Kapsułki Omega-3
Arkadiusz Dąbek

Wpływ kwasów omega-3 na mózg osób w średnim wieku – nowe badania

Jak się okazuje, kwasy tłuszczowe omega-3 mają jeszcze więcej atutów i prozdrowotnych właściwości, niż do tej pory sądzono. Warto poznać najnowsze wyniki badań naukowców z USA.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zachować sprawność mózgu i funkcji poznawczych u osób w średnim wieku, twierdzą naukowcy, publikując nowe badanie. W jakich produktach spożywczych można znaleźć omega-3?

Omega-3 powiązane z poprawą struktury mózgu i funkcji poznawczych

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Oddziałują pozytywnie na pracę układu nerwowego, układu krążenia, są również częścią błony komórkowej i wpływają na funkcjonowanie komórek. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Neurology” sugeruje, że osoby w średnim wieku, które mają wyższy poziom omega-3 posiadają większe szanse na zachowanie sprawności mózgu i funkcji poznawczych od rówieśników z niskim poziomem tych kwasów tłuszczowych.

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami testów były 2183 zdrowe osoby dorosłe w wieku 40–50 lat (średni wiek wynosił 46 lat). Uczeni przyjrzeli się powiązaniu stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w czerwonych krwinkach z obrazem MRI mózgu i poznawczymi markerami starzenia się tego narządu. Zbadano również stężenie omega-3 u ochotników, którzy byli nosicielami białka APOE4, które jest związane z wyższym ryzykiem zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz rozwojem miażdżycy.

Wyniki badań

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Teksasu wykazało, że:

  • wyższe stężenie omega-3 wiąże się z większą objętością hipokampa (jest to część mózgowia odgrywająca ważną rolę w zapamiętywaniu, wpływająca na procesy pamięciowe i odczuwanie emocji),
  • spożywanie większej ilości kwasów omega-3 jest związane z lepszym rozumowaniem abstrakcyjnym oraz zdolnością do integrowania informacji,
  • nosiciele APOE4 z wyższym poziomem omega-3 we krwi rzadziej zmagają się z chorobami małych naczyń mózgowych (CSVD/SVD, ang. cerebral small vessel disease).
Według autorów omawianych badań zmiana nawyków żywieniowych może być jedną ze strategii poprawy zdrowia naszego mózgu. Naukowcy wskazują, że nawet niewielka ilość kwasów tłuszczowych omega-3 może być wystarczająca do utrzymania zdrowia mózgu. Jest to zgodne z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi. Omawiane badanie musi jednak zostać potwierdzone dodatkowymi testami, w których wezmą udział bardziej zróżnicowani rasowo uczestnicy.

Powiązane produkty

Gdzie można znaleźć kwasy omega-3?

Wyniki rozmaitych badań naukowych są zgodne, kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności DHA i EPA, mają szereg właściwości wpływających korzystnie na nasze zdrowie, m.in.

Omega-3 to kwasy egzogenne, nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka. Występują natomiast w niektórych produktach spożywczych, największą ich ilość znajdziemy w:

  • rybach i owocach morza (zwłaszcza w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynki),
  • olejach roślinnych (szczególnie w oleju lnianym i rzepakowym),
  • orzechach i nasionach (m.in. orzechach włoskich, siemieniu lnianym, migdałach, pestkach dyni).

W przypadku niedostatecznej podaży wielonienasyconych kwasów omega-3 wraz z pożywieniem warto rozważyć ich suplementację.

Sprawdź, jakie preparaty z kwasami OMEGA-3  znajdziesz na DOZ.pl
  1. Omega-3 fatty acids, „ods.od.nih.gov” [online], https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/, [dostęp:] 31.10.2022..
  2. A. Saran-Jagodzińska, Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3, „Lekarz POZ” 2020, nr 5, s. 278-285.
  3. C. L. Satizabal, J. J. Himali, A. S. Beiser i in., Association of red blood cell omega-3 fatty acids with MRI markers and cognitive function in midlife: The framingham heart study, “Neurology” 2022 [online], https://n.neurology.org/content/early/2022/10/05/WNL.0000000000201296, [dostęp:] 31.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.