Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?
Justyna Piekara

Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?

Oczyszczacze powietrza cieszą się rosnącą popularnością. Jak działają te urządzenia? Czy rzeczywiście są skuteczne? Czy mogą pomóc w zmniejszeniu przenoszenia koronawirusa i chronić przed COVID-19?

Jak działają urządzenia filtrujące powietrze?

Oczyszczacze zwykle składają się z filtrów (z węglem aktywnym lub HEPA) oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrze. Gdy przepływa ono przez filtr, zanieczyszczenia są wychwytywane. To, jakie cząstki są usuwane z powietrza, zależy od typu urządzenia, inżynierowie korzystają z różnych rozwiązań technologicznych. Niektóre przenośne oczyszczacze powietrza mają lampy ultrafioletowe, które według producentów zabijają chorobotwórcze mikroorganizmy. Inne wykorzystują jonizatory, aby przyciągnąć ujemne jony, które wiążą się z kurzem i alergenami, co sprawia, że osiadają one w powietrzu. 

O ile większość z nich radzi sobie dość dobrze z kurzem czy pyłkami, to funkcjonalność oczyszczaczy powietrza jest ograniczona pod względem filtrowania zanieczyszczeń w postaci gazów. Oczyszczacze powietrza wychwytują tylko cząsteczki unoszące się w powietrzu, co oznacza, że urządzenia nie mogą filtrować zanieczyszczeń, które opadły na podłogę i meble.

Oczyszczacze powietrza przynoszą ulgę osobom z chorobami układu oddechowego

Oczyszczacze powietrza mogą neutralizować niektóre zagrożenia stwarzane przez zanieczyszczenie powietrza. Usuwają alergeny, pleśnie i toksyny, mogą skutecznie ograniczyć liczbę infekcji dróg oddechowych oraz być prawdziwym wybawieniem dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, w tym alergie, astmę czy Przewlekłą Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP)

Przed zakupem urządzenia upewnij się jednak, że dany model nie produkuje ozonu, który wprawdzie pomaga eliminować zanieczyszczenia, jednak może być drażniący płuc i dodatkowo nasilać objawy choroby.

Ponadto eliminacja alergenów z powietrza może przyczynić się do poprawy nastroju i funkcji poznawczych, a pozbawienie go szkodliwych związków chemicznych jest w stanie obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów, zaburzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych.

Powiązane produkty

Oczyszczacze powietrza vs. COVID-19

Cząsteczki COVID-19 mają rozmiar około 0,1 mikrona, ale zwykle są związane ze znacznie większymi kroplami wody lub aerozolu, dzięki czemu mogą zostać wychwycone za pomocą oczyszczaczy powietrza, nie są one jednak w stanie powstrzymać bezpośredniej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Zanim powietrze zostanie wciągnięte do oczyszczacza, wirus może już wtargnąć do naszego układu oddechowego.

Raport przygotowany przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) mówi o tym, że oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wysokowydajny filtr HEPA, mogą zmniejszyć narażenie na aerozole związane z koronawirusem w pomieszczeniach. Badacze nie uwzględnili jednak działania oczyszczacza powietrza w rzeczywistych warunkach i pominęli istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność pracy urządzenia, takie jak wielkość pomieszczenia i możliwość przepływu powietrza przez otwarte okna.

Zwykle filtry HEPA mogą wychwytywać cząstki o wartości zaledwie 0,3 mikrona. Niektóre oczyszczacze powietrza z UV mogą zabijać mniejsze patogeny, ale nie ma konkretnych badań wykazujących, że są w stanie wyeliminować koronawirusa SARS-CoV-2.

Wzrost zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Jakie są ich źródła?

Według raportu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA, Environmental Protection Agency) powietrze w pomieszczeniach może mieć do pięciu razy wyższy poziom zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz.

Stężenia niektórych zanieczyszczeń w pomieszczeniach wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach. Energooszczędna konstrukcja domów, która może wiązać się z niewystarczającym poziomem wentylacji oraz zwiększone wykorzystanie syntetycznych materiałów budowlanych przyczyniają się do takiego stanu. Większość zanieczyszczeń wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach pochodzi ze źródeł wewnątrz budynków. Oprócz tych pochodzenia naturalnego, takich jak pleśń czy sierść zwierząt oraz ubocznych produktów spalania, są wśród nich używane w gospodarstwach domowych środki czyszczące oraz kosmetyki do higieny osobistej.

  1. K, Herney, Do air purifiers actually work?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/allergies/do-air-purifiers-work#efficacy, [dostęp:] 26.10.2021.
  2. R. Rothman, Do air purifiers actually work?, „goodhousekeeping.com” [online], https://www.goodhousekeeping.com/appliances/air-purifier-reviews/a25252001/do-air-purifiers-work/, [dostęp:] 26.10.2021.
  3. What are the trends in indoor air quality and their effects on human health?, „epa.gov” [online], https://www.epa.gov/report-environment/indoor-air-quality, [dostęp:] 26.10.2021.
  4. W. G. Lindsley, R. C. Derk, J. P. Coyle, Efficacy of portable air cleaners and masking for reducing indoor exposure to simulated exhaled SARS-CoV-2 aerosols – United States, „cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7027e1.htm, [dostęp:] 26.10.2021.
  5. G. McKinnen, 8 benefits of an air purifier, „amerisleep.com” [online], https://amerisleep.com/blog/benefits-of-an-air-purifier/, [dostęp:] 26.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij