Kobieta przerażona w środku nocy dręzącymi ją koszmarami
Weronika Grzywna

Koszmary senne – skąd się biorą, jak się ich pozbyć?

Koszmarów sennych doświadcza każdy z nas, niezależnie od wieku oraz płci. Realistyczne koszmary senne wywołują strach i niepokój. Wówczas zwykle budzimy się w ciągu nocy i mamy problem z ponownym zaśnięciem, co skutkuje zmęczeniem kolejnego dnia. Co oznaczają koszmary senne? Jakie są przyczyny częstych koszmarów sennych i jak się ich pozbyć?

Koszmary senne – przyczyny

Koszmary senne pojawiają się najczęściej podczas fazy snu nazywanej REM. W czasie tej fazy nasz mózg jest bardzo aktywny, jednocześnie obserwowane są szybkie ruchy gałek ocznych. Czym są koszmary senne? Koszmary senne zaliczane są do parasomnii, czyli zaburzeń snu związanych ze snem REM. Są one formą marzeń sennych, nacechowanych nieprzyjemną i przerażającą treścią.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ma koszmary senne. Zadajemy sobie to pytanie, ponieważ chcemy poznać ich przyczynę, by móc z nimi walczyć. Niestety, przyczyny koszmarów sennych nie do końca zostały poznane. Wielu naukowców wskazuje na to, że koszmary senne mogą być odzwierciedleniem stresu i doświadczeń odczuwanych w ciągu dnia.

Częstsze koszmary senne mogą być następstwem traumy, molestowania, przemocy seksualnej, śmierci bliskiej osoby, przewlekłego stresu, napięć emocjonalnych. Przyczyn marzeń sennych można także dopatrywać się w nieodpowiedniej higienie snu i nadużywaniu substancji psychoaktywnych.

Badania pokazują również, że koszmary częściej pojawiają się u osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Wówczas marzenia senne dotyczą traumatycznego wydarzenia, jakiego doświadczyła dana osoba. Na nieprzyjemne sny częściej skarżą się także kobiety w ciąży. Koszmary senne w ciąży są wynikiem niepokoju i lęku o dziecko, a także wahań nastroju związanych ze zmianami hormonalnymi.

Wielu specjalistów wskazuje także na nowe zjawisko, jakim są “koszmary senne po covidzie”. Nieprzyjemne sny i jednocześnie zaburzenia snu pojawiają się u pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Ponadto badanie opublikowane w czasopiśmie „Dreaming” pokazało, że kobiety i mężczyźni podczas lockdownu częściej doświadczali koszmarów sennych. Można podejrzewać, że miało to powiązanie z długotrwałym przebywaniem w odosobnieniu.

Koszmary senne u dzieci

Zgodnie z badaniami koszmary senne bardzo często obserwowane są u dzieci i w większości przypadków nie są one uważane za patologiczne zjawisko. Największe nasilenie tego typu snów ma miejsce między 3. a 5. rokiem życia, w związku z czym sporadyczne koszmary senne u 3-latka będą raczej normalne i mogą być wywołane m.in. przemęczeniem, gorączką czy skokami rozwojowymi. Jeżeli jednak sny przyczyniają się do obniżenia jakości i ilości snu, do nadmiernego lęku, stresu i niepokoju, wówczas należy poznać ich przyczynę.

Jakie są przyczyny koszmarów sennych u dzieci? Tego typu marzenia senne u dzieci mogą być spowodowane m.in. wydarzeniami w najbliższym środowisku, np. kłótnią rodziców, zmianą szkoły, rozwodem rodziców, śmiercią bliskiej osoby, ale również czytaniem opowieści lub oglądaniem filmów, które wywołują strach, graniem w gry obfitujące w brutalność i przeraźliwe sceny.

Warto dodatkowo wiedzieć, że koszmary senne u niemowląt również mogą być zaobserwowane przez rodziców. Jak rozpoznać koszmary senne u niemowląt? Zazwyczaj dziecko płacze przez sen lub zaczyna płakać zaraz po przebudzeniu.

Powiązane produkty

Co oznacza koszmar senny?

Znaczenie koszmarów sennych dla wielu z nas stanowi zagadkę. Niemniej jednak nie powinniśmy szukać ich wyjaśnienia w sennikach, ponieważ w większości przypadków będą to wyjaśnienia niezgodne z nauką. Aby dowiedzieć się, co oznaczają koszmary senne, warto przyjrzeć się aspektom psychologicznym oraz sytuacjom z naszego życia, które mogły je wywołać.

Czy koszmary senne to choroba? Koszmary senne zostały zaklasyfikowane jako zaburzenia snu z grupy parasomnii, jednak nie są one określane mianem choroby. Często współwystępują one z innymi zaburzeniami psychicznymi. Depresja, nerwica (zaburzenia lękowe) czy zespół stresu pourazowego (PTSD) to niektóre zaburzenia, w których przebiegu obserwowane są koszmary senne.

Jak pozbyć się koszmarów sennych?

Znalezienie skutecznego sposobu na to, jak pozbyć się koszmarów sennych i co zrobić na koszmary senne, nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią higienę snu: utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, wyciszenie się przed snem, rezygnacja z obfitej kolacji oraz spożywania alkoholu przed snem.

W przypadku gdy częste koszmary senne nawracają i wyraźnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Leczenie koszmarów sennych rozpoczyna się od znalezienia ich przyczyny, a następnie – w zależności od postawionej diagnozy – będzie opierać się na psychoterapii i/lub leczeniu farmakologicznym.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie istnieją leki na koszmary senne. Jeżeli jednak koszmary senne są objawem, np. depresji, wdrożenie leków przeciwdepresyjnych może zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

 1. Akkaoui, M.A., Lejoyeux, M., d’Ortho, M.P., Geoffroy, P.A., Nightmares in Patients with Major Depressive Disorder, Bipolar Disorder, and Psychotic Disorders: A Systematic Review, „Journal of Clinical Medicine” 2020; 9(12): 3990.
 2. Łada, D., Gulcz, M., Podejście poznawczo-behawioralne w leczeniu koszmarów sennych, „Psychoterapia” 2003, 2: 57-61.
 3. Spoormaker, V., Schredl, M., Van Den Bout, J., Nightmares: from anxiety symptom to sleep disorder, „Sleep Medicine Reviews” 2006, 10(1): 19-31.
 4. Walker, M.P., van der Helm, E., Overnight therapy? The role of sleep in emotional brain processing, „Psychological Bulletin” 2009, 135(5): 731–748.
 5. Krakow, B., Kellner, R., Pathak, D., Lambert, L., Imagery rehearsal treatment for chronic nightmares, „Behavioral Research and Therapy” 1995, 33(7): 837-843.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij