Piękny brzuch
Przemysław Rokicki

Piękny brzuch

Gwałtowne zmiany wagi i obwodu w pasie prowadzą do powstawania zdeformowanego i nieestetycznego brzucha. W przypadku kobiet zdarza się to najczęściej po przebytej ciąży lub w wyniku nagłej redukcji wagi, co dodatkowo pogarsza wygląd skóry w tej części ciała, ponieważ jej nadmiar nie znika wraz z tkanką tłuszczową.

Skóra w okolicach brzucha bywa też często oszpecona przez rozstępy (striae distensae), których powstawanie może wiązać się z funkcyjną wadą ściany jamy brzusznej. Wada ta powoduje rozluźnienie mięśnia prostego brzucha i w rezultacie ściany jamy brzusznej. W przestrzeni międzymięśniowej powstaje rozstęp (diastaza), który prowadzi do deformacji kształtu brzucha. Jeżeli w kształtowaniu okolic brzucha nie pomagają już ćwiczenia, zdrowa dieta i kosmetyki można zwrócić się o pomoc do kliniki medycyny estetycznej. Większość klinik posiada w swojej ofercie szereg zabiegów inwazyjnych (chirurgicznych), które umożliwiają poprawę kształtu brzucha.

Operacja plastyczna brzucha

Po raz pierwszy, operacja plastyczna brzucha została wykonana w 1974 roku, a zabieg ten okazał się ogromnym postępem na drodze rozwoju kształtujących ciało technik chirurgicznych. Ponieważ w ciągu ostatnich kilku dekad dokonano wielkiej ilości zabiegów korekty chirurgicznej brzucha, doświadczenie czyni ten zabieg jednym z najbardziej powszechnych i najbezpieczniejszych operacji estetycznych ciała.

Abdominoplastyka (plastyka brzucha) powszechnie znana jako operacja plastyczna brzucha, jest rozległym zabiegiem chirurgicznym, który prowadzi do spłaszczenia brzucha, usunięcia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha) oraz zbędnych partii skóry. Ma na celu wzmocnienie mięśni ściany jamy brzusznej. Plastyka brzucha może wyraźnie poprawić wygląd tej części ciała. Abdominoplastyka jest dosyć inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym i powinna być stosowana dopiero gdy nie przyniosą spodziewanego rezultatu inne, mniej inwazyjne metody takie jak na przykład liposukcja czyli odsysanie tłuszczu.

Operacja ściany jamy brzusznej umożliwia:

  •     redukcję skóry i tkanki tłuszczowej w dolnej części brzucha,
  •     redukcję skóry i tkanki tłuszczowej całego brzucha,
  •     redukcję skóry i tkanki tłuszczowej wraz z plastyką mięśni prostych brzucha.

 Typy chirurgicznej operacji brzucha

Abdominoplastyka całkowita

Abdominoplastyka całkowita to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w pełnej narkozie. Wymaga odpowiedniego przygotowania przedoperacyjnego. Przynajmniej 12 godzin przed planowanym zabiegiem nie wolno spożywać posiłków. Operacja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania zatoru, dlatego konieczne jest podawanie pacjentowi dostatecznej ilości płynów i obandażowanie kończyn dolnych chroniące przed wystąpieniem tromboembolii (zator tętnicy płucnej).

Minimalny okres hospitalizacji po operacji plastycznej brzucha wynosi 2 dni. Wówczas pacjent otrzymuje środki przeciwbólowe i jest unieruchomiony ze względu na umieszczone dreny, które usuwane są po 2-3 dniach od operacji. Po upływie tygodnia dokonuje się pierwszej zmiany opatrunku. Kolejne wizyty u doktora ustalane są indywidualnie, w zależności od przebiegu procesu gojenia.

Abdominoplastyka modyfikowana

Abdominoplastyka modyfikowana to zabieg, który ze względu na swój poziom trudności jest klasyfikowany pomiędzy całkowitą abdominoplastyką, a abdominoplastyką częściową. W przypadku tego zabiegu cięcie jest krótsze, nie sięga do kości biodrowej ale tylko do trzonu kości, tzn. 10-15 cm mniej niż przy operacji całkowitej abdominoplastyki. Chirurg jest w stanie za pomocą szycia wzmocnić luźną ścianę jamy brzusznej aż do okolicy pępka. Pierwszą noc po operacji spędza się w pozycji półsiedzącej. 

Abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastykę  częściową przeprowadza się u pacjentów, u których zasoby tkanki tłuszczowej zmagazynowane są pod skórą w dolnej części brzucha.

Miniabdominoplastyka

Miniabdominoplastyka trwa około 1 godziny, ale nie jest wskazana u pacjentów z wyraźnym nadmiarem skóry. Cięcie w kształcie elipsy ma około 5-10 cm długości. Jest umieszczone na linii owłosienia łonowego. Chirurg podczas tej operacji potrafi rozwiązać problem dotyczący luźnej skóry podbrzusza, ale nie rozstępu mięśnia prostego jamy brzusznej. Noc po operacji pacjent spędza w pozycji półsiedzącej. Istnieje również możliwość wykonania miniabdominoplastyki endoskopowej. Powstałe blizny znajdują się tylko w trzech punktach i mają średnicę jednego centymetra. Są to blizny po wprowadzonych endoskopach. Podczas tego rodzaju operacji pacjent nie może liczyć na redukcję nadmiernej ilości skóry. Dlatego też ten rodzaj operacji zaleca się w przypadku młodych i szczuplejszych pacjentów.

Abdominoplastyka odwrócona

Istnieje również metoda zwana abdominoplastyką odwróconą. Stosowana jest najczęściej u pacjentów z nagromadzoną tkanką tłuszczową  w górnej części brzucha. Niektórym pacjentom zaleca się jedynie zabieg umbilikoplastyki (poprawienie wyglądu pępka). Zabieg nie jest skomplikowany, przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu a blizna pozostaje wyłącznie wewnątrz pępka. Podczas zabiegu nie dochodzi do przesunięcia pępka, ale zmiany jego kształtu. Jeśli chodzi o ten zabieg, to większość pacjentów stanowią osoby pragnące pozbyć się wypukłego pępka.

Powiązane produkty

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszym krokiem w kierunku operacji plastycznej brzucha jest konsultacja lekarska. Lekarz oceni problem i powie, co można w tej sytuacji zrobić. To czas, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Podczas konsultacji lekarz przekazuje pacjentowi listę badań, które należy wykonać przed zabiegiem (morfologia, prześwietlenie klatki piersiowej, EKG i inne) – to absolutny standard przed każdą operacją. Na 10 dni przed planowanym terminem wykonania plastyki brzucha nie wolno palić papierosów ani zażywać kwasu acetylosalicylowego oraz jego pochodnych (lek ten zmniejsza krzepliwość krwi).  Zalecana jest lekkostrawna dieta, wypróżnienie poprzedniego dnia, a u kobiet ważne jest, aby zabieg odbywał się po miesiączce. Stosując te zalecenia przyśpieszymy gojenie się powłok brzusznych. W dniu zabiegu nie wolno jeść ani pić na sześć godzin przed planowaną operacją. 

Operacja

Zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest najmniej obciążające dla pacjenta. Czas trwania samego zabiegu jest uzależniony od rodzaju operacji, na którą się decydujemy. Pełna plastyka brzucha trwa 4–5 godz.

Po zabiegu 

Przez pierwszą dobę (czasem nawet kilka dni) pozostaniemy w klinice. To czas na monitorowanie wydzieliny z drenów i kontrolę twojego stanu zdrowia. Po dwóch dniach dreny są usuwane, a ty możesz wrócić do domu i wypoczywać. Operacja plastyczna brzucha sprawia ból. Brzuch boli podczas oddychania lub w czasie kaszlu. Przez kilka pierwszych dni brzuch musi być zabandażowany, a ból łagodzony analgetykami. Największe kłopoty powoduje zmiana położenia ciała, z pozycji siedzącej do leżącej. Ważne po abdominoplastyce jest stosowanie diety ze względu na zmiany w położeniu jelit. Przez kilka pierwszych dni po powrocie powinniśmy się oszczędzać, najlepiej leżeć na plecach lub przyjmować pozycję półsiedzącą z podkulonymi nogami. W żadnym razie nie wolno podnosić ciężkich rzeczy. Lekarze zalecają też chodzenie na tzw. staruszkę, czyli w pozycji mocno przygarbionej, aby nie nadwyrężać świeżego jeszcze szwu i oszczędzać naciągnięte tkanki.

Po zabiegu będą też potrzebne zastrzyki z heparyny drobnocząsteczkowej. Zastrzyki wykonuje się podskórnie i można robić je samemu w domu. Po upływie 10 do 14 dni następuje zdjęcie szwów. Możesz próbować powoli wracać do pracy i codziennych zajęć. Do momentu zagojenia się rany (najczęściej ok. dwóch tygodni) nie wolno się kąpać, by nie odmoczyć świeżej rany. Ważna jest też pielęgnacja blizn. Masaże uciskowe powodują ich miękczenie i pomagają w gojeniu się blizn. Dodatkowo można używać silikonowych pasków, które łagodzą blizny. Przez kilka tygodni brzuch będzie tkliwy i mogą pojawić się zaburzenia czucia skóry. Przez minimum trzy miesiące po zabiegu nie można chodzić do sauny i solarium. Trzeba też uważać z opalaniem, bo na świeżej bliźnie łatwo o przebarwienia. 

Powikłania 

Jest ich całkiem sporo, ale na całe szczęście pojawiają się  bardzo rzadko. Do najczęściej występujących należą:

  •     powstanie krwiaka,
  •     powikłania zatorowo-zakrzepowe,
  •     gromadzenie się płynów pod skórą (osocza),
  •     infekcja rany pooperacyjnej,
  •     rozejście się blizny lub jej przerost,
  •     nierówności tkanek i przedłużający się obrzęk.

Efekty

Efekty całkowitej lub częściowej plastyki brzucha są zazwyczaj bardzo widoczne. W większości przypadków wynik operacji jest trwały, zwłaszcza wtedy jeżeli pacjent stosuje zrównoważoną dietę i wykonuje zalecone ćwiczenia. Nie oznacza to jednak, że po abdominoplastyce w poddanych zabiegowi obszarach ciała nie dojdzie do ponownego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. 

Przeciwwskazania 

Nie każdy może mieć wykonany zabieg plastyki brzucha. Lekarze nie wykonują go u osób z niestabilnym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, dusznościami, stanami zapalnymi żył kończyn dolnych, infekcją ropną skóry, skazami naczyniowymi i zaburzeniami krzepliwości krwi. Z plastyki brzucha powinny zrezygnować kobiety, które w przyszłości planują zajście w ciążę. Aby być zakwalifikowanym do zabiegu trzeba być w dobrym ogólnym stanie zdrowia oraz posiadać aktualne prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Plastyka brzucha nie jest dla osób, które chciałyby jeszcze zrzucić trochę tłuszczu. Mięśnie, które podczas zabiegu są „dokręcane” podczas ciąży mogłyby ponownie się rozejść, co zagwarantowałoby jeszcze gorszy wygląd brzucha. Ważne jest także to, by pamiętać, że plastyka brzucha powoduje dość znaczące i trwałe blizny.

Artykuł  jest pracą przeglądową. Literatura źródłowa, na podstawie której opracowano powyższą publikację dostępna jest u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij