Coraz bliżej szczepionki na chlamydię
Katarzyna Szulik

Coraz bliżej szczepionki na chlamydię

Chlamydia jest najczęściej występującą infekcją przenoszoną drogą płciową na świecie, a jej skuteczne leczenie utrudnia fakt, że długo nie daje niemal żadnych objawów. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce profilaktyka chlamydii będzie znacznie skuteczniejsza — za sprawą szczepionki, która właśnie z powodzeniem przeszła pierwszy etap testów klinicznych.

Pierwszy etap badań na ludziach miał na celu sprawdzenie czy szczepionka jest bezpieczna do użytku, co zostało potwierdzone w badaniu, w którym wzięło udział 35 uczestniczek. Część otrzymała jedną z dwóch wersji szczepionki, natomiast trzeciej grupie podano placebo. Odpowiedź immunologiczną wywołały oba typy szczepionki, jednak wersja zawierająca liposomy CAF01 spowodowała produkcję znacznie większej ilości przeciwciał, w związku z tym kolejnym testom poddana zostanie właśnie ta odmiana szczepionki.

Pierwsze badania dają nadzieję

Pierwsze testy są obiecujące, jednak wprowadzenie szczepionki na rynek nie nastąpi szybko. Przede wszystkim pierwsza próba kliniczna była zbyt mała, aby można było mówić o jej pełnej wiarygodności, a ponadto twórcy szczepionki muszą przeprowadzić dalsze testy. Mają one służyć między innymi ustaleniu właściwej dawki terapeutycznej i pomiarowi efektywności działania szczepionki.

Pierwsze informacje o stworzeniu skutecznej szczepionki na chlamydię pojawiły się w 2016 roku, gdy o swoich pracach w tym kierunku poinformowali naukowcy z kanadyjskiego McMaster University. Szczepionka przez nich stworzona bazuje na antygenie BD584, który ma wykazywać wysoką skuteczność w zwalczaniu bakterii wywołujących chlamydię

Czym jest chlamydia?

Chlamydia należy do grupy zakażeń przenoszonych drogą płciową i charakteryzuje się największą częstotliwością występowania spośród wszystkich zakażeń z tej grupy. Szacuje się, że na chlamydię każdego roku choruje 113 mln ludzi na całym świecie. Zakażenia najczęściej wywołują bakterie Chlamydia trachomatis, które zazwyczaj przenoszą się drogą płciową lub podczas porodu — z matki na dziecko. Skutki zakażenia to między innymi: zapalenie cewki moczowej, ropne zapalenie szyjki macicy, zapalenie spojówek lub zakażenia noworodków obejmujące chociażby zapalenie płuc. Nieleczona chlamydia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może prowadzić do niepłodności.

Objawy zakażenia obejmują okolice układu moczowo–płciowego, jednak u większości — bo aż u 70 proc. kobiet — zakażenie przebiega bezobjawowo, co jednak nie wyklucza pojawienia się dotkliwych powikłań. U mężczyzn chlamydię można rozpoznać na podstawie zapalenia cewki moczowej prowadzącego do wydobywania się śluzowej lub śluzowo–ropnej wydzieliny z prącia.

Polecane dla Ciebie

Trudna diagnostyka i skuteczna profilaktyka

Właściwe rozpoznanie chlamydii często wymaga wielostopniowej konsultacji z lekarzami różnych specjalności — urologiem, nefrologiem czy ginekologiem. Ze względu na niespecyficzne objawy, chlamydii nie można stwierdzić na podstawie samych symptomów — konieczne jest przeprowadzenie badania laboratoryjnego, które potwierdzi (lub wykluczy) obecność bakterii. Z kolei w przypadku zapalenia płuc na tle bakteryjnym, do jego stwierdzenia konieczne jest wykonanie badania RTG. Po stwierdzeniu zakażenia podejmuje się terapię antybiotykową, która zazwyczaj trwa od 7 dni do nawet 4 tygodni. W przypadku, gdy do zakażenia doszło drogą płciową, leczeniu powinien poddać się również partner lub partnerka chorego.

Należy pamiętać, że raz nabyta chlamydia ma tendencje do nawrotów, dlatego zalecane są regularne badania kontrolne, jak również przeprowadzenie pełnej i dłuższej antybiotykoterapii w przypadku choroby.

Monogamia, używanie prezerwatyw i unikanie kontaktów z osobami zakażonymi to podstawowe metody zapobiegania zakażeń chlamydią.

  1. dr n. med. A. Parfieniuk–Kowerda, Chlamydiozy, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/164865,chlamydiozy, [dostęp:] 14.08.2019 r.
  2. R. McCall, Chlamydia Vaccine Passes Safety Test In First Ever Human Trial "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/chlamydia-vaccine-passes-safety-test-in-first-ever-human-trial/, [dostęp:] 14.08.2019 r.
  3. S. Abraham, H. B Juel, P. Bang i in., Safety and immunogenicity of the chlamydia vaccine candidate CTH522 adjuvanted with CAF01 liposomes or aluminium hydroxide: a first-in-human, randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 1 trial, The Lancet Infectious Diseases, DOI:https://doi.org/10.1016/S1473-3099(19)30279-8
  4. PAP/Rynek zdrowia, Wreszcie skuteczna szczepionka przeciwko chlamydiom?, "rynekaptek.pl" [online], http://www.rynekaptek.pl/farmakologia/wreszcie-skuteczna-szczepionka-przeciwko-chlamydiom,15088.html, [dostęp:] 14.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij