Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?
Justyna Piekara

Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?

Oczyszczacze powietrza cieszą się rosnącą popularnością. Jak działają te urządzenia? Czy rzeczywiście są skuteczne? Czy mogą pomóc w zmniejszeniu przenoszenia koronawirusa i chronić przed COVID-19?

Jak działają urządzenia filtrujące powietrze?

Oczyszczacze zwykle składają się z filtrów (z węglem aktywnym lub HEPA) oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrze. Gdy przepływa ono przez filtr, zanieczyszczenia są wychwytywane. To, jakie cząstki są usuwane z powietrza, zależy od typu urządzenia, inżynierowie korzystają z różnych rozwiązań technologicznych. Niektóre przenośne oczyszczacze powietrza mają lampy ultrafioletowe, które według producentów zabijają chorobotwórcze mikroorganizmy. Inne wykorzystują jonizatory, aby przyciągnąć ujemne jony, które wiążą się z kurzem i alergenami, co sprawia, że osiadają one w powietrzu. 

O ile większość z nich radzi sobie dość dobrze z kurzem czy pyłkami, to funkcjonalność oczyszczaczy powietrza jest ograniczona pod względem filtrowania zanieczyszczeń w postaci gazów. Oczyszczacze powietrza wychwytują tylko cząsteczki unoszące się w powietrzu, co oznacza, że urządzenia nie mogą filtrować zanieczyszczeń, które opadły na podłogę i meble.

Oczyszczacze powietrza przynoszą ulgę osobom z chorobami układu oddechowego

Oczyszczacze powietrza mogą neutralizować niektóre zagrożenia stwarzane przez zanieczyszczenie powietrza. Usuwają alergeny, pleśnie i toksyny, mogą skutecznie ograniczyć liczbę infekcji dróg oddechowych oraz być prawdziwym wybawieniem dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, w tym alergie, astmę czy Przewlekłą Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP)

Przed zakupem urządzenia upewnij się jednak, że dany model nie produkuje ozonu, który wprawdzie pomaga eliminować zanieczyszczenia, jednak może być drażniący płuc i dodatkowo nasilać objawy choroby.

Ponadto eliminacja alergenów z powietrza może przyczynić się do poprawy nastroju i funkcji poznawczych, a pozbawienie go szkodliwych związków chemicznych jest w stanie obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów, zaburzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych.

Polecane dla Ciebie

Oczyszczacze powietrza vs. COVID-19

Cząsteczki COVID-19 mają rozmiar około 0,1 mikrona, ale zwykle są związane ze znacznie większymi kroplami wody lub aerozolu, dzięki czemu mogą zostać wychwycone za pomocą oczyszczaczy powietrza, nie są one jednak w stanie powstrzymać bezpośredniej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Zanim powietrze zostanie wciągnięte do oczyszczacza, wirus może już wtargnąć do naszego układu oddechowego.

Raport przygotowany przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) mówi o tym, że oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wysokowydajny filtr HEPA, mogą zmniejszyć narażenie na aerozole związane z koronawirusem w pomieszczeniach. Badacze nie uwzględnili jednak działania oczyszczacza powietrza w rzeczywistych warunkach i pominęli istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność pracy urządzenia, takie jak wielkość pomieszczenia i możliwość przepływu powietrza przez otwarte okna.

Zwykle filtry HEPA mogą wychwytywać cząstki o wartości zaledwie 0,3 mikrona. Niektóre oczyszczacze powietrza z UV mogą zabijać mniejsze patogeny, ale nie ma konkretnych badań wykazujących, że są w stanie wyeliminować koronawirusa SARS-CoV-2.

Wzrost zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Jakie są ich źródła?

Według raportu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA, Environmental Protection Agency) powietrze w pomieszczeniach może mieć do pięciu razy wyższy poziom zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz.

Stężenia niektórych zanieczyszczeń w pomieszczeniach wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach. Energooszczędna konstrukcja domów, która może wiązać się z niewystarczającym poziomem wentylacji oraz zwiększone wykorzystanie syntetycznych materiałów budowlanych przyczyniają się do takiego stanu. Większość zanieczyszczeń wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach pochodzi ze źródeł wewnątrz budynków. Oprócz tych pochodzenia naturalnego, takich jak pleśń czy sierść zwierząt oraz ubocznych produktów spalania, są wśród nich używane w gospodarstwach domowych środki czyszczące oraz kosmetyki do higieny osobistej.

  1. K, Herney, Do air purifiers actually work?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/allergies/do-air-purifiers-work#efficacy, [dostęp:] 26.10.2021.
  2. R. Rothman, Do air purifiers actually work?, „goodhousekeeping.com” [online], https://www.goodhousekeeping.com/appliances/air-purifier-reviews/a25252001/do-air-purifiers-work/, [dostęp:] 26.10.2021.
  3. What are the trends in indoor air quality and their effects on human health?, „epa.gov” [online], https://www.epa.gov/report-environment/indoor-air-quality, [dostęp:] 26.10.2021.
  4. W. G. Lindsley, R. C. Derk, J. P. Coyle, Efficacy of portable air cleaners and masking for reducing indoor exposure to simulated exhaled SARS-CoV-2 aerosols – United States, „cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7027e1.htm, [dostęp:] 26.10.2021.
  5. G. McKinnen, 8 benefits of an air purifier, „amerisleep.com” [online], https://amerisleep.com/blog/benefits-of-an-air-purifier/, [dostęp:] 26.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij