Woda z kranu czy butelkowana? Sprawdź, jaką wodę wybrać!
Maria Kasprzak

Woda z kranu czy butelkowana? Sprawdź, jaką wodę wybrać!

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest sprawą kluczową dla osób w każdym wieku – dietetycy zalecają osobom dorosłym picie około 2 litrów płynów dziennie, a w czasie upałów odpowiednio więcej. Pojawia się więc pytanie: jaką wodę wybrać? Czy ta z kranu jest wystarczająco dobra, czy warto sięgnąć po wodę butelkowaną? Poznaj odpowiedź na kilka często zadawanych pytań.

Czy woda z kranu jest bezpieczna do picia?

Tak. Jeśli korzystamy z publicznej sieci wodociągów, możemy być spokojni, że woda w naszych kranach spełnia surowe normy jakości regulowane przez prawo polskie i unijne. Metody uzdatniania wody są dziś zupełnie inne niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Na jakość wody w naszych domach ma również wpływ stan rurociągów – np. w bloku czy domu jednorodzinnym. Często po naprawie lub wymianie rur z kranów płynie rdzawa woda. Należy wtedy zaczekać z jej piciem, aż kolor zaniknie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub z zakładami wodociągów w naszej miejscowości.

Czy w wodzie z kranu są chorobotwórcze bakterie?

Woda pitna jest dezynfekowana i nie zawiera bakterii. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki zanieczyszczeń – mieszkańcy są wtedy informowani o niebezpieczeństwie, a instalacja jest niezwłocznie odkażana. W razie wątpliwości możemy śledzić strony sanepidu lub przedsiębiorstwa wodociągów. Dzieci, osoby chore lub o obniżonej odporności mogą dla pewności pić tylko wodę przegotowaną.

W czajniku odkłada się kamień. Czy to znaczy, że od picia wody będę mieć kamienie nerkowe?

Nie. Kamień, który odkłada się w czajniku to głównie węglan wapnia z domieszką węglanu magnezu. Im więcej tych pierwiastków, tym twardsza jest nasza woda. Wapń i magnez to cenne dla naszego organizmu składniki mineralne, a twarda woda nie jest szkodliwa. Na powstawanie kamieni nerkowych ma wpływ wiele czynników, jednak picie wody z kranu nie jest jednym z nich! Osoby, które mają tendencję do powstawania kamieni i nawrotów kamicy, dla pewności powinny zasięgnąć informacji o twardości wody w miejscu swojego zamieszkania i skonsultować się ze swoim lekarzem.

Ile wapnia zawiera woda z kranu? Czy nie przedawkuję go pijąc kranówkę?

Dla przykładu: woda w Warszawie zawiera 70-150 mg wapnia w litrze, w Poznaniu 80-180 mg (zależnie od ujęcia), a w Łodzi – około 70 mg. Dla porównania – litr mleka może zawierać przeciętnie 1200 mg wapnia, czyli około dziesięć razy więcej!

Zalecane spożycie wapnia dla osoby dorosłej waha się w granicach 1000-1300 mg dziennie, zależne od płci i wieku. Łatwo więc obliczyć, że wypicie nawet 3 litrów wody z kranu pokrywa średnio 20-30% dziennego zapotrzebowania, a w miejscowościach mających miękką wodę nawet mniej. Nie należy więc obawiać się przedawkowania wapnia z wody kranowej.

W razie wątpliwości, poszukajmy informacji o twardości wody w naszym regionie. Takie dane można znaleźć na stronach miejskich zakładów wodociągowych.

Co z chlorem w wodzie? Czy jest rakotwórczy?

Chlor i jego związki są stosowane – często obok ozonowania – do dezynfekcji wody pitnej. W większych stężeniach mogą być szkodliwe. Jednak już od czasów Paracelsusa wiemy, że to dawka czyni truciznę! Zawartość chloru i jego pochodnych w wodzie pitnej jest ściśle kontrolowana i nie może przekraczać wyznaczonych norm. To, że nasz węch jest czuły i wykrywa nawet niewielkie ilości chloru, nie znaczy, że woda nam zaszkodzi. Jeśli ktoś jednak nie znosi smaku i zapachu chloru, może gotować wodę lub używać specjalnych filtrów do wody pitnej.

Czy woda butelkowana jest zdrowsza?

Wody butelkowane to wody mineralne, źródlane lub stołowe; gazowane lub niegazowane. Każdy może wybrać wodę dla siebie. Problemem są jednak plastikowe butelki, w których przechowuje się i sprzedaje wodę.

Po pierwsze: miliony wyrzucanych butelek stanowią ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego. Cierpią na tym niezliczone organizmy morskie i lądowe, którym zaśmiecamy ich dom. Nasze lądy i oceany są wręcz zarzucone plastikiem, który – rozkładający się w środowisku, zjadany przez ryby i ptaki – w końcu powraca do nas w powietrzu, wodzie i jedzeniu.

Po drugie: wiele związków szkodliwych dla naszego zdrowia może przenikać z plastiku do wody. Takimi związkami są m. in. bisfenole, składniki poprawiające właściwości plastyczne tworzyw sztucznych. Bisfenole (np. bisfenol A lub BPA) świetnie „udają” hormony i przez to zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego ludzi i zwierząt. Przenikanie ich z butelek do wody zależy od czasu przechowywania i zwiększa się znacznie pod wpływem ciepła i promieni słonecznych. Pamiętajmy więc, aby przechowywać napoje w ciemnym i chłodnym miejscu. Nie kupujmy też wody „z wystawy”, gdzie mogła być długo wystawiona na słońce. Wiele nowoczesnych butelek, bidonów i kubków jest już wykonywanych z materiałów wolnych od bisfenolu A. Są one często oznaczane jako BPA-free lub 0% BPA.

Woda z kranu to same oszczędności!

Podsumujmy – woda z kranu nie jest w niczym gorsza od wody butelkowanej. W dodatku jest od niej o wiele tańsza. Litr wody butelkowanej kosztuje przeciętnie 1-3 złote. Woda kranowa w Warszawie kosztuje 4,54 zł za 1000 litrów. Nietrudno policzyć, że woda butelkowana jest nawet tysiąc razy droższa od tej z kranu! Do tego pijąc „kranowiankę” oszczędzamy tony wyrzucanego plastiku naszemu i tak już zanieczyszczonemu środowisku. Zamiast kupować codziennie butelkę wody mineralnej, zaopatrzmy się w dobry bidon niezawierający bisfenolu A (są także wersje z filtrem) i napełniajmy go wodą z kranu. Pijmy na zdrowie!

Źródła:

 1. Strony internetowe zakładów wodociągów i kanalizacji w Łodzi, Warszawie i Poznaniu.
 2. Strona internetowa NIH, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional.
 3. Etykieta z mleka 2% OSM Piątnica.
 4. Martin Wagner, Jörg Oehlmann, Endocrine disruptors in bottled mineral water: Estrogenic activity in the E-Screen, „Journal of Steroid Biochemistry & Molecular Biology”, 127 (2011), s. 128– 135.
 5. Candace Rowell, Nora Kuiper, Hugues Preud’Homme, Is container type the biggest predictor of trace element and BPA leaching from drinking water bottles?, „Food Chemistry”, 202 (2016), s. 88–93.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dieta miażdżycowa – zasady, produkty, jadłospis, przepisy

  Choroby układu krążenia, w tym m.in. miażdżyca, wciąż stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w naszych kraju. Wśród czynników ryzyka ich rozwoju wymienia się m.in. niską aktywność fizyczną oraz niewłaściwą dietę. Jak powinno wyglądać żywienie w profilaktyce i leczeniu miażdżycy? Co jeść, a czego unikać? 

 • Dieta z niskim IG – dla kogo? Jak powinna wyglądać? Zasady, produkty o niskim indeksie glikemicznym, przepisy

  Zalecana m.in. osobom zmagającym się z nadwagą albo cukrzycą. Wyklucza produkty wysoko przetworzone, tradycyjne desery, słodycze, a także wybrane owoce i warzywa. Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jakie są jej zasady? Jakie produkty posiadają niski IG? 

 • Słodziki – dlaczego są słodkie i jak wpływają na nasz organizm?

  Słodki smak nie jest zarezerwowany tylko dla cukrów takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Istnieją setki substancji pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które są słodkie. Wszystkie zaliczamy do substancji słodzących. Co ciekawe, słodki smak charakteryzuje nie tylko związki zaliczane do substancji organicznych (zbudowanych w większości z węgla, wodoru i tlenu). Również związki nieorganiczne, np. sole berylu i ołowiu, wywołują podobne doznania zmysłowe. Jednak należy pamiętać, że są silnie trujące i pod żadnym pozorem nie powinny być spożywane.

 • Dieta sokowa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

  Często potrzeba schudnięcia łączy się z chęcią maksymalnego przyspieszenia tego procesu. Chcąc szybko zgubić zbędne kilogramy, korzystamy z najróżniejszych dróg, takich jak dieta cud, detoks, posty, modne ostatnio okna żywieniowe, czy nawet niebezpieczne dla zdrowia głodówki "magiczne i uzdrawiające" zioła z najdalszych zakątków globu. Czy decydując się na detoks sokowy, oprócz nadmiaru wody z organizmu, można na stałe zgubić zbędne kilogramy, pozbyć się boczków i odczyścić organizm z toksyn? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Trening siłowy – zasady i efekty ćwiczeń siłowych. Wskazówki dla osób początkujących

  Trening siłowy to rodzaj treningu beztlenowego, który polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśniowe w kilku seriach. Jego celem są przede wszystkim ukształtowanie umięśnionej sylwetki oraz poprawa wytrzymałości i wydolności organizmu. Trening na siłę przyspiesza również metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto ćwiczenia siłowe wspomagają pracę układu krążenia oraz zwiększają produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Jakie istnieją metody treningowe? Która z nich jest najlepsza dla osób początkujących?

 • BMI – czym jest i jak obliczyć Body Mass Index? Dlaczego obecnie uważa się, że BMI to wskaźnik daleki od doskonałości?

  Dzięki wskaźnikowi BMI w prosty sposób można oszacować, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. To doskonałe narzędzie do badań przesiewowych, jednak ma swoje ograniczenia na poziomie indywidualnym, dlatego rozważnie trzeba podejść do interpretacji wyniku. O czym trzeba pamiętać, wykorzystując wskaźnik do oceny stan zdrowia? Jakie są alternatywy dla BMI?

 • Podjadanie – dlaczego nie jest takie dobre?

  Podjadamy w chwili stresu, ale i w momentach, w których czujemy się dobrze. Słodycze, owoce, słodkie napoje, dodatkowa porcja głównego posiłku... Liczy się wszystko! Każdy mały cukierek, każde ciastko i każda łyżka sosu spróbowana podczas przygotowywania dania dla rodziny! Efekty? Dodatkowe kilogramy, uczucie ciężkości i coraz większe uczucie uzależnienia od tego „by wciąż coś żuć”. Jakie są przyczyny podjadania? Co można jeść bezkarnie, a na co uważać? Jak przestać podjadać?  

 • Dieta w chorobie Parkinsona – na co warto zwrócić uwagę?

  Podstawową formą leczenia choroby Parkinsona jest farmakoterapia. Interwencję tę wspomoże jednak dobrze zbilansowana dieta, która ponadto, zabezpieczy przed dalszymi powikłaniami choroby, w tym m.in. przed niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia niedożywieniem. Dieta w chorobie Parkinsona – jaką pełni funkcję? Jaki składniki będą ważne? Jak żywieniowo poradzić sobie z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij