Dziewczynka cierpiąca na mizofonię zatyka uszy
Weronika Grzywna

Czym jest mizofonia? Na czym polega?

Każdego dnia jesteśmy otoczeni różnymi dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Część z nich z pewnością nas irytuje, jeżeli jednak słysząc konkretny dźwięk, odczuwamy tak silne rozdrażnienie i złość, że wszystko to wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas możemy mieć do czynienia z mizofonią. Co to jest mizofonia? Jak leczyć mizofonię?
 1. Mizofonia – objawy
 2. Mizofonia – przyczyny
 3. Czy mizofonia to choroba psychiczna?
 4. Mizofonia – diagnostyka
 5. Czy mizofonia jest groźna?
 6. Jak pozbyć się mizofonii? Mizofonia – leczenie

Mizofonia – objawy

Mizofonia (SSSS – ang. Selective Sound Sensitivity Syndrome) to inaczej syndrom selektywnej nadwrażliwości na dźwięki. Termin ten został opisany po raz pierwszy w 2003 roku przez Jastreboffa i Hazella. Osoby cierpiące na mizofonię odczuwają dyskomfort związany z jednym konkretnym odgłosem lub kilkoma dźwiękami z zewnątrz, takimi jak:

 • odgłosy tarcia,
 • dźwięki telefonu komórkowego,
 • dźwięki podczas snu, np. głośne sapanie, chrapanie itd.,
 • dźwięki wydawane podczas wykonywania ruchów ciała,
 • kapanie wody,
 • stukanie palcami,
 • klikanie długopisem,
 • głośne pisanie na klawiaturze komputera,
 • odgłosy zwierząt,
 • płacz dzieci,
 • dźwięki wydawane podczas jedzenia, np. mlaskanie, siorbanie,
 • kichanie,
 • tykanie zegara,
 • dźwięk domofonu, tramwaju i wiele, wiele innych.

W momencie ekspozycji na drażniący daną osobę dźwięk doświadcza ona silnych emocji, takich jak zdenerwowanie, niepokój, złość, drażliwość, a nawet panika. Reakcji na dźwięk może także towarzyszyć wzmożone napięcie w ciele, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość. Dźwięki mogą nawet prowadzić do agresji słownej lub fizycznej.

Słysząc irytujący dźwięk, osoba cierpiąca na mizofonię pragnie jak najszybciej opuścić dane miejsce, by przestać go słyszeć. Wszystko to sprawia, że pacjenci zmagający się z mizofonią unikają miejsc, w których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia określonych dźwięków.

Przyczyny mizofonii

Mimo że od wielu lat toczą się badania naukowe dotyczące tego zjawiska, do tej pory nie udało się znaleźć jego konkretnych przyczyn. Wśród czynników powodujących mizofonię często wymienia się m.in. trudne i traumatyczne doświadczenia z przeszłości, które mogły doprowadzić do tego, że dana osoba odczuwa nadwrażliwość na pewne dźwięki.

Badania wskazują również na to, że mizofonia częściej obserwowana jest u osób, które cierpią m.in. na:

Powiązane produkty

Czy mizofonia to choroba psychiczna?

Mizofonia nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej: ani w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), ani w Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5). W związku z tym nie jest uznawana za chorobę ani zaburzenie psychiczne. Co jednocześnie nie oznacza, że nie powinna zostać poddana leczeniu, w przypadku gdy jej objawy wyraźnie dezorganizują codzienne życie danej osoby.

Sprawdź preparaty uspokajające na DOZ.pl

Mizofonia – diagnostyka

Do tej pory nie zostały opracowane żadne kryteria diagnostyczne, które mogłyby posłużyć do diagnozy mizofonii. W diagnostyce lekarz psychiatra przede wszystkim zwraca uwagę na wykluczenie innych możliwych przyczyn nieprawidłowości. Nie istnieje także żaden konkretny test na mizofonię.

Na przestrzeni lat powstało jednak kilka skal, które mogą być pomocne przy stawianiu diagnozy. Jedną z nich jest skala do oceny nasilenia mizofonii, Amsterdam Misophonia Scale, stworzona przez zespół Schrödera, która jest adaptacją skali do pomiaru OCD – Y-BOCS. Skala składa się z 6 pytań, które dotyczą:

 1. czasu trwania objawów w ciągu dnia,
 2. wpływu objawów na funkcjonowanie społeczne,
 3. nasilenia złości,
 4. nasilenia starań powstrzymywania impulsu,
 5. nasilenia kontroli nad gniewem i myślami,
 6. czasu poświęcanego na unikanie sytuacji, które mogą wywołać objawy mizofonii.

Czy mizofonia jest groźna?

Mizofonia nie jest chorobą groźną dla innych, niemniej jednak niesie za sobą negatywne skutki dla życia i samopoczucia osoby, która się z nią zmaga. Osoby cierpiące na mizofonię bardzo często wycofują się z życia społecznego, unikają jedzenia posiłków z bliskimi, ograniczają swój czas spędzany poza domem. Wszystko po to, by nie być narażonym na dźwięki, które wywołują u nich negatywne objawy.

Mizofonia pogarsza nastrój, wywołuje złość i rozdrażnienie, a także może powodować objawy depresyjne, które mogą doprowadzić do wystąpienia pełnoobjawowej depresji. Zjawisko to wyraźnie łączy się z obniżeniem jakości życia w niemal każdej sferze.

Jak pozbyć się mizofonii? Mizofonia – leczenie

Jak leczyć mizofonię i jak sobie z nią radzić? W leczeniu mizofonii najczęściej wykorzystywana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która opiera się m.in. na poznaniu przyczyn nadwrażliwości na specyficzne dźwięki oraz na nauce identyfikowania bodźców, które wywołują objawy mizofonii.

Celem terapii jest nauka radzenia sobie z reakcjami na dźwięki, tak aby powodowały one łagodniejsze reakcje niż dotychczas. To wszystko ma za zadanie pomóc danej osobie w lepszym funkcjonowaniu w codziennym życiu.

Nie istnieją natomiast leki na mizofonię konkretnie stosowane w leczeniu tego problemu. Jeśli jednak współwystępuje ona z innymi zaburzeniami, np. depresją lub zaburzeniami lękowymi, wówczas psychiatra może zalecić farmakoterapię.

Co więcej, osoby, które zmagają się z mizofonią, bardzo często na co dzień stosują stopery do uszu lub słuchawki, które pozwalają im wygłuszyć dźwięki. W leczeniu ogromne znaczenie odgrywa też wsparcie bliskich osób, ponieważ niestety bliscy często nie zdają sobie sprawy z tego, że z pozoru niegroźny dźwięk może dla drugiej osoby być powodem silnego dyskomfortu psychicznego.
 1. Sanchez, T. G., da Silva, E. F. (2017). Familial misophonia or selective sound sensitivity syndrome : evidence for autosomal dominant inheritance?. Brazilian Journal of Otorhinolaryngology, 84(5), 553-559.
 2. Ratajczak, A. i in. (2017). Zjawisko nadwrażliwości słuchowej – przegląd piśmiennictwa. Nowa Audiofonologia, 6(1), 16-21.
 3. Siepsiak, M., Dragan, W. (2019). Misophonia – a review of research results and theoretical concepts. Psychiatria Polska, 53(2), 447-458.
 4. Hayes, K. Misophonia Might Be the Cause of Your Sensitivity to Sound. Dostęp online: https://www.verywellmind.com/misophonia-hatred-of-sound-1191958 [dostęp: 1.08.2023].
 5. Cartreine, J. Misophonia: When sounds really do make you "crazy". Dostęp online: https://www.health.harvard.edu/blog/misophonia-sounds-really-make-crazy-2017042111534 [dostęp: 1.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij