Femidom - prezerwatywa dla kobiet
Julia Lisowska

Prezerwatywy dla kobiet – czy istnieją? Jak działają?

Prezerwatywa kobieca jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą stosować inwazyjnej bądź doustnej antykoncepcji hormonalnej, przy oporze partnera do stosowania męskiego kondomu oraz u pań zmagających się z suchością pochwy.

  1. Jak wygląda prezerwatywa dla kobiet?
  2. Jak działają prezerwatywy dla kobiet?
  3. Jak się zakłada prezerwatywę dla kobiet?
  4. Ile kosztuje prezerwatywa dla kobiet? Gdzie kupić?

Damska prezerwatywa (znana pod nazwą femidom, wynaleziona w 1991 roku przez duńskiego lekarza Lasse Hessela) jest mało znaną i rzadko wybieraną metodą antykoncepcji, mimo że na rynku istnieje już od ponad 20 lat. Wynika to prawdopodobnie z niskiej dostępności, wysokiej ceny, trudności w stosowaniu oraz ze zdominowania tego typu antykoncepcji przez płeć męską.

Jak wygląda prezerwatywa dla kobiet?

Często zadawanym pytaniem jest to, jak wygląda prezerwatywa dla kobiety. Femidom (nazwa pochodząca od określenia female condom) jest cienki i przezroczysty, występuje pod postacią podłużnego balonu zakończonego dwoma giętkimi pierścieniami z obydwu stron (jeden od strony szyjki macicy, a drugi kończący się na wargach większych). Jego długość to 17 cm, ma uniwersalny rozmiar (nadaje się dla każdej kobiety), nosić go można do 8 godzin. W przypadku materiału, z którego jest wykonany, wyróżnia się dwie grupy – FC1 wytwarzany z poliuretanów i FC2 produkowany z syntetycznego nitrylu lub naturalnego lateksu.

Główną zaletą prezerwatywy dla kobiet jest wysoki stopień ochrony oraz brak przeciwwskazań do jej stosowania. Co więcej, nie wywołuje alergii, dzięki czemu może być rozwiązaniem dla par, które zmagają się z uczuleniem na inne produkty lateksowe.

Jeśli chodzi o wady, to najczęściej zgłaszanym problemem jest dyskomfort podczas noszenia, a także względy wizualne, ponieważ pierścień zewnętrzny wystaje z waginy. Użytkownicy skarżą się również na skomplikowane stosowanie oraz wywoływanie charakterystycznych dźwięków podczas stosunku.

Sprawdź środki antykoncepcyjne na DOZ.pl

Jak działają prezerwatywy dla kobiet?

Należą one do metod barierowych antykoncepcji, przez co mechanicznie zapobiegają kontaktowi członka z pochwą. Tworzą rodzaj zbiornika, który izoluje nasienie od ujścia szyjki macicy, aby nie doszło do połączenia się plemników z komórka jajową. Ponadto – podobnie jak prezerwatywy dla mężczyzn – gwarantują ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. rzeżączką, chlamydią, HIV, ale także przed zakażeniami poprzez kontakt skórny bezpośredni, czyli przed brodawczakiem, kiłą czy opryszczką narządów płciowych.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest nawilżenie środkiem plemnikobójczym od wewnątrz, co sprawia, że w całości wskaźnik Pearla (liczba niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok) dla damskiego kondomu waha się w granicach 95-97%.

Powiązane produkty

Jak się zakłada prezerwatywę dla kobiet?

Prezerwatywa damska jest dość skomplikowana w aplikacji, co może być powodem wątpliwości lub nawet niechęci do jej stosowania. W dodatku podczas stosunku należy uważnie wprowadzać i przytrzymywać członek, aby nie doszło do przesunięcia się prezerwatywy i w efekcie umieszczenia członka między ścianą pochwy a kondomem. Zdarza się też, że femidom wypada z waginy lub się rozrywa, stąd prawidłowa aplikacja gra tu kluczową rolę.

Poniżej zostało przedstawione krok po kroku, jak używać damskiej prezerwatywy:

  1. Należy sprawdzić datę ważności oraz upewnić się, że kondom nie ma widocznych uszkodzeń (uważać przy otwieraniu na zęby i paznokcie).
  2. Najlepiej zakładać prezerwatywę w pozycji leżącej ze zgiętymi kolanami lub alternatywnie na stojąco z nogą podpartą na podwyższeniu.
  3. Po wyjęciu z opakowania powinno się ucisnąć wewnętrzny krążek prezerwatywy i umieścić głęboko w pochwie aż do poczucia oporu.
  4. Kolejnym krokiem jest rozwinięcie reszty balonu i wysunięcie zewnętrznego krążka na 2-3 cm, tak aby zakrył część sromu. W taki sposób minimalizuje się ryzyko wsunięcia prezerwatywy do pochwy, a co za tym idzie – niweluje się nietypowe odgłosy, które mogą przeszkadzać partnerom podczas współżycia.
  5. Po stosunku zaleca się skręcenie krążka zewnętrznego i delikatne usunięcie femidomu, tak aby nie dopuścić do wycieku nasienia. Użytą prezerwatywę należy wyrzucić do kosza.

Dodatkowym udogodnieniem jest fabryczne zwilżenie prezerwatywy, co daje większy komfort i bezpieczeństwo podczas stosowania. Warto podkreślić, że w przypadku konieczności dodatkowego nawilżenia kondomy damskie, w przeciwieństwie do prezerwatyw męskich, można stosować wraz z innymi lubrykantami, ponieważ są wykonane z poliuretanu, a nie lateksu (przez to są trwalsze i odporniejsze na działanie substancji oleistych).

Ile kosztuje prezerwatywa dla kobiet? Gdzie kupić?

Cena prezerwatywy damskiej jest zdecydowanie wyższa niż męskiej. Wynika to z małej popularności i dostępności w Polsce. Za jedną sztukę płaci się około 10 zł, a w przypadku zestawu 3 prezerwatyw – nawet do 50 zł. Femidomy niełatwo jest znaleźć w sklepach, na stacjach benzynowych, w drogeriach czy supermarketach. W dodatku często zgłaszanym problemem jest mały wybór damskich prezerwatyw w porównaniu do męskich. Gdy ktoś zdecyduje się na korzystanie z tego typu antykoncepcji, najlepiej jest szukać na specjalnych stronach internetowych lub w aptekach.

  1. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska 2007, 78.
  2. K. Meisenbacher, Antykoncepcja – metody zastosowanie, poradnictwo, MedPharm, 2008.
  3. Birth control options: Things to consider, [online] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/birth-control/in-depth/birth-control-options/art-20045571 [dostęp 16.06.2023].
  4. Female condoms, [online] https://www.nhs.uk/conditions/contraception/female-condoms [dostęp 16.06.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl