rezonans magnetyczny mózgu
Arkadiusz Dąbek

O chorobie Alzheimera może poświadczyć jeden skan mózgu

Nowe badania wykorzystują technologię uczenia maszynowego, aby przyjrzeć się cechom strukturalnym w mózgu, także w regionach niezwiązanych wcześniej z chorobą Alzheimera. Zaletą techniki jest jej prostota i fakt, że może ona zidentyfikować chorobę na wczesnym etapie, gdy może być ona bardzo trudna do zdiagnozowania.

Testy diagnostyczne w chorobie Alzheimera

Pomimo że nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, szybkie uzyskanie diagnozy na wczesnym etapie pomaga pacjentom. Odpowiednio wcześnie pozwala im uzyskać dostęp do pomocy i wsparcia, poddać się leczeniu w celu opanowania objawów oraz zaplanować przyszłość. Możliwość dokładnej identyfikacji pacjentów we wczesnym stadium choroby pomoże również naukowcom zrozumieć zmiany zachodzące w mózgu, które wywołują chorobę, a także wspierać rozwój i próby nowych metod leczenia. Nowe ustalenia naukowe zostały opublikowane na łamach „Communications Medicine”.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji, dotykającą ponad pół miliona osób w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj pojawia  po 65. roku życia, jednak osoby poniżej tego wieku również mogą na nią zachorować. Najczęstsze objawy demencji to utrata pamięci oraz trudności z myśleniem, rozwiązywaniem problemów i językiem.

Lekarze stosują obecnie szereg testów w celu zdiagnozowania choroby Alzheimera, w tym testy pamięci i testy poznawcze oraz skany mózgu. Skanowanie służy sprawdzeniu, czy w mózgu nie odkładają się złogi białkowe i czy nie kurczy się hipokamp – obszar mózgu związany z pamięcią. Wszystkie te testy mogą trwać kilka tygodni, zarówno organizacyjnie, jak i analitycznie.

Wyuczony algorytm użyty w rezonansie magnetycznym (MRI)

Nowe podejście do diagnozowania choroby Alzheimera wymaga tylko skanowania mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) wykonanego przez standardowe urządzenie 1,5 Tesla, które jest powszechnie dostępne w większości szpitali.

Badacze zaadaptowali algorytm opracowany na potrzeby klasyfikacji guzów nowotworowych i zastosowali go do mózgu. Podzielili mózg na 115 regionów i przypisali 660 różnych cech (np. rozmiar, kształt i teksturę) do oceny każdego regionu. Następnie nauczyli algorytm, aby identyfikował miejsca, w których zmiany tych cech mogłyby dokładnie przewidzieć istnienie choroby Alzheimera.

Wykorzystując dane z Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative, zespół sprawdził swoje innowacyjne podejście na skanach mózgu pochodzących z ponad 400 przypadków pacjentów z wczesnym i późniejszym stadium Alzheimera (zarówno zdrowych osób, jak i pacjentów z innymi schorzeniami neurologicznymi, w tym demencją czołowo-skroniową i chorobą Parkinsona). Poddali testom również dane pochodzące od ponad 80 przypadków pacjentów diagnozowanym na Alzheimera w Imperial College Healthcare National Health Service (NHS) Trust.

Odkryli, że w 98% przypadków sam system uczenia maszynowego oparty na MRI mógł dokładnie przewidzieć, czy pacjent ma chorobę Alzheimera. Był również w stanie odróżnić wczesne i późne stadium choroby z dokładnością rzędu 79%.

Powiązane produkty

Tam, gdzie ludzkie wzrok nie sięga

Dzięki nowej metodzie spostrzeżono zmiany w obszarach mózgu, które wcześniej nie były wiązane z chorobą Alzheimera, w tym w móżdżku (części mózgu, która koordynuje i reguluje aktywność fizyczną) oraz w brzusznej części diencefalonu (związanej ze zmysłami, wzrokiem i słuchem). Odkrycie to zatem otwiera nowe kierunki poszukiwań badawczych nad powiązaniami między tymi obszarami a chorobą Alzheimera.

Według komentarzy ekspertów, praca z algorytmem zdolnym do wyboru tekstury i subtelnych cech strukturalnych w mózgu dotkniętym chorobą Alzheimera, mogłyby naprawdę zwiększyć informacje, które nominalnie uzyskuje się w ramach standardowych technik obrazowania. Znaczenie tej innowacji polega na tym, że prawdopodobnie istnieją cechy, które nie są widoczne nawet dla specjalistów – mimo że współcześnie radiolodzy już interpretują skany MRI, aby pomóc w diagnozie Alzheimera.

  1. M. Inglese, E.O. Aboagye i in., A predictive model using the mesoscopic architecture of the living brain to detect Alzheimer's disease, „Communications Medicine”, 2022.
  2. Single brain scan can diagnose Alzheimer's disease, „medicalxpress.com” [online] https://medicalxpress.com/news/2022-06-brain-scan-alzheimer-disease.html [dostęp:] 13.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.