mikroplastik, drobinki plastiku, badanie mikropastiku
Ewelina Sochacka

Nanoplastik w ludzkim mózgu – nowe badanie niepokoi

Mikroplastik może gromadzić się w ludzkim mózgu w znacznie wyższych stężeniach niż w innych narządach – wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nowego Meksyku. Odkrycie to budzi poważne obawy dotyczące potencjalnego wpływu mikroplastiku na zdrowie człowieka, zwłaszcza w kontekście chorób neurodegeneracyjnych.

  1. Mikroplastik i nanoplastik – czym są i czym się różnią?
  2. Czym różni się nanoplastik od mikroplastiku?
  3. Mikroplastiki w organizmie człowieka
  4. Związek mikroplastików z demencją
  5. Konieczność dalszych badań nad mikroplastikiem
  6. Jak ograniczyć kontakt z mikroplastikami?

Mikroplastik i nanoplastik – czym są i czym się różnią?

Nanoplastik to drobne cząsteczki plastiku o wielkości mniejszej niż 1 mikrometr (czyli 1000 razy mniejsze niż 1 mm). Jest podgrupą mikroplastików. Powstaje w wyniku degradacji większych plastikowych odpadów oraz może być celowo produkowany do zastosowań przemysłowych.

Czym różni się nanoplastik od mikroplastiku?

  • Mikroplastik – ma wielkość od 1 µm do 5 mm i jest obecny w wodzie, glebie, powietrzu, żywności czy kosmetykach. 
  • Nanoplastik – jest znacznie mniejszy i może przenikać do komórek organizmu, w tym pokonywać barierę krew-mózg, jest wszechobecny w środowisku.

Niewielki rozmiar nanoplastiku sprawia, że może on przenikać do tkanek organizmu, w których może potencjalnie wywoływać:

  • stres oksydacyjny, czyli uszkodzenia komórek przez wolne rodniki,
  • reakcje zapalne, które mogą przyczyniać się do chorób neurodegeneracyjnych,
  • zaburzenia metaboliczne związane z kumulacją toksycznych substancji.

Powiązane produkty

Mikroplastiki w organizmie człowieka

Badacze z Uniwersytetu Nowego Meksyku potwierdzili, że nanoplastik gromadzi się w organizmie człowieka – szczególnie w mózgu, wątrobie, jądrach, naczyniach krwionośnych oraz nerkach. Co istotne, jego nagromadzenie w mózgu okazało się znacznie (nawet 30-krotnie) wyższe niż w innych organach.

Podczas badań opisanych w czasopiśmie „Nature Medicine” wykonywano sekcje zwłok pacjentów, którzy zmarli między 45. a 50. rokiem życia. Ilość nanoplastiku, który wykryto w mózgach, porównano do objętości plastikowej łyżeczki.

Według badaczy mózg współczesnego człowieka w około 0,5% składa się z mikroplastików.

Analizy wykazały, że w ciągu ostatnich ośmiu lat (między 2016 a 2024 rokiem) ilość tych cząsteczek w ludzkim organizmie wzrosła aż o 50%, co sugeruje rosnącą ekspozycję na mikroplastiki w codziennym życiu. Najczęściej wykrywanym polimerem był polietylen (PE, składnik m.in. opakowań i pojemników plastikowych, kosmetyków, artykułów higienicznych i budowalnych, ubrań, zabawek czy tekstyliów).

Związek mikroplastików z demencją

Jednym z najbardziej niepokojących odkryć badaczy było powiązanie między obecnością mikroplastiku w mózgu a występowaniem demencji. Osoby, u których zdiagnozowano tę chorobę, miały nawet dziesięciokrotnie wyższe stężenia mikroplastiku w mózgu w porównaniu z osobami zdrowymi.

Mimo że naukowcy wykazali korelację między tymi czynnikami, nie jest jeszcze jasne, czy nanoplastik bezpośrednio przyczynia się do rozwoju demencji, czy też jego nagromadzenie jest skutkiem choroby, która upośledza barierę krew-mózg oraz mechanizmy oczyszczające (immunologiczne).

HERBATY ZIOŁOWE

NATURALNE SUPLEMENTY

DZBANKI I BUTELKI FILTRUJĄCE

Konieczność dalszych badań nad mikroplastikiem

Temat mikroplastików – niezależnie od wielkości cząsteczek – stanowi ogromny i niezdefiniowany w pełni obszar, którym zajmuje się wiele ośrodków naukowych na całym świecie. Niezbędne jest dopracowanie metod pomiaru, dzięki którym analiza ilości mikroplastików w poszczególnych organach będzie bardziej wiarygodna i precyzyjna. Dotychczas nie udało się opracować ostatecznych dowodów na to, że nanoplastik w mózgu bezpośrednio wpływa na jego funkcjonowanie i że jest neurotoksyczny.

Jak ograniczyć kontakt z mikroplastikami?

Ponieważ mikroplastiki są wszechobecne, ich całkowite unikanie jest trudne. Istnieje jednak kilka sposobów na ograniczenie ekspozycji, np.:

  • unikanie kupowania i spożywania żywności z plastikowych opakowań,
  • filtrowanie wody pitnej,
  • wybieranie ubrań z naturalnych materiałów, ograniczenie zakupu odzieży ze sztucznych włókien,
  • ograniczenie użycia kosmetyków zawierających mikroplastik.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nanoplastik uszkadza komórki wątroby i płuc

    Nie jest jeszcze w pełni jasne, jak nanoplastik wpływa na ludzki organizm, zatem naukowcy nieustannie szukają odpowiedzi na to pytanie. Niedawno odkryli, że zakłóca on procesy metaboliczne komórek wątroby i płuc. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science & Technology”.

  • Każdy z nas nieświadomie zjada plastik

    Jest przede wszystkim w rybach i owocach morza, ale też w piwie, miodzie, a nawet w wodzie butelkowanej – mikroplastik trafia do ludzkich organizmów niepostrzeżenie, pokazując ogromną skalę zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Ten temat stał się motywem przewodnim 26 Europejskiego Tygodnia Gastroenterologicznego.

  • Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?

    Oczyszczacze powietrza cieszą się rosnącą popularnością. Jak działają te urządzenia? Czy rzeczywiście są skuteczne? Czy mogą pomóc w zmniejszeniu przenoszenia koronawirusa i chronić przed COVID-19?

  • Woda – jej rodzaje i właściwości

    Woda jest źródłem życia. Stanowi główny składnik naszej planety oraz większości organizmów ją zamieszkujących. Z chemicznego punktu widzenia jest to tlenek wodoru, czyli popularne H2O. Cząsteczka zawierająca zaledwie trzy atomy ma tak ciekawe i niezastąpione właściwości, że bez niej życie na Ziemi w obecnym stanie nie miałoby prawa istnieć. Równocześnie wytłumaczenie jej niektórych właściwości nadal jest wyzwaniem, przed którym stoją naukowcy. 

  • Woda z kranu czy butelkowana? Sprawdź, jaką wodę wybrać!

    Odpowiednie nawodnienie organizmu jest sprawą kluczową dla osób w każdym wieku – dietetycy zalecają osobom dorosłym picie około 2 litrów płynów dziennie, a w czasie upałów odpowiednio więcej. Pojawia się więc pytanie: jaką wodę wybrać? Czy ta z kranu jest wystarczająco dobra, czy warto sięgnąć po wodę butelkowaną? Poznaj odpowiedź na kilka często zadawanych pytań.

  • Ftalany mogą zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet

    Ftalany to grupa związków organicznych stosowanych w wielu gałęziach przemysłu, można je znaleźć m.in. w kosmetykach, zabawkach, opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych, farbach czy wykładzinach. Mogą mieć one negatywny wpływ na zdrowie człowieka, m.in. na układ hormonalny czy oddechowy. Naukowcy z University of Michigan School of Public Health w Stanach Zjednoczonych odkryli, że wysoki poziom ftalanów u kobiet w średnim wieku zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.

  • Jakość nasienia a długość życia mężczyzn. Przełomowe badania

    Według najnowszych wyników badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie „Human Reproduction” jakość nasienia, a tym samym płodność mężczyzn, może być powiązana z ryzykiem śmiertelności, będąc jednocześnie swoistym biomarkerem dla ewentualnych problemów ze zdrowiem, które mogą pojawić się u pacjenta w przyszłości.

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Leki na RSV, mukowiscydozę, raka piersi

    29 terapii znajdzie się na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku. Zostaną nimi objęte kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy. O zmianach m.in. w refundacji leków poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl