
Robotyka medyczna – system chirurgiczny Versius już dostępny Polsce
Salve Medica rozwija projekt chirurgii robotycznej
W Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi zabiegi robotyczne są wykonywane od 2010 roku. Dotychczas korzystano z systemu da Vinci, który wykorzystywano przede wszystkim w operacjach raka gruczołu krokowego oraz innych, wymagających precyzji zabiegach urologicznych. Robot był używany także w zabiegach bariatrycznych, laryngologicznych i ginekologicznych.
Przeczytaj również, jakie są wskazania do zabiegu bariatrycznego.
Niedawno placówka (jako pierwsza w Polsce) nawiązała współpracę z globalną firmą działająca w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical i zostanie pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym będą prowadzone szkolenia dla specjalistów z dziedziny chirurgii z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W najbliższej przyszłości w ośrodku odbywać się będą także pokazy demonstracyjne systemu Versius oraz szkolenia dla zespołów chirurgicznych. Dla CMR Surgical kontrakt z Salve Medica to pierwszy etap w budowaniu komercyjnej obecności firmy na polskim rynku.
Zalety systemu Versius
Urządzenie umożliwia przeprowadzenie operacji z minimalną inwazyjnością, co wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych dla pacjenta, takich jak:
- ograniczenie krwawienia,
- redukcja bólu,
- znaczne obniżenie ryzyka powstania infekcji,
- skrócenie czasu rekonwalescencji.
Narzędzie oferuje trójwymiarowy obraz wysokiej rozdzielczości i pozwala na zachowanie większej precyzji w małym polu operacyjnym. Ponadto jest ergonomiczne i łatwe w sterowaniu, co podnosi także komfort pracy operatora. Zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.
Zanim pierwsi pacjenci, będą mogli zostać zoperowani z zastosowaniem innowacyjnego systemu, personel Salve Medica przejdzie trening z wykorzystaniem symulatora cyfrowego Versius Trainer opracowany przez producenta. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota, w takich dziedzinach, jak chirurgia ogólna, ginekologia, a także urologia, planowane są jeszcze w tym roku.
Powiązane produkty
Robotyka medyczna zmienia świat
Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego różnego szczebla. Robotyka medyczna umożliwia podniesienie jakości opieki nad pacjentem, wzrost precyzji i efektywności procedur oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom służby zdrowia, zmniejsza ich obciążenie fizyczne lub ogranicza ich styczność z niebezpiecznymi patogenami.
Roboty są obecnie używane nie tylko na sali operacyjnej. Opracowano już szeroką gamę urządzeń, które wspierają pracowników służby zdrowia w wypełnianiu codziennych obowiązków. Ich zadaniem jest m.in. transport pościeli i żywności na terenie szpitali, dezynfekcja pomieszczeń, wydawanie leków, uczestnictwo w szkoleniach kadry medycznej, a nawet dotrzymywanie towarzystwa pacjentom.
Sztuczna inteligencja i nowy wymiar świadczenia usług opieki zdrowotnej
W dziedzinie farmacji sztuczna inteligencja przyczynia się do przyspieszenia badań klinicznych i doboru odpowiednich kandydatów, którzy będą w nich uczestniczyć, a także wspiera naukowców w procesach decyzyjnych podczas zatwierdzania leków, pomaga opracować nowe terapie różnych chorób.