Czym jest „coronasomnia”? Jak pandemia koronawirusa wpływa na jakość snu?
Justyna Piekara

Czym jest „coronasomnia”? Jak pandemia koronawirusa wpływa na jakość snu?

Sytuacja związana z pandemią zaburzała rutynę i dostarczyła wielu powodów do niepokoju, co w znacznym stopniu wpłynęło na jakość naszego snu. Długotrwały stres i bezsenność prowadzą do stanu wyczerpania. Statystyki dowodzą, że z coronasomnią może zmagać się duża część społeczeństwa. W jaki sposób można złagodzić jej objawy?

Co to jest coronasomnia? 

Coronasomnia (lub Covid-somnia) to nowy termin, który został ukuty, aby opisać problem bezsenności z powodu stresu i niepokoju związanego z trwającą pandemią, głównie z powodu izolacji społecznej, zakłóconej rutyny i ciągłej niepewności. Według badań aż 58% uczestników ma problemy ze snem, a stosowanie leków nasennych podczas trwania pandemii COVID-19 wzrosło o 20%.

Pobudzony chronicznym stresem układ nerwowy produkuje hormony – adrenalinę i kortyzol, które skutecznie utrudniają nam zasypianie, wprowadzając organizm w tryb „walki i ucieczki”. Niewyspanie może dodatkowo potęgować rozdrażnienie i generować dodatkowy stres. Ograniczona podczas pandemii aktywność fizyczna sprawia, że trudniej jest nam go zwalczyć. Co więcej, niebieskie światło emitowane przez monitory, przed którymi spędzamy więcej czasu, sprawia, że mózg nie wytwarza melatoniny. W końcu dochodzi do rozregulowania cyklu dobowego. W ten sposób tworzy się cykl, błędne koło, w którym wiele osób funkcjonowało przez ostatni rok.

Udzielając wywiadu dla „Neurology Today”, dr Daniel A. Barone, zastępca dyrektora medycznego z Weill Cornell Center for Sleep Medicine, wspomniała, że brak ekspozycji na światło dzienne może zaburzyć działanie „wewnętrznego zegara”, ale chociaż zaburzenia snu dotyczą bardzo wielu osób, to „istnieje podgrupa, która lepiej śpi”. W związku z pandemią niektóre osoby nie muszą dojeżdżać i pojawiać się pracy we wczesnych godzinach porannych, co sprawia, że odczuwają mniejszy stres.

Pandemiczne koszmary

Innym rodzajem zaburzeń, z jakim zmagają się niektóre osoby, są uciążliwe koszmary senne, wywoływane wydarzeniami, które wywierają głęboki wpływ na psychiczne samopoczucie. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Dreaming” wskazuje, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety podczas lockdownu częściej doświadczali koszmarów. Prawdopodobnie przebywanie w odosobnieniu i możliwość poświęcenia dłuższego czasu na sen wpłynęły na wydłużenie długości cyklu sennego i do zwiększania intensywności snów. Autorka badania, Deirdre Barrett z Harvard Medical School, planuje kontynuować studiowanie raportów o snach ludzi podczas pandemii.

Powiązane produkty

Jak  zaburzenia snu wpływają na stan zdrowia?

Według profesor Angeli Drake z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na UC Davis Health ludzie często nie uważają bezsenności za stan, który wymaga pomocy lekarskiej. Zamiast tego podejmują próby samoleczenia dostępnymi bez recepty środkami nasennymi lub sięgają po kieliszek wina, co daje tymczasowe efekty i nie rozwiązuje problemu w pełni.

Brak snu istotnie wpływa na naszą zdolność do sprawnego funkcjonowania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pociąga za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak depresja, wzrost ciśnienia krwi, który związany jest z większym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca, przyrost masy ciała, refluks oraz prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, co może sprawić, że organizm będzie mniej zdolny do zwalczania wirusów.

Jak sobie pomóc?

Jeśli zauważasz u siebie objawy coronasomnii:

 • zadbaj o dietę. Do swojego jadłospisu włącz składniki takie jak orzechy, nasiona, awokado i gorzką czekoladę. Zawarty w nich magnez pomaga rozluźnić napięcie mięśniowe;
 • ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu. Negatywnie wpływają na cykl snu. Kofeina niweluje naturalną senność, a produkty metabolizowania alkoholu wpływają na spłycenie snu;
 • ustal harmonogram dnia, aby zapewnić stałą porę snu i pobudki. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Te trwające dłużej niż 20 minut mogą pogorszyć problemy ze snem;
 • wyznacz granice użytkowania urządzeń elektronicznych. Nie korzystaj z nich przynajmniej 1 godzinę przed snem;
 • wypróbuj kołdrę sensoryczną. Nacisk stabilizuje reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne i działa kojąco na układ nerwowy;
 • udaj się do lekarza i sięgnij po leki. Eksperci sugerują, że powinny być one ostatnią linią obrony. W przypadku poważnej bezsenności zaleca się terapię poznawczo-behawioralną.
 1. L. Campbell, Coronasomnia: How the Pandemic May Be Affecting Your Sleep, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/coronasomnia-how-the-pandemic-may-be-affecting-your-sleep, [dostęp:] 18.05.2021.
 2. D. Hurley, Sleep Neurologists Call It ‘COVID-Somnia’—Increased Sleep Disturbances Linked to the Pandemic, „journals.lww.com” [online], https://journals.lww.com/neurotodayonline/fulltext/2020/07090/sleep_neurologists_call_it.1.aspx, [dostęp:] 18.05.2021.
 3. D. Barrnett, Dreams About COVID-19 Versus Normative Dreams: Trends by Gender, „Dreams”, nr 30 (3) 2020.
 4. COVID-19 is wrecking our sleep with coronasomnia – tips to fight back, „health.ucdavis.edu” [online], https://health.ucdavis.edu/health-news/newsroom/covid-19-is-wrecking-our-sleep-with-coronasomnia--tips-to-fight-back-/2020/09, [dostęp:] 18.05.2021.
 5. R. Gupta i in., COVID-Somnia: How the Pandemic Affects Sleep/Wake Regulation and How to Deal with it?, „Sleep and Vigilance”, nr 3 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij