Naukowcy zbadali wpływ diety wegańskiej na metabolizm dzieci
Justyna Piekara

Naukowcy zbadali wpływ diety wegańskiej na metabolizm dzieci

Za sprawą rodzinnych wyborów dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna również wśród dzieci. Z badania fińskich naukowców wynika, że dieta eliminująca produkty pochodzenia zwierzęcego wpływa na ich metabolizm oraz poziom istotnych biomarkerów. Sprawdź, na jakie składniki odżywcze należy zwracać szczególną uwagę, konstruując jadłospis dla najmłodszych wegan.

Dieta wegańska u najmłodszych – pilotażowe badanie

Z artykułu opublikowanego w “EMBO Molecular Medicine” wynika, że dieta wegańska wpływa na metabolizm dzieci. Naukowcy zbadali kompleksowo sposób odżywiania 40 fińskich dzieci, które stosowały dietę wegańską, wegetariańską lub wszystkożerną – w zależności od wyboru danej rodziny. U uczestników dokładnie zbadano biomarkery metaboliczne i statusy mikroelementów. Nowe odkrycia motywują zespół badaczy do dalszych badań nad konsekwencjami zdrowotnymi diety wegańskiej u dzieci.

Dostępna jest bardzo mała liczba prac dotyczących stosowania diety wegańskiej u dzieci. Liisa Korkalo, współautorka badania zwraca uwagę, że bez dobrowolnego, aktywnego udziału rodzin wegańskich, podjęcie tego typu analiz nie byłoby możliwe.

Korzyści i negatywne skutki diety wegańskiej u dzieci

Stosowanie diety wegetariańskiej jest związane z mniej lub bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami dotyczącymi produktów pochodzenia zwierzęcego, co ma istotny wpływ na jakość diety. Ten sposób odżywiania może nieść za sobą korzystne skutki zdrowotne.

Weganie są zwykle szczuplejsi i mają niższe wskaźniki masy ciała. Zazwyczaj spożywają też więcej błonnika, przeciwutleniaczy i korzystnych związków roślinnych, co może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca i stanowić pewną ochronę przed cukrzycą typu 2 oraz niektórymi nowotworami. Kilka badań wykazało, że dieta wegańska daje pozytywne efekty u osób z różnymi typami zapalenia stawów. Negatywne efekty mogą wynikać przede wszystkim z zagrożenia zaistnieniem niedoborów wybranych składników odżywczych, powodując osłabienie układu odpornościowego, większe ryzyko złamań kości, wysokiego ciśnienia krwi lub odczuwanie zmęczenia. Wszelkie deficyty są niebezpieczne szczególnie u dzieci, gdyż mogą powodować ich słabszy rozwój. 

Eksperci uważają, że osoby stosujące dietę wegańską powinny być objęte edukacją żywieniową. Zalecają też konsultacje ze specjalistą z zakresu dietetyki oraz regularną, lekarską ocenę stanu zdrowia. 

Weganie mają znacznie niższe poziomy biomarkerów, takich jak witamina A i D, cholesterol oraz aminokwasy. Z tego powodu powinni suplementować witaminę B12, witaminę D, a także jod oraz zadbać o dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania. Istotne jest też uzupełnienie diety o cynk, wapń, witaminę B2 i żelaza. Aktualne zalecenia żywieniowe dla dzieci opierają się na badaniach przeprowadzonych na dorosłych weganach, ponieważ wcześniej nie przeprowadzano szczegółowych analiz dotyczących wpływu diety wegańskiej na metabolizm dzieci.

Polecane dla Ciebie

Jak dieta wegańska wpływa na dziecięcy metabolizm?

W eksperymencie przeprowadzonym w Finlandii nie wykazano istotnych różnic między grupami żywieniowymi pod względem poziomu wyżej wymienionych składników odżywczych u dzieci. Wyjątek stanowiła witamina D. W porównaniu z rówieśnikami, których dieta nie wyklucza pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jej poziom był znacznie niższy, nawet pomimo regularnej suplementacji i pobierania próbek krwi późnym latem. Podobna zależność dotyczyła poziomu witaminy A w grupie dzieci na diecie wegańskiej. 

Poziom cholesterolu LDL i HDL, ilość niezbędnych aminokwasów, kwasu dokozaheksaenowego oraz kwasów tłuszczowych, które odgrywającego kluczową rolę w rozwoju funkcji wzrokowych, były niskie. Z kolei stężenie kwasu foliowego było niezwykle wysokie u małych wegan.

„Nasze wyniki wskazują, że skutków zdrowotnych ścisłej diety u dzieci nie można ekstrapolować na podstawie badań na dorosłych. Oprócz spożycia witaminy D należy zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie witaminy, A i białka z różnych źródeł” – mówi dr Topi Hovinen z Uniwersytetu w Helsinkach.

  1. T. Hovinen, L. Korkalo, R. Freese, Vegan diet in young children remodels metabolism and challenges the statuses of essential nutrients, "EMBO Molecular Medicine" 2021, [online] DOI: 10.15252/emmm.202013492, [dostęp:] 15.02.2021.
  2. Mali weganie mają niski poziom witaminy A, D i kwasów Omega-3 (DHA), “czlowiek.info” [online], https://czlowiek.info/mali-weganie-maja-niski-poziom-witaminy-a-d-i-kwasow-omega-3-dha/, [dostęp:] 15.02.2021.
  3. Vegan diet significantly remodels metabolism in young children, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210121132300.htm, [dostęp:] 15.02.2021.
  4. Ve­gan diet sig­ni­fic­antly re­mod­els meta­bol­ism in young chil­dren: statuses of vitamin D and a re­quire spe­cial at­ten­tion, “helsinki.fi” [online] https://www.helsinki.fi/en/news/health-news/vegan-diet-significantly-remodels-metabolism-in-young-children-statuses-of-vitamin-d-and-a-require-special-attention, [dostęp:] 15.02.2021.
  5. D. Włodarek, Dieta wegańska u dzieci, "Pediatria interdyscyplinarna" 2018, nr 23, [online] https://forumpediatrii.pl/artykul/dieta-weganska-u-dzieci, [dostęp:] 15.02.2021.
  6. J. Jitchotvisut, 5 potential drawbacks of following a vegan diet, “insider.com” [online], https://www.insider.com/the-potential-risks-of-being-vegan-2019-4, [dostęp:] 15.02.2021.
  7. A. Petre, 6 Science-based health benefits of eating vegan, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/nutrition/vegan-diet-benefits, [dostęp:] 15.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij