Sucha skóra głowy – przyczyny przesuszonej skóry głowy. Jakie są sposoby na nawilżenie skóry głowy?
Gdy o skórę głowy nie zadbamy odpowiednio, może swędzieć i mieć większą skłonność do podrażnień. Wtedy już o krok od przesuszenia i nieestetycznego sypania się z niej białych płatków złuszczonego naskórka. Warto wiedzieć, jak odróżnić ten stan od łupieżu i jak poradzić sobie z suchą skórą głowy.
- Sucha skóra głowy – dlaczego nawilżenie skóry głowy jest ważne?
- Sucha skóra głowy – jakie mogą być przyczyny przesuszonej skóry głowy?
- Sucha skóra głowy czy łupież - jak to rozpoznać?
- Sucha skóra głowy – jak nawilżać skórę głowy?
Sucha skóra głowy – dlaczego nawilżenie skóry głowy jest ważne?
Wkładamy sporo wysiłku w utrzymanie włosów w jak najlepszej kondycji, zapominając niekiedy o schowanej pod nimi skórze głowy. Skóra głowy wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jej dobry stan jest ważny również dla kondycji włosa. Kiedy nie jest odpowiednio oczyszczona, nawilżona i zadbana, cebulki włosów stają się słabsze, a włosy są w gorszej kondycji. Wtedy nawet najdroższe szampony nie spełnią swoich zadań.
Sucha skóra głowy – jakie mogą być przyczyny przesuszonej skóry głowy?
Podobnie jak na skórze całego ciała, na głowie również znajdują się gruczoły łojowe. Produkują one sebum, które ją natłuszcza i chroni. Dzięki niemu włosy nie są suche i zbyt łamliwe. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest wytwarzana wystarczająca ilość sebum, skóra głowy staje się sucha. Za takie problemy mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Zimą są to m.in. zmiany temperatury, głowa narażona jest na kontakt z mrozem, a potem z ciepłym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Punktem zapalnym może też być niewłaściwa pielęgnacja, czyli częste mycie, stosowanie suszarek i produktów do stylizacji, źle dobrany szampon ze zbyt dużą ilością detergentu czy zabiegi, takie jak farbowanie.
Na kondycję skóry głowy wpływa korzystnie zdrowy styl życia, czyli unikanie używek i dieta bogata w składniki odżywcze i witaminy. Dla jej odpowiedniego nawilżenia ważne jest picie wody, co najmniej 1,5 litra dziennie. Jeśli o tym zapomnimy, niech nie zdziwią nas objawy przesuszonej skóry. Jej stan pogarsza także nadmierne spożywanie cukru, niezdrowych tłuszczów i wysoko przetworzonych produktów. Za problemy ze skórą głowy może być odpowiedzialny ogólny stan zdrowia, np. zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, a także pewne choroby: cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, astma i alergia.
Sucha skóra głowy czy łupież - jak to rozpoznać?
Sucha skóra głowy i łupież często są ze sobą mylone, ponieważ towarzyszą im podobne objawy. Świadomość, jak je rozróżnić, pomoże podjąć odpowiednie leczenie. To naturalne, że skóra na głowie, podobnie jak na reszcie ciała, pozbywa się martwego naskórka. Problem pojawia się wtedy, kiedy ten proces jest zaburzony. W przypadku łupieżu dochodzi do zbyt szybkiego odnawiania się komórek naskórka przez nadmierne namnażanie się flory patogennej z rodziny Malasaezia (grzyby). Tworzą się wtedy łuski, które widoczne są we włosach i na ubraniu.
Również, gdy skóra głowy jest przesuszona, zaczyna się bardziej łuszczyć. Jednak naskórek, który sypie się z suchej skóry, jest mniejszy i mocniej wysuszony niż łupież. Dlatego w pierwszej kolejności należy wtedy skórę nawilżyć – leczenie nastawione na zwalczenie łupieżu nie przyniesie rezultatu. Dolegliwości wywołane przesuszeniem skóry głowy mogą w różnych okresach się nasilać i znikać, łupież spowodowany zakażeniem grzybiczym bez odpowiedniego leczenia zazwyczaj nie przechodzi samoistnie – z łupieżem można poradzić sobie w domu, stosując szampony przeciwłupieżowe. Kiedy to nie pomaga, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę łuszczącej się skóry głowy.
Sucha skóra głowy – jak nawilżać skórę głowy?
Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów należy kierować się jedną zasadą: szampon trzeba wybierać z uwzględnieniem potrzeby skóry głowy, odżywkę – biorąc pod uwagę kondycję włosów.
Kosmetyki w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy
Kiedy skóra swędzi i jest podrażniona, należy sięgnąć po szampon przeciw tym dolegliwościom. Powinny mieć łagodny skład, nie zawierać detergentów takich jak SLS–y (sodium lauryl sulfate), które działają na skórę wysuszająco, powinny mieć też ograniczoną ilość środków zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia. Warto zwrócić uwagę, aby zawierały emolienty, czyli substancje natłuszczające skórę i tworzące na jej powierzchni cienki film zatrzymujący wodę. Szampony skierowane dla osób z podrażnioną skórą głowy redukują podrażnienia, koją, nawilżają, likwidują uczucie ściągnięcia i łuszczenie się skóry, a także uszczelniają jej barierę ochronną.
Jednym z zabiegów istotnych dla kondycji skóry głowy, polecanym przez fryzjerów i trychologów, jest jej pilingowanie, które wystarczy wykonać raz na tydzień. W tym celu należy zwrócić uwagę na kosmetyki ze specjalną formułą, która usuwa zanieczyszczenia i nadmiar zrogowaciałego naskórka, odblokowuje ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu włosy rosną silniejsze. A na tak oczyszczonej skórze głowy składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają.
Domowe sposoby na suchą skórę na głowie
Jednym z popularniejszych rozwiązań redukujących objawy przesuszonej skóry głowy jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Pomaga on ją oczyścić, a także chroni przed bakteriami i grzybami, więc wykorzystywany może być też w leczeniu łupieżu. Jednak, co najważniejsze, łagodzi swędzenie i podrażnienie skóry, normuje produkcję sebum odpowiedzialnego za nawilżenie. By był skuteczniejszy, warto go połączyć z oliwą z oliwek i żelem aloesowym.
Kilka korzyści dla skóry głowy niesie też stosowanie octu jabłkowego. Ma on działanie przeciwbakteryjne, a także wspomaga proces złuszczania się martwego naskórka.