Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?
Krzysztof Słomiak

Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?

Każdy z nas chciałby mieć zdrową i jednocześnie pięknie opaloną skórę. Zbyt długie opalanie nie jest procesem, który jest jednak dla skóry korzystny. Niestety wszędobylskie promienie UV to bodziec działający bardzo negatywnie na skórę. Wylegując na leżaku na słońcu lub pływając w wodzie przez długie godziny, bardzo wysuszamy naszą skórę, przez co łatwo o jej podrażnienie, o czym zwykle łatwo zapomnieć. Skóra podrażniona, jest bardzo podatna na bodźce zarówno zewnętrzne jak i te wewnętrzne. Można to wykorzystać przy jej regeneracji po opalaniu. Istnieje kilka metod, które zadziałają jak łagodzący okład po intensywnych, słonecznych kąpielach.

Jeśli po kąpieli słonecznej przetrwale odczuwalne są niepokojące objawy takie jak bóle skóry i mięśni, plamy skórne lub powiększone, sączące się znamiona/ pieprzyki, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Są to sygnały, które jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Takich objawów nie wolno bagatelizować. To co może wydawać się niegroźne może doprowadzić do przykrych w konsekwencjach skutków. Objawy, które utrzymują się długo po opalaniu koniecznie powinny być zweryfikowane przez lekarza.

Oczyszczanie

Aby dobrze przystąpić do regeneracji skóry po opalaniu trzeba ją odpowiednio oczyścić. Po opalaniu pory skóry są rozszerzone. Wydzielany jest również nadmiar sebum. Skóra jest wtedy podatna na zbieranie się na jej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz jest dobrym siedliskiem dla bakterii.

Skórę najlepiej oczyszczać emulsją micelarną. Nie zawiera ona mydła oraz innych substancji drażniących dlatego też nie ma obawy, że uszkodzi ona płaszcz lipidowy skóry.

Złuszczanie

Następnym etapem jest złuszczanie, ale warto z tym chwilę poczekać. Peeling powinno się zrobić, kiedy to skóra jest doprowadzona do normalnego stanu. Nie zaleca się rozpoczynania złuszczania rozpalonej, czerwonej i wrażliwej skóry, tuż po opalaniu, gdyż możemy siebie w ten sposób zrobić dużą krzywdę. Złuszczanie skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyśpieszających jej odnowę. Warto zrobić peeling twarzy i całego ciała, gdyż usuniemy w ten sposób obumarłe komórki naskórka. Nie można też przesadzić z tym elementem pielęgnacji. Niezależnie od preparatu, zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu. Efekty: spłycone zmarszczki, skóra wygładzona, przygotowana do dalszego kolejnego kroku, czyli kremu nawilżającego.

Polecane dla Ciebie

Nawilżanie

Dobry krem to podstawa pielęgnacji. Warto wybrać bogaty w składniki odżywcze, tłusty krem, który będzie uzupełniał niezbędne substancje utracone w czasie opalania. W składzie należy szukać witamin A, E, C, alantiony czy pantenolu. Wykorzystać można leczniczą i kojącą moc aloesu, jako składnika kremu. Wyciąg z aloesu ma działanie chłodzące, przeciwzapalne oraz jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo zalecana jest suplementacja multiwitaminowa, tuż po samym okresie opalania. Uzupełnimy w ten sposób niedobory witamin i minerałów.

Wybielanie

Melanina to barwnik wytwarzany przez skórę w wyniku działania promieniowania UV. Zdarza się, że melanina wytwarzana jest nierównomiernie. W miejscach gdzie jest go więcej pozostają na skórze ciemniejsze plamy. Działać można dwojako. Albo używać kosmetyków, które ograniczą wytwarzanie melaniny w miejscach, w których jest jej więcej. Albo wykorzystamy kosmetyki, które rozjaśnią plamy już istniejące. Z naturalnych składników, świetnym wybielaczem dla skóry jest sok z cytryny. Preparaty takie powinno się nakładać dwa razy dziennie na całą twarz.

Maska odżywcza

Na sam koniec warto nałożyć na skórę maskę odżywczą. Zastosować można wszelkiego rodzaju maski nawilżające. Świetnie jednak sprawdzi się również naturalny okład roślinny. Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.), to roślina często występująca na polskich łąkach. Surowiec ten posiada niebieskie kwiaty, z których wyrastają długie pręciki w kształcie języka węży oraz charakteryzuje się szorstką łodygą. Stąd też jego nazwa. Roślina ta posiada właściwości zbliżone do żywokostu. Przyspiesza gojenie się ran i zmiękcza naskórek. Podczas kwitnienia roślina zawiera duże ilości alantiony. Aby przygotować okład regeneracyjny wystarczy zetrzeć ziele w moździerzu i nałożyć na twarz. Taka maska nie zawiera konserwantów i będzie się świetnie sprawdzała jako odżywka dla zmęczonej skóry. 20 minutowa maska może zdziałać cuda.

W trakcie opalania, skóra traci poza nawilżeniem, ważne mikro- i makroelementy. Aby odpowiednio ją zregenerować, należy zadbać o odpowiedni poziom tych substancji od wewnątrz – z pożywieniem lub stosując suplementację witaminową i od zewnątrz – wybierając odpowiednie kremy nawilżające. Przeprowadzenie całego cyklu regeneracyjnego od oczyszczenia, przez złuszczanie po nawilżanie pozwoli przyspieszyć procesy naprawcze skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij