Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce
Justyna Piekara

Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce

Centrum Medyczne Salve Medica z siedzibą w Łodzi zakupiło robota medycznego nowej generacji Versius, który pozwala na wykonywanie minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Jakie korzyści dla pacjenta niesie ze sobą wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych? W jaki sposób robotyka i sztuczna inteligencja mogą wspierać pracę lekarzy i personelu placówek medycznych?

Salve Medica rozwija projekt chirurgii robotycznej

W Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi zabiegi robotyczne są wykonywane od 2010 roku. Dotychczas korzystano z systemu da Vinci, który wykorzystywano przede wszystkim w operacjach raka gruczołu krokowego oraz innych, wymagających precyzji zabiegach urologicznych. Robot był używany także w zabiegach bariatrycznych, laryngologicznych i ginekologicznych.

Przeczytaj również, jakie są wskazania do zabiegu bariatrycznego.

Niedawno placówka (jako pierwsza w Polsce) nawiązała współpracę z globalną firmą działająca w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical i zostanie pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym będą prowadzone szkolenia dla specjalistów z dziedziny chirurgii z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W najbliższej przyszłości w ośrodku odbywać się będą także pokazy demonstracyjne systemu Versius oraz szkolenia dla zespołów chirurgicznych. Dla CMR Surgical kontrakt z Salve Medica to pierwszy etap w budowaniu komercyjnej obecności firmy na polskim rynku.

Zalety systemu Versius

Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech kolumn narzędziowych. Innowacyjny robot chirurgiczny łatwo może zostać zintegrowany z istniejąca infrastruktura każdej szpitalnej sali operacyjnej, a konfiguracja systemu trwa zaledwie kilkanaście minut.

Urządzenie umożliwia przeprowadzenie operacji z minimalną inwazyjnością, co wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych dla pacjenta, takich jak:

  • ograniczenie krwawienia,
  • redukcja bólu,
  • znaczne obniżenie ryzyka powstania infekcji,
  • skrócenie czasu rekonwalescencji.

Narzędzie oferuje trójwymiarowy obraz wysokiej rozdzielczości i pozwala na zachowanie większej precyzji w małym polu operacyjnym. Ponadto jest ergonomiczne i łatwe w sterowaniu, co podnosi także komfort pracy operatora. Zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

Zanim pierwsi pacjenci, będą mogli zostać zoperowani z zastosowaniem innowacyjnego systemu, personel Salve Medica przejdzie trening z wykorzystaniem symulatora cyfrowego Versius Trainer opracowany przez producenta. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota, w takich dziedzinach, jak chirurgia ogólna, ginekologia, a także urologia, planowane są jeszcze w tym roku.

Powiązane produkty

Robotyka medyczna zmienia świat

Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego różnego szczebla. Robotyka medyczna umożliwia podniesienie jakości opieki nad pacjentem, wzrost precyzji i efektywności procedur oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom służby zdrowia, zmniejsza ich obciążenie fizyczne lub ogranicza ich styczność z niebezpiecznymi patogenami.

Roboty są obecnie używane nie tylko na sali operacyjnej. Opracowano już szeroką gamę urządzeń, które wspierają pracowników służby zdrowia w wypełnianiu codziennych obowiązków. Ich zadaniem jest m.in. transport pościeli i żywności na terenie szpitali, dezynfekcja pomieszczeń, wydawanie leków, uczestnictwo w szkoleniach kadry medycznej, a nawet dotrzymywanie towarzystwa pacjentom.

Sztuczna inteligencja i nowy wymiar świadczenia usług opieki zdrowotnej

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to nowy trend technologiczny, który zagościł także w święcie medycyny. Inteligentne technologie medyczne coraz częściej znajdują zastosowanie w praktyce klinicznej. Dzięki uczeniu maszynowemu, analizowanie dokumentacji medycznej i obserwacja trendów zdrowotnych stają się coraz łatwiejsze. Trwają prace nad opracowaniem systemu, który pozwoli na prognozowanie epidemii.

W dziedzinie farmacji sztuczna inteligencja przyczynia się do przyspieszenia badań klinicznych i doboru odpowiednich kandydatów, którzy będą w nich uczestniczyć, a także wspiera naukowców w procesach decyzyjnych podczas zatwierdzania leków, pomaga opracować nowe terapie różnych chorób.

  1. Pierwszy w Polsce robot medyczny Versus będzie używany w Łodzi, „uml.lodz.pl” [online], https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/pierwszy-w-polsce-robot-medyczny-versus-bedzie-uzywany-w-lodzi-id42919/2021/8/23/, [dostęp:] 28.08.2021.
  2. Robot chirurgiczny nowej generacji Versius w Łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica, „onkonet.pl” [online], https://www.onkonet.pl/n_n_robot_versius_salvemedica.php, [dostęp:] 28.08.2021.
  3. J. Gośliński, Chirurgia robotyczna w Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi, „zwrotnikraka.pl” [online], https://www.zwrotnikraka.pl/chirurgia-robotyczna-salve-medica/, [dostęp:] 28.08.2021.
  4. Robotics in healthcare to improve patient outcomes, „intel.com” [online], https://www.intel.com/content/www/us/en/healthcare-it/robotics-in-healthcare.html, [dostęp:] 28.08.2021.
  5. D. Alexander, 15 medical robots that are changing the world, „interestingengineering.com” [online], https://interestingengineering.com/15-medical-robots-that-are-changing-the-world, [online], [dostęp:] 28.08.2021.
  6. From surgeries to keeping company: The place of robots in healthcare, „medicalfuturist.com” [online], https://medicalfuturist.com/robotics-healthcare, [dostęp:] 28.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij