Czym jest „coronasomnia”? Jak pandemia koronawirusa wpływa na jakość snu?
Justyna Piekara

Czym jest „coronasomnia”? Jak pandemia koronawirusa wpływa na jakość snu?

Sytuacja związana z pandemią zaburzała rutynę i dostarczyła wielu powodów do niepokoju, co w znacznym stopniu wpłynęło na jakość naszego snu. Długotrwały stres i bezsenność prowadzą do stanu wyczerpania. Statystyki dowodzą, że z coronasomnią może zmagać się duża część społeczeństwa. W jaki sposób można złagodzić jej objawy?

Co to jest coronasomnia? 

Coronasomnia (lub Covid-somnia) to nowy termin, który został ukuty, aby opisać problem bezsenności z powodu stresu i niepokoju związanego z trwającą pandemią, głównie z powodu izolacji społecznej, zakłóconej rutyny i ciągłej niepewności. Według badań aż 58% uczestników ma problemy ze snem, a stosowanie leków nasennych podczas trwania pandemii COVID-19 wzrosło o 20%.

Pobudzony chronicznym stresem układ nerwowy produkuje hormony – adrenalinę i kortyzol, które skutecznie utrudniają nam zasypianie, wprowadzając organizm w tryb „walki i ucieczki”. Niewyspanie może dodatkowo potęgować rozdrażnienie i generować dodatkowy stres. Ograniczona podczas pandemii aktywność fizyczna sprawia, że trudniej jest nam go zwalczyć. Co więcej, niebieskie światło emitowane przez monitory, przed którymi spędzamy więcej czasu, sprawia, że mózg nie wytwarza melatoniny. W końcu dochodzi do rozregulowania cyklu dobowego. W ten sposób tworzy się cykl, błędne koło, w którym wiele osób funkcjonowało przez ostatni rok.

Udzielając wywiadu dla „Neurology Today”, dr Daniel A. Barone, zastępca dyrektora medycznego z Weill Cornell Center for Sleep Medicine, wspomniała, że brak ekspozycji na światło dzienne może zaburzyć działanie „wewnętrznego zegara”, ale chociaż zaburzenia snu dotyczą bardzo wielu osób, to „istnieje podgrupa, która lepiej śpi”. W związku z pandemią niektóre osoby nie muszą dojeżdżać i pojawiać się pracy we wczesnych godzinach porannych, co sprawia, że odczuwają mniejszy stres.

Pandemiczne koszmary

Innym rodzajem zaburzeń, z jakim zmagają się niektóre osoby, są uciążliwe koszmary senne, wywoływane wydarzeniami, które wywierają głęboki wpływ na psychiczne samopoczucie. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Dreaming” wskazuje, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety podczas lockdownu częściej doświadczali koszmarów. Prawdopodobnie przebywanie w odosobnieniu i możliwość poświęcenia dłuższego czasu na sen wpłynęły na wydłużenie długości cyklu sennego i do zwiększania intensywności snów. Autorka badania, Deirdre Barrett z Harvard Medical School, planuje kontynuować studiowanie raportów o snach ludzi podczas pandemii.

Jak  zaburzenia snu wpływają na stan zdrowia?

Według profesor Angeli Drake z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na UC Davis Health ludzie często nie uważają bezsenności za stan, który wymaga pomocy lekarskiej. Zamiast tego podejmują próby samoleczenia dostępnymi bez recepty środkami nasennymi lub sięgają po kieliszek wina, co daje tymczasowe efekty i nie rozwiązuje problemu w pełni.

Brak snu istotnie wpływa na naszą zdolność do sprawnego funkcjonowania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pociąga za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak depresja, wzrost ciśnienia krwi, który związany jest z większym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca, przyrost masy ciała, refluks oraz prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, co może sprawić, że organizm będzie mniej zdolny do zwalczania wirusów.

Jak sobie pomóc?

Jeśli zauważasz u siebie objawy coronasomnii:

 • zadbaj o dietę. Do swojego jadłospisu włącz składniki takie jak orzechy, nasiona, awokado i gorzką czekoladę. Zawarty w nich magnez pomaga rozluźnić napięcie mięśniowe;
 • ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu. Negatywnie wpływają na cykl snu. Kofeina niweluje naturalną senność, a produkty metabolizowania alkoholu wpływają na spłycenie snu;
 • ustal harmonogram dnia, aby zapewnić stałą porę snu i pobudki. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Te trwające dłużej niż 20 minut mogą pogorszyć problemy ze snem;
 • wyznacz granice użytkowania urządzeń elektronicznych. Nie korzystaj z nich przynajmniej 1 godzinę przed snem;
 • wypróbuj kołdrę sensoryczną. Nacisk stabilizuje reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne i działa kojąco na układ nerwowy;
 • udaj się do lekarza i sięgnij po leki. Eksperci sugerują, że powinny być one ostatnią linią obrony. W przypadku poważnej bezsenności zaleca się terapię poznawczo-behawioralną.
 1. L. Campbell, Coronasomnia: How the Pandemic May Be Affecting Your Sleep, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/coronasomnia-how-the-pandemic-may-be-affecting-your-sleep, [dostęp:] 18.05.2021.
 2. D. Hurley, Sleep Neurologists Call It ‘COVID-Somnia’—Increased Sleep Disturbances Linked to the Pandemic, „journals.lww.com” [online], https://journals.lww.com/neurotodayonline/fulltext/2020/07090/sleep_neurologists_call_it.1.aspx, [dostęp:] 18.05.2021.
 3. D. Barrnett, Dreams About COVID-19 Versus Normative Dreams: Trends by Gender, „Dreams”, nr 30 (3) 2020.
 4. COVID-19 is wrecking our sleep with coronasomnia – tips to fight back, „health.ucdavis.edu” [online], https://health.ucdavis.edu/health-news/newsroom/covid-19-is-wrecking-our-sleep-with-coronasomnia--tips-to-fight-back-/2020/09, [dostęp:] 18.05.2021.
 5. R. Gupta i in., COVID-Somnia: How the Pandemic Affects Sleep/Wake Regulation and How to Deal with it?, „Sleep and Vigilance”, nr 3 2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij