Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?
Krzysztof Słomiak

Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?

Każdy z nas chciałby mieć zdrową i jednocześnie pięknie opaloną skórę. Zbyt długie opalanie nie jest procesem, który jest jednak dla skóry korzystny. Niestety wszędobylskie promienie UV to bodziec działający bardzo negatywnie na skórę. Wylegując na leżaku na słońcu lub pływając w wodzie przez długie godziny, bardzo wysuszamy naszą skórę, przez co łatwo o jej podrażnienie, o czym zwykle łatwo zapomnieć. Skóra podrażniona, jest bardzo podatna na bodźce zarówno zewnętrzne jak i te wewnętrzne. Można to wykorzystać przy jej regeneracji po opalaniu. Istnieje kilka metod, które zadziałają jak łagodzący okład po intensywnych, słonecznych kąpielach.

Jeśli po kąpieli słonecznej przetrwale odczuwalne są niepokojące objawy takie jak bóle skóry i mięśni, plamy skórne lub powiększone, sączące się znamiona/ pieprzyki, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Są to sygnały, które jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Takich objawów nie wolno bagatelizować. To co może wydawać się niegroźne może doprowadzić do przykrych w konsekwencjach skutków. Objawy, które utrzymują się długo po opalaniu koniecznie powinny być zweryfikowane przez lekarza.

Oczyszczanie

Aby dobrze przystąpić do regeneracji skóry po opalaniu trzeba ją odpowiednio oczyścić. Po opalaniu pory skóry są rozszerzone. Wydzielany jest również nadmiar sebum. Skóra jest wtedy podatna na zbieranie się na jej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz jest dobrym siedliskiem dla bakterii.

Skórę najlepiej oczyszczać emulsją micelarną. Nie zawiera ona mydła oraz innych substancji drażniących dlatego też nie ma obawy, że uszkodzi ona płaszcz lipidowy skóry.

Złuszczanie

Następnym etapem jest złuszczanie, ale warto z tym chwilę poczekać. Peeling powinno się zrobić, kiedy to skóra jest doprowadzona do normalnego stanu. Nie zaleca się rozpoczynania złuszczania rozpalonej, czerwonej i wrażliwej skóry, tuż po opalaniu, gdyż możemy siebie w ten sposób zrobić dużą krzywdę. Złuszczanie skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyśpieszających jej odnowę. Warto zrobić peeling twarzy i całego ciała, gdyż usuniemy w ten sposób obumarłe komórki naskórka. Nie można też przesadzić z tym elementem pielęgnacji. Niezależnie od preparatu, zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu. Efekty: spłycone zmarszczki, skóra wygładzona, przygotowana do dalszego kolejnego kroku, czyli kremu nawilżającego.

Powiązane produkty

Nawilżanie

Dobry krem to podstawa pielęgnacji. Warto wybrać bogaty w składniki odżywcze, tłusty krem, który będzie uzupełniał niezbędne substancje utracone w czasie opalania. W składzie należy szukać witamin A, E, C, alantiony czy pantenolu. Wykorzystać można leczniczą i kojącą moc aloesu, jako składnika kremu. Wyciąg z aloesu ma działanie chłodzące, przeciwzapalne oraz jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo zalecana jest suplementacja multiwitaminowa, tuż po samym okresie opalania. Uzupełnimy w ten sposób niedobory witamin i minerałów.

Wybielanie

Melanina to barwnik wytwarzany przez skórę w wyniku działania promieniowania UV. Zdarza się, że melanina wytwarzana jest nierównomiernie. W miejscach gdzie jest go więcej pozostają na skórze ciemniejsze plamy. Działać można dwojako. Albo używać kosmetyków, które ograniczą wytwarzanie melaniny w miejscach, w których jest jej więcej. Albo wykorzystamy kosmetyki, które rozjaśnią plamy już istniejące. Z naturalnych składników, świetnym wybielaczem dla skóry jest sok z cytryny. Preparaty takie powinno się nakładać dwa razy dziennie na całą twarz.

Maska odżywcza

Na sam koniec warto nałożyć na skórę maskę odżywczą. Zastosować można wszelkiego rodzaju maski nawilżające. Świetnie jednak sprawdzi się również naturalny okład roślinny. Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.), to roślina często występująca na polskich łąkach. Surowiec ten posiada niebieskie kwiaty, z których wyrastają długie pręciki w kształcie języka węży oraz charakteryzuje się szorstką łodygą. Stąd też jego nazwa. Roślina ta posiada właściwości zbliżone do żywokostu. Przyspiesza gojenie się ran i zmiękcza naskórek. Podczas kwitnienia roślina zawiera duże ilości alantiony. Aby przygotować okład regeneracyjny wystarczy zetrzeć ziele w moździerzu i nałożyć na twarz. Taka maska nie zawiera konserwantów i będzie się świetnie sprawdzała jako odżywka dla zmęczonej skóry. 20 minutowa maska może zdziałać cuda.

W trakcie opalania, skóra traci poza nawilżeniem, ważne mikro- i makroelementy. Aby odpowiednio ją zregenerować, należy zadbać o odpowiedni poziom tych substancji od wewnątrz – z pożywieniem lub stosując suplementację witaminową i od zewnątrz – wybierając odpowiednie kremy nawilżające. Przeprowadzenie całego cyklu regeneracyjnego od oczyszczenia, przez złuszczanie po nawilżanie pozwoli przyspieszyć procesy naprawcze skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl