Cukrzyca typu 2 może być odwracalna
Katarzyna Szulik

Cukrzyca typu 2 może być odwracalna

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych, związanych w dużej mierze z negatywnymi zmianami naszego stylu życia. Jej powstawaniu sprzyjają przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Jak dowodzą najnowsze badania, zmiany w tym względzie mogą również pomóc w walce z chorobą, z odwróceniem jej skutków włącznie, bez zażywania dodatkowych środków farmakologicznych. 

Już kilka lat temu ukazały się wyniki pierwszego badania, zgodnie z którym wprowadzenie do planu dnia regularnej aktywności fizycznej przez osoby z cukrzycą typu 2 jest w stanie doprowadzić do remisji choroby. Autorami badania byli naukowcy z brytyjskiego Newcastle University, którzy jednak nie byli w stanie określić przyczyn leżących u podstaw tego stanu. To zadanie oraz chęć odkrycia, co determinuje możliwość remisji cukrzycy typu 2 u poszczególnych pacjentów było podstawą kontynuacji badania, którego wyniki pod koniec grudnia ukazały się na łamach pisma Cell Metabolism. 

Tłuszcz to klucz

Punktem wyjścia naukowców była sformułowana już przed dekadą teza, że za rozwój cukrzycy typu 2 odpowiada przede wszystkim nagromadzenie tłuszczu w wątrobie będące wynikiem niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej. W konsekwencji dochodzi do insulinooporności, która jest przedsionkiem cukrzycy i wiąże się z nadprodukcją cukru we krwi. W efekcie ilość insuliny w osoczu zwiększa się, a jej nadmiar stymuluje produkcję tłuszczu w wątrobie. Gdy osiągnie on stężenie krytyczne, zaczyna przedostawać się do innych tkanek i organów, w tym do trzustki, co upośledza wydzielanie insuliny, a tym samym zaburza regulację stężenia cukru we krwi. 

Pozbądź się cukrzycy wraz ze zbędnymi kilogramami

Nowe badanie miało potwierdzić prawdziwość wspomnianej hipotezy w kontekście ewentualnych nawrotów cukrzycy u osób, które wcześniej doświadczyły remisji. W tym celu badacze zmierzyli zawartość tłuszczu w narządach znajdujących się w jamie brzusznej za pomocą najnowocześniejszych metod obrazowania (rezonansu magnetycznego – po 12 i 24 miesiącach od chwili rozpoczęcia eksperymentu). Przedmiotem ich zainteresowania był zwłaszcza tłuszcz w trzustce i wątrobie. Analiza skupiła się na mierzeniu poziomu glukozy, HbA1c, cholesterolu, lipoprotein o wysokiej gęstości i trójglicerydów. Zespół przeanalizował również kwasy tłuszczowe, wydzielanie insuliny i funkcję komórek beta. 

Jak się okazało, u większości uczestników eksperymentu remisja cukrzycy utrzymywała się przez 2 lata, jednak tylko w sytuacji, gdy poziom trójglicerydów i tłuszczu w trzustce w tym okresie pozostawał niski. Remisji sprzyjało również zbicie wagi – występowała ona najczęściej wśród tych uczestników, którym w badanym okresie udało się z rzucić co najmniej 15 kilogramów.

Po upływie dwóch lat, podczas których uczestnicy wdrażali zdrowe nawyki i tracili na wadze, u jednej trzeciej z nich doszło do całkowitej remisji cukrzycy typu 2 bez włączania w ten proces jakichkolwiek leków. U niewielkiej części doszło do nawrotu, jednak było to ściśle związane z ze wzrostem poziomu tłuszczu w wątrobie wynikającym z zarzucenia zdrowej diety. Jak zauważają badacze, to ile tłuszczu przeniknie do wątroby jest w dużej mierze kwestią indywidualną. 

Próg przenikalności tłuszczu

Każdy z nas ma swój osobisty próg przenikalności tłuszczu do narządów, który decyduje między innymi o skuteczności odchudzania. Gdy tłuszcz przedostanie się do trzustki zaburza wydzielanie insuliny, co sprzyja powstawianiu cukrzycy typu 2. 

Dla pacjentów to odkrycie oznacza, że zdrowy tryb życia, polegający na właściwym odżywianiu i aktywności fizycznej, jest w stanie doprowadzić do remisji cukrzycy bez udziału leków. Im szybciej podejmiemy kroki zaradcze, tym większa jest szansa na całkowite zażegnanie problemu, który jednak może powrócić wraz z porzuceniem zdrowych nawyków.

Odchudzanie powinno być równie ważnym elementem walki z epidemią cukrzycy, jak farmakoterapia. To świetna wiadomość także z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia, ponieważ prosta zmiana nawyków połączona z wytrwałością jest w stanie „wyleczyć” jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij