Starsza kobieta ukłąda puzzle w kształcie ludzkiego mózgu, w których brakuje jednego elementu, na którym palec trzyma pacjentka
Arkadiusz Dąbek

Leki psychotropowe spowalniają rozwój choroby Alzheimera?

Badacze z University of Colorado School of Medicine przeanalizowali leki, które ich zdaniem mogłyby blokować molekularne czynniki rozwoju choroby Alzheimera. Zaobserwowano, że pacjenci, którzy przyjmowali imipraminę i olanzapinę, zauważyli poprawę funkcji poznawczych, których utrata jest jednym z objawów demencji Azheimera.

Naukowcy z University of Colorado School of Medicine wzięli pod „statysczną lupę" różne leki, zakładając, że mogę one blokować działanie któregoś z czynników rozwoju choroby Alzheimera (AD, ang. Alzheimer’s Disease). Okazało się, że działanie hamujące względem jednego z takich faktorów, wykazały dwa leki psychotropowe – imipramina i olanzapina.

Tło choroby degradującej pamięć człowieka –  jak rozwija się choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest jedną z odmian demencji, która spośród wszystkich innych występuje najczęściej. Diagnozuje się ją w około 70% przypadków. Ostatnie dane wskazują, że to zaburzenie neurologiczne dotyka coraz młodszych osób, w tym nawet tych w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Średnia wieku, w której najczęściej chorują pacjenci przypada mniej więcej na 65. rok życia.

Do najczęstszych objawów choroby Alzheimera zaliczono utratę pamięci, poczucie dezorientacji, zmiany nastroju, brak umiejętności słusznej oceny sytuacji, trudności z artykulacją słów, problem z logicznym myśleniem (osoba często nie potrafi wykonać wieloetapowego zadania, jak chociażby ugotowanie prostego dania, które wcześniej robiła właściwie) i agresja. Wciąż nie istnieją także dowody naukowe, które pozwoliły jednoznacznie określić, co wywołuje chorobę Alzheimera. Niektóre dane wskazują na połączenie wielu czynników, takich jak faktory genetyczne, środowiskowe, a nawet immunologiczne. Nie istnieje także preparat skuteczny w leczeniu AD.

Leki psychiatryczne a choroba Alzheimera

Badacze z University of Colorado School of Medicine przeanalizowali leki, które ich zdaniem mogłyby blokować molekularne czynniki rozwoju choroby Alzheimera, w szczególności typowane przez nich białko apolipoproteinę E4 (APOE4), zidentyfikowane jako potencjalny czynnik ryzyka rozwoju AD.

W toku analiz zespół dr Pottera odkrył, że dwa leki – imipramina (antydepresant) i olanzapina (lek przeciwpsychotyczny) – przepisywane pacjentom z zaburzeniami natury psychicznej, blokują działania APOE4. Zaobserwowano także, że pacjenci z chorobą Alzheimera, którzy przyjmowali imipraminę i olanzapinę, w porównaniu z innymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi, zauważyli poprawę funkcji poznawczych, która może pomóc w odwróceniu postępu choroby. Wyniki badań stanowią efekt analizy zbiorów pochodzących z bazy danych statystycznych National Alzheimer’s Coordinating Center.

Dr Potter powiedział także, że pacjenci, którzy otrzymywali wytypowane leki, powrócili z choroby Alzheimera do łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych lub z łagodnego upośledzenia funkcji do normy.

Przeanalizowano także, jak płeć pacjentów wpływa na skumulowanie dawki imipraminy. Okazało się, że najlepiej reagowali mężczyźni w wieku między 66. a 88. rokiem życia. Naukowcy wskazali ponadto, że przyjmowanie imipraminy pomagało także kobietom, niemniej znacząco słabiej niż miało to miejsce w przypadku panów.

Powiązane produkty

Jaką rolę badania pełnią w leczeniu choroby Alzheimera?

Według dr Mc Laren, specjalisty ds. psychiatrii, wyniki tych badań mogą stanowić kolejny istotny krok w leczeniu AD. Według niego zaletą tych leków jest to, że zarówno imipramina, jak i olanzapina istnieją od bardzo dawna, więc lekarze doskonale znają mechanizm ich działania, w tym także spektrum skutków ubocznych.

Sprawdź, czym jest lecytyna i jak wpływa na pamięć i koncentrację

Inny badacz wytknął z kolei naukowcom z Colorado, że w praktyce klinicznej leki te powinny być rozsądnie stosowane tylko wśród pacjentów z depresją i psychozą. Według niego większość badań laboratoryjnych nad demencją nie przyniosła rzeczywistych zmian ani nowych klinicznie sprawdzonych leków dla pacjentów z AD. Dr Segil stwierdził także, że „to co dzieje się kalkulatorze, nie przekłada się na efekty, z których realnie mogą skorzystać pacjenci".

Sami autorzy badania zauważyli, że przepisywane przez lekarzy leki psychiatryczne mogły być wskazane przez lekarz prowadzącego, ponieważ pacjenci mogli cierpieć z powodu chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, nadciśnienie itp., które to schorzenia mogły mieć także wpływ na rozwój choroby Alzheimera, w tym na funkcje poznawcze. Badacze planują jednak kontynuować badania nad tymi lekami, chcąc samodzielnie przeprowadzić testy próbne z wykorzystaniem imipraminy na myszach.

1. Johnson N. R. i in., https://www.biomedcentral.com/ [online], https://alzres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13195-022-01020-9 [dostęp:] 20.06.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij