Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?
Wioleta Szulejewska

Spirala antykoncepcyjna – co trzeba o niej wiedzieć?

Idealna antykoncepcja to taka, która jest skuteczna, bezpieczna, prosta w użyciu, odwracalna i tania, przez co również łatwo dostępna. Wszystkie te zalety ma spirala antykoncepcyjna. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiona wad.

Czym jest spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna, nazywana inaczej wkładką domaciczną, to środek antykoncepcyjny przeznaczony do umieszczenia w macicy. Plastikowa wkładka przypomina kształtem literę „T”. Wbudowane są w nią nitki, które pozwalają na kontrolę ułożenia. Spirale dzielą się na dwa rodzaje:

  • spirala antykoncepcyjna z substancją aktywną – taka spirala zawiera miedź, srebro lub cynk i nazywana jest często „zwykłą spiralą”;
  • spirala antykoncepcyjna hormonalna – zawiera pojemniczek z hormonami, które – stopniowo się uwalniając – zagęszczają śluz i uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej. 

Jak działa spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna jest skuteczna przede wszystkim dlatego, że jej działanie jest wielopłaszczyznowe, co oznacza, że spirala chroni przed ciążą na kilka sposobów:

  • obecność wkładki utrudnia ruch plemników i jaja;
  • substancje aktywne wykazują działanie plemnikobójcze;
  • spirala antykoncepcyjna wywołuje niewielki, niegroźny stan zapalny (bez obecności bakterii) w macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka, gdyby jednak doszło do połączenia komórki jajowej i plemnika;
  • spirala hormonalna dodatkowo posiada pojemniczek z progesteronem, który podczas stopniowego uwalniania się zagęszcza śluz i uniemożliwia plemnikom dotarcie do jajowodu.

Polecane dla Ciebie

Zakładanie wkładki domacicznej

Spiralę zakłada i wyjmuje lekarz ginekolog. Przed założeniem spirali specjalista wykonuje badanie, które pozwala ocenić budowę macicy, a następnie umieszcza wkładkę w jamie macicy.

System domaciczny – czyli spiralę – należy zakładać do jamy macicy w ciągu 7 dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego, kiedy szyjka macicy jest w naturalny sposób otwarta, a układ płciowy ma wyższą odporność na zakażenia.

Spirala antykoncepcyjna umieszczana jest w specjalnym aplikatorze, który lekarz wsuwa do pochwy. Po założeniu spirali ginekolog wysuwa aplikator. Prawidłowo wykonany zabieg nie powinien być bolesny, choć może dawać poczucie dyskomfortu, dlatego niektóre gabinety oferują zakładanie spirali w znieczuleniu miejscowym.

Spirala antykoncepcyjna – jak ją kontrolować? 

Na zakończenie zabiegu lekarz przycina sznurki spirali tak, aby nie przeszkadzały podczas współżycia i pokazuje kobiecie, jak za ich pomocą kontrolować położenie wkładki. Taką kontrolę należy przeprowadzać po każdej miesiączce, gdyż to właśnie podczas comiesięcznego krwawienia pojawia się ryzyko, że spirala antykoncepcyjna się przesunie. Oprócz samokontroli zalecane są także wizyty ginekologiczne, na których lekarz oceni, czy spirala antykoncepcyjna utrzymuje prawidłową pozycję. Pierwsza z takich wizyt powinna się odbyć tydzień po założeniu wkładki – lekarz powinien wtedy wykonać badanie USG. Kolejne badanie przypada po pierwszej miesiączce po założeniu spirali. Do tego czasu należy stosować dodatkową metodę zabezpieczenia przed ciążą.

Skuteczność wkładki domacicznej

Żadna metoda antykoncepcji, w tym spirala antykoncepcyjna, nie daje stuprocentowej gwarancji, że stosująca ją para nie pocznie dziecka. Skuteczność spirali jest bardzo wysoka, porównywalna do skuteczności środków hormonalnych. Wskaźnik Pearla, który określa liczbę ciąż wśród setki kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku, dla tej metody wynosi od 0,09 do 1,26.

Spirala antykoncepcyjna – jakie są jej największe zalety?

Spirala antykoncepcyjna jest skuteczna i bezpieczna dla kobiety. Jest łatwa w użytkowaniu, nie trzeba o niej pamiętać (jak o tabletkach) i sięgać po nią tuż przed stosunkiem jak w przypadku prezerwatyw.

Jest to metoda w pełni odwracalna, po wyjęciu wkładki kobieta może zajść w ciążę już w najbliższym cyklu, a jej użytkowanie nie ma negatywnego wpływu na płodność. Wkładkę mogą stosować również kobiety karmiące piersią.

Założenie spirali to koszt rzędu kilkuset złotych, ale biorąc pod uwagę długi czas jej działania (średnio trzy lata), rozwiązanie to okazuje się ekonomiczne.

Wady spirali antykoncepcyjnej

Niestety nie powstał jeszcze środek antykoncepcyjny pozbawiony wad. Spirala antykoncepcyjna również je ma. Po założeniu spirali lekarze zalecają unikać współżycia przez co najmniej 24 godziny. W pierwszym miesiącu po założeniu spirali należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Kobiety, które mają założoną spiralę, nie powinny stosować podczas miesiączki tamponów, gdyż istnieje ryzyko pociągnięcia za sznurki i przesunięcia spirali podczas wyjmowania tamponu. U wielu kobiet przez pierwsze 3-6 miesięcy po założeniu systemu pojawiają się częste plamienia lub niewielkie krwawienia (poza krwawieniem miesiączkowym). U niektórych kobiet krwawienia miesiączkowe mogą się nasilać lub trwać dłużej niż zwykle. Dodatkowo infekcje intymne mogą obniżać skuteczność tej metody, więc w razie ich wystąpienia należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Należy również pamiętać, że spirala nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Spirala antykoncepcyjna – działania niepożądane

Jak każda metoda antykoncepcji wkładka wewnątrzmaciczna może powodować działania niepożądane, choć oczywiście nie wystąpią one u każdej kobiety. Do skutków ubocznych występujących często (u 1 na 10 kobiet) zalicza się plamienia, rzadkie miesiączki lub ich brak oraz torbiele jajników. Często (u 1 na 100 kobiet) występują bóle głowy, bóle pleców, bóle brzucha i nudności, obniżenie nastroju i stany depresyjne, trądzik, bolesne miesiączkowanie, ból lub tkliwość piersi oraz wypadnięcie wkładki. Niezbyt często (u 1 na 1000 kobiet) występują migreny i zaburzenia skórne (świąd, wysypka, hirsutyzm – wystąpienie u kobiet męskiego owłosienia, ostuda i przebarwienia skóry) oraz zaburzenia ze strony układu rozrodczego, w tym zapalenie szyjki macicy i zapalenie narządów miednicy mniejszej. Rzadko (u 1 na 10000 kobiet) może dojść do perforacji macicy.

Czy spirala antykoncepcyjna jest metodą dla każdej kobiety?

Nie istnieje uniwersalna metoda antykoncepcji. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, powinniśmy omówić jej działanie ze swoim lekarzem. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podaje: „ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do założenia wkładki”. Wśród innych przeciwwskazań do założenia spirali wymienia się: wady wrodzone macicy, zapalenie przydatków, nadżerki i mięśniaki, nowotwory piersi i układu rozrodczego. Część lekarzy uważa, że spirala antykoncepcyjna ma niższą skuteczność u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Opinia ta zdaje się jednak nieco przestarzała i nie znajduje potwierdzenia w najnowszym piśmiennictwie.

Źródła:

https://www.ptgin.pl/index.php/content/download/9485/140479/file/Wskazanie%20i%20bezpiecze%C5%84stwo%20stosowania
%20antykoncepcji%20hormonalnej%20oraz%20wewn%C4%85trzmacicznej.pdf

http://www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2015/12/MIRENA.pdf

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij