
Seniorzy i pandemia – jak ich chronić? Koronawirus w domach pomocy społecznej
Chrońmy seniorów
Osoby, które przekroczyły 65. rok życia znajdują się w grupie szczególnie narażonej na poważne konsekwencje zakażenia koronawirusem, dlatego powinny maksymalnie izolować się, unikając kontaktu z innymi osobami. Dotyczy to także członków rodziny, którzy z nimi nie mieszkają, to trudna, ale racjonalna decyzja podyktowana troską o zdrowie całej rodziny.
Wspólne mieszkanie w czasie pandemii
Osoby mieszkające z bliskimi po 65. roku życia, które nie mogą pracować w domu i są zmuszone opuszczać go każdego dnia, powinny na czas pandemii pomyśleć o izolacji. Jeśli tymczasowa zmiana miejsca zamieszkania, swojego lub seniora, nie jest możliwa, trzeba zachowywać szczególne środki ostrożności w codziennym funkcjonowaniu. Muszą obejmować one utrzymywanie dystansu (co najmniej 1,5 metra) i redukowanie czasu spędzanego we wspólnych pomieszczeniach do niezbędnego minimum.
Powiązane produkty
Inne formy kontaktu
Zwłaszcza kontakt telefoniczny dla osób starszych jest naturalny, zintensyfikujmy więc te kontakty, niech będą dłuższe lub częstsze. Ci seniorzy, którzy nie mają problemu z nowoczesnymi technologiami i mają do nich dostęp, mogą korzystać z rozmów video, co sprawdza się szczególnie w interakcjach z wnukami. To nie tylko radość dla obu stron, ale dla rodziców także pomysł na zajęcie czasu maluchowi, któremu na co dzień sami organizują rozrywki. Dziadkowie mogą na przykład czytać dzieciom bajki, pomagać w nauce czy po prostu gawędzić o przebiegu dnia.
Senior w cyfrowym świecie
Tym dziadkom, którzy posiadają komputer, warto podsunąć sposoby na jego lepsze wykorzystanie. Można na przykład wyszukać tutoriale powiązane z ich zainteresowaniami lub dołączyć do subskrypcji serwisu streamingowego, żeby nie byli ograniczeni telewizyjną ramówką. W sieci i seniorzy mogą znaleźć też propozycje prostych ćwiczeń, ważne dla zachowania zdrowia w sytuacji, gdy możliwość spacerów jest ograniczona,
Alternatywą dla dziadków nie-cyfrowych jest namówienie ich na subskrypcję czasopism do domu lub po prostu przesyłanie im czy to książek, czy magazynów, samodzielnie, za pośrednictwem kuriera. Podobnie z filmami czy serialami. Czas izolacji może również być dobrą okazją do pisania listów, zwłaszcza przez dzieciaki, które do koperty mogą dołożyć laurki czy rysunki dla dziadków.
Bliscy w domach opieki
Część seniorów przebywa w domach opieki, w których sytuacja jest teraz szczególnie trudna – w Polsce w tego typu placówkach przebywa 80 tys. pacjentów. Jak się okazuje, nie wszystkie domy opieki zostały odpowiednio zabezpieczone przed pandemią i w wielu z nich doszło do zakażeń wśród pensjonariuszy. Jest to o tyle groźne, że pensjonariusze są szczególnie narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i liczne powikłania, a testy wykonuje się u nich dopiero w momencie, w którym dochodzi do problemów z oddychaniem. Pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej są wyczerpane psychicznie oraz fizycznie, często nie mają wsparcia ze strony lekarzy, których zaczyna brakować nawet w szpitalach. Personel medyczny pracuje nierzadko w kilku miejscach jednocześnie, pozbawiony jest środków ochrony osobistej, wzrasta więc ryzyko zakażenia koronawirusem.
Nie ma również jasnych wytycznych co do tego, jakie środki ostrożności powinny być stosowne, by uchronić seniorów przed zakażeniem. Każda placówka może więc ustalać zasady indywidualnie i warto je poznać, by wiedzieć, czy nasz krewny jest odpowiednio chroniony. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że sytuacja w domach opieki się zmieni, a wojewodom, którzy nadzorują DPS-y, zostaną przekazane duże zapasy maseczek ochronnych.