Drżenie rąk w chorobie Parkinsona
Arkadiusz Dąbek

Popularny lek na kaszel może spowolnić rozwój choroby Parkinsona

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że ambroksol – substancja o działaniu mukolitycznym stosowana w leczeniu kaszlu – może spowalniać rozwój choroby Parkinsona.

Ambroksol w leczeniu choroby Parkinsona

Ambroksol, czyli substancja czynna znajdująca się w preparatach stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegającego z mokrym kaszlem, prawdopodobnie spowalnia postęp choroby Parkinsona. Naukowcy z University College London przeprowadzili w tym zakresie badania przedkliniczne, a ich wyniki są obiecujące. Okazało się, że ambroksol był w stanie skutecznie dotrzeć do mózgu i zwiększyć poziom β-glukocerebrozydazy, która umożliwia komórkom skuteczniejsze usuwanie zbędnych białek, w tym α-synukleiny. Jej nieprawidłowa agregacja hamuje syntezę dopaminy, z kolei zbyt niski poziom tego neuroprzekaźnika powoduje, że komórki nerwowe odpowiedzialne za kontrolę pracy mięśni przestają właściwie funkcjonować i pojawiają się zaburzenia równowagi i ruchu.

Teraz naukowcy z Londynu rozpoczynają badanie kliniczne. Weźmie w nim udział 330 osób z chorobą Parkinsona w 10–12 ośrodkach klinicznych w Wielkiej Brytanii. Będzie ono kontrolowane placebo, a uczestnicy będą przyjmować ambroksol przez dwa lata. Skuteczność substancji w spowalnianiu postępu choroby Parkinsona będzie mierzona przy użyciu skali obejmującej jakość życia i sprawność ruchową.

Nadzieja dla chorych na Parkinsona

Obecnie nie istnieje przyczynowe leczenie choroby Parkinsona. Terapia polega na spowalnianiu procesu degeneracji komórek układu nerwowego oraz łagodzeniu objawów. Stosuje się metody farmakologiczne, usprawniające (rehabilitację) oraz chirurgiczne. Chorym podaje się przede wszystkim lewodopę. Jest ona prekursorem dopaminy, przy długotrwałym stosowaniu może jednak powodować skutki uboczne. Niekiedy w leczeniu choroby Parkinsona stosuje się także agonistów dopaminy. Co ważne, nie wszystkie objawy ustępują po zastosowaniu leczenia farmakologicznego. Można również wdrożyć metody zabiegowe, np. wszczepienie stymulatora.

Ambroksol w badaniach przedklinicznych okazał się bezpieczny i dobrze tolerowany przez chorych, mimo że był podawany w znacznie wyższych dawkach niż zazwyczaj stosowanych w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Teraz będzie on testowany na większą skalę. Naukowcy uważają, że to odkrycie to duży krok naprzód w poszukiwaniu nowych metod leczenia choroby Parkinsona.

Powiązane produkty

Pierwsze objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest drugim co do częstości występowania postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym. Objawy tego zaburzenia obejmują: objawy ruchowe, zmiany poznawcze, zmiany behawioralne/neuropsychiatryczne oraz objawy związane z niewydolnością autonomicznego układu nerwowego. Przed wystąpieniem pierwszych typowych symptomów choroby Parkinsona pojawiają się pewne objawy zwiastujące (mogą one wystąpić nawet kilka lat przed pełnoobjawową postacią choroby), są to:

Wśród pierwszych objawów ruchowych choroby Parkinsona znajdują się:

  • drżenie spoczynkowe kończyn występujące najczęściej po jednej stronie ciała (drżenie typu pill rolling),
  • bradykinezja – spowolnienie ruchowe,
  • sztywność i niestabilność postawy związane z wyższym ryzykiem upadku.

Objawy pozaruchowe pojawiają się zazwyczaj w późniejszym okresie choroby i obejmują m.in.: otępienie, depresję, zaburzenia psychotyczne, takie jak urojenia, częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), nietrzymanie moczu, zaparcia, niepokój ruchowy w nocy. W przypadku zauważenia symptomów mogących świadczyć o chorobie neurodegeneracyjnej konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu bądź z neurologiem.

  1. Cough medicine to be trialled as new treatment for Parkinson’s disease, ucl.ac.uk [online] https://www.ucl.ac.uk/news/2023/jan/cough-medicine-be-trialled-new-treatment-parkinsons-disease [dostęp:] 16.01.2023.
  2. J. M. Beitz, Parkinson's disease: a review, „Frontiers in Bioscience-Scholar” 2014, t. 6, nr 1, s. 65-74.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij