Dziewczynka cierpiąca na mizofonię zatyka uszy
Weronika Babiec

Czym jest mizofonia? Na czym polega?

Każdego dnia jesteśmy otoczeni różnymi dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Część z nich z pewnością nas irytuje, jeżeli jednak słysząc konkretny dźwięk, odczuwamy tak silne rozdrażnienie i złość, że wszystko to wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas możemy mieć do czynienia z mizofonią. Co to jest mizofonia? Jak leczyć mizofonię?

  1. Mizofonia – objawy
  2. Mizofonia – przyczyny
  3. Czy mizofonia to choroba psychiczna?
  4. Mizofonia – diagnostyka
  5. Czy mizofonia jest groźna?
  6. Jak pozbyć się mizofonii? Mizofonia – leczenie

Mizofonia – objawy

Mizofonia (SSSS – ang. Selective Sound Sensitivity Syndrome) to inaczej syndrom selektywnej nadwrażliwości na dźwięki. Termin ten został opisany po raz pierwszy w 2003 roku przez Jastreboffa i Hazella. Osoby cierpiące na mizofonię odczuwają dyskomfort związany z jednym konkretnym odgłosem lub kilkoma dźwiękami z zewnątrz, takimi jak:

  • odgłosy tarcia,
  • dźwięki telefonu komórkowego,
  • dźwięki podczas snu, np. głośne sapanie, chrapanie itd.,
  • dźwięki wydawane podczas wykonywania ruchów ciała,
  • kapanie wody,
  • stukanie palcami,
  • klikanie długopisem,
  • głośne pisanie na klawiaturze komputera,
  • odgłosy zwierząt,
  • płacz dzieci,
  • dźwięki wydawane podczas jedzenia, np. mlaskanie, siorbanie,
  • kichanie,
  • tykanie zegara,
  • dźwięk domofonu, tramwaju i wiele, wiele innych.

W momencie ekspozycji na drażniący daną osobę dźwięk doświadcza ona silnych emocji, takich jak zdenerwowanie, niepokój, złość, drażliwość, a nawet panika. Reakcji na dźwięk może także towarzyszyć wzmożone napięcie w ciele, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość. Dźwięki mogą nawet prowadzić do agresji słownej lub fizycznej.

Słysząc irytujący dźwięk, osoba cierpiąca na mizofonię pragnie jak najszybciej opuścić dane miejsce, by przestać go słyszeć. Wszystko to sprawia, że pacjenci zmagający się z mizofonią unikają miejsc, w których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia określonych dźwięków.

Przyczyny mizofonii

Mimo że od wielu lat toczą się badania naukowe dotyczące tego zjawiska, do tej pory nie udało się znaleźć jego konkretnych przyczyn. Wśród czynników powodujących mizofonię często wymienia się m.in. trudne i traumatyczne doświadczenia z przeszłości, które mogły doprowadzić do tego, że dana osoba odczuwa nadwrażliwość na pewne dźwięki.

Badania wskazują również na to, że mizofonia częściej obserwowana jest u osób, które cierpią m.in. na:

Powiązane produkty

Czy mizofonia to choroba psychiczna?

Mizofonia nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej: ani w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), ani w Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5). W związku z tym nie jest uznawana za chorobę ani zaburzenie psychiczne. Co jednocześnie nie oznacza, że nie powinna zostać poddana leczeniu, w przypadku gdy jej objawy wyraźnie dezorganizują codzienne życie danej osoby.

Sprawdź preparaty uspokajające na DOZ.pl

Mizofonia – diagnostyka

Do tej pory nie zostały opracowane żadne kryteria diagnostyczne, które mogłyby posłużyć do diagnozy mizofonii. W diagnostyce lekarz psychiatra przede wszystkim zwraca uwagę na wykluczenie innych możliwych przyczyn nieprawidłowości. Nie istnieje także żaden konkretny test na mizofonię.

Na przestrzeni lat powstało jednak kilka skal, które mogą być pomocne przy stawianiu diagnozy. Jedną z nich jest skala do oceny nasilenia mizofonii, Amsterdam Misophonia Scale, stworzona przez zespół Schrödera, która jest adaptacją skali do pomiaru OCD – Y-BOCS. Skala składa się z 6 pytań, które dotyczą:

  1. czasu trwania objawów w ciągu dnia,
  2. wpływu objawów na funkcjonowanie społeczne,
  3. nasilenia złości,
  4. nasilenia starań powstrzymywania impulsu,
  5. nasilenia kontroli nad gniewem i myślami,
  6. czasu poświęcanego na unikanie sytuacji, które mogą wywołać objawy mizofonii.

Czy mizofonia jest groźna?

Mizofonia nie jest chorobą groźną dla innych, niemniej jednak niesie za sobą negatywne skutki dla życia i samopoczucia osoby, która się z nią zmaga. Osoby cierpiące na mizofonię bardzo często wycofują się z życia społecznego, unikają jedzenia posiłków z bliskimi, ograniczają swój czas spędzany poza domem. Wszystko po to, by nie być narażonym na dźwięki, które wywołują u nich negatywne objawy.

Mizofonia pogarsza nastrój, wywołuje złość i rozdrażnienie, a także może powodować objawy depresyjne, które mogą doprowadzić do wystąpienia pełnoobjawowej depresji. Zjawisko to wyraźnie łączy się z obniżeniem jakości życia w niemal każdej sferze.

Jak pozbyć się mizofonii? Mizofonia – leczenie

Jak leczyć mizofonię i jak sobie z nią radzić? W leczeniu mizofonii najczęściej wykorzystywana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która opiera się m.in. na poznaniu przyczyn nadwrażliwości na specyficzne dźwięki oraz na nauce identyfikowania bodźców, które wywołują objawy mizofonii.

Celem terapii jest nauka radzenia sobie z reakcjami na dźwięki, tak aby powodowały one łagodniejsze reakcje niż dotychczas. To wszystko ma za zadanie pomóc danej osobie w lepszym funkcjonowaniu w codziennym życiu.

Nie istnieją natomiast leki na mizofonię konkretnie stosowane w leczeniu tego problemu. Jeśli jednak współwystępuje ona z innymi zaburzeniami, np. depresją lub zaburzeniami lękowymi, wówczas psychiatra może zalecić farmakoterapię.

Co więcej, osoby, które zmagają się z mizofonią, bardzo często na co dzień stosują stopery do uszu lub słuchawki, które pozwalają im wygłuszyć dźwięki. W leczeniu ogromne znaczenie odgrywa też wsparcie bliskich osób, ponieważ niestety bliscy często nie zdają sobie sprawy z tego, że z pozoru niegroźny dźwięk może dla drugiej osoby być powodem silnego dyskomfortu psychicznego.
  1. Sanchez, T. G., da Silva, E. F. (2017). Familial misophonia or selective sound sensitivity syndrome : evidence for autosomal dominant inheritance?. Brazilian Journal of Otorhinolaryngology, 84(5), 553-559.
  2. Ratajczak, A. i in. (2017). Zjawisko nadwrażliwości słuchowej – przegląd piśmiennictwa. Nowa Audiofonologia, 6(1), 16-21.
  3. Siepsiak, M., Dragan, W. (2019). Misophonia – a review of research results and theoretical concepts. Psychiatria Polska, 53(2), 447-458.
  4. Hayes, K. Misophonia Might Be the Cause of Your Sensitivity to Sound. Dostęp online: https://www.verywellmind.com/misophonia-hatred-of-sound-1191958 [dostęp: 1.08.2023].
  5. Cartreine, J. Misophonia: When sounds really do make you "crazy". Dostęp online: https://www.health.harvard.edu/blog/misophonia-sounds-really-make-crazy-2017042111534 [dostęp: 1.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl