Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej
Mateusz Burak

Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, „wyciszając” układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

Kołdra obciążeniowa – działanie

Kołdra obciążeniowa, znana także jako kołdra sensoryczna, jest narzędziem wykorzystywanym w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Nacisk, jaki wywiera generuje dodatkowy ciężar, który naśladuje techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję.

Taki rodzaj stymulacji doprowadza do reakcji ze strony układu nerwowego. Poziom neuroprzekaźników wyrównuje się, co sprzyja poprawie procesów związanych z przetwarzaniem sensorycznym. Dodatkowo można zaobserwować poprawę nastroju, łagodzenie dolegliwości bólowych czy poprawę jakości snu oraz koncentracji.

Kołderka obciążeniowa nie jest zazwyczaj jedynym elementem terapii. Jej działanie wykorzystuje się dodatkowo i w połączeniu z innymi interwencjami z zakresu integracji sensorycznej. Zastosowanie, waga koca (kołderki) oraz dokładny sposób, w jaki się go używa, muszą być skonsultowane z terapeutą. 

Kołdra obciążeniowa – wskazania

Kołdry obciążeniowe polecane są dla osób z autyzmem oraz zespołem Aspergera, szczególnie, jeśli pojawiają się zaburzenia snu. Taka stymulacja może być również korzystna w przypadku dzieci z ADHD. Ciężar kołdry stosowanej podczas snu może ułatwić zasypianie oraz zmniejszyć nadaktywność dziecka. Kołderka obciążeniowa znajduje także zastosowanie jako jeden z elementów terapii w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI. Wówczas koc sensoryczny może być wykorzystywany zarówno w gabinecie, jak i w domu (po wcześniejszej instrukcji terapeuty).

Najnowsze badania wskazują na dobre rezultaty zastosowania kołdry obciążeniowej u osób dorosłych. Wykazano, że mocny nacisk pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, to z kolei redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. Tętno zwalnia, a reakcje somatyczne są wyraźnie słabsze. Skuteczność takiej interwencji może być bardzo wysoka, co opisują badania. 

Polecane dla Ciebie

Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania

Istnieje niewiele przeciwskazań i zagrożeń związanych ze stosowaniem kołdry obciążeniowej. Producenci nie zalecają jej dla dzieci poniżej 2. roku życia, jest to związane z ryzykiem uduszenia podczas snu czy w trakcie zabawy. Przed zakupem zawsze należy skonsultować się z pediatrą i terapeutą integracji sensorycznej.

Koc może okazać się także nieodpowiedni dla osób zmagających się z pewnymi schorzeniami. Wśród nich wyróżnia się:

  • obturacyjny bezdech śródsenny,
  • astmę,
  • klaustrofobię,
  • łamliwość kości,
  • osteoporozę.

Powyższe schorzenia mogą generować trudności w oddychaniu, osłabiać strukturę kości, nasilać lęk. Dodatkowe obciążenie zewnętrzne mogłoby spotęgować te objawy i doprowadzić do pogłębienia się stanów patologicznych.

Kołderka obciążeniowa – jaką wybrać? Rozmiar, waga, cena kołdry sensorycznej

Kołdra obciążeniowa powinna stanowić od 5 do 15% masy ciała użytkownika. Bardzo ważne jest także, aby koc sensoryczny posiadał odpowiedni rozmiar. Oznacza to, że powinien on pasować do rozmiaru łóżka. Jego cena jest uzależniona od rozmiarów i wagi, zazwyczaj waha się w granicach 80-300 złotych.

Kołderkę obciążeniową można także uszyć samodzielnie. Do jej wykonania wykorzystuje się bawełnę oraz drobne kamyczki, piasek, mikrokulki szklane czy inne materiały zapewniające pożądaną wagę. 

Kołdra obciążeniowa – możliwości zastosowania

Koc obciążeniowy można wykorzystać na kilka sposobów. W terapii można wykonać bardzo wiele różnych ćwiczeń, które następnie, po instruktażu, terapeuta może zalecić do wykonywania w domu.

Najbardziej klasycznym przykładem jest tzw. zabawa w naleśnik. Polega na owijaniu dziecka w kołderkę, a następnie dodaniu docisku, wykorzystując piłkę. Docisk jest aplikowany tak, aby dziecko go akceptowało, wykonywany jest on na okolice stawów barkowych, biodrowych, kolanowych. Ciekawym rozwiązaniem może być również układanie kołderki na kolanach, np. podczas siedzenia przy stoliku, ciężar powinien zadziałać stymulująco na proprioreceptory. Można ją także wykorzystać jako jeden z elementów toru przeszkód. Dziecko może wówczas próbować wchodzić pod kołderkę, czołgając się po dywanie. Terapeuta może ją wtedy przytrzymywać i dodatkowo dociskać ciało dziecka od góry. 

Warto pamiętać o kilku zasadach, wykorzystując kołderkę podczas snu. Po upewnieniu się, że dziecko już śpi, można przykryć je, obejmując kończyny dolne i tułów. Następnie można ją pozostawić na kilkadziesiąt minut, w zależności od tolerancji malucha. Nie zaleca się jednak pozostawiania dziecka pod takim przykryciem całą noc, należy także unikać stosowania jej poniżej 2. roku życia ze względu na ryzyko uduszenia. 

Kołdra obciążeniowa – alternatywy

Podobnym działaniem odznacza się wykorzystywanie obciążników na stawy. Zastosowanie ciężarków w postaci mankietów zapinanych na rzepy wokół połączeń kości, przez kilkanaście minut w ciągu dnia, np. podczas zabawy, może przynieść podobny rezultat. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamizelki dociążającej. Jest to specjalnie skonstruowana odzież, posiadająca właściwy ciężar. Zakładanie jej podczas aktywności w ciągu dnia także będzie stymulowało receptory czucia głębokiego. 

Warto wykorzystywać wymienione przyrządy w połączeniu z ćwiczeniami i podczas różnych form ruchu. Będzie to wykazywało zdecydowanie lepsze działanie niż stosowanie ich w sposób izolowany, w bezruchu. Koncepcja integracji sensorycznej wyraźnie wskazuje na większą korzyść podczas czynnej stymulacji i dostarczania dziecku bodźców w sposób aktywny. Nie oznacza to, że bierny rodzaj bodźcowania jest zły, ale z pewnością mniej efektywny. 

  1. Ekholm B., Spulber S., Adler M., A randomized controlled study of weighted chain blankets for insomnia in psychiatric disorders, „J Clin Sleep Med.” 2020, nr 16, s. 1567-1577.
  2. Gringras P., Green D., Wright B. i in., Weighted blankets and sleep in autistic children – a randomized controlled trial, „Pediatrics” 2014, nr 134, s. 298-306.
  3. Vinson J., Powers J., Mosesso K., Weighted blankets: Anxiety reduction in adult patients receiving chemotherapy, „Clin J Oncol Nurs.” 2020, nr 24, s. 360-368.
  4. Gee B. M., Lloyd K., Sutton J., McOmber T., Weighted blankets and sleep quality in children with autism spectrum disorders: A single-subject design, „Children (Basel)” 2020, nr 8, s. 10.
  5. Hvolby A., Associations of sleep disturbance with ADHD: implications for treatment, „Atten Defic Hyperact Disord.” 2015, nr 7, s. 1-18.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij