Seniorzy i pandemia – jak ich chronić? Koronawirus w domach pomocy społecznej
Katarzyna Szulik

Seniorzy i pandemia – jak ich chronić? Koronawirus w domach pomocy społecznej

Osoby po 65. roku życia są traktowane jako szczególnie zagrożone podczas pandemii. Ich odporność jest obniżona w związku z wiekiem, a ponadto wielu seniorów choruje przewlekle, co dodatkowo zwiększa ich podatność na negatywne skutki koronawirusa. Jak ułatwić im funkcjonowanie w czasie pandemii koronawirusa? Jak zadbać o bliskich, którzy przebywają w domach opieki?

Chrońmy seniorów

Osoby, które przekroczyły 65. rok życia znajdują się w grupie szczególnie narażonej na poważne konsekwencje zakażenia koronawirusem, dlatego powinny maksymalnie izolować się, unikając kontaktu z innymi osobami. Dotyczy to także członków rodziny, którzy z nimi nie mieszkają, to trudna, ale racjonalna decyzja podyktowana troską o zdrowie całej rodziny.

Podczas pandemii powinniśmy wspierać jej najstarszych członków między innymi przez dostarczanie zakupów czy leków, ale także poprzez podtrzymywanie kontaktu na wszelkie sposoby, niewymagające osobistych spotkań. 

Wspólne mieszkanie w czasie pandemii

Osoby mieszkające z bliskimi po 65. roku życia, które nie mogą pracować w domu i są zmuszone opuszczać go każdego dnia, powinny na czas pandemii pomyśleć o izolacji. Jeśli tymczasowa zmiana miejsca zamieszkania, swojego lub seniora, nie jest możliwa, trzeba zachowywać szczególne środki ostrożności w codziennym funkcjonowaniu. Muszą obejmować one utrzymywanie dystansu (co najmniej 1,5 metra) i redukowanie czasu spędzanego we wspólnych pomieszczeniach do niezbędnego minimum.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dezynfekcję wspólnych przestrzeni, takich jak kuchnia czy łazienka. Wszystkie te środki ostrożności służą minimalizacji ryzyka zarażenia osoby starszej. 

Powiązane produkty

Inne formy kontaktu

Zwłaszcza kontakt telefoniczny dla osób starszych jest naturalny, zintensyfikujmy więc te kontakty, niech będą dłuższe lub częstsze. Ci seniorzy, którzy nie mają problemu z nowoczesnymi technologiami i mają do nich dostęp, mogą korzystać z rozmów video, co sprawdza się szczególnie w interakcjach z wnukami. To nie tylko radość dla obu stron, ale dla rodziców także pomysł na zajęcie czasu maluchowi, któremu na co dzień sami organizują rozrywki. Dziadkowie mogą na przykład czytać dzieciom bajki, pomagać w nauce czy po prostu gawędzić o przebiegu dnia.

Senior w cyfrowym świecie

Tym dziadkom, którzy  posiadają komputer, warto podsunąć sposoby na jego lepsze wykorzystanie. Można na przykład wyszukać tutoriale powiązane z ich zainteresowaniami lub dołączyć do subskrypcji serwisu streamingowego, żeby nie byli ograniczeni telewizyjną ramówką. W sieci i seniorzy mogą znaleźć też propozycje prostych ćwiczeń, ważne dla zachowania zdrowia w sytuacji, gdy możliwość spacerów jest ograniczona, 

Alternatywą dla dziadków nie-cyfrowych jest namówienie ich na subskrypcję czasopism do domu lub po prostu przesyłanie im czy to książek, czy magazynów, samodzielnie, za pośrednictwem kuriera. Podobnie z filmami czy serialami. Czas izolacji może również być dobrą okazją do pisania listów, zwłaszcza przez dzieciaki, które do koperty mogą dołożyć laurki czy rysunki dla dziadków. 

Bliscy w domach opieki

Część seniorów przebywa w domach opieki, w których sytuacja jest teraz szczególnie trudna – w Polsce w tego typu placówkach przebywa 80 tys. pacjentów. Jak się okazuje, nie wszystkie domy opieki zostały odpowiednio zabezpieczone przed pandemią i w wielu z nich doszło do zakażeń wśród pensjonariuszy. Jest to o tyle groźne, że pensjonariusze są szczególnie narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i liczne powikłania, a testy wykonuje się u nich dopiero w momencie, w którym dochodzi do problemów z oddychaniem. Pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej są wyczerpane psychicznie oraz fizycznie, często nie mają wsparcia ze strony lekarzy, których zaczyna brakować nawet w szpitalach. Personel medyczny pracuje nierzadko w kilku miejscach jednocześnie, pozbawiony jest środków ochrony osobistej, wzrasta więc ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Nie ma również jasnych wytycznych co do tego, jakie środki ostrożności powinny być stosowne, by uchronić seniorów przed zakażeniem. Każda placówka może więc ustalać zasady indywidualnie i warto je poznać, by wiedzieć, czy nasz krewny jest odpowiednio chroniony. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że sytuacja w domach opieki się zmieni, a wojewodom, którzy nadzorują DPS-y, zostaną przekazane duże zapasy maseczek ochronnych. 

  1. C. Weber, How can we look after older people when coronavirus has made it impossible to see them?, "qz.com" [online], https://qz.com/1824445/how-can-we-look-after-older-people-when-coronavirus-has-made-it-impossible-to-see-them/, [dostęp:] 09.04.2020 r.
  2. C. Weber, How do you isolate if you live with someone vulnerable?, "qz.com" [online], https://qz.com/1820047/how-do-you-isolate-if-you-live-with-someone-vulnerable/, [dostęp:] 09.04.2020 r.
  3. Coronavirus elderly advice: How can I look after my older relatives?, "bbc.com" [online], https://www.bbc.com/news/uk-51855011, [dostęp:] 09.04.2020 r.
  4. Koronawirus: czy DPS-y, domy opieki, więzienia, poprawczaki są zabezpieczone?, "rp.pl" [online], https://www.rp.pl/Zadania/303139891-Koronawirus-czy-DPS-y-domy-opieki-wiezienia-poprawczaki-sa-zabezpieczone.html, [dostęp:] 09.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij