Dziewczyna z dysmorfofobią leży koło lustra, które jest symbolem jej cierpienia
Weronika Grzywna

Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  1. Dysmorfofobia – co to jest?
  2. Dysmorfofobia – objawy
  3. Przyczyny dysmorfofobii
  4. Dysmorfofobia – leczenie

Dysmorfofobia – co to jest?

Dysmorfofobia (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD – cielesne zaburzenia dysmorficzne) to zaburzenie psychiczne, które zgodnie z DSM-5 objawia się „zaabsorbowaniem jednym lub kilkoma dostrzeganymi defektami lub wadami w wyglądzie, które są niezauważalne lub uważane za niewielkie przez innych”.

Osoba z dysmorfofobią wyolbrzymia jakiś defekt swojego ciała, nawet mały pieprzyk, bliznę czy znamię, i nadmiernie skupia się na tym defekcie. Pacjenci cierpią z powodu uporczywych i obsesyjnych myśli związanych z konkretnym defektem.

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) dysmorfofobia została zaklasyfikowana do kategorii zaburzeń hipochondrycznych. Z kolei w nowszej klasyfikacji ICD-11 znalazła się ona w grupie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W tej samej kategorii dysmorfofobię znajdziemy w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-5.

Literatura wyróżnia 3 stopnie wglądu w dysmorfofobii:

  1. Z dobrym lub wystarczającym wglądem wówczas pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że ich myśli i zachowania nie są racjonalne.
  2. Ze słabym wglądem – pacjenci uważają, że obawy dotyczące ich ciała są prawdopodobnie prawdziwe.
  3. Z brakiem wglądu lub z przekonaniami urojeniowymi (dysmorfofobia urojeniowa) – pacjenci są głęboko przekonani, że obawy dotyczące ich wyglądu są całkowicie prawdziwe.
Sprawdź preparaty na lęk i stres na DOZ.pl

Dysmorfofobia – objawy

Objawy dysmorfofobii mogą dotyczyć zarówno całego ciała, jak i niektórych jego części lub wad, np. twarzy (dysmorfofobia twarzy), włosów, przebarwień, zmarszczek, ud, nóg, skóry, brzucha, wagi, wzrostu itd. Ponadto pacjenci mogą być zaabsorbowani defektami ciała, które w rzeczywistości nie występują, jednak są oni silnie przekonani, że jest inaczej.

Objawy dysmorfofobii to m.in.:

  • nieustanne myślenie o defekcie/wadzie/nieakceptowalnej części ciała (poświęcanie na to od 3 do 8 godzin na dobę),
  • przeglądanie się w lustrze, szybach itd.,
  • skupianie się wyłącznie na wadach w swoim wyglądzie,
  • obsesyjne próby ukrycia defektu,
  • poczucie bycia ocenianym przez pryzmat defektu,
  • poczucie wstydu związane z defektem,
  • negatywne postrzeganie swojego wyglądu,
  • wycofywanie się z życia społecznego, izolowanie się od bliskich,
  • brak chęci do pracy,
  • spadek samooceny,
  • gorsze samopoczucie,
  • myśli samobójcze.
Osoby z dysmorfofobią bardzo często korzystają z licznych zabiegów medycyny estetycznej, które mają za zadanie poprawić ich wygląd. Jednak pomimo ich wykonania pacjenci nigdy nie są zadowoleni z efektów zabiegu, wciąż są zdania, że ich wygląd wymaga poprawy. Dzieje się tak dlatego, że u podstaw dysmorfofobii leżą problemy na tle psychicznym, a nie faktyczny wygląd.

Powiązane produkty

Przyczyny dysmorfofobii

Konkretne przyczyny dysmorfofobii nie zostały do końca poznane, niemniej jednak na jej rozwój wpływ może mieć kilka czynników:
1.    Czynniki genetyczne – uważa się, że ok. 20 proc. osób z dysmorfofobią ma w rodzinie bliskiego krewnego, który również doświadcza objawów zaburzenia.
2.    Czynniki środowiskowe:
○    traumatyczne doświadczenia z przeszłości,
○    negatywne postrzeganie przez rodziców,
○    krytykowanie wyglądu,
○    wykorzystywanie w dzieciństwie,
○    stresujące wydarzenia,
○    odrzucenie.
3.    Czynniki psychologiczne i osobowościowe:
○    niska samoocena,
○    niskie poczucie własnej wartości,
○    perfekcjonizm,
○    narcyzm,
○    problemy emocjonalne,
○    introwersja.

Dysmorfofobia może być także związana z wpływem mediów społecznościowych na postrzeganie obrazu własnego ciała. Promowanie kultu idealnej sylwetki i idealnego wyglądu sprawia, że większość osób zaczyna porównywać się z innymi, dostrzegać defekty swojego ciała i nieustannie dąży do ich poprawy. Jednocześnie osoby te nie zdają sobie sprawy z tego, że większość zdjęć w mediach społecznościowych jest wyretuszowana i przerobiona, a więc dążą one do idealnego wyglądu, który tak naprawdę nie istnieje.

Dysmorfofobia – leczenie

Dysmorfofobia to zaburzenie, które wyraźnie dezorganizuje codzienne funkcjonowanie jednostki. Wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie, ale również obniża samoocenę, wpływa na zaburzenia w sferze społecznej i zawodowej. Badanie z 2007 roku pokazało, że u 78 proc. pacjentów z dysmorfofobią występują myśli samobójcze. Natomiast u około 24-28 proc. zaobserwowano próby samobójcze, dlatego tak ważne jest udzielenie odpowiedniego wsparcia w chorobie.

Warto także wspomnieć, że dysmorfofobia często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi: depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.

W leczeniu dysmorfofobii dobre rezultaty daje psychoterapia poznawczo-behawioralna, podczas której pacjenci poznają mechanizmy choroby. Wraz z psychoterapeutą uczą się, jak radzić sobie z obsesyjnymi myślami i zachowaniami. W leczeniu BDD wykorzystywane są też techniki relaksacyjne oraz technika ekspozycji z powstrzymywaniem reakcji, która polega na konfrontowaniu pacjenta z sytuacjami budzącymi lęk, a następnie nauce powstrzymywania typowej reakcji, która podtrzymuje dysmorfofobię.

W niektórych przypadkach zasadne może okazać się włączenie także farmakoterapii, o czym każdorazowo decyduje psychiatra.

  1. Ross, J. i in. (2011). Zaburzenie obrazu ciała. Psychiatria po Dyplomie, 8, 4.
  2. Zakrocka, J. (2018). Co to jest dysmorfofobia?. Smak Zdrowia, 8.
  3. Światowa Organizacja Zdrowia (2009). Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych. ICD-10.
  4. Body Dysmorphic Disorder. Dostęp online: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/body-dysmorphic-disorder [dostęp: 10.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl