Ból podbrzusza po stosunku – o czym może świadczyć ból w dolnej części brzucha?
Seks to zdrowie! Chyba że w jego trakcie lub zaraz po odczuwamy ból. Nie wolno go lekceważyć, gdyż stanowić może ważny, wysyłany przez organizm sygnał. Szczególnie jeśli odzywa się regularnie. Sprawdzamy, co może oznaczać.
Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny
Ból brzucha bądź podbrzusza po stosunku nie musi od razu wzbudzać niepokoju, raczej czujność. Najlepiej obserwować, w jakich sytuacjach się pojawia i kiedy nasila. Czy jest regularny? Czy odzywa się w konkretnych dniach cyklu? Podobne pytania zada lekarz, którego należy odwiedzić, kiedy niepokoi nas zwłaszcza ostry, kłujący i długotrwały ból podbrzusza w trakcie lub po stosunku.
Endometrioza a ból podbrzusza po stosunku
Na początek wspomnijmy o endometriozie, jednej z najbardziej dokuczliwych i podstępnych kobiecych chorób. Przez długie lata może wysyłać przeróżne, mniej lub bardziej charakterystyczne sygnały. Najczęstszym jest ból brzucha po stosunku, nasilający się szczególnie w czasie miesiączki. Zdarzają się też plamienia pozamiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę, biegunki, przemęczenie, stany lękowe – objawy tak różnorodne i łatwe do zbagatelizowania lub pomylenia, że połączenie ich w całość może lekarzom zająć wiele lat. I faktycznie, choroba ta wykrywana jest najczęściej w zaawansowanym stadium. Jej dokuczliwość polega na niewłaściwym umiejscowieniu endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Błona rozrasta się i tworzy uciążliwe ogniska w tkankach poza macicą – jajowodach, jajnikach, otrzewnej itp. W pierwszej kolejności warto poddać się leczeniu hormonalnemu, a gdy nie przyniesie rezultatów, należy rozważyć wykonanie operacyjnego wycięcia ognisk.
Dowiedz się więcej, jak leczyć endometriozę.
Torbiele jajników a ból podbrzusza po stosunku
Ból w dole brzucha po stosunku może być też sygnałem wysyłanym przez jajniki, a konkretnie przez wypełnione płynem cysty na nich, czyli torbiele. Dolegliwość ta często jest zjawiskiem niegroźnym, wręcz fizjologicznym. Kluczowa jest kontrola wielkości torbieli oraz jej ewentualnego wzrostu poprzez badanie USG. Im większa, tym mocniej uciska na okoliczne tkanki i tym bardziej uciążliwe mogą być jej objawy – kłucie, ciągnięcie w podbrzuszu, ból w okolicy krzyżowej. Często dochodzą do tego nieregularne miesiączki, otyłość czy hirsutyzm. Torbiel może stanowić zagrożenie, jeśli w wyniku penetracji skręci się lub pęknie. Zaalarmuje nas nagły, ostry ból w podbrzuszu, nudności, a nawet wymioty. Należy wówczas pilnie skonsultować się z lekarzem.
Mięśniaki i polipy macicy a ból podbrzusza po stosunku
Za ból brzucha po stosunku mogą też odpowiadać mięśniaki i polipy macicy – niezłośliwe zmiany w jej obszarze. Mięśniaki odpowiadają m.in. za obfite, bolesne miesiączki z niepokojącymi skrzepami. Towarzyszyć im może ucisk w podbrzuszu, uczucie pełnego pęcherza i bóle lędźwi. Mięśniaki mogą też nie dawać żadnych uciążliwych objawów, a wykryte zostaną dopiero podczas badania USG. I właśnie ono jest najlepszą metodą ich kontrolowania. Podobnie jak polipów, które także przez długi czas mogą pozostawać w ukryciu. Razem z nimi pojawiają się krwawienia między miesiączkami, plamienia oraz ból podbrzusza po stosunku. Zarówno polipy, jak i mięśniaki wymagają stałej obserwacji. O leczeniu farmakologicznym lub zabiegu usunięcia zadecydować powinien lekarz.
Ból brzucha po pierwszym stosunku
Pierwsze seksualne zbliżenia u kobiety mogą się wiązać z wystąpieniem bólu. I choć najczęściej nie jest to ból sygnalizujący poważne zdrowotne kłopoty, potrafi zniechęcić do dalszych eksperymentów. Niepotrzebnie. Rozpoczęcie współżycia oznacza wiele zmian w organizmie – hormonalnych, anatomicznych, emocjonalnych. Do bólu w podbrzuszu po „pierwszym razie” może przyczynić się stres. Mięśnie podbrzusza, wspólnie z mięśniami pochwy samoistnie napinają się podczas stosunku, aby ochronić się przed ewentualnym źródłem bólu.
Przebicie błony dziewiczej to kolejne źródło bólu odczuwane w podbrzuszu. Nie bez wpływu pozostaną też wszelkie urazy mechaniczne lub zbyt głęboka czy intensywna penetracja. Ból w podbrzuszu może mieć też źródło w infekcji intymnej przeniesionej drogą płciową. Tę zdiagnozuje ginekolog. Warto go odwiedzić również w sytuacji, gdy ból po pierwszym stosunku nie ustaje lub po prostu nas niepokoi.
Ból podbrzusza po stosunku w dni płodne
Ból w podbrzuszu możemy odczuwać również w konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego. Owulacja przypada mniej więcej na sam środek cyklu i jest szczytem kobiecej płodności. Zmienia się konsystencja śluzu w pochwie, nieznacznie podnosi się temperatura ciała, brodawki stają się wrażliwsze. Pojawia się też charakterystyczny ból po jednej stronie podbrzusza, szczególnie w okolicy jajnika. Zdarza się, że nie pilnujemy swojego cyklu dokładnie i wówczas ów nieprzyjemny ból jajnika po stosunku może nas zaniepokoić. Łatwo go jednak rozpoznać – przypomina kilkusekundowe kłucie w dole brzucha. Owulacyjny ból jajników po stosunku nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa pod warunkiem, że występuje regularnie.
Ból jajników przed okresem – co oznacza?
Ból podbrzusza po stosunku w ciąży i po porodzie
Stosunek płciowy w ciąży lub po porodzie to również źródło bólu. To przecież dwa, bardzo szczególne okresy dla kobiecego ciała. Ból w dole brzucha po porodzie może pojawić się z przyczyn fizycznych, ale również na tle nerwowym. Powrót do współżycia po porodzie to ogromne, emocjonalne przeżycie dla kobiety. Ból w dole brzucha po stosunku może być spowodowany nie do końca zagojonymi uszkodzeniami oraz ranami tkanek miękkich i mięśni dna miednicy. Blizna po cesarskim cięciu także może odzywać się w czasie stosunku. Da o sobie znać wówczas lekko piekący ból w podbrzuszu.
Ból, w zależności od trymestru, spowodowany jest przeróżnymi czynnikami, ale nigdy nie powinien zostać zignorowany. W pierwszym trymestrze może stanowić zagrożenie dla płodu, a nawet sygnalizować poronienie samoistne. Okolice 20. tygodnia to czas, kiedy organizm może zacząć nas przyzwyczajać do skurczy porodowych. Przepowiadające je, niegroźne dla dziecka skurcze Braxtona-Hicksa, obejmują górę brzucha, a następnie schodzą do podbrzusza. Wywołać je może współżycie, a w szczególności orgazm. Ból w dole brzucha po stosunku może też świadczyć o niewłaściwej pozycji przyjętej przez partnerów. W ostatnim trymestrze ciąży bólom podbrzusza towarzyszyć może ból pachwin promieniujący aż do nóg. To sygnał, że do rozwiązania pozostało naprawdę niewiele. I w końcu – ból podbrzusza w ciąży może oznaczać radosną aktywność ze strony naszego dziecka. I trzeba przyznać, że jest to rodzaj bólu zdecydowanie najbardziej przyjemny.