Sucha skóra głowy – przyczyny przesuszonej skóry głowy. Jakie są sposoby na nawilżenie skóry głowy?
Katarzyna Madziar

Sucha skóra głowy – przyczyny przesuszonej skóry głowy. Jakie są sposoby na nawilżenie skóry głowy?

Gdy o skórę głowy nie zadbamy odpowiednio, może swędzieć i mieć większą skłonność do podrażnień. Wtedy już o krok od przesuszenia i nieestetycznego sypania się z niej białych płatków złuszczonego naskórka. Warto wiedzieć, jak odróżnić ten stan od łupieżu i jak poradzić sobie z suchą skórą głowy.

Sucha skóra głowy – dlaczego nawilżenie skóry głowy jest ważne?

Wkładamy sporo wysiłku w utrzymanie włosów w jak najlepszej kondycji, zapominając niekiedy o schowanej pod nimi skórze głowy. Skóra głowy wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jej dobry stan jest ważny również dla kondycji włosa. Kiedy nie jest odpowiednio oczyszczona, nawilżona i zadbana, cebulki włosów stają się słabsze, a włosy są w gorszej kondycji. Wtedy nawet najdroższe szampony nie spełnią swoich zadań. 

Przesuszenie głowy objawia się przede wszystkim swędzeniem, pieczeniem, może pojawić się wysypka, a we włosach – białe lub żółtawe, suche płatki. Gdy zbagatelizujemy te objawy, na głowie mogą tworzyć się nieestetyczne strupki. 

Sucha skóra głowy – jakie mogą być przyczyny przesuszonej skóry głowy?

Podobnie jak na skórze całego ciała, na głowie również znajdują się gruczoły łojowe. Produkują one sebum, które ją natłuszcza i chroni. Dzięki niemu włosy nie są suche i zbyt łamliwe. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest wytwarzana wystarczająca ilość sebum, skóra głowy staje się sucha. Za takie problemy mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Zimą są to m.in. zmiany temperatury, głowa narażona jest na kontakt z mrozem, a potem z ciepłym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Punktem zapalnym może też być niewłaściwa pielęgnacja, czyli częste mycie, stosowanie suszarek i produktów do stylizacji, źle dobrany szampon ze zbyt dużą ilością detergentu czy zabiegi, takie jak farbowanie. 

Na kondycję skóry głowy wpływa korzystnie zdrowy styl życia, czyli unikanie używek i dieta bogata w składniki odżywcze i witaminy. Dla jej odpowiedniego nawilżenia ważne jest picie wody, co najmniej 1,5 litra dziennie. Jeśli o tym zapomnimy, niech nie zdziwią nas objawy przesuszonej skóry. Jej stan pogarsza także nadmierne spożywanie cukru, niezdrowych tłuszczów i wysoko przetworzonych produktów. Za problemy ze skórą głowy może być odpowiedzialny ogólny stan zdrowia, np. zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, a także pewne choroby: cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, astma i alergia.

Powiązane produkty

Sucha skóra głowy a łupież

Sucha skóra głowy i łupież często są ze sobą mylone, ponieważ towarzyszą im podobne objawy. Świadomość, jak je rozróżnić, pomoże podjąć odpowiednie leczenie. To naturalne, że skóra na głowie, podobnie jak na reszcie ciała, pozbywa się martwego naskórka. Problem pojawia się wtedy, kiedy ten proces jest zaburzony. W przypadku łupieżu dochodzi do zbyt szybkiego odnawiania się komórek naskórka przez nadmierne namnażanie się flory patogennej z rodziny Malasaezia (grzyby). Tworzą się wtedy łuski, które widoczne są we włosach i na ubraniu. 

Również, gdy skóra głowy jest przesuszona, zaczyna się bardziej łuszczyć. Jednak naskórek, który sypie się z suchej skóry, jest mniejszy i mocniej wysuszony niż łupież. Dlatego w pierwszej kolejności należy wtedy skórę nawilżyć – leczenie nastawione na zwalczenie łupieżu nie przyniesie rezultatu. Dolegliwości wywołane przesuszeniem skóry głowy mogą w różnych okresach się nasilać i znikać, łupież spowodowany zakażeniem grzybiczym bez odpowiedniego leczenia zazwyczaj nie przechodzi samoistnie – z łupieżem można poradzić sobie w domu, stosując szampony przeciwłupieżowe. Kiedy to nie pomaga, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę łuszczącej się skóry głowy. 

Sucha skóra głowy – jak nawilżać skórę głowy? 

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów należy kierować się jedną zasadą: szampon trzeba wybierać z uwzględnieniem potrzeby skóry głowy, odżywkę – biorąc pod uwagę kondycję włosów.

Kosmetyki w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy

Kiedy skóra swędzi i jest podrażniona, należy sięgnąć po szampon przeciw tym dolegliwościom. Powinny mieć łagodny skład, nie zawierać detergentów takich jak SLS–y (sodium lauryl sulfate), które działają na skórę wysuszająco, powinny mieć też ograniczoną ilość środków zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia. Warto zwrócić uwagę, aby zawierały emolienty, czyli substancje natłuszczające skórę i tworzące na jej powierzchni cienki film zatrzymujący wodę. Szampony skierowane dla osób z podrażnioną skórą głowy redukują podrażnienia, koją, nawilżają, likwidują uczucie ściągnięcia i łuszczenie się skóry, a także uszczelniają jej barierę ochronną. 

Jednym z zabiegów istotnych dla kondycji skóry głowy, polecanym przez fryzjerów i trychologów, jest jej pilingowanie, które wystarczy wykonać raz na tydzień. W tym celu należy zwrócić uwagę na kosmetyki ze specjalną formułą, która usuwa zanieczyszczenia i nadmiar zrogowaciałego naskórka, odblokowuje ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu włosy rosną silniejsze. A na tak oczyszczonej skórze głowy składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają. 

Domowe sposoby na suchą skórę na głowie

Jednym z popularniejszych rozwiązań redukujących objawy przesuszonej skóry głowy jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Pomaga on ją oczyścić, a także chroni przed bakteriami i grzybami, więc wykorzystywany może być też w leczeniu łupieżu. Jednak, co najważniejsze, łagodzi swędzenie i podrażnienie skóry, normuje produkcję sebum odpowiedzialnego za nawilżenie. By był skuteczniejszy, warto go połączyć z oliwą z oliwek i żelem aloesowym. 

Kilka korzyści dla skóry głowy niesie też stosowanie octu jabłkowego. Ma on działanie przeciwbakteryjne, a także wspomaga proces złuszczania się martwego naskórka. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij