZW typu B

    Wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli WZW B, to choroba wywoływana zakażeniem wirusem HBV. W dzisiejszych czasach na szczęście istnieje możliwość szczepienia przeciwko tej groźnej chorobie.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • WZW B – przyczyny, objawy, leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jak można zarazić się wirusem HBV?

    Wirusowe zapalenie wątroby typu B, w skrócie nazywane WZW B, należy do groźnych chorób zakaźnych. Wywołuje ją wirus HBV.  Schorzenie może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Czym dokładnie jest WZW B, w jaki sposób dochodzi do zakażenia i w jaki sposób można się przed nim uchronić? Podpowiadamy. 

  • Choroba brudnych rąk znów jest groźna

    Gwałtowny wzrost zachorowań na WZW typu A, czyli żółtaczkę pokarmową, odnotował Państwowy Zakład Higieny. Wirus zazwyczaj kojarzony z brakiem higieny, przeciw któremu szczepią się przede wszystkim osoby podróżujące do egzotycznych krajów, uaktywnił się także w innych zakątkach świata.

  • ABC wirusowego zapalenia wątroby

    Wirusowe zapalenie wątroby (w skrócie WZW) to choroba zakaźna wywołana przez wirusy zapalenia wątroby. Obecnie dobrze znamy pięć wirusów zapalenia wątroby: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV.

  • Kolejny przypadek błonicy? 30-latek w stanie ciężkim

    Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie trafił 30-letni mężczyzna z podejrzeniem błonicy. To kolejny przypadek choroby w ostatnich kilku tygodniach w Polsce.

  • Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – Polska pierwsza w Europie

    Polska odnotowuje najszybszy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 w Europie – alarmują eksperci. Choroba coraz częściej dotyka dzieci bez obciążeń rodzinnych. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych, które mogą pomóc w wykryciu cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Takie inicjatywy ruszyły już m.in. na Podlasiu i w Warszawie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl