Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?
Krzysztof Słomiak

Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?

Każdy z nas chciałby mieć zdrową i jednocześnie pięknie opaloną skórę. Zbyt długie opalanie nie jest procesem, który jest jednak dla skóry korzystny. Niestety wszędobylskie promienie UV to bodziec działający bardzo negatywnie na skórę. Wylegując na leżaku na słońcu lub pływając w wodzie przez długie godziny, bardzo wysuszamy naszą skórę, przez co łatwo o jej podrażnienie, o czym zwykle łatwo zapomnieć. Skóra podrażniona, jest bardzo podatna na bodźce zarówno zewnętrzne jak i te wewnętrzne. Można to wykorzystać przy jej regeneracji po opalaniu. Istnieje kilka metod, które zadziałają jak łagodzący okład po intensywnych, słonecznych kąpielach.

  1. Oczyszczanie skóry po opalaniu
  2. Złuszczanie skóry
  3. Nawilżanie skóry po opalaniu
  4. Wybielanie skóry
  5. Maska odżywcza

Jeśli po kąpieli słonecznej przetrwale odczuwalne są niepokojące objawy takie jak bóle skóry i mięśni, plamy skórne lub powiększone, sączące się znamiona/ pieprzyki, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Są to sygnały, które jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Takich objawów nie wolno bagatelizować. To co może wydawać się niegroźne może doprowadzić do przykrych w konsekwencjach skutków. Objawy, które utrzymują się długo po opalaniu koniecznie powinny być zweryfikowane przez lekarza.

Oczyszczanie skóry po opalaniu

Aby dobrze przystąpić do regeneracji skóry po opalaniu trzeba ją odpowiednio oczyścić. Po opalaniu pory skóry są rozszerzone. Wydzielany jest również nadmiar sebum. Skóra jest wtedy podatna na zbieranie się na jej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz jest dobrym siedliskiem dla bakterii.

Skórę najlepiej oczyszczać emulsją micelarną. Nie zawiera ona mydła oraz innych substancji drażniących dlatego też nie ma obawy, że uszkodzi ona płaszcz lipidowy skóry.

Złuszczanie skóry

Następnym etapem jest złuszczanie, ale warto z tym chwilę poczekać. Peeling powinno się zrobić, kiedy to skóra jest doprowadzona do normalnego stanu. Nie zaleca się rozpoczynania złuszczania rozpalonej, czerwonej i wrażliwej skóry, tuż po opalaniu, gdyż możemy siebie w ten sposób zrobić dużą krzywdę. Złuszczanie skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyśpieszających jej odnowę. Warto zrobić peeling twarzy i całego ciała, gdyż usuniemy w ten sposób obumarłe komórki naskórka. Nie można też przesadzić z tym elementem pielęgnacji. Niezależnie od preparatu, zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu. Efekty: spłycone zmarszczki, skóra wygładzona, przygotowana do dalszego kolejnego kroku, czyli kremu nawilżającego.

Nawilżanie skóry po opalaniu

Dobry krem to podstawa pielęgnacji. Warto wybrać bogaty w składniki odżywcze, tłusty krem, który będzie uzupełniał niezbędne substancje utracone w czasie opalania. W składzie należy szukać witamin A, E, C, alantiony czy pantenolu. Wykorzystać można leczniczą i kojącą moc aloesu, jako składnika kremu. Wyciąg z aloesu ma działanie chłodzące, przeciwzapalne oraz jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo zalecana jest suplementacja multiwitaminowa, tuż po samym okresie opalania. Uzupełnimy w ten sposób niedobory witamin i minerałów.

 

 

 

ŚRODKI PO OPALANIU

KREMY Z FILTREM

WITAMINY I MINERAŁY

Wybielanie skóry

Melanina to barwnik wytwarzany przez skórę w wyniku działania promieniowania UV. Zdarza się, że melanina wytwarzana jest nierównomiernie. W miejscach gdzie jest go więcej pozostają na skórze ciemniejsze plamy. Działać można dwojako. Albo używać kosmetyków, które ograniczą wytwarzanie melaniny w miejscach, w których jest jej więcej. Albo wykorzystamy kosmetyki, które rozjaśnią plamy już istniejące. Z naturalnych składników, świetnym wybielaczem dla skóry jest sok z cytryny. Preparaty takie powinno się nakładać dwa razy dziennie na całą twarz.

Maska odżywcza

Na sam koniec warto nałożyć na skórę maskę odżywczą. Zastosować można wszelkiego rodzaju maski nawilżające. Świetnie jednak sprawdzi się również naturalny okład roślinny. Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.), to roślina często występująca na polskich łąkach. Surowiec ten posiada niebieskie kwiaty, z których wyrastają długie pręciki w kształcie języka węży oraz charakteryzuje się szorstką łodygą. Stąd też jego nazwa. Roślina ta posiada właściwości zbliżone do żywokostu. Przyspiesza gojenie się ran i zmiękcza naskórek. Podczas kwitnienia roślina zawiera duże ilości alantiony. Aby przygotować okład regeneracyjny wystarczy zetrzeć ziele w moździerzu i nałożyć na twarz. Taka maska nie zawiera konserwantów i będzie się świetnie sprawdzała jako odżywka dla zmęczonej skóry. 20 minutowa maska może zdziałać cuda.

W trakcie opalania, skóra traci poza nawilżeniem, ważne mikro- i makroelementy. Aby odpowiednio ją zregenerować, należy zadbać o odpowiedni poziom tych substancji od wewnątrz – z pożywieniem lub stosując suplementację witaminową i od zewnątrz – wybierając odpowiednie kremy nawilżające. Przeprowadzenie całego cyklu regeneracyjnego od oczyszczenia, przez złuszczanie po nawilżanie pozwoli przyspieszyć procesy naprawcze skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • 8 zasad bezpiecznego opalania

    Opalanie to nieodłączna część lata — kojarzy nam się z relaksem, błogim lenistwem i beztrosko spędzanym czasem z bliskim w jakimś pięknym miejscu. Jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstwa promieni słonecznych?

  • Latem uważaj na czerniaka

    Niemal każdy chciałby pożegnać wakacje ze złocistą opalenizną, ale nierzadko za taki efekt można zapłacić własnym zdrowiem. Nieostrożne opalanie oraz korzystanie z solariów to prosta droga do nabawienia się czerniaka, czyli nowotworu skóry, będącego jednym z najbardziej złośliwych.

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

  • Woda, sól, słońce a pielęgnacja włosów. Jak dbać o włosy latem?

    Latem włosy narażone są na intensywne działanie czynników zewnętrznych: silne promieniowanie UV, słoną wodę morską czy suche powietrze. W efekcie mogą tracić wilgoć, elastyczność i naturalny blask, przez co stają się osłabione, kruche i bardziej podatne na zniszczenia. Aby po wakacjach nie ratować włosów drastycznym cięciem, warto zadbać o ich odpowiednią ochronę i pielęgnację.

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Dieta na lato – co jeść podczas upałów i jak się nawadniać?

    Lato najczęściej wiąże się z upałami, podczas których tracimy większe ilości wody, a wraz z nią cenne elektrolity. Dieta na lato powinna zatem uwzględniać odpowiednie spożycie płynów oraz produktów będących dobrym źródłem elektrolitów. Sprawdźmy, co jeść i pić podczas upałów, aby zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz dobre samopoczucie.

  • Higiena na lato

    Lato to czas, w którym najważniejszym elementem związanym z ochroną skóry jest odpowiednie zabezpieczenie jej przed działaniem promieni słonecznych. Ale skóra narażona jest również na cały szereg innego rodzaju niebezpieczeństw, do których zaliczamy między innymi coraz częściej pojawiające się grzybice.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl