Naukowcy zbadali wpływ diety wegańskiej na metabolizm dzieci
Justyna Piekara

Naukowcy zbadali wpływ diety wegańskiej na metabolizm dzieci

Za sprawą rodzinnych wyborów dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna również wśród dzieci. Z badania fińskich naukowców wynika, że dieta eliminująca produkty pochodzenia zwierzęcego wpływa na ich metabolizm oraz poziom istotnych biomarkerów. Sprawdź, na jakie składniki odżywcze należy zwracać szczególną uwagę, konstruując jadłospis dla najmłodszych wegan.

Dieta wegańska u najmłodszych – pilotażowe badanie

Z artykułu opublikowanego w “EMBO Molecular Medicine” wynika, że dieta wegańska wpływa na metabolizm dzieci. Naukowcy zbadali kompleksowo sposób odżywiania 40 fińskich dzieci, które stosowały dietę wegańską, wegetariańską lub wszystkożerną – w zależności od wyboru danej rodziny. U uczestników dokładnie zbadano biomarkery metaboliczne i statusy mikroelementów. Nowe odkrycia motywują zespół badaczy do dalszych badań nad konsekwencjami zdrowotnymi diety wegańskiej u dzieci.

Dostępna jest bardzo mała liczba prac dotyczących stosowania diety wegańskiej u dzieci. Liisa Korkalo, współautorka badania zwraca uwagę, że bez dobrowolnego, aktywnego udziału rodzin wegańskich, podjęcie tego typu analiz nie byłoby możliwe.

Korzyści i negatywne skutki diety wegańskiej u dzieci

Stosowanie diety wegetariańskiej jest związane z mniej lub bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami dotyczącymi produktów pochodzenia zwierzęcego, co ma istotny wpływ na jakość diety. Ten sposób odżywiania może nieść za sobą korzystne skutki zdrowotne.

Weganie są zwykle szczuplejsi i mają niższe wskaźniki masy ciała. Zazwyczaj spożywają też więcej błonnika, przeciwutleniaczy i korzystnych związków roślinnych, co może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca i stanowić pewną ochronę przed cukrzycą typu 2 oraz niektórymi nowotworami. Kilka badań wykazało, że dieta wegańska daje pozytywne efekty u osób z różnymi typami zapalenia stawów. Negatywne efekty mogą wynikać przede wszystkim z zagrożenia zaistnieniem niedoborów wybranych składników odżywczych, powodując osłabienie układu odpornościowego, większe ryzyko złamań kości, wysokiego ciśnienia krwi lub odczuwanie zmęczenia. Wszelkie deficyty są niebezpieczne szczególnie u dzieci, gdyż mogą powodować ich słabszy rozwój. 

Eksperci uważają, że osoby stosujące dietę wegańską powinny być objęte edukacją żywieniową. Zalecają też konsultacje ze specjalistą z zakresu dietetyki oraz regularną, lekarską ocenę stanu zdrowia. 

Weganie mają znacznie niższe poziomy biomarkerów, takich jak witamina A i D, cholesterol oraz aminokwasy. Z tego powodu powinni suplementować witaminę B12, witaminę D, a także jod oraz zadbać o dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania. Istotne jest też uzupełnienie diety o cynk, wapń, witaminę B2 i żelaza. Aktualne zalecenia żywieniowe dla dzieci opierają się na badaniach przeprowadzonych na dorosłych weganach, ponieważ wcześniej nie przeprowadzano szczegółowych analiz dotyczących wpływu diety wegańskiej na metabolizm dzieci.

Jak dieta wegańska wpływa na dziecięcy metabolizm?

W eksperymencie przeprowadzonym w Finlandii nie wykazano istotnych różnic między grupami żywieniowymi pod względem poziomu wyżej wymienionych składników odżywczych u dzieci. Wyjątek stanowiła witamina D. W porównaniu z rówieśnikami, których dieta nie wyklucza pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jej poziom był znacznie niższy, nawet pomimo regularnej suplementacji i pobierania próbek krwi późnym latem. Podobna zależność dotyczyła poziomu witaminy A w grupie dzieci na diecie wegańskiej. 

Poziom cholesterolu LDL i HDL, ilość niezbędnych aminokwasów, kwasu dokozaheksaenowego oraz kwasów tłuszczowych, które odgrywającego kluczową rolę w rozwoju funkcji wzrokowych, były niskie. Z kolei stężenie kwasu foliowego było niezwykle wysokie u małych wegan.

„Nasze wyniki wskazują, że skutków zdrowotnych ścisłej diety u dzieci nie można ekstrapolować na podstawie badań na dorosłych. Oprócz spożycia witaminy D należy zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie witaminy, A i białka z różnych źródeł” – mówi dr Topi Hovinen z Uniwersytetu w Helsinkach.

 1. T. Hovinen, L. Korkalo, R. Freese, Vegan diet in young children remodels metabolism and challenges the statuses of essential nutrients, "EMBO Molecular Medicine" 2021, [online] DOI: 10.15252/emmm.202013492, [dostęp:] 15.02.2021.
 2. Mali weganie mają niski poziom witaminy A, D i kwasów Omega-3 (DHA), “czlowiek.info” [online], https://czlowiek.info/mali-weganie-maja-niski-poziom-witaminy-a-d-i-kwasow-omega-3-dha/, [dostęp:] 15.02.2021.
 3. Vegan diet significantly remodels metabolism in young children, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210121132300.htm, [dostęp:] 15.02.2021.
 4. Ve­gan diet sig­ni­fic­antly re­mod­els meta­bol­ism in young chil­dren: statuses of vitamin D and a re­quire spe­cial at­ten­tion, “helsinki.fi” [online] https://www.helsinki.fi/en/news/health-news/vegan-diet-significantly-remodels-metabolism-in-young-children-statuses-of-vitamin-d-and-a-require-special-attention, [dostęp:] 15.02.2021.
 5. D. Włodarek, Dieta wegańska u dzieci, "Pediatria interdyscyplinarna" 2018, nr 23, [online] https://forumpediatrii.pl/artykul/dieta-weganska-u-dzieci, [dostęp:] 15.02.2021.
 6. J. Jitchotvisut, 5 potential drawbacks of following a vegan diet, “insider.com” [online], https://www.insider.com/the-potential-risks-of-being-vegan-2019-4, [dostęp:] 15.02.2021.
 7. A. Petre, 6 Science-based health benefits of eating vegan, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/nutrition/vegan-diet-benefits, [dostęp:] 15.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Odwodnienie u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i zasady postępowania

  Odwodnienie u dzieci może pojawić się na skutek tzw. jelitówki, przewlekłych wymiotów, gorączki lub upałów przy niedostatecznej podaży płynów. Odwodnione dziecko odczuwa wzmożone pragnienie, jest apatyczne, senne, płacze bez łez, a także oddaje zmniejszoną ilość moczu. Co robić w przypadku wystąpienia odwodnienia u dziecka? W jaki sposób nawadniać dziecko?

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

 • Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

  Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij