Energydrinki
Arkadiusz Dąbek

Projekt ustawy dotyczący zakazu sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży. Jak napoje energetyczne wpływają na zdrowie?

Prawdopodobnie już niedługo osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie będzie mogła zgodnie z prawem kupić napoju energetyzującego zawierającego kofeinę lub taurynę – do Sejmu RP trafił projekt nowelizacji Ustawy o zdrowiu publicznym. Dowiedz się, jak energetyki wpływają na zdrowie dzieci.  

Projekt ustawy zakazującej sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży

Do polskiego Sejmu trafił projekt zmiany Ustawy o zdrowiu publicznym odnośnie wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów z zawartością tauryny i kofeiny – tzw. energetyków – osobom poniżej osiemnastego roku życia, a także zakaz rozprowadzania napojów energetycznych w placówkach szkolnych i innych podmiotach oświatowych oraz w automatach.

W tekście nowelizacji ustawy określono, że „za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny uważa się środek spożywczy, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zawierający kofeinę w proporcji przekraczającej 150 mg/l lub taurynę, z wyłączeniem substancji występujących naturalnie”. Politycy postulują również, aby wprowadzić restrykcje związane z reklamowaniem takich produktów.

Czym są napoje energetyczne? Co zawierają i jak działają?

Napoje energetyzujące są napojami gazowanymi (najczęściej), wykazującymi efekt pobudzenia. Producenci wzbogacają je o związki mające na celu poprawiać koncentrację, zwiększać tempo reakcji i wydolność organizmu, a zarazem powodować przyspieszenie przemiany materii i skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu. Skład napojów energetycznych jest zróżnicowany w zależności od marki, jednakże do składników najczęściej do nich dodawanych należą: kofeina, guarana, tauryna, witaminy z grupy B.

Wspomniane napoje posiadają dużą ilość cukru, co przekłada się na ich kaloryczność na poziomie 40–50 kcal/100 ml. Ponadto ich skład dopełnia woda, dwutlenek węgla oraz regulatory kwasowości.

Polecane dla Ciebie

Jak działają energetyki?

  • Kofeina – to organiczny związek chemiczny, który działa pobudzająco na układ nerwowy. Występuje naturalnie w niektórych roślinach, w tym w kawie, herbacie, yerba mate i kakao. Zwiększa aktywność mózgu i poprawia czujność oraz koncentrację.
  • Tauryna – zaliczana jest do związków o działaniu endogennym, odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Cechuje się działaniem antyoksydacyjnym, jest niezbędna do właściwego działania mięśni szkieletowych i układu krwionośnego.
  • Guarana – to wyciąg roślinny otrzymywany z południowoamerykańskiej rośliny Paulinia guarana, znanej z wysokiej koncentracji kofeiny. Dodanie jej do napojów energetycznych podnosi całkowitą zawartość kofeiny, co może być niebezpieczne, gdyż producenci tych napojów często nie zamieszczają tej informacji na opakowaniu. Guarana jest też bogata w teobrominę i teofilinę o pokrewnych do kofeiny właściwościach.

Negatywne skutki picia napojów energetycznych

  • Oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy

W wielu opracowaniach wykazano wzrost częstości akcji serca i ciśnienia tętniczego krwi po spożyciu napoju energetycznego. Wyniki te przypisywano dużej zawartości kofeiny w napoju energetycznym. Dodatkowo po nadmiernej konsumpcji napojów energetycznych udokumentowano istotne objawy kardiologiczne, takie jak komorowe zaburzenia rytmu serca. Ostatnie doniesienia wykazały związek między nadmiernym spożyciem napojów energetycznych a rozszerzeniem tętnic, tworzeniem się tętniaków, rozwarstwieniem i pęknięciem dużych tętnic.

  • Skutki dla przewodu pokarmowego i metabolizmu

Napoje energetyczne przeważnie zawierają duże ilości cukru, głównie w postaci sacharozy, glukozy lub syropu kukurydzianego. Dlatego wysokie spożycie napojów energetycznych może zwiększać ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2. Ponadto wysoka zawartość cukru w napojach energetycznych może zmniejszać aktywność, różnorodność i ekspresję genów bakterii jelitowych, co skutkuje zwiększonym ryzykiem otyłości i zespołu metabolicznego. Duże spożycie kofeiny osłabia wrażliwość na insulinę, co może tłumaczyć udokumentowany w niektórych badaniach wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu napoju energetycznego.

Jak energy drinki wpływają na zdrowie dzieci?

Od kilku lat na świecie i w Polsce asortyment napojów energetycznych sukcesywnie się rozszerza, zyskują one również coraz większą popularność wśród przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, także dzieci i młodzieży. Jest to zjawisko groźne, gdyż według przeprowadzonych licznych badań naukowych nad skutkami działania kofeiny ma ona zarówno korzystny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka, a wszystko uzależnione jest od spożytej porcji, podatności naszego organizmu, kondycji zdrowotnej i wieku.

Specjaliści są jednomyślni – napoje z dużą dawką kofeiny nie powinny być konsumowane przez dzieci i młodzież, mogą bowiem być przyczyną zaburzeń w rozwoju układu nerwowego.

Z publikowanych danych wynika, że 19–29% młodzieży doświadcza niekorzystnych dolegliwości po spożyciu tych napojów, przede wszystkim kołatania serca, bólu głowy, uczucia silnego rozchwiania. Do skutków ubocznych zalicza się również nerwowość, silny stres, trudności z koncentracją. Zgodnie z niektórymi opracowaniami zbyt duże spożycie napojów energetycznych powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń rytmu serca, również u dzieci. Z tego względu bardzo istotne jest przeprowadzanie szerokich akcji edukacyjnych w tym obszarze zarówno wśród najmłodszych, jak i ich rodziców.

  1. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym, orka.sejm.gov.pl [online] http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-1145-2023/$file/9-020-1145-2023.pdf [dostęp:] 23.02.2023.
  2. A. A. Alsunni, Energy drink consumption: Beneficial and adverse health effects, „International Journal of Health Sciences” 2015, nr 9(4).
  3. I. Gielecińska, Napoje energetyzujące znaczącym źródłem kofeiny w diecie dzieci, ncez.pzh.gov.pl [online] https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/napoje-energetyzujace-znaczacym-zrodlem-kofeiny-w-diecie-dzieci/ [dostęp:] 23.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij