×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ziołowy wyciąg może pomóc w leczeniu epilepsji

Badacze z Central South University w Chinach odkryli nowy, naturalny lek zdolny do ochrony komórek nerwowych przed uszkodzeniami w wyniku epilepsji. Mowa o wyciągu z krzewu eukomii zawierającym składnik aktywny — aukubinę, który wykazuje działanie ochronne wobec neuronów podczas ataków epileptycznych.

Wyniki badań naukowców ukazały się na łamach „The American Journal of Chinese Medicine”. W tym odłamie medycyny naturalnej eukomia jest znana pod nazwą du zhong i ceniona za antyoksydacyjne i neuroochronne właściwości wynikające z wysokiej zwartości aukubiny. 

Uczeni wykonali badanie na modelu zwierzęcym, by sprawdzić ochronny wpływ aukubiny na neurony w przypadku epilepsji. Najpierw podawali zwierzętom dawki w wysokości 5 lub 10 miligramów na kilogram przez okres 2 tygodni, a następnie pilokarpinę litową, by wywołać w zwierzętach objawy epilepsji. 

Ziołowy wyciąg — obiecujące rezultaty

Terapia obiema dawkami aukubiny w sposób znaczący zmniejszała liczbę martwych neuronów i zwiększała liczbę tych, które przetrwały w szczurzym hipokampie po wywołaniu ataku epilepsji. Równocześnie aukubina hamowała białka nekroptozy oraz zwiększała rozpowszechnienie białek autofagicznych w hipokampie. Wyniki te wskazują, że może ona zmniejszać uszkodzenia powodowane przez stan padaczkowy, wywołując autofagię i hamując śmierć komórek zapalnych. Dzięki tym odkryciom chińscy naukowcy doszli do wniosku, że aukubinę można stosować w leczeniu lub zapobieganiu uszkodzeniom komórek nerwowych spowodowanym padaczką.

Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu charakteryzującą się nieprzewidywalnymi napadami — krótkimi epizodami mimowolnych ruchów, które mogą obejmować część ciała lub całe ciało. Czasami napadom towarzyszy utrata przytomności i kontrola czynności jelit lub pęcherza. Jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych na świecie dotykającym ponad 50 milionów ludzi.

Pomoc w leczeniu epilepsji — ziołowy wyciąg

Eukomia oferuje wiele innych korzyści zdrowotnych. Jednym z nich jest ochrona przed chorobą Parkinsona. W badaniu opublikowanym w „BMC Complementary and Alternative Medicine” naukowcy odkryli, że zioło można stosować jako alternatywne i uzupełniające leczenie parkinsona ze względu na jego zdolność do ulepszenia systemu ubikwityna-proteasom. To kluczowy system degradacji białka, który może przyczynić się do zapobiegania neurodegeneracji. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Korean Society of Applied Pharmacology” również wykazało, że eukomia może być przydatna w łagodzeniu deficytów uczenia się i pamięci oraz w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Ponadto badania pokazały, że ta roślina lecznicza jest korzystna dla zdrowia kości. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Phytotherapy Research” uświadamia, że eukomia może pomóc we wzroście kości u dzieci cierpiących na opóźnienie wzrostu, a także spowolnić zwyrodnienie stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową. W innym badaniu opublikowanym w „The American Journal of Chinese Medicine” odnotowano, że leczenie eukomią niekiedy zapobiega osteoporozie wywołanej niewydolnością poprzez regulowanie metabolizmu kości. Sugeruje to, że roślina może być stosowana jako alternatywna terapia zapobiegająca wspomnianemu stanowi.

Eukomia oferuje pewne korzyści zdrowotne również sercu. Badanie kliniczne opublikowane w czasopiśmie „Alternative Medicine Review” wykazało, że ekstrakt z kory eukomii jest bezpiecznym i skutecznym alternatywnym sposobem leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto roślina zapobiegała i leczyła również niealkoholową, stłuszczeniową chorobę wątroby wywołaną otyłością lub cukrzycą typu 2 (donosi badanie opublikowane w czasopiśmie „PLOS One”. Aukubina i genipozyd poprawiły aktywność lizosomalną i regulowały lizosomalną translokację BAX, co doprowadziło do zwiększenia odporności na lipotoksyczność wątroby.

Lek na stwardnienie rozsiane pomoże w epilepsji

W kwietniu tego roku ukazały się wyniki innego badania nad epilepsją prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Avivie. Badacze odkryli, że lek powszechnie stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego może po niezbędnych modyfikacjach zostać użyty do leczenia pacjentów z padaczką. To dobra wiadomość dla ludzi z zespołem Dravet, jednej z najniebezpieczniejszych postaci padaczki u dzieci, dla której obecnie nie ma skutecznego leczenia.

Padaczka charakteryzuje się znaczącymi zmianami w aktywności metabolicznej mózgu. Aby scharakteryzować te zmiany, naukowcy włączyli informację genetyczną pacjentów z epilepsją zebranych z opublikowanych baz danych do obliczeniowego modelu metabolicznego opracowanego w laboratorium w celu identyfikacji genów, które przekształcają stan metaboliczny choroby padaczkowej w zdrowy.

Wiodącą prognozą modelowania metabolicznego był gen dehydrogenazy dihydroorotanowej (DHODH), który jest zlokalizowany w mitochondriach, służąc jako źródło energii komórki.

Dane uzyskane przez badaczy sugerują, że hamowanie DHODH przez lek zatwierdzony do leczenia stwardnienia rozsianego (z powodu jego działania immunosupresyjnego we krwi) spowodowało stabilne hamowanie aktywności neuronalnej bez pogarszania mechanizmów kompensujących do zaburzeń zależnych od aktywności.

Analiza obliczeniowa wskazuje, że DHODH odgrywa główną rolę w stanie metabolicznym stworzonym przez dietę ketogeniczną — bogatą w tłuszcz i białka oraz ubogą w węglowodany, która skutecznie zmniejsza częstość występowania napadów padaczkowych.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. G. Zdunić, I. Beara, T. Janković, Quantitative Determination of Aucubin in Seven Plantago Species Using HPLC, ,,ResearchGate” [online], 10.1080/00032711003725581, [dostęp: 24.05.2019].
  2. J.J. Wang, W.H. Wu, Z. Kang i in., Research advances in pharmacology of aucubin and aucubigenin, ,,PubMed” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18338591, [dostęp: 24.05.2019].
  3. J. Wang, W.H. Huang, Y. Li i in., The protective effect of aucubin from eucommia ulmoides against status epilepticus by inducing autophagy and inhibiting NEC Roptosis, „The American Journal of Chinese Medicine” [online], DOI: 10.1142/S0192415X17500331, [dostęp: 24.05.2019].

Podziel się: