Chcesz przejść na dietę? Pomoże Ci NFZ
Katarzyna Szulik

Chcesz przejść na dietę? Pomoże Ci NFZ

Wiosna tuż, tuż, co oznacza, że wielu z nas zaczyna baczniej przyglądać się sylwetce i rozważa przejście na dietę. Informacji na ich temat nie brakuje w publikacjach czy w sieci, ale racjonalność stosowania diet z niepewnych źródeł budzi uzasadnione obawy. Z pomocą poszukującym przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia, który stworzył serwis z gotowymi dietami. 

W serwisie http://diety.nfz.gov.pl znaleźć można przykładowy, siedmiodniowy jadłospis o uniwersalnym charakterze. Jeśli chcielibyśmy spersonalizować dietę, konieczna jest rejestracja i podanie dodatkowych danych, takich jak wiek, pleć, wzrost, waga i aktywność fizyczna. Te dane służą do ustalenia wskaźnika BMI i dziennego zapotrzebowania energetycznego, do których dopasowywany jest jadłospis. Po uwzględnieniu wspomnianych informacji otrzymujemy trzy propozycje 14-dniowej diety różniące się kalorycznością — 1200, 1500 i 1800 kalorii — opracowane na podstawie założeń diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). 

Czym jest dieta DASH?

Jest ona nie tyle restrykcyjną dietą, ile sposobem pozwalającym zmienić nawyki żywieniowe w sposób długotrwały, opracowanym z myślą o osobach zagrożonych nadciśnieniem lub cierpiących na choroby serca. W tym sensie utrata kilogramów jest skutkiem ubocznym ogólnej poprawy zdrowia. Podstawowymi produktami obecnymi w diecie DASH są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i chude mięso. Ważna restrykcją jest ograniczenie soli do jednej łyżeczki dziennie.

Dieta DASH, połączona z minimalną aktywnością fizyczną (na przykład długimi spacerami, minimum 12 tys. kroków dziennie) pozwala schudnąć od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo.

Dieta DASH nie jest skrajnie restrykcyjna, co ułatwia wdrożenie jej zasad do codziennego życia. Pozawala miedzy innymi na spożywanie wielu owoców, w tym tropikalnych czy jedzenie niewielkich ilości czerwonego mięsa. Na cenzurowanym są przede wszystkim produkty przetworzone, rafinowany cukier i słone przekąski, żeby nie zwiększać podaży soli w diecie. 

Wege i z mięsem

Każdej diecie opracowanej na stronie NFZ towarzyszą krótkie instrukcje przygotowywania posiłków oraz szczegóły dotyczące zawartości kalorii w każdym posiłku, jak również tabela wartości odżywczych. Jeśli propozycje potraw nie przypadną nam do gustu, można wymienić przepisy na inne. Na podstawie doboru dań sporządzana jest również lista zakupów. Zarówno przepisy, jak i listę zakupów można pobrać w formie plików PDF gotowych do wydruku. 

Początkowo na stronie diety.nfz.gov.pl dostępna była tylko jedna wersja diety w trzech wariantach kalorycznych. Obecnie ze strony można pobrać również przykładowy, siedmiodniowy jadłospis wegetariański o wartości 1500 kalorii. Zgodnie z informacją na niej zamieszczoną, kolejne warianty są w przygotowaniu. 

Z diety można korzystać natychmiast, aczkolwiek przed pobraniem dowiadujemy się, że wspomnianą listę należy traktować jak wskazówkę, a nie wyrocznię, ponieważ pełna personalizacja diety jest możliwa wyłącznie z pomocą dietetyka. 

Polecane dla Ciebie

Ponad połowa Polaków ma nadwagę

Możliwość skorzystania z gotowych i darmowych diet ma zachęcać Polaków do zdrowszego odżywania, z którym w sposób naturalny łączą się chęci utraty wagi. Problem z nadprogramowymi kilogramami dotyczy już ponad połowy obywateli naszego kraju, a 23 proc. Polaków zmaga się z jej najbardziej drastycznym przejawem, czyli otyłością. Ogółem problem nadmiernej wagi dotyczy 49 proc. dorosłych Polek i 64 proc. dorosłych Polaków. 

Mimo tak alarmujących danych do tej pory nadwaga lub otyłość nie była oficjalnie uznawana za stan wymagający leczenia. W marcu 2018 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością zapoczątkowano program certyfikacji lekarzy i akredytacji ośrodków specjalizujących się w leczeniu otyłości. W przypadki osób, u których stwierdzono III, najwyższy stopień otyłości, zrzucaniu kilogramów musi towarzyszyć profesjonalne leczenie, by odchudzanie nie niosło za sobą pogorszenia stanu zdrowia. Akredytowanie i szkolenia są konieczne, ponieważ w Polsce oficjalnie nie istnieje specjalizacja dotycząca leczenia otyłości, tzw. obesitologia. Spośród niemal 1000 lekarzy uczestniczących w procesie certyfikacji 100 ukończyło go z sukcesem. Co ważne, certyfikacja dla lekarzy jest bezpłatna i odbywa się za pośrednictwem wykładów online zakończonych testami. 

Ośrodek chcący zdobyć akredytację musi oferować wszystkie sposoby leczenia otyłości, włącznie z leczeniem chirurgicznym, które stosuje się u osób z najbardziej zaawansowaną otyłością, typu III.

Osoby z I i II stopniem otyłości nie są leczone, ale wyłącznie odchudzane i zazwyczaj w ogóle nie poszukują pomocy u lekarzy. Znacznie częściej sięgają po potencjalnie niebezpieczne diety eliminacyjne lub inne sposoby często nie mające żadnego uzasadnienia medycznego, a często nawet potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania. 

 1. http://diety.nfz.gov.pl – serwis Narodowego Funduszu Zdrowia poświęcony dietom
 2. PAP/Rynek Zdrowia, W Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet, „rynekzdrowia.pl” [online] http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/W-Polsce-nadwage-lub-otylosc-ma-juz-64-proc-mezczyzn-i-49-proc-kobiet,177695,8.html [dostęp] 21.02.2019 r.
 3. Katarzyna Gubała, Mamy pierwszych lekarzy z certyfikatem profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości, „rynekzdrowia.pl” [online] http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Mamy-pierwszych-lekarzy-z-certyfikatem-profesjonalnego-leczenia-nadwagi-i-otylosci,184537,8.html [dostęp] 21.02.2019 r.
 4. Zdrowie.wprost.pl, Dieta DASH – rewelacyjnie wpływa na serce i pozwala zgubić niechciane kilogramy, „zdrowie.wprost.pl” [online] https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/odchudzanie/10186782/dieta-dash-rewelacyjnie-wplywa-na-serce-i-pozwala-zgubic-niechciane-kilogramy.html [dostęp] 21.02.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

  Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

 • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

  Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

  Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

 • Piramida Maslowa – co to jest?

  Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

 • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

  Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

 • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

  Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

 • Dzień Dziecka – pomysły na zdrowe prezenty dla dzieci

  Na Dzień Dziecka nasi milusińscy czekają przez cały rok. Nieważne, czy mają lat kilka, czy kilkanaście – każdy cieszy się z perspektywy otrzymania wymarzonego prezentu. Obdarowujący prezentowych inspiracji szukają z reguły w sklepach z zabawkami. Spójrzmy jednak na to święto z innej strony, a przekonamy się, że prezent na Dzień Dziecka z apteki może być nie tylko ciekawy, ale również przynoszący korzyści zdrowiu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij