Wpływ kwasów omega-3 na mózg osób w średnim wieku – nowe badania
Jak się okazuje, kwasy tłuszczowe omega-3 mają jeszcze więcej atutów i prozdrowotnych właściwości, niż do tej pory sądzono. Warto poznać najnowsze wyniki badań naukowców z USA.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zachować sprawność mózgu i funkcji poznawczych u osób w średnim wieku, twierdzą naukowcy, publikując nowe badanie. W jakich produktach spożywczych można znaleźć omega-3?
Omega-3 powiązane z poprawą struktury mózgu i funkcji poznawczych
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Oddziałują pozytywnie na pracę układu nerwowego, układu krążenia, są również częścią błony komórkowej i wpływają na funkcjonowanie komórek. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Neurology” sugeruje, że osoby w średnim wieku, które mają wyższy poziom omega-3 posiadają większe szanse na zachowanie sprawności mózgu i funkcji poznawczych od rówieśników z niskim poziomem tych kwasów tłuszczowych.
Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami testów były 2183 zdrowe osoby dorosłe w wieku 40–50 lat (średni wiek wynosił 46 lat). Uczeni przyjrzeli się powiązaniu stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w czerwonych krwinkach z obrazem MRI mózgu i poznawczymi markerami starzenia się tego narządu. Zbadano również stężenie omega-3 u ochotników, którzy byli nosicielami białka APOE4, które jest związane z wyższym ryzykiem zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz rozwojem miażdżycy.
Wyniki badań
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Teksasu wykazało, że:
- wyższe stężenie omega-3 wiąże się z większą objętością hipokampa (jest to część mózgowia odgrywająca ważną rolę w zapamiętywaniu, wpływająca na procesy pamięciowe i odczuwanie emocji),
- spożywanie większej ilości kwasów omega-3 jest związane z lepszym rozumowaniem abstrakcyjnym oraz zdolnością do integrowania informacji,
- nosiciele APOE4 z wyższym poziomem omega-3 we krwi rzadziej zmagają się z chorobami małych naczyń mózgowych (CSVD/SVD, ang. cerebral small vessel disease).
Gdzie można znaleźć kwasy omega-3?
Wyniki rozmaitych badań naukowych są zgodne, kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności DHA i EPA, mają szereg właściwości wpływających korzystnie na nasze zdrowie, m.in.
- obniżają ciśnienie krwi,
- zmniejszają poziom trójglicerydów,
- działają przeciwzakrzepowo,
- przyczyniają się do wzrostu cholesterolu HDL w organizmie,
- zmniejszają prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu,
- wspierają zachowanie dobrego wzroku,
- wspierają odporność.
Omega-3 to kwasy egzogenne, nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka. Występują natomiast w niektórych produktach spożywczych, największą ich ilość znajdziemy w:
- rybach i owocach morza (zwłaszcza w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynki),
- olejach roślinnych (szczególnie w oleju lnianym i rzepakowym),
- orzechach i nasionach (m.in. orzechach włoskich, siemieniu lnianym, migdałach, pestkach dyni).
W przypadku niedostatecznej podaży wielonienasyconych kwasów omega-3 wraz z pożywieniem warto rozważyć ich suplementację.