Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce
Justyna Piekara

Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce

Centrum Medyczne Salve Medica z siedzibą w Łodzi zakupiło robota medycznego nowej generacji Versius, który pozwala na wykonywanie minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Jakie korzyści dla pacjenta niesie ze sobą wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych? W jaki sposób robotyka i sztuczna inteligencja mogą wspierać pracę lekarzy i personelu placówek medycznych?

Salve Medica rozwija projekt chirurgii robotycznej

W Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi zabiegi robotyczne są wykonywane od 2010 roku. Dotychczas korzystano z systemu da Vinci, który wykorzystywano przede wszystkim w operacjach raka gruczołu krokowego oraz innych, wymagających precyzji zabiegach urologicznych. Robot był używany także w zabiegach bariatrycznych, laryngologicznych i ginekologicznych.

Przeczytaj również, jakie są wskazania do zabiegu bariatrycznego.

Niedawno placówka (jako pierwsza w Polsce) nawiązała współpracę z globalną firmą działająca w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical i zostanie pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym będą prowadzone szkolenia dla specjalistów z dziedziny chirurgii z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W najbliższej przyszłości w ośrodku odbywać się będą także pokazy demonstracyjne systemu Versius oraz szkolenia dla zespołów chirurgicznych. Dla CMR Surgical kontrakt z Salve Medica to pierwszy etap w budowaniu komercyjnej obecności firmy na polskim rynku.

Zalety systemu Versius

Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech kolumn narzędziowych. Innowacyjny robot chirurgiczny łatwo może zostać zintegrowany z istniejąca infrastruktura każdej szpitalnej sali operacyjnej, a konfiguracja systemu trwa zaledwie kilkanaście minut.

Urządzenie umożliwia przeprowadzenie operacji z minimalną inwazyjnością, co wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych dla pacjenta, takich jak:

  • ograniczenie krwawienia,
  • redukcja bólu,
  • znaczne obniżenie ryzyka powstania infekcji,
  • skrócenie czasu rekonwalescencji.

Narzędzie oferuje trójwymiarowy obraz wysokiej rozdzielczości i pozwala na zachowanie większej precyzji w małym polu operacyjnym. Ponadto jest ergonomiczne i łatwe w sterowaniu, co podnosi także komfort pracy operatora. Zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

Zanim pierwsi pacjenci, będą mogli zostać zoperowani z zastosowaniem innowacyjnego systemu, personel Salve Medica przejdzie trening z wykorzystaniem symulatora cyfrowego Versius Trainer opracowany przez producenta. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota, w takich dziedzinach, jak chirurgia ogólna, ginekologia, a także urologia, planowane są jeszcze w tym roku.

Polecane dla Ciebie

Robotyka medyczna zmienia świat

Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego różnego szczebla. Robotyka medyczna umożliwia podniesienie jakości opieki nad pacjentem, wzrost precyzji i efektywności procedur oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom służby zdrowia, zmniejsza ich obciążenie fizyczne lub ogranicza ich styczność z niebezpiecznymi patogenami.

Roboty są obecnie używane nie tylko na sali operacyjnej. Opracowano już szeroką gamę urządzeń, które wspierają pracowników służby zdrowia w wypełnianiu codziennych obowiązków. Ich zadaniem jest m.in. transport pościeli i żywności na terenie szpitali, dezynfekcja pomieszczeń, wydawanie leków, uczestnictwo w szkoleniach kadry medycznej, a nawet dotrzymywanie towarzystwa pacjentom.

Sztuczna inteligencja i nowy wymiar świadczenia usług opieki zdrowotnej

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to nowy trend technologiczny, który zagościł także w święcie medycyny. Inteligentne technologie medyczne coraz częściej znajdują zastosowanie w praktyce klinicznej. Dzięki uczeniu maszynowemu, analizowanie dokumentacji medycznej i obserwacja trendów zdrowotnych stają się coraz łatwiejsze. Trwają prace nad opracowaniem systemu, który pozwoli na prognozowanie epidemii.

W dziedzinie farmacji sztuczna inteligencja przyczynia się do przyspieszenia badań klinicznych i doboru odpowiednich kandydatów, którzy będą w nich uczestniczyć, a także wspiera naukowców w procesach decyzyjnych podczas zatwierdzania leków, pomaga opracować nowe terapie różnych chorób.

  1. Pierwszy w Polsce robot medyczny Versus będzie używany w Łodzi, „uml.lodz.pl” [online], https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/pierwszy-w-polsce-robot-medyczny-versus-bedzie-uzywany-w-lodzi-id42919/2021/8/23/, [dostęp:] 28.08.2021.
  2. Robot chirurgiczny nowej generacji Versius w Łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica, „onkonet.pl” [online], https://www.onkonet.pl/n_n_robot_versius_salvemedica.php, [dostęp:] 28.08.2021.
  3. J. Gośliński, Chirurgia robotyczna w Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi, „zwrotnikraka.pl” [online], https://www.zwrotnikraka.pl/chirurgia-robotyczna-salve-medica/, [dostęp:] 28.08.2021.
  4. Robotics in healthcare to improve patient outcomes, „intel.com” [online], https://www.intel.com/content/www/us/en/healthcare-it/robotics-in-healthcare.html, [dostęp:] 28.08.2021.
  5. D. Alexander, 15 medical robots that are changing the world, „interestingengineering.com” [online], https://interestingengineering.com/15-medical-robots-that-are-changing-the-world, [online], [dostęp:] 28.08.2021.
  6. From surgeries to keeping company: The place of robots in healthcare, „medicalfuturist.com” [online], https://medicalfuturist.com/robotics-healthcare, [dostęp:] 28.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij