Ból podbrzusza po stosunku – o czym może świadczyć ból w dolnej części brzucha?
Maria Dąbrowska

Ból podbrzusza po stosunku – o czym może świadczyć ból w dolnej części brzucha?

Seks to zdrowie! Chyba że w jego trakcie lub zaraz po odczuwamy ból. Nie wolno go lekceważyć, gdyż stanowić może ważny, wysyłany przez organizm sygnał. Szczególnie jeśli odzywa się regularnie. Sprawdzamy, co może oznaczać.

Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny

Ból brzucha bądź podbrzusza po stosunku nie musi od razu wzbudzać niepokoju, raczej czujność. Najlepiej obserwować, w jakich sytuacjach się pojawia i kiedy nasila. Czy jest regularny? Czy odzywa się w konkretnych dniach cyklu? Podobne pytania zada lekarz, którego należy odwiedzić, kiedy niepokoi nas zwłaszcza ostry, kłujący i długotrwały ból podbrzusza w trakcie lub po stosunku.

Przyczynę bólu pomoże znaleźć jedynie badanie ginekologiczne, połączone z wykonaniem transwaginalnego USG. A przyczyn jest mnóstwo – od tych całkiem niegroźnych, jak niewłaściwa pozycja czy niewystarczające nawilżenie pochwy, poprzez intymne infekcje, psychiczną blokadę aż po przeróżne, wymagające leczenia choroby. 

Endometrioza a ból podbrzusza po stosunku

Na początek wspomnijmy o endometriozie, jednej z najbardziej dokuczliwych i podstępnych kobiecych chorób. Przez długie lata może wysyłać przeróżne, mniej lub bardziej charakterystyczne sygnały. Najczęstszym jest ból brzucha po stosunku, nasilający się szczególnie w czasie miesiączki. Zdarzają się też plamienia pozamiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę, biegunki, przemęczenie, stany lękowe – objawy tak różnorodne i łatwe do zbagatelizowania lub pomylenia, że połączenie ich w całość może lekarzom zająć wiele lat. I faktycznie, choroba ta wykrywana jest najczęściej w zaawansowanym stadium. Jej dokuczliwość polega na niewłaściwym umiejscowieniu endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Błona rozrasta się i tworzy uciążliwe ogniska w tkankach poza macicą – jajowodach, jajnikach, otrzewnej itp. W pierwszej kolejności warto poddać się leczeniu hormonalnemu, a gdy nie przyniesie rezultatów, należy rozważyć wykonanie operacyjnego wycięcia ognisk.

Dowiedz się więcej, jak leczyć endometriozę.

Torbiele jajników a ból podbrzusza po stosunku

Ból w dole brzucha po stosunku może być też sygnałem wysyłanym przez jajniki, a konkretnie przez wypełnione płynem cysty na nich, czyli torbiele. Dolegliwość ta często jest zjawiskiem niegroźnym, wręcz fizjologicznym. Kluczowa jest kontrola wielkości torbieli oraz jej ewentualnego wzrostu poprzez badanie USG. Im większa, tym mocniej uciska na okoliczne tkanki i tym bardziej uciążliwe mogą być jej objawy – kłucie, ciągnięcie w podbrzuszu, ból w okolicy krzyżowej. Często dochodzą do tego nieregularne miesiączki, otyłość czy hirsutyzm. Torbiel może stanowić zagrożenie, jeśli w wyniku penetracji skręci się lub pęknie. Zaalarmuje nas nagły, ostry ból w podbrzuszu, nudności, a nawet wymioty. Należy wówczas pilnie skonsultować się z lekarzem.

Mięśniaki i polipy macicy a ból podbrzusza po stosunku

Za ból brzucha po stosunku mogą też odpowiadać mięśniaki i polipy macicy – niezłośliwe zmiany w jej obszarze. Mięśniaki odpowiadają m.in. za obfite, bolesne miesiączki z niepokojącymi skrzepami. Towarzyszyć im może ucisk w podbrzuszu, uczucie pełnego pęcherza i bóle lędźwi. Mięśniaki mogą też nie dawać żadnych uciążliwych objawów, a wykryte zostaną dopiero podczas badania USG. I właśnie ono jest najlepszą metodą ich kontrolowania. Podobnie jak polipów, które także przez długi czas mogą pozostawać w ukryciu. Razem z nimi pojawiają się krwawienia między miesiączkami, plamienia oraz ból podbrzusza po stosunku. Zarówno polipy, jak i mięśniaki wymagają stałej obserwacji. O leczeniu farmakologicznym lub zabiegu usunięcia zadecydować powinien lekarz.

Ból brzucha po pierwszym stosunku

Pierwsze seksualne zbliżenia u kobiety mogą się wiązać z wystąpieniem bólu. I choć najczęściej nie jest to ból sygnalizujący poważne zdrowotne kłopoty, potrafi zniechęcić do dalszych eksperymentów. Niepotrzebnie. Rozpoczęcie współżycia oznacza wiele zmian w organizmie – hormonalnych, anatomicznych, emocjonalnych. Do bólu w podbrzuszu po „pierwszym razie” może przyczynić się stres. Mięśnie podbrzusza, wspólnie z mięśniami pochwy samoistnie napinają się podczas stosunku, aby ochronić się przed ewentualnym źródłem bólu.

Przebicie błony dziewiczej to kolejne źródło bólu odczuwane w podbrzuszu. Nie bez wpływu pozostaną też wszelkie urazy mechaniczne lub zbyt głęboka czy intensywna penetracja. Ból w podbrzuszu może mieć też źródło w infekcji intymnej przeniesionej drogą płciową. Tę zdiagnozuje ginekolog. Warto go odwiedzić również w sytuacji, gdy ból po pierwszym stosunku nie ustaje lub po prostu nas niepokoi.

Polecane dla Ciebie

Ból podbrzusza po stosunku w dni płodne

Ból w podbrzuszu możemy odczuwać również w konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego. Owulacja przypada mniej więcej na sam środek cyklu i jest szczytem kobiecej płodności. Zmienia się konsystencja śluzu w pochwie, nieznacznie podnosi się temperatura ciała, brodawki stają się wrażliwsze. Pojawia się też charakterystyczny ból po jednej stronie podbrzusza, szczególnie w okolicy jajnika. Zdarza się, że nie pilnujemy swojego cyklu dokładnie i wówczas ów nieprzyjemny ból jajnika po stosunku może nas zaniepokoić. Łatwo go jednak rozpoznać – przypomina kilkusekundowe kłucie w dole brzucha. Owulacyjny ból jajników po stosunku nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa pod warunkiem, że występuje regularnie.

Ból jajników przed okresem – co oznacza?

Ból podbrzusza po stosunku w ciąży i po porodzie

Stosunek płciowy w ciąży lub po porodzie to również źródło bólu. To przecież dwa, bardzo szczególne okresy dla kobiecego ciała. Ból w dole brzucha po porodzie może pojawić się z przyczyn fizycznych, ale również na tle nerwowym. Powrót do współżycia po porodzie to ogromne, emocjonalne przeżycie dla kobiety. Ból w dole brzucha po stosunku może być spowodowany nie do końca zagojonymi uszkodzeniami oraz ranami tkanek miękkich i mięśni dna miednicy. Blizna po cesarskim cięciu także może odzywać się w czasie stosunku. Da o sobie znać wówczas lekko piekący ból w podbrzuszu.

W ciąży współżycie nie jest zakazane, ale warto być szczególnie czujnym na sygnały, jakie wysyła nam w jej trakcie organizm i – w razie czego – konsultować je z lekarzem.

Ból, w zależności od trymestru, spowodowany jest przeróżnymi czynnikami, ale nigdy nie powinien zostać zignorowany. W pierwszym trymestrze może stanowić zagrożenie dla płodu, a nawet sygnalizować poronienie samoistne. Okolice 20. tygodnia to czas, kiedy organizm może zacząć nas przyzwyczajać do skurczy porodowych. Przepowiadające je, niegroźne dla dziecka skurcze Braxtona-Hicksa, obejmują górę brzucha, a następnie schodzą do podbrzusza. Wywołać je może współżycie, a w szczególności orgazm. Ból w dole brzucha po stosunku może też świadczyć o niewłaściwej pozycji przyjętej przez partnerów. W ostatnim trymestrze ciąży bólom podbrzusza towarzyszyć może ból pachwin promieniujący aż do nóg. To sygnał, że do rozwiązania pozostało naprawdę niewiele. I w końcu – ból podbrzusza w ciąży może oznaczać radosną aktywność ze strony naszego dziecka. I trzeba przyznać, że jest to rodzaj bólu zdecydowanie najbardziej przyjemny.

 1. K. Radowicki, S. Szyłło, Endometrioza. Diagnostyka i leczenie, Wrocław 2015
 2. P. Kaye, Płodność, niepłodność, bezpłodność, Warszawa 2009

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

  Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

 • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

  Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

  Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy to możliwe, że w ogóle się nie pojawi? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania odpowiedzi warto szukać w sprawdzonych źródłach i potwierdzać je badaniami naukowymi.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

  Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

  W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

 • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

  „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

  Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij