Jak przebiega andropauza? - portal DOZ.pl
Jak przebiega andropauza?
Michał Posmykiewicz

Jak przebiega andropauza?

Stężenie męskich hormonów płciowych, czyli testosteronu, dihydrotestosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEA), w przebiegu całego życia mężczyzny ulega różnym wahaniom. Najwyższe stężenie tych hormonów w krwi każdego mężczyzny notuje się w okresie dojrzewania płciowego, potem, z biegiem lat ich poziom zaczyna się stopniowo obniżać. Szacuje się nawet, że u każdego mężczyzny, który ukończył 30. rok życia, poziom testosteronu obniża się o około 1% rocznie. Spadki hormonów płciowych w organizmie mężczyzny są określane jako andropauza, którą można porównać do menopauzy zachodzącej w organizmie każdej kobiety.

Najbardziej typowe i zauważalne objawy andropauzy

Jednym z głównych objawów andropauzy jest utrata masy mięśniowej. W tym okresie mięśnie zaczynają być zastępowane tkanką tłuszczową, której ilość może być różna i wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu mężczyzny.

Kolejnym objawem andropauzy może być zmniejszone libido – mężczyźni w tym czasie zwykle interesują się seksem znacznie mniej niż wcześniej.

Zdarza się też, że w przebiegu andropauzy panowie mają problem z koncentracją i możliwością skupienia uwagi, zdecydowanie gorzej również zapamiętują nowe fakty. Często też dochodzi do obniżenia nastroju oraz do problemów ze snem, który bywa krótki, przerywany; często dochodzi do wybudzania się nad ranem. Obniżenie nastroju często pociąga za sobą również niższą samoocenę, co niestety może doprowadzić nawet do wystąpienia incydentu depresyjnego.

Ponadto w przebiegu andropauzy może również dojść do wzmożonej aktywności gruczołów potowych, co oczywiście pociągnie za sobą objaw w postaci nadmiernej potliwości. Zdarza się też, że mężczyźni w okresie andropauzy mają znacznie obniżoną odporność organizmu i w związku z tym są dużo bardziej narażeni i podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

Czasami podczas andropauzy dochodzi także do powiększenia się gruczołów piersiowych, rośnie też ryzyko związane z wystąpieniem chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zawał serca.

Należy pamiętać, że oczywiście nie wszystkie te objawy muszą wystąpić u każdego z panów, dodatkowo miewają one zróżnicowane nasilenie – u jednych mężczyzn są praktycznie niezauważalne, u innych zaś są wyraźnie widoczne i mocno dają się we znaki.

Trzeba pamiętać też, że ewentualne objawy andropauzy narastają wraz z wiekiem mężczyzny i są najbardziej widoczne o tych panów, którzy skończyli już 60. rok życia.

Czy andropauza musi wystąpić u każdego mężczyzny?

W organizmie każdego mężczyzny wraz z wiekiem na pewno będzie zmniejszała się ilość hormonów płciowych, co jest zjawiskiem w pełni fizjologicznym, jednak nie u każdego pana ten spadek hormonów płciowych koniecznie musi za sobą pociągnąć konsekwencje pod postacią andropauzy. Kto jest zatem najbardziej narażony na jej wystąpienie?

Najbardziej nasilone objawy andropauzy mogą być obecne przede wszystkim u mężczyzn, którzy nie dbają o swój stan zdrowia, korzystają z dużej ilości wszelkiego rodzaju używek, nie kontrolują swojego zdrowia w systematyczny sposób oraz są obciążeni występującymi rodzinnie niektórymi chorobami.

Polecane dla Ciebie

Łagodzenie objawów andropauzy

Najważniejsze, żeby robić wszystko, aby nie zaniedbać swojego zdrowia – dzięki temu istnieje bardzo duża szansa, że spadki hormonów płciowych przejdą zupełnie niezauważone i mężczyzna nie zorientuje się nawet, że w jego organizmie zaszły jakieś zmiany. Co zatem należy robić? Przede wszystkim unikać palenia papierosów. Alkohol powinniśmy pić jedynie okazjonalnie, w nie za dużych ilościach. Na zdrowie z pewnością nie wyjdzie picie codziennie choćby jednego piwa czy jednego drinka.

Dobrze jest zadbać też o swoją sprawność fizyczną. Warto trochę się poruszać – na basenie, na siłowni, biegając po parku lub po prostu ćwicząc samodzielnie w domu. Taką aktywność fizyczną warto zapewnić sobie 2-3 razy w tygodniu; na pewno wyjdzie nam to na zdrowie i dzięki temu objawy andropauzy będą praktycznie niewidoczne.

Trzeba też pamiętać o właściwej diecie. Z pewnością dobre dla zdrowia będzie regularne spożywanie posiłków w ciągu całego dnia, a nie objadanie się wieczorem po całym dniu niejedzenia niczego. Dlatego też dzienny jadłospis powinien składać się z pięciu małych posiłków: śniadania (które powinno być sycące i największe), niewielkiego drugiego śniadania w pracy, obiadu, delikatnego podwieczorku i równie lekkiej kolacji jedzonej nie później, niż o 18.00. Dzięki regularnemu jedzeniu organizm nie odczuje głodu, a metabolizm będzie działał sprawnie, dzięki czemu nie dojdzie do odkładania się tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być też lekkostrawne; należy unikać tłustych smażonych potraw, a jeść duże ilości warzyw i owoców, ciemnego pieczywa, potraw gotowanych i pieczonych. Wskazane jest też picie dużej ilości wody mineralnej.

Jeśli już pojawią się objawy andropauzy, lekarz może zalecić mężczyźnie suplementację preparatami, które zawierają dehydroepiandrosteron – niezwykle istotny męski hormon płciowy. Preparaty tego typu nie zniwelują oczywiście zupełnie do zera wszystkich objawów andropauzy, ale sprawią, że będą one miały znacznie mniejsze nasilenie i mężczyzna będzie czuł się zdecydowanie lepiej.

Andropauza bywa dla mężczyzn bardzo uciążliwa, ale należy pamiętać też o tym, że może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Wiele zależy od tego, czy mężczyzna będzie dbał o siebie i swoje zdrowie w odpowiedni sposób.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij