Kobieta ucina sobie drzemkę w trakcie dnia, z laptopem w rękach
Arkadiusz Dąbek

Drzemki niekorzystne dla zdrowia? Mogą podnosić ciśnienie i zwiększać ryzyko udaru

Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka i pozwalają mu zregenerować siły w trakcie toczącego się dnia. Czy jednak drzemki mają też swoją ciemną stronę? 

Najnowsze badania wykazały, że regularne drzemki mogą być powiązane z wysokim ciśnieniem krwi i ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Co ciekawe, nie wynika to z faktu, że spanie w ciągu dnia samo w sobie jest szkodliwe, ale że często wiąże się z bezsennością w nocy, która jest objawem wielu chorób.

Czy drzemki w ciągu dnia są zdrowe? Sprzeczne dane

Krótka drzemka w ciągu dnia może dodać energii, poprawić zdolności intelektualne oraz zwiększyć sprawność fizyczną. Może jednak również wpływać niekorzystnie na zdrowie – od czego to zależy? Naukowcy nie są zgodni w tym temacie. Część badań podkreśla, że krótkie (20-30 minutowe) drzemki obniżają ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, poprawiają zdolności poznawcze, zwłaszcza u starszych osób, oraz sprawność motoryczną. Według innych badaczy popołudniowy odpoczynek połączony ze snem zaburza rytm dnia, może być przyczyną rozdrażnienia, bezsenności, a nawet problemów z sercem.

Najnowsze badanie dotyczące wpływu drzemek na zdrowie, przeprowadzone przez naukowców z Chin, a opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Hypertension”, wykazało, że ludzie, którzy regularnie drzemią w ciągu dnia, są bardziej narażeni na rozwój nadciśnienia tętniczego i wystąpienia udaru mózgu. Uczeni zwracają uwagę, że drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa, może natomiast być sygnałem, że osoba, która odczuwa potrzebę spania w ciągu dnia, cierpi z powodu przewlekłych problemów zdrowotnych.

Drzemka jako oznaka potencjalnego ryzyka

Do analizy badacze wykorzystali dane pochodzące od 360 tys. osób, zgromadzone w UK Biobank (w rejestrze znajdują się dane zdrowotne ponad 500 000 osób w wieku 4069 lat mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zebrano w latach 20062010). Wyniki pokazały, że ludzie, którzy drzemią regularnie mają o 12% zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienia krwi oraz o 24% większą szansę na udar mózgu niż ci, którzy nie sypiają w ciągu dnia lub robią to rzadko.

Potrzeba regularnego odbywania drzemki może wynikać z problemów ze snem w nocy, co  z kolei może być związane ze złym stanem zdrowia. W takich przypadkach drzemki nie wystarczą, aby zrekompensować niedobory. Badacze zwracają uwagę, że rodzi to potrzebę rutynowego pytania pacjentów przez lekarzy rodzinnych o senność w ciągu dnia.

Polecane dla Ciebie

Bezsenność a choroby

Problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, wczesne wstawanie mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są efektem niewłaściwej higieny snu oraz stresu, jaki towarzyszy nam w ciągu dnia. Wówczas najodpowiedniejszą formą leczenia jest psychoterapia, konieczne może być również leczenie farmakologiczne zaordynowane przez psychiatrę.

Podłoże zaburzeń snu może leżeć również w chorobach somatycznych. Najczęściej są to:

  • nadciśnienie i choroba niedokrwienna serca – może objawiać się m.in. wybudzaniem się w nocy, któremu towarzyszą duszność, zlewne poty, bóle i zawroty głowy,
  • nadczynność tarczycy – chorobie mogą towarzyszyć (również w nocy): niepokój, tachykardia, kołatanie serca, zwiększona potliwość,
  • choroby neurologiczne – bezsenność pojawia się w przebiegu wielu schorzeń o podłożu neurologicznym, m.in. w chorobie Parkinsona, padaczce, otępieniu czy też u pacjentów po po udarach mózgu; mogą wówczas występować także zaburzenia oddychania, bezdech senny, nadmierna senność dzienna oraz odwrócenie rytmu snu i czuwania,
  • choroby układu pokarmowego – objawy takich schorzeń, jak choroba refluksowa czy wrzody żołądka, czyli m.in. bóle brzucha oraz uczucie pieczenia w przełyku, nasilają się po przejściu do pozycji leżącej, utrudniając zaśnięcie.
  1. K. Anderson, Zaburzenia snu a choroby neurologiczne, „Medycyna po Dyplomie” 2012, nr 5.
  2. B. J. Jack, Frequent napping may be a sign of higher risks of stroke, high blood pressure, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/frequent-napping-may-be-a-sign-of-higher-risks-of-stroke-high-blood-pressure.
  3. M. Yang, Z. Zhang, Y. Wang i in., Association of Nap Frequency With Hypertension or Ischemic Stroke Supported by Prospective Cohort Data and Mendelian Randomization in Predominantly Middle-Aged European Subjects, „Hypertension” 2022, nr 10.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij