Ból podbrzusza po stosunku – o czym może świadczyć ból w dolnej części brzucha?
Maria Dąbrowska

Ból podbrzusza po stosunku – o czym może świadczyć ból w dolnej części brzucha?

Seks to zdrowie! Chyba że w jego trakcie lub zaraz po odczuwamy ból. Nie wolno go lekceważyć, gdyż stanowić może ważny, wysyłany przez organizm sygnał. Szczególnie jeśli odzywa się regularnie. Sprawdzamy, co może oznaczać.

Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny

Ból brzucha bądź podbrzusza po stosunku nie musi od razu wzbudzać niepokoju, raczej czujność. Najlepiej obserwować, w jakich sytuacjach się pojawia i kiedy nasila. Czy jest regularny? Czy odzywa się w konkretnych dniach cyklu? Podobne pytania zada lekarz, którego należy odwiedzić, kiedy niepokoi nas zwłaszcza ostry, kłujący i długotrwały ból podbrzusza w trakcie lub po stosunku.

Przyczynę bólu pomoże znaleźć jedynie badanie ginekologiczne, połączone z wykonaniem transwaginalnego USG. A przyczyn jest mnóstwo – od tych całkiem niegroźnych, jak niewłaściwa pozycja czy niewystarczające nawilżenie pochwy, poprzez intymne infekcje, psychiczną blokadę aż po przeróżne, wymagające leczenia choroby. 

Endometrioza a ból podbrzusza po stosunku

Na początek wspomnijmy o endometriozie, jednej z najbardziej dokuczliwych i podstępnych kobiecych chorób. Przez długie lata może wysyłać przeróżne, mniej lub bardziej charakterystyczne sygnały. Najczęstszym jest ból brzucha po stosunku, nasilający się szczególnie w czasie miesiączki. Zdarzają się też plamienia pozamiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę, biegunki, przemęczenie, stany lękowe – objawy tak różnorodne i łatwe do zbagatelizowania lub pomylenia, że połączenie ich w całość może lekarzom zająć wiele lat. I faktycznie, choroba ta wykrywana jest najczęściej w zaawansowanym stadium. Jej dokuczliwość polega na niewłaściwym umiejscowieniu endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Błona rozrasta się i tworzy uciążliwe ogniska w tkankach poza macicą – jajowodach, jajnikach, otrzewnej itp. W pierwszej kolejności warto poddać się leczeniu hormonalnemu, a gdy nie przyniesie rezultatów, należy rozważyć wykonanie operacyjnego wycięcia ognisk.

Dowiedz się więcej, jak leczyć endometriozę.

Torbiele jajników a ból podbrzusza po stosunku

Ból w dole brzucha po stosunku może być też sygnałem wysyłanym przez jajniki, a konkretnie przez wypełnione płynem cysty na nich, czyli torbiele. Dolegliwość ta często jest zjawiskiem niegroźnym, wręcz fizjologicznym. Kluczowa jest kontrola wielkości torbieli oraz jej ewentualnego wzrostu poprzez badanie USG. Im większa, tym mocniej uciska na okoliczne tkanki i tym bardziej uciążliwe mogą być jej objawy – kłucie, ciągnięcie w podbrzuszu, ból w okolicy krzyżowej. Często dochodzą do tego nieregularne miesiączki, otyłość czy hirsutyzm. Torbiel może stanowić zagrożenie, jeśli w wyniku penetracji skręci się lub pęknie. Zaalarmuje nas nagły, ostry ból w podbrzuszu, nudności, a nawet wymioty. Należy wówczas pilnie skonsultować się z lekarzem.

Mięśniaki i polipy macicy a ból podbrzusza po stosunku

Za ból brzucha po stosunku mogą też odpowiadać mięśniaki i polipy macicy – niezłośliwe zmiany w jej obszarze. Mięśniaki odpowiadają m.in. za obfite, bolesne miesiączki z niepokojącymi skrzepami. Towarzyszyć im może ucisk w podbrzuszu, uczucie pełnego pęcherza i bóle lędźwi. Mięśniaki mogą też nie dawać żadnych uciążliwych objawów, a wykryte zostaną dopiero podczas badania USG. I właśnie ono jest najlepszą metodą ich kontrolowania. Podobnie jak polipów, które także przez długi czas mogą pozostawać w ukryciu. Razem z nimi pojawiają się krwawienia między miesiączkami, plamienia oraz ból podbrzusza po stosunku. Zarówno polipy, jak i mięśniaki wymagają stałej obserwacji. O leczeniu farmakologicznym lub zabiegu usunięcia zadecydować powinien lekarz.

Ból brzucha po pierwszym stosunku

Pierwsze seksualne zbliżenia u kobiety mogą się wiązać z wystąpieniem bólu. I choć najczęściej nie jest to ból sygnalizujący poważne zdrowotne kłopoty, potrafi zniechęcić do dalszych eksperymentów. Niepotrzebnie. Rozpoczęcie współżycia oznacza wiele zmian w organizmie – hormonalnych, anatomicznych, emocjonalnych. Do bólu w podbrzuszu po „pierwszym razie” może przyczynić się stres. Mięśnie podbrzusza, wspólnie z mięśniami pochwy samoistnie napinają się podczas stosunku, aby ochronić się przed ewentualnym źródłem bólu.

Przebicie błony dziewiczej to kolejne źródło bólu odczuwane w podbrzuszu. Nie bez wpływu pozostaną też wszelkie urazy mechaniczne lub zbyt głęboka czy intensywna penetracja. Ból w podbrzuszu może mieć też źródło w infekcji intymnej przeniesionej drogą płciową. Tę zdiagnozuje ginekolog. Warto go odwiedzić również w sytuacji, gdy ból po pierwszym stosunku nie ustaje lub po prostu nas niepokoi.

Polecane dla Ciebie

Ból podbrzusza po stosunku w dni płodne

Ból w podbrzuszu możemy odczuwać również w konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego. Owulacja przypada mniej więcej na sam środek cyklu i jest szczytem kobiecej płodności. Zmienia się konsystencja śluzu w pochwie, nieznacznie podnosi się temperatura ciała, brodawki stają się wrażliwsze. Pojawia się też charakterystyczny ból po jednej stronie podbrzusza, szczególnie w okolicy jajnika. Zdarza się, że nie pilnujemy swojego cyklu dokładnie i wówczas ów nieprzyjemny ból jajnika po stosunku może nas zaniepokoić. Łatwo go jednak rozpoznać – przypomina kilkusekundowe kłucie w dole brzucha. Owulacyjny ból jajników po stosunku nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa pod warunkiem, że występuje regularnie.

Ból jajników przed okresem – co oznacza?

Ból podbrzusza po stosunku w ciąży i po porodzie

Stosunek płciowy w ciąży lub po porodzie to również źródło bólu. To przecież dwa, bardzo szczególne okresy dla kobiecego ciała. Ból w dole brzucha po porodzie może pojawić się z przyczyn fizycznych, ale również na tle nerwowym. Powrót do współżycia po porodzie to ogromne, emocjonalne przeżycie dla kobiety. Ból w dole brzucha po stosunku może być spowodowany nie do końca zagojonymi uszkodzeniami oraz ranami tkanek miękkich i mięśni dna miednicy. Blizna po cesarskim cięciu także może odzywać się w czasie stosunku. Da o sobie znać wówczas lekko piekący ból w podbrzuszu.

W ciąży współżycie nie jest zakazane, ale warto być szczególnie czujnym na sygnały, jakie wysyła nam w jej trakcie organizm i – w razie czego – konsultować je z lekarzem.

Ból, w zależności od trymestru, spowodowany jest przeróżnymi czynnikami, ale nigdy nie powinien zostać zignorowany. W pierwszym trymestrze może stanowić zagrożenie dla płodu, a nawet sygnalizować poronienie samoistne. Okolice 20. tygodnia to czas, kiedy organizm może zacząć nas przyzwyczajać do skurczy porodowych. Przepowiadające je, niegroźne dla dziecka skurcze Braxtona-Hicksa, obejmują górę brzucha, a następnie schodzą do podbrzusza. Wywołać je może współżycie, a w szczególności orgazm. Ból w dole brzucha po stosunku może też świadczyć o niewłaściwej pozycji przyjętej przez partnerów. W ostatnim trymestrze ciąży bólom podbrzusza towarzyszyć może ból pachwin promieniujący aż do nóg. To sygnał, że do rozwiązania pozostało naprawdę niewiele. I w końcu – ból podbrzusza w ciąży może oznaczać radosną aktywność ze strony naszego dziecka. I trzeba przyznać, że jest to rodzaj bólu zdecydowanie najbardziej przyjemny.

 1. K. Radowicki, S. Szyłło, Endometrioza. Diagnostyka i leczenie, Wrocław 2015
 2. P. Kaye, Płodność, niepłodność, bezpłodność, Warszawa 2009

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij