Ziołowy wyciąg może pomóc w leczeniu epilepsji
Katarzyna Szulik

Ziołowy wyciąg może pomóc w leczeniu epilepsji

Badacze z Central South University w Chinach odkryli nowy, naturalny lek zdolny do ochrony komórek nerwowych przed uszkodzeniami w wyniku epilepsji. Mowa o wyciągu z krzewu eukomii zawierającym składnik aktywny — aukubinę, który wykazuje działanie ochronne wobec neuronów podczas ataków epileptycznych.

Wyniki badań naukowców ukazały się na łamach „The American Journal of Chinese Medicine”. W tym odłamie medycyny naturalnej eukomia jest znana pod nazwą du zhong i ceniona za antyoksydacyjne i neuroochronne właściwości wynikające z wysokiej zwartości aukubiny. 

Uczeni wykonali badanie na modelu zwierzęcym, by sprawdzić ochronny wpływ aukubiny na neurony w przypadku epilepsji. Najpierw podawali zwierzętom dawki w wysokości 5 lub 10 miligramów na kilogram przez okres 2 tygodni, a następnie pilokarpinę litową, by wywołać w zwierzętach objawy epilepsji. 

Ziołowy wyciąg — obiecujące rezultaty

Terapia obiema dawkami aukubiny w sposób znaczący zmniejszała liczbę martwych neuronów i zwiększała liczbę tych, które przetrwały w szczurzym hipokampie po wywołaniu ataku epilepsji. Równocześnie aukubina hamowała białka nekroptozy oraz zwiększała rozpowszechnienie białek autofagicznych w hipokampie. Wyniki te wskazują, że może ona zmniejszać uszkodzenia powodowane przez stan padaczkowy, wywołując autofagię i hamując śmierć komórek zapalnych. Dzięki tym odkryciom chińscy naukowcy doszli do wniosku, że aukubinę można stosować w leczeniu lub zapobieganiu uszkodzeniom komórek nerwowych spowodowanym padaczką.

Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu charakteryzującą się nieprzewidywalnymi napadami — krótkimi epizodami mimowolnych ruchów, które mogą obejmować część ciała lub całe ciało. Czasami napadom towarzyszy utrata przytomności i kontrola czynności jelit lub pęcherza. Jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych na świecie dotykającym ponad 50 milionów ludzi.

Pomoc w leczeniu epilepsji — ziołowy wyciąg

Eukomia oferuje wiele innych korzyści zdrowotnych. Jednym z nich jest ochrona przed chorobą Parkinsona. W badaniu opublikowanym w „BMC Complementary and Alternative Medicine” naukowcy odkryli, że zioło można stosować jako alternatywne i uzupełniające leczenie parkinsona ze względu na jego zdolność do ulepszenia systemu ubikwityna-proteasom. To kluczowy system degradacji białka, który może przyczynić się do zapobiegania neurodegeneracji. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Korean Society of Applied Pharmacology” również wykazało, że eukomia może być przydatna w łagodzeniu deficytów uczenia się i pamięci oraz w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Ponadto badania pokazały, że ta roślina lecznicza jest korzystna dla zdrowia kości. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Phytotherapy Research” uświadamia, że eukomia może pomóc we wzroście kości u dzieci cierpiących na opóźnienie wzrostu, a także spowolnić zwyrodnienie stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową. W innym badaniu opublikowanym w „The American Journal of Chinese Medicine” odnotowano, że leczenie eukomią niekiedy zapobiega osteoporozie wywołanej niewydolnością poprzez regulowanie metabolizmu kości. Sugeruje to, że roślina może być stosowana jako alternatywna terapia zapobiegająca wspomnianemu stanowi.

Eukomia oferuje pewne korzyści zdrowotne również sercu. Badanie kliniczne opublikowane w czasopiśmie „Alternative Medicine Review” wykazało, że ekstrakt z kory eukomii jest bezpiecznym i skutecznym alternatywnym sposobem leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto roślina zapobiegała i leczyła również niealkoholową, stłuszczeniową chorobę wątroby wywołaną otyłością lub cukrzycą typu 2 (donosi badanie opublikowane w czasopiśmie „PLOS One”. Aukubina i genipozyd poprawiły aktywność lizosomalną i regulowały lizosomalną translokację BAX, co doprowadziło do zwiększenia odporności na lipotoksyczność wątroby.

Powiązane produkty

Lek na stwardnienie rozsiane pomoże w epilepsji

W kwietniu tego roku ukazały się wyniki innego badania nad epilepsją prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Avivie. Badacze odkryli, że lek powszechnie stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego może po niezbędnych modyfikacjach zostać użyty do leczenia pacjentów z padaczką. To dobra wiadomość dla ludzi z zespołem Dravet, jednej z najniebezpieczniejszych postaci padaczki u dzieci, dla której obecnie nie ma skutecznego leczenia.

Padaczka charakteryzuje się znaczącymi zmianami w aktywności metabolicznej mózgu. Aby scharakteryzować te zmiany, naukowcy włączyli informację genetyczną pacjentów z epilepsją zebranych z opublikowanych baz danych do obliczeniowego modelu metabolicznego opracowanego w laboratorium w celu identyfikacji genów, które przekształcają stan metaboliczny choroby padaczkowej w zdrowy.

Wiodącą prognozą modelowania metabolicznego był gen dehydrogenazy dihydroorotanowej (DHODH), który jest zlokalizowany w mitochondriach, służąc jako źródło energii komórki.

Dane uzyskane przez badaczy sugerują, że hamowanie DHODH przez lek zatwierdzony do leczenia stwardnienia rozsianego (z powodu jego działania immunosupresyjnego we krwi) spowodowało stabilne hamowanie aktywności neuronalnej bez pogarszania mechanizmów kompensujących do zaburzeń zależnych od aktywności.

Analiza obliczeniowa wskazuje, że DHODH odgrywa główną rolę w stanie metabolicznym stworzonym przez dietę ketogeniczną — bogatą w tłuszcz i białka oraz ubogą w węglowodany, która skutecznie zmniejsza częstość występowania napadów padaczkowych.

  1. G. Zdunić, I. Beara, T. Janković, Quantitative Determination of Aucubin in Seven Plantago Species Using HPLC, ,,ResearchGate” [online], 10.1080/00032711003725581, [dostęp: 24.05.2019].
  2. J.J. Wang, W.H. Wu, Z. Kang i in., Research advances in pharmacology of aucubin and aucubigenin, ,,PubMed” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18338591, [dostęp: 24.05.2019].
  3. J. Wang, W.H. Huang, Y. Li i in., The protective effect of aucubin from eucommia ulmoides against status epilepticus by inducing autophagy and inhibiting NEC Roptosis, „The American Journal of Chinese Medicine” [online], DOI: 10.1142/S0192415X17500331, [dostęp: 24.05.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij