Nowy sposób na zwiększenie puli organów do transplantacji
Katarzyna Szulik

Nowy sposób na zwiększenie puli organów do transplantacji

Niedobór narządów do przeszczepów jest palącym problemem pod każdą szerokością geograficzną. Szczególną trudność sprawia pozyskiwanie organów, które muszą pochodzić od osób zmarłych, nie tylko ze względu na ograniczoną liczbę dawców i konieczność uzyskania zgód rodziny, ale także często niewystarczającą jakość narządów, co zamyka drogę do przeszczepu. Naukowcy z Vanderbilt University i Columbia Engineering opracowali metodę rewitalizacji płuc, które pierwotnie nie nadawały się do transplantacji, dając nową nadzieję między innymi osobom z nowotworem płuc. 

Kiedy konieczne jest przeszczepienie płuc?

Transplantacja jednego płuca, obu płuc bądź płuc i serca są zabiegami wykonywanymi u chorych z ciężkimi, nieodwracalnymi uszkodzeniami tego narządu. Konieczność przeszczepienia płuc pojawia się w momencie, w którym wszystkie inne metody leczenia farmakologicznego i zabiegowego się wyczerpały i nie ma możliwości zahamowania dalszego rozwoju choroby. 

Wśród najczęstszych wskazań do transplantacji jednego płuca wymienia się:

  • choroby obturacyjne płuc,
  • choroby restrykcyjne płuc,
  • choroby naczyń płucnych.

Transplantacji obu płuc dokonuje, kiedy występuje:

Natomiast wskazania to przeszczepu płuc i serca to:

  • zespół Eissenmengera,
  • przewlekła zatorowość płucna,
  • pierwotne nadciśnienie płucne.

Istnieje wiele przeciwwskazań do transplantacji płuc. Międzynarodowa Organizacja Przeszczepów Serca i Płuc (ISHLT) wymienia m. in:

  • chorobę nowotworową (do 5 lat od wyleczenia),
  • nieuleczalną niewydolność wielonarządową (serce, nerki, wątroba),
  • chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego,
  • uzależnienie (okres abstynencji to minimum 6 miesięcy).

Płuca na wagę złota

Płuca są szczególnie trudnym organem do pozyskania, dlatego każde są na wagę złota. Dzięki odkryciu naukowców z USA ich dostępność może się zwiększyć, a wszystko to za sprawą terapii wykorzystującej krew pochodzącą od świni. Ich eksperyment obejmował próbę rewitalizacji płuc pobranych ze zwłok i uznanych za nienadające się do transplantacji. 

Istnieją sposoby na podtrzymanie ich funkcjonowania, a do najpopularniejszych należy EVLP, czyli perfuzja płuc ex vivo, która pozwala podtrzymać funkcje płuc poza ciałem na 6 do 8 godzin. Ten czas niestety nie zawsze jest wystarczający, by zrewitalizować tkankę i przystosować organ do przeszczepu

Powiązane produkty

Zwierzęce krążenie podtrzymuje funkcje płuc

Nowa metoda wykorzystuje strategię krążenia krzyżowego między płucem lub płucami dawcy i organizmem hosta, w tym wypadku świni. Krew może przepływać przez płuco dzięki połączeniu obecnych w nim naczyń krwionośnych z żyłami wyodrębnionymi z szyi żywej świni. W ten sposób żywe, zdrowe zwierzę staje się swoistym filtrem, który usuwa z organu szkodliwe substancje i wzbogaca go o składniki niezbędne dla normalnego funkcjonowania.

To pozwala przedłużyć żywotność płuc, w czym pomaga zastosowanie wentylatorów, dzięki którym przez organ nieustannie przepływa świeże powietrze. Naukowcy zapewniają także, że proces ten nie ma negatywnego wpływu na zwierzęta. Co więcej, w trakcie procedury świnie mogą być przytomne, poruszać się, a nawet bawić, więc z „filtracją” nie wiążą się żadne dolegliwości bólowe. 

Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest podtrzymywanie funkcji płuc przez 24 godziny, podczas których następuje stopniowa regeneracja organu, a szanse na wykorzystanie go do przeszczepu rosną. Maksymalny czas podtrzymają funkcji płuc, który udało się osiągnąć przez naukowców wykorzystując krążenie krzyżowe z udziałem żywej świni, wyniósł aż 4 dni, co jest wydarzeniem bez precedensu. 

Potencjalnie przełomowe odkrycie

Wyniki badania dają nadzieję, ale sama terapia pozostaje w fazie eksperymentalnej i jak twierdzą naukowcy, upłynie sporo czasu zanim metoda ta znajdzie zastosowanie w praktyce klinicznej. Konieczne jest sprawdzenie, czy nie niesie ona ryzyka dla biorcy i zapewnia wystarczające wsparcie organu, by mógł normalnie funkcjonować po przeszczepie. Niemniej krążenie krzyżowe niesie za sobą ogromny potencjał w kontekście transplantacyjnym, zwłaszcza, że operacje tego typu niosą za sobą szereg rozmaitych niebezpieczeństw i każdy sposób na zwiększenie szans na powodzenie jest na wagę złota. 

  1. R. Funnell, Novel therapy can turn non-viable lungs into transplant candidates using pig's blood supply, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/novel-therapy-can-turn-nonviable-lungs-into-transplant-candidates-using-pigs-blood-supply/, [dostęp:] 16.07.2020 r. 
  2. Hozain A. E., O’Neill J. D., Pinezich M. R. i in., Xenogeneic cross-circulation for extracorporeal recovery of injured human lungs, “Nat Med.” 2020, s. 1102–1113, https://doi.org/10.1038/s41591-020-0971-8, [dostęp:] 16.07.2020 r.
  3. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Kiedy transplantacja płuc jest potrzebna, „www.sccs.pl” [online], https://www.sccs.pl/struktura-szpitala/katedry-i-oddzialy-kliniczne/katedra-i-oddzial-kliniczny-kardiochirurgii-transplantologii-chirurgii-naczyniow-1/oddzial-transplantacji-pluc-z-pododdzialem-mukowiscydozy-pododdzialem-chirurgii-/program-transplantacji-pluc/kiedy-transplantacja-pluc-jest-potrzebna-1, [dostęp:] 17.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij