
Cukrzyca typu 2 może być odwracalna
Już kilka lat temu ukazały się wyniki pierwszego badania, zgodnie z którym wprowadzenie do planu dnia regularnej aktywności fizycznej przez osoby z cukrzycą typu 2 jest w stanie doprowadzić do remisji choroby. Autorami badania byli naukowcy z brytyjskiego Newcastle University, którzy jednak nie byli w stanie określić przyczyn leżących u podstaw tego stanu. To zadanie oraz chęć odkrycia, co determinuje możliwość remisji cukrzycy typu 2 u poszczególnych pacjentów było podstawą kontynuacji badania, którego wyniki pod koniec grudnia ukazały się na łamach pisma Cell Metabolism.
Tłuszcz to klucz
Punktem wyjścia naukowców była sformułowana już przed dekadą teza, że za rozwój cukrzycy typu 2 odpowiada przede wszystkim nagromadzenie tłuszczu w wątrobie będące wynikiem niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej. W konsekwencji dochodzi do insulinooporności, która jest przedsionkiem cukrzycy i wiąże się z nadprodukcją cukru we krwi. W efekcie ilość insuliny w osoczu zwiększa się, a jej nadmiar stymuluje produkcję tłuszczu w wątrobie. Gdy osiągnie on stężenie krytyczne, zaczyna przedostawać się do innych tkanek i organów, w tym do trzustki, co upośledza wydzielanie insuliny, a tym samym zaburza regulację stężenia cukru we krwi.
Pozbądź się cukrzycy wraz ze zbędnymi kilogramami
Nowe badanie miało potwierdzić prawdziwość wspomnianej hipotezy w kontekście ewentualnych nawrotów cukrzycy u osób, które wcześniej doświadczyły remisji. W tym celu badacze zmierzyli zawartość tłuszczu w narządach znajdujących się w jamie brzusznej za pomocą najnowocześniejszych metod obrazowania (rezonansu magnetycznego – po 12 i 24 miesiącach od chwili rozpoczęcia eksperymentu). Przedmiotem ich zainteresowania był zwłaszcza tłuszcz w trzustce i wątrobie. Analiza skupiła się na mierzeniu poziomu glukozy, HbA1c, cholesterolu, lipoprotein o wysokiej gęstości i trójglicerydów. Zespół przeanalizował również kwasy tłuszczowe, wydzielanie insuliny i funkcję komórek beta.
Po upływie dwóch lat, podczas których uczestnicy wdrażali zdrowe nawyki i tracili na wadze, u jednej trzeciej z nich doszło do całkowitej remisji cukrzycy typu 2 bez włączania w ten proces jakichkolwiek leków. U niewielkiej części doszło do nawrotu, jednak było to ściśle związane z ze wzrostem poziomu tłuszczu w wątrobie wynikającym z zarzucenia zdrowej diety. Jak zauważają badacze, to ile tłuszczu przeniknie do wątroby jest w dużej mierze kwestią indywidualną.
Próg przenikalności tłuszczu
Każdy z nas ma swój osobisty próg przenikalności tłuszczu do narządów, który decyduje między innymi o skuteczności odchudzania. Gdy tłuszcz przedostanie się do trzustki zaburza wydzielanie insuliny, co sprzyja powstawianiu cukrzycy typu 2.
Dla pacjentów to odkrycie oznacza, że zdrowy tryb życia, polegający na właściwym odżywianiu i aktywności fizycznej, jest w stanie doprowadzić do remisji cukrzycy bez udziału leków. Im szybciej podejmiemy kroki zaradcze, tym większa jest szansa na całkowite zażegnanie problemu, który jednak może powrócić wraz z porzuceniem zdrowych nawyków.