Czym jest „coronasomnia”? Jak pandemia koronawirusa wpływa na jakość snu?
Justyna Piekara

Czym jest „coronasomnia”? Jak pandemia koronawirusa wpływa na jakość snu?

Sytuacja związana z pandemią zaburzała rutynę i dostarczyła wielu powodów do niepokoju, co w znacznym stopniu wpłynęło na jakość naszego snu. Długotrwały stres i bezsenność prowadzą do stanu wyczerpania. Statystyki dowodzą, że z coronasomnią może zmagać się duża część społeczeństwa. W jaki sposób można złagodzić jej objawy?

Co to jest coronasomnia? 

Coronasomnia (lub Covid-somnia) to nowy termin, który został ukuty, aby opisać problem bezsenności z powodu stresu i niepokoju związanego z trwającą pandemią, głównie z powodu izolacji społecznej, zakłóconej rutyny i ciągłej niepewności. Według badań aż 58% uczestników ma problemy ze snem, a stosowanie leków nasennych podczas trwania pandemii COVID-19 wzrosło o 20%.

Pobudzony chronicznym stresem układ nerwowy produkuje hormony – adrenalinę i kortyzol, które skutecznie utrudniają nam zasypianie, wprowadzając organizm w tryb „walki i ucieczki”. Niewyspanie może dodatkowo potęgować rozdrażnienie i generować dodatkowy stres. Ograniczona podczas pandemii aktywność fizyczna sprawia, że trudniej jest nam go zwalczyć. Co więcej, niebieskie światło emitowane przez monitory, przed którymi spędzamy więcej czasu, sprawia, że mózg nie wytwarza melatoniny. W końcu dochodzi do rozregulowania cyklu dobowego. W ten sposób tworzy się cykl, błędne koło, w którym wiele osób funkcjonowało przez ostatni rok.

Udzielając wywiadu dla „Neurology Today”, dr Daniel A. Barone, zastępca dyrektora medycznego z Weill Cornell Center for Sleep Medicine, wspomniała, że brak ekspozycji na światło dzienne może zaburzyć działanie „wewnętrznego zegara”, ale chociaż zaburzenia snu dotyczą bardzo wielu osób, to „istnieje podgrupa, która lepiej śpi”. W związku z pandemią niektóre osoby nie muszą dojeżdżać i pojawiać się pracy we wczesnych godzinach porannych, co sprawia, że odczuwają mniejszy stres.

Pandemiczne koszmary

Innym rodzajem zaburzeń, z jakim zmagają się niektóre osoby, są uciążliwe koszmary senne, wywoływane wydarzeniami, które wywierają głęboki wpływ na psychiczne samopoczucie. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Dreaming” wskazuje, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety podczas lockdownu częściej doświadczali koszmarów. Prawdopodobnie przebywanie w odosobnieniu i możliwość poświęcenia dłuższego czasu na sen wpłynęły na wydłużenie długości cyklu sennego i do zwiększania intensywności snów. Autorka badania, Deirdre Barrett z Harvard Medical School, planuje kontynuować studiowanie raportów o snach ludzi podczas pandemii.

Polecane dla Ciebie

Jak  zaburzenia snu wpływają na stan zdrowia?

Według profesor Angeli Drake z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na UC Davis Health ludzie często nie uważają bezsenności za stan, który wymaga pomocy lekarskiej. Zamiast tego podejmują próby samoleczenia dostępnymi bez recepty środkami nasennymi lub sięgają po kieliszek wina, co daje tymczasowe efekty i nie rozwiązuje problemu w pełni.

Brak snu istotnie wpływa na naszą zdolność do sprawnego funkcjonowania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pociąga za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak depresja, wzrost ciśnienia krwi, który związany jest z większym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca, przyrost masy ciała, refluks oraz prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, co może sprawić, że organizm będzie mniej zdolny do zwalczania wirusów.

Jak sobie pomóc?

Jeśli zauważasz u siebie objawy coronasomnii:

  • zadbaj o dietę. Do swojego jadłospisu włącz składniki takie jak orzechy, nasiona, awokado i gorzką czekoladę. Zawarty w nich magnez pomaga rozluźnić napięcie mięśniowe;
  • ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu. Negatywnie wpływają na cykl snu. Kofeina niweluje naturalną senność, a produkty metabolizowania alkoholu wpływają na spłycenie snu;
  • ustal harmonogram dnia, aby zapewnić stałą porę snu i pobudki. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Te trwające dłużej niż 20 minut mogą pogorszyć problemy ze snem;
  • wyznacz granice użytkowania urządzeń elektronicznych. Nie korzystaj z nich przynajmniej 1 godzinę przed snem;
  • wypróbuj kołdrę sensoryczną. Nacisk stabilizuje reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne i działa kojąco na układ nerwowy;
  • udaj się do lekarza i sięgnij po leki. Eksperci sugerują, że powinny być one ostatnią linią obrony. W przypadku poważnej bezsenności zaleca się terapię poznawczo-behawioralną.
  1. L. Campbell, Coronasomnia: How the Pandemic May Be Affecting Your Sleep, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/coronasomnia-how-the-pandemic-may-be-affecting-your-sleep, [dostęp:] 18.05.2021.
  2. D. Hurley, Sleep Neurologists Call It ‘COVID-Somnia’—Increased Sleep Disturbances Linked to the Pandemic, „journals.lww.com” [online], https://journals.lww.com/neurotodayonline/fulltext/2020/07090/sleep_neurologists_call_it.1.aspx, [dostęp:] 18.05.2021.
  3. D. Barrnett, Dreams About COVID-19 Versus Normative Dreams: Trends by Gender, „Dreams”, nr 30 (3) 2020.
  4. COVID-19 is wrecking our sleep with coronasomnia – tips to fight back, „health.ucdavis.edu” [online], https://health.ucdavis.edu/health-news/newsroom/covid-19-is-wrecking-our-sleep-with-coronasomnia--tips-to-fight-back-/2020/09, [dostęp:] 18.05.2021.
  5. R. Gupta i in., COVID-Somnia: How the Pandemic Affects Sleep/Wake Regulation and How to Deal with it?, „Sleep and Vigilance”, nr 3 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

    Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

  • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

    Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

  • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

    Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij