Sucha skóra głowy – przyczyny przesuszonej skóry głowy. Jakie są sposoby na nawilżenie skóry głowy?
Katarzyna Madziar

Sucha skóra głowy – przyczyny przesuszonej skóry głowy. Jakie są sposoby na nawilżenie skóry głowy?

Gdy o skórę głowy nie zadbamy odpowiednio, może swędzieć i mieć większą skłonność do podrażnień. Wtedy już o krok od przesuszenia i nieestetycznego sypania się z niej białych płatków złuszczonego naskórka. Warto wiedzieć, jak odróżnić ten stan od łupieżu i jak poradzić sobie z suchą skórą głowy.

  1. Sucha skóra głowy – dlaczego nawilżenie skóry głowy jest ważne?
  2. Sucha skóra głowy – jakie mogą być przyczyny przesuszonej skóry głowy?
  3. Sucha skóra głowy czy łupież - jak to rozpoznać?
  4. Sucha skóra głowy – jak nawilżać skórę głowy? 

Sucha skóra głowy – dlaczego nawilżenie skóry głowy jest ważne?

Wkładamy sporo wysiłku w utrzymanie włosów w jak najlepszej kondycji, zapominając niekiedy o schowanej pod nimi skórze głowy. Skóra głowy wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jej dobry stan jest ważny również dla kondycji włosa. Kiedy nie jest odpowiednio oczyszczona, nawilżona i zadbana, cebulki włosów stają się słabsze, a włosy są w gorszej kondycji. Wtedy nawet najdroższe szampony nie spełnią swoich zadań. 

Przesuszenie głowy objawia się przede wszystkim swędzeniem, pieczeniem, może pojawić się wysypka, a we włosach – białe lub żółtawe, suche płatki. Gdy zbagatelizujemy te objawy, na głowie mogą tworzyć się nieestetyczne strupki. 

Sucha skóra głowy – jakie mogą być przyczyny przesuszonej skóry głowy?

Podobnie jak na skórze całego ciała, na głowie również znajdują się gruczoły łojowe. Produkują one sebum, które ją natłuszcza i chroni. Dzięki niemu włosy nie są suche i zbyt łamliwe. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest wytwarzana wystarczająca ilość sebum, skóra głowy staje się sucha. Za takie problemy mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Zimą są to m.in. zmiany temperatury, głowa narażona jest na kontakt z mrozem, a potem z ciepłym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Punktem zapalnym może też być niewłaściwa pielęgnacja, czyli częste mycie, stosowanie suszarek i produktów do stylizacji, źle dobrany szampon ze zbyt dużą ilością detergentu czy zabiegi, takie jak farbowanie. 

Na kondycję skóry głowy wpływa korzystnie zdrowy styl życia, czyli unikanie używek i dieta bogata w składniki odżywcze i witaminy. Dla jej odpowiedniego nawilżenia ważne jest picie wody, co najmniej 1,5 litra dziennie. Jeśli o tym zapomnimy, niech nie zdziwią nas objawy przesuszonej skóry. Jej stan pogarsza także nadmierne spożywanie cukru, niezdrowych tłuszczów i wysoko przetworzonych produktów. Za problemy ze skórą głowy może być odpowiedzialny ogólny stan zdrowia, np. zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, a także pewne choroby: cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, astma i alergia.

Powiązane produkty

Sucha skóra głowy czy łupież - jak to rozpoznać?

Sucha skóra głowy i łupież często są ze sobą mylone, ponieważ towarzyszą im podobne objawy. Świadomość, jak je rozróżnić, pomoże podjąć odpowiednie leczenie. To naturalne, że skóra na głowie, podobnie jak na reszcie ciała, pozbywa się martwego naskórka. Problem pojawia się wtedy, kiedy ten proces jest zaburzony. W przypadku łupieżu dochodzi do zbyt szybkiego odnawiania się komórek naskórka przez nadmierne namnażanie się flory patogennej z rodziny Malasaezia (grzyby). Tworzą się wtedy łuski, które widoczne są we włosach i na ubraniu. 

Również, gdy skóra głowy jest przesuszona, zaczyna się bardziej łuszczyć. Jednak naskórek, który sypie się z suchej skóry, jest mniejszy i mocniej wysuszony niż łupież. Dlatego w pierwszej kolejności należy wtedy skórę nawilżyć – leczenie nastawione na zwalczenie łupieżu nie przyniesie rezultatu. Dolegliwości wywołane przesuszeniem skóry głowy mogą w różnych okresach się nasilać i znikać, łupież spowodowany zakażeniem grzybiczym bez odpowiedniego leczenia zazwyczaj nie przechodzi samoistnie – z łupieżem można poradzić sobie w domu, stosując szampony przeciwłupieżowe. Kiedy to nie pomaga, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę łuszczącej się skóry głowy. 

Sucha skóra głowy – jak nawilżać skórę głowy? 

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów należy kierować się jedną zasadą: szampon trzeba wybierać z uwzględnieniem potrzeby skóry głowy, odżywkę – biorąc pod uwagę kondycję włosów.

Kosmetyki w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy

Kiedy skóra swędzi i jest podrażniona, należy sięgnąć po szampon przeciw tym dolegliwościom. Powinny mieć łagodny skład, nie zawierać detergentów takich jak SLS–y (sodium lauryl sulfate), które działają na skórę wysuszająco, powinny mieć też ograniczoną ilość środków zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia. Warto zwrócić uwagę, aby zawierały emolienty, czyli substancje natłuszczające skórę i tworzące na jej powierzchni cienki film zatrzymujący wodę. Szampony skierowane dla osób z podrażnioną skórą głowy redukują podrażnienia, koją, nawilżają, likwidują uczucie ściągnięcia i łuszczenie się skóry, a także uszczelniają jej barierę ochronną. 

Jednym z zabiegów istotnych dla kondycji skóry głowy, polecanym przez fryzjerów i trychologów, jest jej pilingowanie, które wystarczy wykonać raz na tydzień. W tym celu należy zwrócić uwagę na kosmetyki ze specjalną formułą, która usuwa zanieczyszczenia i nadmiar zrogowaciałego naskórka, odblokowuje ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu włosy rosną silniejsze. A na tak oczyszczonej skórze głowy składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają. 

Domowe sposoby na suchą skórę na głowie

Jednym z popularniejszych rozwiązań redukujących objawy przesuszonej skóry głowy jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Pomaga on ją oczyścić, a także chroni przed bakteriami i grzybami, więc wykorzystywany może być też w leczeniu łupieżu. Jednak, co najważniejsze, łagodzi swędzenie i podrażnienie skóry, normuje produkcję sebum odpowiedzialnego za nawilżenie. By był skuteczniejszy, warto go połączyć z oliwą z oliwek i żelem aloesowym. 

Kilka korzyści dla skóry głowy niesie też stosowanie octu jabłkowego. Ma on działanie przeciwbakteryjne, a także wspomaga proces złuszczania się martwego naskórka. 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja skóry głowy i włosów u niemowląt i dzieci

    Pielęgnacja skóry głowy i włosów jest podstawowym elementem codziennej higieny naszego maleństwa, należy jednak pamiętać, że istnieje tu kilka zasad, jakimi należy się kierować, aby przebiegała ona sprawnie, zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Przede wszystkim nie zapominajmy, że skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Noworodki i niemowlęta wymagają zatem stosowania delikatniejszych środków myjących, głównie po to, by złagodzić dość często spotykaną u nich ciemieniuchę. Dlatego też preparaty przeznaczone do dziecięcej pielęgnacji skóry zawierają w składzie substancje oleiste, takie jak lipidy czy naturalne oleje (w tym chyba najpopularniejszy olej migdałowy). Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po szampon dedykowany specjalnie potrzebom dzieci, jest on bowiem łagodniejszy w działaniu.

  • Peeling do skóry głowy – co daje? Kiedy warto robić peeling trychologiczny?

    Peeling skóry głowy ma wiele zalet. Zapobiega blokowaniu się ujść mieszków włosowych, a tym samym takim problemom, jak nadmierne przetłuszczanie się włosów lub ich wypadanie czy łupież. Jak stosować peeling trychologiczny? Który produkt wybrać?

  • Czy dieta ma wpływ na stan skóry?

    Dbanie o swój wygląd i wizerunek staje się coraz bardziej popularne. Kupujemy więcej kosmetyków mających spowodować, że nasza skóra będzie wyglądać młodo i promiennie, korzystamy z wymyślnych zabiegów w salonach kosmetycznych, korzystamy z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Wiele osób zapomina jednak, że poza działaniem od zewnątrz, równie ważne jest zadbanie o naszą skórę od środka, poprzez stosowanie prawidłowej diety zawierającej odpowiednie składniki. 

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl