Uśmiechaj się na zdrowie i dla poprawy humoru
Katarzyna Szulik

Uśmiechaj się na zdrowie i dla poprawy humoru

Zwykliśmy uważać, że uśmiech to oznaka dobrego samopoczucia, ale jak się okazuje, może również je wywoływać. Badania naukowców z Uniwersytetu Tennessee w Knoxville sugerują, iż wyraz twarzy, jaki przyjmujemy uśmiechając się, wpływa na odczuwanie szczęścia. Wyniki zostały opublikowane na łamach pisma „Psychological Bulletin”.

Wspomniane wnioski zostały wyciągnięte na podstawie analizy danych obejmujących niemal 50 lat badań nad zagadnieniem dotyczącym wyrazów twarzy oraz ich wpływu na odczuwanie emocji. Naukowcy wzięli pod lupę 138 różnych eksperymentów, w których brało udział około 11 tysięcy uczestników z całego świata.

Uśmiech uszczęśliwia? Spór naukowców trwa

Jak zauważają badacze, wiedza powszechna każe nam sądzić, że uśmiech poprawia nasze samopoczucie, natomiast powaga w wyrazie twarzy przekłada się na powagę w postawie i reagowaniu na emocje. To przekonanie pozostawało przedmiotem sporu przez ostatnie stulecie.

Do pewnej konkretyzacji wniosków doszło w roku 2016, gdy 17 zespołom naukowców nie udało się odtworzyć dobrze znanego eksperymentu demonstrującego, że fizyczny akt uśmiechania się sprawia, iż ludzie czują się szczęśliwsi.

Psychologowie badają tę kwestię od lat 70. XX wieku, a wyniki obserwacji, jak dotąd pozostawały nierozstrzygnięte.

Mina wpływa na emocje

Naukowcy z University of Tennessee z Knoxville skorzystali z techniki statystycznej nazywanej meta-analizą. Zgodnie z rezultatem, wyraz twarzy ma minimalny wpływ na to, w jaki sposób odczuwamy emocje (szczęście wynika z uśmiechu, zdenerwowanie i złość z nachmurzenia, natomiast krzywienie się bądź marszczenie brwi potęguje uczucie smutku).

Nie można zatem wprawić się w dobry nastrój, po prostu się uśmiechając. Wyniki obserwacji dostarczają wskazówek odnośnie wchodzenia w interakcje umysłu i ciała w celu kształtowania świadomego odczuwania emocji.

Polecane dla Ciebie

Uśmiech bywa zwodniczy

W roku 2018 badanie na podobny temat przeprowadzili naukowcy z University of Sussex. Eksperyment ten sugerował coś odmiennego – uśmiech wcale nie musi oznaczać radości bądź dobrego nastroju. Obserwacje zostały poczynione na bazie analizy reakcji ludzi na interakcję z komputerem. 44 uczestników, w wieku od 18 do 35 roku życia, wzięło udział w quizie geograficznym składającym się z dziewięciu pytań na wysokim poziomie trudności, co dawało duże prawdopodobieństwo wielokrotnej pomyłki.

Badani, wypełniając quiz, znajdowali się sami w pokoju, a wyraz ich twarzy nagrywano. Po zakończeniu uczestnicy musieli ocenić swoje subiektywne odczucia wobec quizu, korzystając ze skali 12 emocji, w tym znudzenie, zainteresowanie i frustracja. W międzyczasie ich spontaniczne reakcje były poddawane analizie komputerowej – klatka po klatce, by sprawdzić czy się uśmiechali.

Uśmiech to wyraz zaangażowania?

W relacji z komputerem uśmiech nie zawsze był wyrazem zadowolenia czy szczęścia, lecz zaangażowania w wykonywaną czynność. Właśnie takich odpowiedzi udzieliło najwięcej uczestników, co skorelowane z wyrazem ich twarzy pozwoliło dojść do tych subiektywnych wniosków. Uczestnicy badania nie uśmiechali się w momentach zastanawiania się nad odpowiedzią, ale robili to w chwili, gdy została im ona ujawniona, niezależnie od tego czy odgadli prawidłowo, czy nie.

Uśmiech pojawiał się częściej w sytuacjach, kiedy odpowiedź była błędna. Jak zauważyli naukowcy, podczas wspomnianych quizów uśmiech malował się na twarzy tuż po udzieleniu złej odpowiedzi na pytanie, co można tłumaczyć zaangażowaniem oraz koncentracją w procesie uczestnictwa w quizie, nie zaś odczuciami wobec wyniku.

Analizy pozostają w zgodzie z Teorią Ekologii Behawioralnej, sugerującą, że wszystkie uśmiechy są narzędziami interakcji społecznych, zatem dobre samopoczucie nie jest konieczne ani potrzebne do tego, by się uśmiechać.
 1. N. A. Coles, J. T. Larsen, H. C. Lench, A meta-analysis of the facial feedback literature: Effects of facial feedback on emotional experience are small and variable, „Psychological Bulletin", 2019; doi: 10.1037/bul0000194.
 2. H. J. Witchel, P. Fagan, M. Celuszak et al., A trigger-substrate model for smiling during an automated formative quiz, „The Journal of the ACM”, 2018; doi: 10.1145/3232078.3232084.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij