Żyć z Alzheimerem
Marzena Korosteńska

Żyć z Alzheimerem

Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się ona otępieniem. Chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca, nierozpoznaje bliskich osób, a bywa, że reaguje agresją na pomoc z ich strony.

Choroba Alzheimera to zanik mózgu, spowodowany odkładaniem się w nim substancji białkowej, zwanej amyloidem. Choroba Alzheimera bywa również z tego powodu nazywana amyloidozą. Pojęcie "amyloid" pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to wybitny niemiecki patolog Rudolf Virchow zauważył, że w przebiegu wielu chorób w tkankach zajętych narządów odkłada się substancja przypominająca skrobię (czyli właśnie "amyloid").

Amyloid odkładający się w mózgu chorego, cierpiącego na chorobę Alzheimera, nosi nazwę beta-amyloidu lub w skrócie Aß. Jest to niewielkie białko składające się z 39 - 43 aminokwasów. Obecność amyloidu utrudnia pracę komórki nerwowej, która, pozbawiona możliwości kontaktu z innymi komórkami nerwowymi, przestaje spełniać swoje zadania. Uważa się także, że amyloid może być toksyczny (trujący) dla komórki nerwowej i powoduje jej śmierć. Być może amyloid powoduje także zwyrodnienie komórki, polegające na odkładaniu się w jej wnętrzu nieprawidłowych włókien, co po pewnym czasie powoduje jej rozpad.

Czy tę chorobę się dziedziczy?

Istnieją międzynarodowe zestawy testów neuropsychologicznych, dodatkowych badań laboratoryjnych i radiologicznych, które pozwalają na rozpoznanie tego schorzenia z bardzo dużym prawdopodobieństwem już w stosunkowo wczesnym okresie. Niezbędne jest także wykonanie tomografii komputerowej, która potwierdzi prawdopodobieństwo rozpoznania choroby Alzheimera i wykluczy inne przyczyny zaburzeń pamięci.

Paweł Liberski, autor opracowania "Czy choroba Alzheimera jest dziedziczna?" twierdzi, że pod nazwą "choroba dziedziczna" zwykle rozumie się taką chorobę, która występuje w rodzinach, przechodząc z pokolenia na pokolenie. W tym sensie według autora dziedziczna jest fenyloketonuria lub dystrofia mięśniowa Duchenne?a czy choroba Huntingtona. Liberski uważa, że choroba Alzheimera też może być dziedziczna, ale ta jej odmiana obejmuje jedynie 10- 15% wszystkich przypadków.

Dziedziczne postacie choroby Alzheimera noszą nazwę FAD (od angielskiej nazwy familial Alzheimer disease). Jest ich bardzo mało. Znakomita większość choroby Alzheimera to takie przypadki, które dziedziczne nie są. Lekarze nazywają je przypadkami sporadycznymi.

Kto nam pomoże?

W naszym kraju działa Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Polecane dla Ciebie

Jego cele to:

  • organizacja różnych form pomocy dla chorych i ich rodzin,
  • popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o chorobie Alzheimera,
  • wymiana informacji i kształcenie osób opiekujących się chorymi,
  • współpraca z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi w celu wymiany doświadczeń.

Formy działania:

  • telefon zaufania - od początku działalności,
  • 6 grup wsparcia,
  • wczasy,
  • wsparcie psychiczne,
  • pomoc materialna,
  • popularyzacja wiedzy o chorobie Alzheimera,
  • pierwszy polski poradnik dla opiekunów "Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera",
  • biuletyn "Bliżej Alzheimera", ulotki, plakaty,
  • prasa, radio, TV,
  • konferencje, kursy (w tym dla bezrobotnych),
  • coroczny Tydzień Alzheimerowski (od 1992 roku),
  • Światowy Dzień Choroby Alzheimera (od 1994 roku),
  • rada specjalistów,
  • inicjator i sygnatariusz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Alzheimerowskich - 1999 r.

Członkostwo w organizacjach międzynarodowych:

  • Alzheimer Europe (od 1992 roku),
  • Alzheimer's Disease International (od 1997 roku)

W artykule wykorzystano informacje zawarte w serwisie internetowym www.alzheimer.pl

Zasady postępowania przy chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera oraz pokrewne choroby otępienne są schorzeniami postępującymi i degeneracyjnymi. Mają ogromny wpływ na osoby nimi dotknięte, jak również na ich rodziny. Cierpiący z powodu tych chorób są nadal ludźmi wartościowymi, posiadającymi własną godność i zasługującymi na tyle samo szacunku, co inni ludzie. Osoby cierpiące z powodu otępienia potrzebują bezpiecznego środowiska do życia oraz ochrony przed wykorzystaniem i przemocą.

Odpowiednia opieka nad tymi osobami wymaga dostępu do usług medycznych i socjalnych. Każda osoba, u której podejrzewa się chorobę otępienną, wymaga oceny medycznej, a osoby, u których stwierdzono chorobę, potrzebują stałej opieki i leczenia. Osoby cierpiące z powodu otępienia powinny uczestniczyć, jeśli to jest możliwe, w decyzjach mających wpływ na ich życie codzienne i przyszłą opiekę. Potrzeby opiekunów rodzinnych osób z otępieniem powinny być oceniane i stale zaspokajane. Należy zapewnić odpowiednie środki dla wspierania osób z chorobami otępiennymi oraz ich opiekunów przez cały okres choroby. Wszyscy ludzie, którzy angażują się w opiekę nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi, potrzebują informacji, wiedzy i możliwości kształcenia w dziedzinie skutków choroby i sposobów opieki. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tylko nie pal

    Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 3,5 mln ludzi umiera z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. Krajowe dane mówią o 60 tys. osób, którym rokrocznie palenie skraca życie.

  • Włosy bez łupieżu

    Włosy bez łupieżu to rzadkość. Łupież jest przypadłością, która dręczy ponad 40% populacji na świecie, bez względu na płeć i kolor skóry. Jeżeli wierzyć statystyce, w Polsce jest jeszcze gorzej. Na co dzień z tym wstydliwym schorzeniem boryka się około 52% mieszkańców naszego kraju. Specjaliści twierdzą, że najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu - oprócz genetycznych skłonności i zaburzeń hormonalnych - jest niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy.

  • Minerały – gdzie można je znaleźć i kiedy konieczna jest suplementacja?

    Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem witamin i składników mineralnych jest odpowiednio zbilansowana dieta. Kiedy konieczne jest suplementowanie witamin i minerałów? Jakie skutki powoduje niedobór witamin i składników mineralnych? Gdzie znajdziemy witaminy i minerały w naturalnej postaci? 

  • Farmakologia astmy oskrzelowej

    Około 5 procent populacji w krajach uprzemysłowionych choruje na astmę oskrzelową. Według opinii Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej niedostateczne wyniki leczenia astmy mogą być związane z nadmiernym poleganiem tylko na lekach doraźnie rozszerzających oskrzela i niedostatecznym stosowaniem glikosteroidów w postaci wziewnej, jak również doustnej.

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij