Popularny lek na kaszel może spowolnić rozwój choroby Parkinsona
Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że ambroksol – substancja o działaniu mukolitycznym stosowana w leczeniu kaszlu – może spowalniać rozwój choroby Parkinsona.
Ambroksol w leczeniu choroby Parkinsona
Ambroksol, czyli substancja czynna znajdująca się w preparatach stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegającego z mokrym kaszlem, prawdopodobnie spowalnia postęp choroby Parkinsona. Naukowcy z University College London przeprowadzili w tym zakresie badania przedkliniczne, a ich wyniki są obiecujące. Okazało się, że ambroksol był w stanie skutecznie dotrzeć do mózgu i zwiększyć poziom β-glukocerebrozydazy, która umożliwia komórkom skuteczniejsze usuwanie zbędnych białek, w tym α-synukleiny. Jej nieprawidłowa agregacja hamuje syntezę dopaminy, z kolei zbyt niski poziom tego neuroprzekaźnika powoduje, że komórki nerwowe odpowiedzialne za kontrolę pracy mięśni przestają właściwie funkcjonować i pojawiają się zaburzenia równowagi i ruchu.
Teraz naukowcy z Londynu rozpoczynają badanie kliniczne. Weźmie w nim udział 330 osób z chorobą Parkinsona w 10–12 ośrodkach klinicznych w Wielkiej Brytanii. Będzie ono kontrolowane placebo, a uczestnicy będą przyjmować ambroksol przez dwa lata. Skuteczność substancji w spowalnianiu postępu choroby Parkinsona będzie mierzona przy użyciu skali obejmującej jakość życia i sprawność ruchową.
Nadzieja dla chorych na Parkinsona
Obecnie nie istnieje przyczynowe leczenie choroby Parkinsona. Terapia polega na spowalnianiu procesu degeneracji komórek układu nerwowego oraz łagodzeniu objawów. Stosuje się metody farmakologiczne, usprawniające (rehabilitację) oraz chirurgiczne. Chorym podaje się przede wszystkim lewodopę. Jest ona prekursorem dopaminy, przy długotrwałym stosowaniu może jednak powodować skutki uboczne. Niekiedy w leczeniu choroby Parkinsona stosuje się także agonistów dopaminy. Co ważne, nie wszystkie objawy ustępują po zastosowaniu leczenia farmakologicznego. Można również wdrożyć metody zabiegowe, np. wszczepienie stymulatora.
Pierwsze objawy choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona jest drugim co do częstości występowania postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym. Objawy tego zaburzenia obejmują: objawy ruchowe, zmiany poznawcze, zmiany behawioralne/neuropsychiatryczne oraz objawy związane z niewydolnością autonomicznego układu nerwowego. Przed wystąpieniem pierwszych typowych symptomów choroby Parkinsona pojawiają się pewne objawy zwiastujące (mogą one wystąpić nawet kilka lat przed pełnoobjawową postacią choroby), są to:
- nawracające zaparcia,
- osłabienie węchu,
- obniżenie nastroju, depresja,
- zaburzenia snu.
Wśród pierwszych objawów ruchowych choroby Parkinsona znajdują się:
- drżenie spoczynkowe kończyn występujące najczęściej po jednej stronie ciała (drżenie typu pill rolling),
- bradykinezja – spowolnienie ruchowe,
- sztywność i niestabilność postawy związane z wyższym ryzykiem upadku.
Objawy pozaruchowe pojawiają się zazwyczaj w późniejszym okresie choroby i obejmują m.in.: otępienie, depresję, zaburzenia psychotyczne, takie jak urojenia, częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), nietrzymanie moczu, zaparcia, niepokój ruchowy w nocy. W przypadku zauważenia symptomów mogących świadczyć o chorobie neurodegeneracyjnej konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu bądź z neurologiem.