W ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu
Katarzyna Szulik

W ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu

Międzynarodowa grupa badaczy dostarczyła kolejnych dowodów na to, że picie nawet najmniejszych ilości alkoholu w ciąży może być groźne dla dziecka. Przedmiotem ich zainteresowana były biologiczne zmiany w mózgu dzieci, które w łonie matki zostały wystawione na jego działanie. Jak się okazuje, takie warunki prowadzą do pogorszenia rozwoju kognitywnego.

Wspomniane wnioski zostały wyciągnięte przy zastosowaniu teorii chaosu do analizy sygnałów płynących z mózgu i opublikowane na łamach pisma „Chaos”. Naukowcy odkryli, że u nastolatek, które były wystawione na działanie alkoholu na etapie płodowym, a więc doświadczyły tzw. FASD dochodzi do zmiany połączeń w mózgu, co wpływa na pogorszenie ich zdolności kognitywnych. Badanie przeprowadzono metodą magnetoencefalografii, a jego wyniki poddano analizie narzędziami opracowanymi za pomocą teorii chaosu. 

Czym jest Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)?

FASD jest jedną z wiodących przyczyn niedorozwoju intelektualnego na świecie i wiąże się z szeregiem problemów natury neurologicznej obejmujących między innymi ADHD. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, które rozwinie się u dziecka powoduje trwałe i nieodwracalne defekty. Jednak całkowita abstynencja podczas ciąży w pełni zapobiega jego wystąpieniu. Konsekwencje takiego zachowania obejmują też nadpobudliwość psychoruchową, uszkodzenia środkowego układu nerwowego, opóźnienie rozwoju psychicznego oraz fizycznego, wady rozwojowe, w tym serca i stawów. Jego skutki utrzymują się nie tylko w pierwszych latach życia, ale nierzadko także w okresie dorastania oraz po osiągnięciu dorosłości. 

Najcięższą postacią FASD jest FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy. W jego przypadku wymienionym uszkodzeniom ośrodkowego układu nerwowego towarzyszą również inne, związane z zaburzeniami wzrostu i wagi ciała na etapie płodowym oraz po narodzinach, a także zniekształcenia twarzy (wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej i górnej czerwieni wargowej).

Jak bardzo alkohol szkodzi mózgowi?

Dotychczasowe analizy wskazywały, że zaburzenia rozwoju intelektualnego mają źródło w konsumpcji alkoholu podczas ciąży, lecz do tej pory nie wiadomo, jak daleko idące są skutki takiego zachowania. Naukowcy nie są też pewni, na jakiej zasadzie działa mechanizm wpływu napojów wyskokowych na rozwijający się mózg

Badania interdyscyplinarnej grupy naukowców to jedne z pierwszych, które są w stanie „obliczyć”, do jakiego stopnia spożycie alkoholu pogarsza zdolności kognitywne. Aby to zrobić, członkowie zespołu opracowali wyrafinowaną technikę komputerową o nazwie Cortical Start Spatio-Temporal Multi Dipole Analysis pozwalającą stwierdzić, które partie mózgu były aktywne, gdy uczestnicy analizy zostawali poddawani badaniu magnetoencefalograficznemu. Po zebraniu danych od 19 pacjentów ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych i 21 nie posiadających objawów FASD, badanie komputerowe wykryło szereg sfer w mózgu, które wykazywały upośledzoną łączność charakterystyczną dla tych z badanych, których matki piły alkohol podczas ciąży. 

W mózgach uczestników z tej grupy stwierdzono również większe prawdopodobieństwo zaburzeń w łączności w tzw. corpus collosum, czyli paśmie tkanki mózgowej łączącym lewą i prawą półkulę mózgu. Deficyty w tej sferze zostały dostrzeżone między innymi u osób ze schizofrenią, stwardnieniem rozsianym, autyzmem, depresją oraz nieprawidłowościami związanymi z odczuwaniem bodźców. 

Wyniki badania stanowią dowód na to, że dzieci wystawiane na działanie alkoholu na etapie prenatalnym są w dużym stopniu zagrożone wystąpieniem zaburzeń zdolności kognitywnych oraz innych konsekwencji tego stanu. Wpływ napojów procentowych na rozwój dziecka pojawia się niezależnie od tego czy spożycie alkoholu w ciąży było częste, czy też okazjonalne. 

Polecane dla Ciebie

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży — statystki FAS i FASD

Jak wynika z raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dotyczącego rozpowszechnienia FASD w Polsce — FAS w populacji jest nie mniejsze niż 4 na 1000 osób, a wszystkie zaburzenia z grupy Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych stanowią minimum 20 na 1000 ludzi. Oznacza to, że FASD występuje znacznie częściej niż przykładowo choroby spektrum autystycznego (15 na 1000) lub zespół Downa (1 na 1000). Szacuje się także, że w Europie FASD jest najbardziej powszechnym, niegenetycznym schorzeniem neuro-rozwojowym dotyczącym około 1% wszystkich żywych urodzeń.

  1. C. Grebogi, J. Stephen, L. Gao i in., Quantitative assessment of cerebral connectivity deficiency and cognitive impairment in children with prenatal alcohol exposure, „Chaos”, nr 29 (4) 2019. 
  2. Co to jest FASD?, „Ciąża bez Alkoholu” [online], https://www.ciazabezalkoholu.pl/co-to-jest-fasd, [dostęp:] 29.04.2019.
  3. Raport FASD w Polsce — Skala problemu i propozycje rozwiązań PARPA 2015, „Ciąża bez Alkoholu” [online], https://www.ciazabezalkoholu.pl/images/file/RozpowszechnianieFASD/FASD_w_Polsce.pdf, [dostęp:] 29.04.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij