Dziewczynka cierpiąca na mizofonię zatyka uszy
Weronika Babiec

Czym jest mizofonia? Na czym polega?

Każdego dnia jesteśmy otoczeni różnymi dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Część z nich z pewnością nas irytuje, jeżeli jednak słysząc konkretny dźwięk, odczuwamy tak silne rozdrażnienie i złość, że wszystko to wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas możemy mieć do czynienia z mizofonią. Co to jest mizofonia? Jak leczyć mizofonię?

  1. Mizofonia – objawy
  2. Mizofonia – przyczyny
  3. Czy mizofonia to choroba psychiczna?
  4. Mizofonia – diagnostyka
  5. Czy mizofonia jest groźna?
  6. Jak pozbyć się mizofonii? Mizofonia – leczenie

Mizofonia – objawy

Mizofonia (SSSS – ang. Selective Sound Sensitivity Syndrome) to inaczej syndrom selektywnej nadwrażliwości na dźwięki. Termin ten został opisany po raz pierwszy w 2003 roku przez Jastreboffa i Hazella. Osoby cierpiące na mizofonię odczuwają dyskomfort związany z jednym konkretnym odgłosem lub kilkoma dźwiękami z zewnątrz, takimi jak:

  • odgłosy tarcia,
  • dźwięki telefonu komórkowego,
  • dźwięki podczas snu, np. głośne sapanie, chrapanie itd.,
  • dźwięki wydawane podczas wykonywania ruchów ciała,
  • kapanie wody,
  • stukanie palcami,
  • klikanie długopisem,
  • głośne pisanie na klawiaturze komputera,
  • odgłosy zwierząt,
  • płacz dzieci,
  • dźwięki wydawane podczas jedzenia, np. mlaskanie, siorbanie,
  • kichanie,
  • tykanie zegara,
  • dźwięk domofonu, tramwaju i wiele, wiele innych.

W momencie ekspozycji na drażniący daną osobę dźwięk doświadcza ona silnych emocji, takich jak zdenerwowanie, niepokój, złość, drażliwość, a nawet panika. Reakcji na dźwięk może także towarzyszyć wzmożone napięcie w ciele, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość. Dźwięki mogą nawet prowadzić do agresji słownej lub fizycznej.

Słysząc irytujący dźwięk, osoba cierpiąca na mizofonię pragnie jak najszybciej opuścić dane miejsce, by przestać go słyszeć. Wszystko to sprawia, że pacjenci zmagający się z mizofonią unikają miejsc, w których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia określonych dźwięków.

Przyczyny mizofonii

Mimo że od wielu lat toczą się badania naukowe dotyczące tego zjawiska, do tej pory nie udało się znaleźć jego konkretnych przyczyn. Wśród czynników powodujących mizofonię często wymienia się m.in. trudne i traumatyczne doświadczenia z przeszłości, które mogły doprowadzić do tego, że dana osoba odczuwa nadwrażliwość na pewne dźwięki.

Badania wskazują również na to, że mizofonia częściej obserwowana jest u osób, które cierpią m.in. na:

Powiązane produkty

Czy mizofonia to choroba psychiczna?

Mizofonia nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej: ani w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), ani w Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5). W związku z tym nie jest uznawana za chorobę ani zaburzenie psychiczne. Co jednocześnie nie oznacza, że nie powinna zostać poddana leczeniu, w przypadku gdy jej objawy wyraźnie dezorganizują codzienne życie danej osoby.

Sprawdź preparaty uspokajające na DOZ.pl

Mizofonia – diagnostyka

Do tej pory nie zostały opracowane żadne kryteria diagnostyczne, które mogłyby posłużyć do diagnozy mizofonii. W diagnostyce lekarz psychiatra przede wszystkim zwraca uwagę na wykluczenie innych możliwych przyczyn nieprawidłowości. Nie istnieje także żaden konkretny test na mizofonię.

Na przestrzeni lat powstało jednak kilka skal, które mogą być pomocne przy stawianiu diagnozy. Jedną z nich jest skala do oceny nasilenia mizofonii, Amsterdam Misophonia Scale, stworzona przez zespół Schrödera, która jest adaptacją skali do pomiaru OCD – Y-BOCS. Skala składa się z 6 pytań, które dotyczą:

  1. czasu trwania objawów w ciągu dnia,
  2. wpływu objawów na funkcjonowanie społeczne,
  3. nasilenia złości,
  4. nasilenia starań powstrzymywania impulsu,
  5. nasilenia kontroli nad gniewem i myślami,
  6. czasu poświęcanego na unikanie sytuacji, które mogą wywołać objawy mizofonii.

Czy mizofonia jest groźna?

Mizofonia nie jest chorobą groźną dla innych, niemniej jednak niesie za sobą negatywne skutki dla życia i samopoczucia osoby, która się z nią zmaga. Osoby cierpiące na mizofonię bardzo często wycofują się z życia społecznego, unikają jedzenia posiłków z bliskimi, ograniczają swój czas spędzany poza domem. Wszystko po to, by nie być narażonym na dźwięki, które wywołują u nich negatywne objawy.

Mizofonia pogarsza nastrój, wywołuje złość i rozdrażnienie, a także może powodować objawy depresyjne, które mogą doprowadzić do wystąpienia pełnoobjawowej depresji. Zjawisko to wyraźnie łączy się z obniżeniem jakości życia w niemal każdej sferze.

Jak pozbyć się mizofonii? Mizofonia – leczenie

Jak leczyć mizofonię i jak sobie z nią radzić? W leczeniu mizofonii najczęściej wykorzystywana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która opiera się m.in. na poznaniu przyczyn nadwrażliwości na specyficzne dźwięki oraz na nauce identyfikowania bodźców, które wywołują objawy mizofonii.

Celem terapii jest nauka radzenia sobie z reakcjami na dźwięki, tak aby powodowały one łagodniejsze reakcje niż dotychczas. To wszystko ma za zadanie pomóc danej osobie w lepszym funkcjonowaniu w codziennym życiu.

Nie istnieją natomiast leki na mizofonię konkretnie stosowane w leczeniu tego problemu. Jeśli jednak współwystępuje ona z innymi zaburzeniami, np. depresją lub zaburzeniami lękowymi, wówczas psychiatra może zalecić farmakoterapię.

Co więcej, osoby, które zmagają się z mizofonią, bardzo często na co dzień stosują stopery do uszu lub słuchawki, które pozwalają im wygłuszyć dźwięki. W leczeniu ogromne znaczenie odgrywa też wsparcie bliskich osób, ponieważ niestety bliscy często nie zdają sobie sprawy z tego, że z pozoru niegroźny dźwięk może dla drugiej osoby być powodem silnego dyskomfortu psychicznego.
  1. Sanchez, T. G., da Silva, E. F. (2017). Familial misophonia or selective sound sensitivity syndrome : evidence for autosomal dominant inheritance?. Brazilian Journal of Otorhinolaryngology, 84(5), 553-559.
  2. Ratajczak, A. i in. (2017). Zjawisko nadwrażliwości słuchowej – przegląd piśmiennictwa. Nowa Audiofonologia, 6(1), 16-21.
  3. Siepsiak, M., Dragan, W. (2019). Misophonia – a review of research results and theoretical concepts. Psychiatria Polska, 53(2), 447-458.
  4. Hayes, K. Misophonia Might Be the Cause of Your Sensitivity to Sound. Dostęp online: https://www.verywellmind.com/misophonia-hatred-of-sound-1191958 [dostęp: 1.08.2023].
  5. Cartreine, J. Misophonia: When sounds really do make you "crazy". Dostęp online: https://www.health.harvard.edu/blog/misophonia-sounds-really-make-crazy-2017042111534 [dostęp: 1.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.