Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?
Oczyszczacze powietrza cieszą się rosnącą popularnością. Jak działają te urządzenia? Czy rzeczywiście są skuteczne? Czy mogą pomóc w zmniejszeniu przenoszenia koronawirusa i chronić przed COVID-19?
Jak działają urządzenia filtrujące powietrze?
Oczyszczacze zwykle składają się z filtrów (z węglem aktywnym lub HEPA) oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrze. Gdy przepływa ono przez filtr, zanieczyszczenia są wychwytywane. To, jakie cząstki są usuwane z powietrza, zależy od typu urządzenia, inżynierowie korzystają z różnych rozwiązań technologicznych. Niektóre przenośne oczyszczacze powietrza mają lampy ultrafioletowe, które według producentów zabijają chorobotwórcze mikroorganizmy. Inne wykorzystują jonizatory, aby przyciągnąć ujemne jony, które wiążą się z kurzem i alergenami, co sprawia, że osiadają one w powietrzu.
Oczyszczacze powietrza przynoszą ulgę osobom z chorobami układu oddechowego
Oczyszczacze powietrza mogą neutralizować niektóre zagrożenia stwarzane przez zanieczyszczenie powietrza. Usuwają alergeny, pleśnie i toksyny, mogą skutecznie ograniczyć liczbę infekcji dróg oddechowych oraz być prawdziwym wybawieniem dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, w tym alergie, astmę czy Przewlekłą Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP).
Ponadto eliminacja alergenów z powietrza może przyczynić się do poprawy nastroju i funkcji poznawczych, a pozbawienie go szkodliwych związków chemicznych jest w stanie obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów, zaburzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych.
Oczyszczacze powietrza vs. COVID-19
Cząsteczki COVID-19 mają rozmiar około 0,1 mikrona, ale zwykle są związane ze znacznie większymi kroplami wody lub aerozolu, dzięki czemu mogą zostać wychwycone za pomocą oczyszczaczy powietrza, nie są one jednak w stanie powstrzymać bezpośredniej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Zanim powietrze zostanie wciągnięte do oczyszczacza, wirus może już wtargnąć do naszego układu oddechowego.
Raport przygotowany przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) mówi o tym, że oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wysokowydajny filtr HEPA, mogą zmniejszyć narażenie na aerozole związane z koronawirusem w pomieszczeniach. Badacze nie uwzględnili jednak działania oczyszczacza powietrza w rzeczywistych warunkach i pominęli istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność pracy urządzenia, takie jak wielkość pomieszczenia i możliwość przepływu powietrza przez otwarte okna.
Wzrost zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Jakie są ich źródła?
Według raportu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA, Environmental Protection Agency) powietrze w pomieszczeniach może mieć do pięciu razy wyższy poziom zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz.
Stężenia niektórych zanieczyszczeń w pomieszczeniach wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach. Energooszczędna konstrukcja domów, która może wiązać się z niewystarczającym poziomem wentylacji oraz zwiększone wykorzystanie syntetycznych materiałów budowlanych przyczyniają się do takiego stanu. Większość zanieczyszczeń wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach pochodzi ze źródeł wewnątrz budynków. Oprócz tych pochodzenia naturalnego, takich jak pleśń czy sierść zwierząt oraz ubocznych produktów spalania, są wśród nich używane w gospodarstwach domowych środki czyszczące oraz kosmetyki do higieny osobistej.