O chorobie Alzheimera może poświadczyć jeden skan mózgu
Nowe badania wykorzystują technologię uczenia maszynowego, aby przyjrzeć się cechom strukturalnym w mózgu, także w regionach niezwiązanych wcześniej z chorobą Alzheimera. Zaletą techniki jest jej prostota i fakt, że może ona zidentyfikować chorobę na wczesnym etapie, gdy może być ona bardzo trudna do zdiagnozowania.
Testy diagnostyczne w chorobie Alzheimera
Pomimo że nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, szybkie uzyskanie diagnozy na wczesnym etapie pomaga pacjentom. Odpowiednio wcześnie pozwala im uzyskać dostęp do pomocy i wsparcia, poddać się leczeniu w celu opanowania objawów oraz zaplanować przyszłość. Możliwość dokładnej identyfikacji pacjentów we wczesnym stadium choroby pomoże również naukowcom zrozumieć zmiany zachodzące w mózgu, które wywołują chorobę, a także wspierać rozwój i próby nowych metod leczenia. Nowe ustalenia naukowe zostały opublikowane na łamach „Communications Medicine”.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji, dotykającą ponad pół miliona osób w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj pojawia po 65. roku życia, jednak osoby poniżej tego wieku również mogą na nią zachorować. Najczęstsze objawy demencji to utrata pamięci oraz trudności z myśleniem, rozwiązywaniem problemów i językiem.
Wyuczony algorytm użyty w rezonansie magnetycznym (MRI)
Nowe podejście do diagnozowania choroby Alzheimera wymaga tylko skanowania mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) wykonanego przez standardowe urządzenie 1,5 Tesla, które jest powszechnie dostępne w większości szpitali.
Wykorzystując dane z Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative, zespół sprawdził swoje innowacyjne podejście na skanach mózgu pochodzących z ponad 400 przypadków pacjentów z wczesnym i późniejszym stadium Alzheimera (zarówno zdrowych osób, jak i pacjentów z innymi schorzeniami neurologicznymi, w tym demencją czołowo-skroniową i chorobą Parkinsona). Poddali testom również dane pochodzące od ponad 80 przypadków pacjentów diagnozowanym na Alzheimera w Imperial College Healthcare National Health Service (NHS) Trust.
Tam, gdzie ludzkie wzrok nie sięga
Dzięki nowej metodzie spostrzeżono zmiany w obszarach mózgu, które wcześniej nie były wiązane z chorobą Alzheimera, w tym w móżdżku (części mózgu, która koordynuje i reguluje aktywność fizyczną) oraz w brzusznej części diencefalonu (związanej ze zmysłami, wzrokiem i słuchem). Odkrycie to zatem otwiera nowe kierunki poszukiwań badawczych nad powiązaniami między tymi obszarami a chorobą Alzheimera.
Według komentarzy ekspertów, praca z algorytmem zdolnym do wyboru tekstury i subtelnych cech strukturalnych w mózgu dotkniętym chorobą Alzheimera, mogłyby naprawdę zwiększyć informacje, które nominalnie uzyskuje się w ramach standardowych technik obrazowania. Znaczenie tej innowacji polega na tym, że prawdopodobnie istnieją cechy, które nie są widoczne nawet dla specjalistów – mimo że współcześnie radiolodzy już interpretują skany MRI, aby pomóc w diagnozie Alzheimera.