Kapsułki Omega-3
Arkadiusz Dąbek

Wpływ kwasów omega-3 na mózg osób w średnim wieku – nowe badania

Jak się okazuje, kwasy tłuszczowe omega-3 mają jeszcze więcej atutów i prozdrowotnych właściwości, niż do tej pory sądzono. Warto poznać najnowsze wyniki badań naukowców z USA.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zachować sprawność mózgu i funkcji poznawczych u osób w średnim wieku, twierdzą naukowcy, publikując nowe badanie. W jakich produktach spożywczych można znaleźć omega-3?

Omega-3 powiązane z poprawą struktury mózgu i funkcji poznawczych

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Oddziałują pozytywnie na pracę układu nerwowego, układu krążenia, są również częścią błony komórkowej i wpływają na funkcjonowanie komórek. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Neurology” sugeruje, że osoby w średnim wieku, które mają wyższy poziom omega-3 posiadają większe szanse na zachowanie sprawności mózgu i funkcji poznawczych od rówieśników z niskim poziomem tych kwasów tłuszczowych.

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami testów były 2183 zdrowe osoby dorosłe w wieku 40–50 lat (średni wiek wynosił 46 lat). Uczeni przyjrzeli się powiązaniu stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w czerwonych krwinkach z obrazem MRI mózgu i poznawczymi markerami starzenia się tego narządu. Zbadano również stężenie omega-3 u ochotników, którzy byli nosicielami białka APOE4, które jest związane z wyższym ryzykiem zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz rozwojem miażdżycy.

Wyniki badań

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Teksasu wykazało, że:

  • wyższe stężenie omega-3 wiąże się z większą objętością hipokampa (jest to część mózgowia odgrywająca ważną rolę w zapamiętywaniu, wpływająca na procesy pamięciowe i odczuwanie emocji),
  • spożywanie większej ilości kwasów omega-3 jest związane z lepszym rozumowaniem abstrakcyjnym oraz zdolnością do integrowania informacji,
  • nosiciele APOE4 z wyższym poziomem omega-3 we krwi rzadziej zmagają się z chorobami małych naczyń mózgowych (CSVD/SVD, ang. cerebral small vessel disease).
Według autorów omawianych badań zmiana nawyków żywieniowych może być jedną ze strategii poprawy zdrowia naszego mózgu. Naukowcy wskazują, że nawet niewielka ilość kwasów tłuszczowych omega-3 może być wystarczająca do utrzymania zdrowia mózgu. Jest to zgodne z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi. Omawiane badanie musi jednak zostać potwierdzone dodatkowymi testami, w których wezmą udział bardziej zróżnicowani rasowo uczestnicy.

Polecane dla Ciebie

Gdzie można znaleźć kwasy omega-3?

Wyniki rozmaitych badań naukowych są zgodne, kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności DHA i EPA, mają szereg właściwości wpływających korzystnie na nasze zdrowie, m.in.

Omega-3 to kwasy egzogenne, nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka. Występują natomiast w niektórych produktach spożywczych, największą ich ilość znajdziemy w:

  • rybach i owocach morza (zwłaszcza w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynki),
  • olejach roślinnych (szczególnie w oleju lnianym i rzepakowym),
  • orzechach i nasionach (m.in. orzechach włoskich, siemieniu lnianym, migdałach, pestkach dyni).

W przypadku niedostatecznej podaży wielonienasyconych kwasów omega-3 wraz z pożywieniem warto rozważyć ich suplementację.

  1. Omega-3 fatty acids, „ods.od.nih.gov” [online], https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/, [dostęp:] 31.10.2022..
  2. A. Saran-Jagodzińska, Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3, „Lekarz POZ” 2020, nr 5, s. 278-285.
  3. C. L. Satizabal, J. J. Himali, A. S. Beiser i in., Association of red blood cell omega-3 fatty acids with MRI markers and cognitive function in midlife: The framingham heart study, “Neurology” 2022 [online], https://n.neurology.org/content/early/2022/10/05/WNL.0000000000201296, [dostęp:] 31.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij