NEUROLOG, LABOLATORIUM, LEKARZ
Ewelina Sochacka

Nowy polski lek przeciwpadaczkowy zatwierdzony przez FDA

16 stycznia 2025 roku Agencja Żywności i Leków (FDA) nadała status leku cząsteczce iQ-007, która została odkryta przez naukowców z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego CM. iQ-007 to tak zwany lek sierocy, który zostanie wykorzystany w terapii zespołu Dravet.

  1. iQ-007 to lek sierocy – co to oznacza?
  2. Kiedy mówi się o chorobie rzadkiej?
  3. Zespół Dravet – co to za choroba?
  4. Jak działa cząsteczka iQ-007?

iQ-007 to lek sierocy – co to oznacza?

Lek sierocy (ang. orphan drug) to preparat przeznaczony do terapii chorób rzadkich, czyli takich, które dotykają niewielką liczbę pacjentów. Ze względu na ograniczony rynek zbytu opracowywanie takich leków jest często nieopłacalne dla firm farmaceutycznych. Są one produkowane w celu zaspokojenia potrzeb zdrowia publicznego. Aby zachęcić do pracy nad nimi oraz do ich produkcji rządy i organizacje regulacyjne (np. FDA w USA, EMA w Europie) oferują różne przywileje, takie jak:

  • ulgi podatkowe,
  • dłuższa ochrona patentowa,
  • szybsze procedury zatwierdzania,
  • dotacje na badania kliniczne.

Leki sieroce są kluczowe w leczeniu chorób rzadkich, takich jak mukowiscydoza, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) czy niektóre rzadkie nowotwory.

WITAMINY I MINERAŁY

LEKI PRZECIWBÓLOWE

LEKI NA USPOKOJENIE

Kiedy mówi się o chorobie rzadkiej?

O chorobie mówi się, że jest rzadka, jeśli dotyka stosunkowo małą liczbę osób w populacji. W Unii Europejskiej za rzadką uznaje się chorobę, która występuje u mniej niż 1 na 2000 osób. W Stanach Zjednoczonych definicja ta obejmuje choroby dotykające mniej niż 200 000 osób w całym kraju. Chociaż każda pojedyncza choroba rzadka występuje u niewielkiej liczby pacjentów, łącznie choroby rzadkie dotykają miliony ludzi na całym świecie. Wiele z nich ma podłoże genetyczne i często są trudne do zdiagnozowania i leczenia.

Powiązane produkty

Zespół Dravet – co to za choroba?

Zespół Dravet to rzadka, ciężka postać padaczki o podłożu genetycznym (nazywana także epilepsją genetyczną), która zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Choroba ta jest związana z mutacją genu SCN1A, który koduje kanały sodowe w neuronach. Powoduje to nadmierną pobudliwość układu nerwowego i prowadzi do częstych, trudnych do kontrolowania napadów padaczkowych.

Dotychczas nie było leku stosowanego w przypadku zespołu Dravet, a terapia polegała na kontrolowaniu napadów padaczkowych za pomocą innych dostępnych leków przeciwpadaczkowych, np. Stiripentolu. Dodatkowo stosuje się terapię wspomagającą, np. dietę ketogenną, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Szacuje się, że z powodu zespołu Dravet umiera 15–20% pacjentów, co jest konsekwencją ciężkich napadów padaczkowych lub związanych z nimi urazów.

Jak działa cząsteczka iQ-007?

Cząsteczka iQ-007 ma unikalny mechanizm działania, dotychczas niewystępujący w przypadku leków przeciwpadaczkowych, który polega na usuwaniu z przestrzeni synaptycznej nadmiaru glutaminianu, czyli głównego neuroprzekaźnika pobudzającego w ośrodkowym układzie nerwowym.

Nadmierne stężenie glutaminianu w mózgu przyczynia się do rozwoju wielu chorób neurologicznych, neurodegeneracyjnych i psychiatrycznych. Dlatego jego normalizacja, wywołana przez iQ-007, może stanowić nowatorskie podejście terapeutyczne w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, stwardnienie rozsiane (SM), stwardnienie zanikowe boczne (SLA), udary niedokrwienne mózgu, przewlekły ból, schizofrenia, depresja, stany lękowe, autyzm oraz uzależnienia. Co więcej, preparat iQ-007 jest dobrze tolerowany przez organizm, ponieważ nie wywołuje senności, otępienia czy zaburzeń pamięci.

Prace nad tym preparatem zostały skomercjalizowane przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego CM w 2020 roku za pośrednictwem Centrum Transferu Technologii (CITTRU). Licencji udzieliła firma iQure Pharma Inc. z siedzibą w Princeton, USA. Analizy kluczowe dla procesu – potwierdzające skuteczność cząsteczki iQ-007 – zostały sfinansowane przez prywatnych inwestorów (finansowanie typu venture funding pozyskane przez iQure z USA, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii).

iQ-007 zyskał już uznanie w oczach wielu ekspertów, czego dowodem są złote i srebrne medale przyznane w ubiegłym roku na prestiżowych wystawach, m.in. International Exhibition Inventions Geneva i International Warsaw Invention Show.

  1. D. Skowronek, Diagnostyka i cele terapeutyczne w zespole Dravet, [online] https://www.termedia.pl/neurologia/Diagnostyka-i-cele-terapeutyczne-w-zespole-Dravet,58240.html [dostęp:] 11.02.2025.
  2. A. Zimmermann, R. Zimmermann, Sieroce produkty lecznicze, „Prawo w Farmacji” 2009, t. 65, nr 1, s. 15–18.
  3. Ł. Wspaniały, Naukowcy UJ CM opracowali cząsteczkę, która może posłużyć w terapii chorób neurologicznych, [online] https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/157111347 [dostęp:] 11.02.2025.
  4. Naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego opracowali cząsteczkę, która może posłużyć do terapii wielu chorób neurologicznych, [online] https://cm-uj.krakow.pl/indexn.php/collegium/aktualnosc/3432?fbclid=IwY2xjawIX3QZleHRuA2FlbQIxMAABHQx3lLMYlwAP-pnEnDGc_2s7yFsyfyByLz-3Iw4xmrmFV6tAdyI6rhyLtA_aem_gK72Yc1M_z_QHg44a68xAg [dostęp:] 11.02.2025.
  5. Styrypentol, Stripentolum - Zastosowanie, działanie, opis, [online] https://www.doz.pl/leki/w1116-stripentol [dostęp:] 11.02.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Stwardnienie zanikowe boczne

    Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do niszczenia komórek rogów przednich rdzenia kręgowego, jąder nerwów czaszkowych rdzenia przedłużonego oraz neuronów drogi piramidowej. Co to oznacza? W przebiegu SLA dochodzi do uszkodzenia struktur w układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za powstawanie i przewodzenie bodźców ruchowych, co prowadzi do postępującego upośledzenia ruchowego całego organizmu.

  • Stwardnienie rozsiane – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie SM

    Stwardnienie rozsiane (SM) to postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego, rozpoznawana zazwyczaj u młodych dorosłych. W jej przebiegu dochodzi do demielinizacji i rozpadu aksonów, co prowadzi do trwałego uszkodzenia struktur mózgu i rdzenia kręgowego. Stwardnienie rozsiane przebiega zazwyczaj wielofazowo, co oznacza, że występują okresy zaostrzeń i remisji. Jak dotąd, nie udało się opracować skutecznej metody leczenia SM, a stosowana terapia służy łagodzeniu objawów i pozwala spowolnić progresję tego schorzenia.

  • Schizofrenia – przyczyny i leczenie. Czy schizofrenia jest dziedziczna?

    Schizofrenia to przewlekła choroba, która zaliczana jest do stanów psychotycznych, czyli tzw. psychoz. Charakteryzuje się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym do danej sytuacji postrzeganiem i oceną rzeczywistości. Nie istnieje jedna przyczyna schizofrenii, wyróżnia się czynniki genetyczne, "organiczne” oraz społeczno–psychologiczne mogące prowokować wystąpienie objawów schizofrenii. Najlepsze rezultaty w leczeniu zaburzeń tego typu przynosi połączenie farmakoterapii oraz psychoterapii. Istotna w zapobieganiu nawrotom jest również rola osób otaczających chorego na schizofrenię

  • Autyzm atypowy – objawy, leczenie, przyczyny

    Autyzm atypowy to zaburzenie rozwojowe należące do spektrum autyzmu. Uważany jest za jedną z odmian autyzmu, zaraz obok autyzmu wczesnodziecięcego. Przez kilka ostatnich lat definicja autyzmu uległa jednak znacznym zmianom. Mimo że w nowej klasyfikacji diagnostycznej ICD-11 nie znajdziemy już tego pojęcia, w Polsce nadal obowiązuje ICD-10, a tym samym autyzm atypowy jest wciąż diagnozowanym zaburzeniem. Co warto o nim wiedzieć?

  • Padaczka – przyczyny, objawy, leczenie napadów padaczkowych

    Napad drgawek, potocznie zwany padaczką, to reakcja organizmu wywołana niewłaściwymi, nadmiernymi wyładowaniami neuronów mózgowych. Padaczka w terminologii medycznej to dwa lub więcej nieprowokowane napady padaczkowe w odstępstwie powyżej doby. Nie dotyczy to pojęcia drgawek gorączkowych, które występują u dzieci do 5. roku życia. Padaczka może objawiać się nie tylko poprzez drgawki, ale również utratę przytomności, omamy wzrokowe czy zaburzenia mowy.

  • Drgawki – przyczyny, rodzaje, leczenie

    Drgawki są jednym z najczęstszych objawów chorobowych jakie spotyka się u ludzi. Z badań wynika, że od 5 do 8% ludzi w ciągu życia ma pojedynczy lub przygodny napad drgawek.

  • Ziołowy wyciąg może pomóc w leczeniu epilepsji

    Badacze z Central South University w Chinach odkryli nowy, naturalny lek zdolny do ochrony komórek nerwowych przed uszkodzeniami w wyniku epilepsji. Mowa o wyciągu z krzewu eukomii zawierającym składnik aktywny — aukubinę, który wykazuje działanie ochronne wobec neuronów podczas ataków epileptycznych.

  • Dieta ketogeniczna może wspomagać terapię osób z autyzmem

    Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, który zakłada niemal całkowitą eliminację węglowodanów z menu oraz zwiększenie podaży tłuszczów. Naukowcy z Pekinu przeprowadzili badania z udziałem dzieci z autyzmem, z których wynika, że wprowadzenie tego sposobu odżywiania wpłynęło na poprawę kilku parametrów behawioralnej skali CARS.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl