Drżenie rąk w chorobie Parkinsona
Arkadiusz Dąbek

Popularny lek na kaszel może spowolnić rozwój choroby Parkinsona

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że ambroksol – substancja o działaniu mukolitycznym stosowana w leczeniu kaszlu – może spowalniać rozwój choroby Parkinsona.

Ambroksol w leczeniu choroby Parkinsona

Ambroksol, czyli substancja czynna znajdująca się w preparatach stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegającego z mokrym kaszlem, prawdopodobnie spowalnia postęp choroby Parkinsona. Naukowcy z University College London przeprowadzili w tym zakresie badania przedkliniczne, a ich wyniki są obiecujące. Okazało się, że ambroksol był w stanie skutecznie dotrzeć do mózgu i zwiększyć poziom β-glukocerebrozydazy, która umożliwia komórkom skuteczniejsze usuwanie zbędnych białek, w tym α-synukleiny. Jej nieprawidłowa agregacja hamuje syntezę dopaminy, z kolei zbyt niski poziom tego neuroprzekaźnika powoduje, że komórki nerwowe odpowiedzialne za kontrolę pracy mięśni przestają właściwie funkcjonować i pojawiają się zaburzenia równowagi i ruchu.

Teraz naukowcy z Londynu rozpoczynają badanie kliniczne. Weźmie w nim udział 330 osób z chorobą Parkinsona w 10–12 ośrodkach klinicznych w Wielkiej Brytanii. Będzie ono kontrolowane placebo, a uczestnicy będą przyjmować ambroksol przez dwa lata. Skuteczność substancji w spowalnianiu postępu choroby Parkinsona będzie mierzona przy użyciu skali obejmującej jakość życia i sprawność ruchową.

Nadzieja dla chorych na Parkinsona

Obecnie nie istnieje przyczynowe leczenie choroby Parkinsona. Terapia polega na spowalnianiu procesu degeneracji komórek układu nerwowego oraz łagodzeniu objawów. Stosuje się metody farmakologiczne, usprawniające (rehabilitację) oraz chirurgiczne. Chorym podaje się przede wszystkim lewodopę. Jest ona prekursorem dopaminy, przy długotrwałym stosowaniu może jednak powodować skutki uboczne. Niekiedy w leczeniu choroby Parkinsona stosuje się także agonistów dopaminy. Co ważne, nie wszystkie objawy ustępują po zastosowaniu leczenia farmakologicznego. Można również wdrożyć metody zabiegowe, np. wszczepienie stymulatora.

Ambroksol w badaniach przedklinicznych okazał się bezpieczny i dobrze tolerowany przez chorych, mimo że był podawany w znacznie wyższych dawkach niż zazwyczaj stosowanych w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Teraz będzie on testowany na większą skalę. Naukowcy uważają, że to odkrycie to duży krok naprzód w poszukiwaniu nowych metod leczenia choroby Parkinsona.

Polecane dla Ciebie

Pierwsze objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest drugim co do częstości występowania postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym. Objawy tego zaburzenia obejmują: objawy ruchowe, zmiany poznawcze, zmiany behawioralne/neuropsychiatryczne oraz objawy związane z niewydolnością autonomicznego układu nerwowego. Przed wystąpieniem pierwszych typowych symptomów choroby Parkinsona pojawiają się pewne objawy zwiastujące (mogą one wystąpić nawet kilka lat przed pełnoobjawową postacią choroby), są to:

Wśród pierwszych objawów ruchowych choroby Parkinsona znajdują się:

 • drżenie spoczynkowe kończyn występujące najczęściej po jednej stronie ciała (drżenie typu pill rolling),
 • bradykinezja – spowolnienie ruchowe,
 • sztywność i niestabilność postawy związane z wyższym ryzykiem upadku.

Objawy pozaruchowe pojawiają się zazwyczaj w późniejszym okresie choroby i obejmują m.in.: otępienie, depresję, zaburzenia psychotyczne, takie jak urojenia, częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), nietrzymanie moczu, zaparcia, niepokój ruchowy w nocy. W przypadku zauważenia symptomów mogących świadczyć o chorobie neurodegeneracyjnej konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu bądź z neurologiem.

 1. Cough medicine to be trialled as new treatment for Parkinson’s disease, ucl.ac.uk [online] https://www.ucl.ac.uk/news/2023/jan/cough-medicine-be-trialled-new-treatment-parkinsons-disease [dostęp:] 16.01.2023.
 2. J. M. Beitz, Parkinson's disease: a review, „Frontiers in Bioscience-Scholar” 2014, t. 6, nr 1, s. 65-74.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij