Jak przebiega andropauza?
Michał Posmykiewicz

Jak przebiega andropauza?

Stężenie męskich hormonów płciowych, czyli testosteronu, dihydrotestosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEA), w przebiegu całego życia mężczyzny ulega różnym wahaniom. Najwyższe stężenie tych hormonów w krwi każdego mężczyzny notuje się w okresie dojrzewania płciowego, potem, z biegiem lat ich poziom zaczyna się stopniowo obniżać. Szacuje się nawet, że u każdego mężczyzny, który ukończył 30. rok życia, poziom testosteronu obniża się o około 1% rocznie. Spadki hormonów płciowych w organizmie mężczyzny są określane jako andropauza, którą można porównać do menopauzy zachodzącej w organizmie każdej kobiety.

Najbardziej typowe i zauważalne objawy andropauzy

Jednym z głównych objawów andropauzy jest utrata masy mięśniowej. W tym okresie mięśnie zaczynają być zastępowane tkanką tłuszczową, której ilość może być różna i wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu mężczyzny.

Kolejnym objawem andropauzy może być zmniejszone libido – mężczyźni w tym czasie zwykle interesują się seksem znacznie mniej niż wcześniej.

Zdarza się też, że w przebiegu andropauzy panowie mają problem z koncentracją i możliwością skupienia uwagi, zdecydowanie gorzej również zapamiętują nowe fakty. Często też dochodzi do obniżenia nastroju oraz do problemów ze snem, który bywa krótki, przerywany; często dochodzi do wybudzania się nad ranem. Obniżenie nastroju często pociąga za sobą również niższą samoocenę, co niestety może doprowadzić nawet do wystąpienia incydentu depresyjnego.

Ponadto w przebiegu andropauzy może również dojść do wzmożonej aktywności gruczołów potowych, co oczywiście pociągnie za sobą objaw w postaci nadmiernej potliwości. Zdarza się też, że mężczyźni w okresie andropauzy mają znacznie obniżoną odporność organizmu i w związku z tym są dużo bardziej narażeni i podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

Czasami podczas andropauzy dochodzi także do powiększenia się gruczołów piersiowych, rośnie też ryzyko związane z wystąpieniem chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zawał serca.

Należy pamiętać, że oczywiście nie wszystkie te objawy muszą wystąpić u każdego z panów, dodatkowo miewają one zróżnicowane nasilenie – u jednych mężczyzn są praktycznie niezauważalne, u innych zaś są wyraźnie widoczne i mocno dają się we znaki.

Trzeba pamiętać też, że ewentualne objawy andropauzy narastają wraz z wiekiem mężczyzny i są najbardziej widoczne o tych panów, którzy skończyli już 60. rok życia.

Czy andropauza musi wystąpić u każdego mężczyzny?

W organizmie każdego mężczyzny wraz z wiekiem na pewno będzie zmniejszała się ilość hormonów płciowych, co jest zjawiskiem w pełni fizjologicznym, jednak nie u każdego pana ten spadek hormonów płciowych koniecznie musi za sobą pociągnąć konsekwencje pod postacią andropauzy. Kto jest zatem najbardziej narażony na jej wystąpienie?

Najbardziej nasilone objawy andropauzy mogą być obecne przede wszystkim u mężczyzn, którzy nie dbają o swój stan zdrowia, korzystają z dużej ilości wszelkiego rodzaju używek, nie kontrolują swojego zdrowia w systematyczny sposób oraz są obciążeni występującymi rodzinnie niektórymi chorobami.

Powiązane produkty

Łagodzenie objawów andropauzy

Najważniejsze, żeby robić wszystko, aby nie zaniedbać swojego zdrowia – dzięki temu istnieje bardzo duża szansa, że spadki hormonów płciowych przejdą zupełnie niezauważone i mężczyzna nie zorientuje się nawet, że w jego organizmie zaszły jakieś zmiany. Co zatem należy robić? Przede wszystkim unikać palenia papierosów. Alkohol powinniśmy pić jedynie okazjonalnie, w nie za dużych ilościach. Na zdrowie z pewnością nie wyjdzie picie codziennie choćby jednego piwa czy jednego drinka.

Dobrze jest zadbać też o swoją sprawność fizyczną. Warto trochę się poruszać – na basenie, na siłowni, biegając po parku lub po prostu ćwicząc samodzielnie w domu. Taką aktywność fizyczną warto zapewnić sobie 2-3 razy w tygodniu; na pewno wyjdzie nam to na zdrowie i dzięki temu objawy andropauzy będą praktycznie niewidoczne.

Trzeba też pamiętać o właściwej diecie. Z pewnością dobre dla zdrowia będzie regularne spożywanie posiłków w ciągu całego dnia, a nie objadanie się wieczorem po całym dniu niejedzenia niczego. Dlatego też dzienny jadłospis powinien składać się z pięciu małych posiłków: śniadania (które powinno być sycące i największe), niewielkiego drugiego śniadania w pracy, obiadu, delikatnego podwieczorku i równie lekkiej kolacji jedzonej nie później, niż o 18.00. Dzięki regularnemu jedzeniu organizm nie odczuje głodu, a metabolizm będzie działał sprawnie, dzięki czemu nie dojdzie do odkładania się tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być też lekkostrawne; należy unikać tłustych smażonych potraw, a jeść duże ilości warzyw i owoców, ciemnego pieczywa, potraw gotowanych i pieczonych. Wskazane jest też picie dużej ilości wody mineralnej.

Jeśli już pojawią się objawy andropauzy, lekarz może zalecić mężczyźnie suplementację preparatami, które zawierają dehydroepiandrosteron – niezwykle istotny męski hormon płciowy. Preparaty tego typu nie zniwelują oczywiście zupełnie do zera wszystkich objawów andropauzy, ale sprawią, że będą one miały znacznie mniejsze nasilenie i mężczyzna będzie czuł się zdecydowanie lepiej.

Andropauza bywa dla mężczyzn bardzo uciążliwa, ale należy pamiętać też o tym, że może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Wiele zależy od tego, czy mężczyzna będzie dbał o siebie i swoje zdrowie w odpowiedni sposób.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.