
Drzemki niekorzystne dla zdrowia? Mogą podnosić ciśnienie i zwiększać ryzyko udaru
Najnowsze badania wykazały, że regularne drzemki mogą być powiązane z wysokim ciśnieniem krwi i ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Co ciekawe, nie wynika to z faktu, że spanie w ciągu dnia samo w sobie jest szkodliwe, ale że często wiąże się z bezsennością w nocy, która jest objawem wielu chorób.
Czy drzemki w ciągu dnia są zdrowe? Sprzeczne dane
Krótka drzemka w ciągu dnia może dodać energii, poprawić zdolności intelektualne oraz zwiększyć sprawność fizyczną. Może jednak również wpływać niekorzystnie na zdrowie – od czego to zależy? Naukowcy nie są zgodni w tym temacie. Część badań podkreśla, że krótkie (20-30 minutowe) drzemki obniżają ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, poprawiają zdolności poznawcze, zwłaszcza u starszych osób, oraz sprawność motoryczną. Według innych badaczy popołudniowy odpoczynek połączony ze snem zaburza rytm dnia, może być przyczyną rozdrażnienia, bezsenności, a nawet problemów z sercem.
Najnowsze badanie dotyczące wpływu drzemek na zdrowie, przeprowadzone przez naukowców z Chin, a opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Hypertension”, wykazało, że ludzie, którzy regularnie drzemią w ciągu dnia, są bardziej narażeni na rozwój nadciśnienia tętniczego i wystąpienia udaru mózgu. Uczeni zwracają uwagę, że drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa, może natomiast być sygnałem, że osoba, która odczuwa potrzebę spania w ciągu dnia, cierpi z powodu przewlekłych problemów zdrowotnych.
Drzemka jako oznaka potencjalnego ryzyka
Do analizy badacze wykorzystali dane pochodzące od 360 tys. osób, zgromadzone w UK Biobank (w rejestrze znajdują się dane zdrowotne ponad 500 000 osób w wieku 40–69 lat mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zebrano w latach 2006–2010). Wyniki pokazały, że ludzie, którzy drzemią regularnie mają o 12% zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienia krwi oraz o 24% większą szansę na udar mózgu niż ci, którzy nie sypiają w ciągu dnia lub robią to rzadko.
Polecane dla Ciebie
Bezsenność a choroby
Problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, wczesne wstawanie mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są efektem niewłaściwej higieny snu oraz stresu, jaki towarzyszy nam w ciągu dnia. Wówczas najodpowiedniejszą formą leczenia jest psychoterapia, konieczne może być również leczenie farmakologiczne zaordynowane przez psychiatrę.
Podłoże zaburzeń snu może leżeć również w chorobach somatycznych. Najczęściej są to:
- nadciśnienie i choroba niedokrwienna serca – może objawiać się m.in. wybudzaniem się w nocy, któremu towarzyszą duszność, zlewne poty, bóle i zawroty głowy,
- nadczynność tarczycy – chorobie mogą towarzyszyć (również w nocy): niepokój, tachykardia, kołatanie serca, zwiększona potliwość,
- choroby neurologiczne – bezsenność pojawia się w przebiegu wielu schorzeń o podłożu neurologicznym, m.in. w chorobie Parkinsona, padaczce, otępieniu czy też u pacjentów po po udarach mózgu; mogą wówczas występować także zaburzenia oddychania, bezdech senny, nadmierna senność dzienna oraz odwrócenie rytmu snu i czuwania,
- choroby układu pokarmowego – objawy takich schorzeń, jak choroba refluksowa czy wrzody żołądka, czyli m.in. bóle brzucha oraz uczucie pieczenia w przełyku, nasilają się po przejściu do pozycji leżącej, utrudniając zaśnięcie.