Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce
Justyna Piekara

Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce

Centrum Medyczne Salve Medica z siedzibą w Łodzi zakupiło robota medycznego nowej generacji Versius, który pozwala na wykonywanie minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Jakie korzyści dla pacjenta niesie ze sobą wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych? W jaki sposób robotyka i sztuczna inteligencja mogą wspierać pracę lekarzy i personelu placówek medycznych?

Salve Medica rozwija projekt chirurgii robotycznej

W Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi zabiegi robotyczne są wykonywane od 2010 roku. Dotychczas korzystano z systemu da Vinci, który wykorzystywano przede wszystkim w operacjach raka gruczołu krokowego oraz innych, wymagających precyzji zabiegach urologicznych. Robot był używany także w zabiegach bariatrycznych, laryngologicznych i ginekologicznych.

Przeczytaj również, jakie są wskazania do zabiegu bariatrycznego.

Niedawno placówka (jako pierwsza w Polsce) nawiązała współpracę z globalną firmą działająca w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical i zostanie pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym będą prowadzone szkolenia dla specjalistów z dziedziny chirurgii z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W najbliższej przyszłości w ośrodku odbywać się będą także pokazy demonstracyjne systemu Versius oraz szkolenia dla zespołów chirurgicznych. Dla CMR Surgical kontrakt z Salve Medica to pierwszy etap w budowaniu komercyjnej obecności firmy na polskim rynku.

Zalety systemu Versius

Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech kolumn narzędziowych. Innowacyjny robot chirurgiczny łatwo może zostać zintegrowany z istniejąca infrastruktura każdej szpitalnej sali operacyjnej, a konfiguracja systemu trwa zaledwie kilkanaście minut.

Urządzenie umożliwia przeprowadzenie operacji z minimalną inwazyjnością, co wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych dla pacjenta, takich jak:

 • ograniczenie krwawienia,
 • redukcja bólu,
 • znaczne obniżenie ryzyka powstania infekcji,
 • skrócenie czasu rekonwalescencji.

Narzędzie oferuje trójwymiarowy obraz wysokiej rozdzielczości i pozwala na zachowanie większej precyzji w małym polu operacyjnym. Ponadto jest ergonomiczne i łatwe w sterowaniu, co podnosi także komfort pracy operatora. Zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

Zanim pierwsi pacjenci, będą mogli zostać zoperowani z zastosowaniem innowacyjnego systemu, personel Salve Medica przejdzie trening z wykorzystaniem symulatora cyfrowego Versius Trainer opracowany przez producenta. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota, w takich dziedzinach, jak chirurgia ogólna, ginekologia, a także urologia, planowane są jeszcze w tym roku.

Robotyka medyczna zmienia świat

Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego różnego szczebla. Robotyka medyczna umożliwia podniesienie jakości opieki nad pacjentem, wzrost precyzji i efektywności procedur oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom służby zdrowia, zmniejsza ich obciążenie fizyczne lub ogranicza ich styczność z niebezpiecznymi patogenami.

Roboty są obecnie używane nie tylko na sali operacyjnej. Opracowano już szeroką gamę urządzeń, które wspierają pracowników służby zdrowia w wypełnianiu codziennych obowiązków. Ich zadaniem jest m.in. transport pościeli i żywności na terenie szpitali, dezynfekcja pomieszczeń, wydawanie leków, uczestnictwo w szkoleniach kadry medycznej, a nawet dotrzymywanie towarzystwa pacjentom.

Sztuczna inteligencja i nowy wymiar świadczenia usług opieki zdrowotnej

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to nowy trend technologiczny, który zagościł także w święcie medycyny. Inteligentne technologie medyczne coraz częściej znajdują zastosowanie w praktyce klinicznej. Dzięki uczeniu maszynowemu, analizowanie dokumentacji medycznej i obserwacja trendów zdrowotnych stają się coraz łatwiejsze. Trwają prace nad opracowaniem systemu, który pozwoli na prognozowanie epidemii.

W dziedzinie farmacji sztuczna inteligencja przyczynia się do przyspieszenia badań klinicznych i doboru odpowiednich kandydatów, którzy będą w nich uczestniczyć, a także wspiera naukowców w procesach decyzyjnych podczas zatwierdzania leków, pomaga opracować nowe terapie różnych chorób.

 1. Pierwszy w Polsce robot medyczny Versus będzie używany w Łodzi, „uml.lodz.pl” [online], https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/pierwszy-w-polsce-robot-medyczny-versus-bedzie-uzywany-w-lodzi-id42919/2021/8/23/, [dostęp:] 28.08.2021.
 2. Robot chirurgiczny nowej generacji Versius w Łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica, „onkonet.pl” [online], https://www.onkonet.pl/n_n_robot_versius_salvemedica.php, [dostęp:] 28.08.2021.
 3. J. Gośliński, Chirurgia robotyczna w Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi, „zwrotnikraka.pl” [online], https://www.zwrotnikraka.pl/chirurgia-robotyczna-salve-medica/, [dostęp:] 28.08.2021.
 4. Robotics in healthcare to improve patient outcomes, „intel.com” [online], https://www.intel.com/content/www/us/en/healthcare-it/robotics-in-healthcare.html, [dostęp:] 28.08.2021.
 5. D. Alexander, 15 medical robots that are changing the world, „interestingengineering.com” [online], https://interestingengineering.com/15-medical-robots-that-are-changing-the-world, [online], [dostęp:] 28.08.2021.
 6. From surgeries to keeping company: The place of robots in healthcare, „medicalfuturist.com” [online], https://medicalfuturist.com/robotics-healthcare, [dostęp:] 28.08.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są aktualnie największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij