Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?
Krzysztof Słomiak

Regeneracja skóry po opalaniu. Co jest najważniejsze?

Każdy z nas chciałby mieć zdrową i jednocześnie pięknie opaloną skórę. Zbyt długie opalanie nie jest procesem, który jest jednak dla skóry korzystny. Niestety wszędobylskie promienie UV to bodziec działający bardzo negatywnie na skórę. Wylegując na leżaku na słońcu lub pływając w wodzie przez długie godziny, bardzo wysuszamy naszą skórę, przez co łatwo o jej podrażnienie, o czym zwykle łatwo zapomnieć. Skóra podrażniona, jest bardzo podatna na bodźce zarówno zewnętrzne jak i te wewnętrzne. Można to wykorzystać przy jej regeneracji po opalaniu. Istnieje kilka metod, które zadziałają jak łagodzący okład po intensywnych, słonecznych kąpielach.

Jeśli po kąpieli słonecznej przetrwale odczuwalne są niepokojące objawy takie jak bóle skóry i mięśni, plamy skórne lub powiększone, sączące się znamiona/ pieprzyki, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Są to sygnały, które jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Takich objawów nie wolno bagatelizować. To co może wydawać się niegroźne może doprowadzić do przykrych w konsekwencjach skutków. Objawy, które utrzymują się długo po opalaniu koniecznie powinny być zweryfikowane przez lekarza.

Oczyszczanie

Aby dobrze przystąpić do regeneracji skóry po opalaniu trzeba ją odpowiednio oczyścić. Po opalaniu pory skóry są rozszerzone. Wydzielany jest również nadmiar sebum. Skóra jest wtedy podatna na zbieranie się na jej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz jest dobrym siedliskiem dla bakterii.

Skórę najlepiej oczyszczać emulsją micelarną. Nie zawiera ona mydła oraz innych substancji drażniących dlatego też nie ma obawy, że uszkodzi ona płaszcz lipidowy skóry.

Złuszczanie

Następnym etapem jest złuszczanie, ale warto z tym chwilę poczekać. Peeling powinno się zrobić, kiedy to skóra jest doprowadzona do normalnego stanu. Nie zaleca się rozpoczynania złuszczania rozpalonej, czerwonej i wrażliwej skóry, tuż po opalaniu, gdyż możemy siebie w ten sposób zrobić dużą krzywdę. Złuszczanie skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyśpieszających jej odnowę. Warto zrobić peeling twarzy i całego ciała, gdyż usuniemy w ten sposób obumarłe komórki naskórka. Nie można też przesadzić z tym elementem pielęgnacji. Niezależnie od preparatu, zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu. Efekty: spłycone zmarszczki, skóra wygładzona, przygotowana do dalszego kolejnego kroku, czyli kremu nawilżającego.

Powiązane produkty

Nawilżanie

Dobry krem to podstawa pielęgnacji. Warto wybrać bogaty w składniki odżywcze, tłusty krem, który będzie uzupełniał niezbędne substancje utracone w czasie opalania. W składzie należy szukać witamin A, E, C, alantiony czy pantenolu. Wykorzystać można leczniczą i kojącą moc aloesu, jako składnika kremu. Wyciąg z aloesu ma działanie chłodzące, przeciwzapalne oraz jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo zalecana jest suplementacja multiwitaminowa, tuż po samym okresie opalania. Uzupełnimy w ten sposób niedobory witamin i minerałów.

Wybielanie

Melanina to barwnik wytwarzany przez skórę w wyniku działania promieniowania UV. Zdarza się, że melanina wytwarzana jest nierównomiernie. W miejscach gdzie jest go więcej pozostają na skórze ciemniejsze plamy. Działać można dwojako. Albo używać kosmetyków, które ograniczą wytwarzanie melaniny w miejscach, w których jest jej więcej. Albo wykorzystamy kosmetyki, które rozjaśnią plamy już istniejące. Z naturalnych składników, świetnym wybielaczem dla skóry jest sok z cytryny. Preparaty takie powinno się nakładać dwa razy dziennie na całą twarz.

Maska odżywcza

Na sam koniec warto nałożyć na skórę maskę odżywczą. Zastosować można wszelkiego rodzaju maski nawilżające. Świetnie jednak sprawdzi się również naturalny okład roślinny. Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.), to roślina często występująca na polskich łąkach. Surowiec ten posiada niebieskie kwiaty, z których wyrastają długie pręciki w kształcie języka węży oraz charakteryzuje się szorstką łodygą. Stąd też jego nazwa. Roślina ta posiada właściwości zbliżone do żywokostu. Przyspiesza gojenie się ran i zmiękcza naskórek. Podczas kwitnienia roślina zawiera duże ilości alantiony. Aby przygotować okład regeneracyjny wystarczy zetrzeć ziele w moździerzu i nałożyć na twarz. Taka maska nie zawiera konserwantów i będzie się świetnie sprawdzała jako odżywka dla zmęczonej skóry. 20 minutowa maska może zdziałać cuda.

W trakcie opalania, skóra traci poza nawilżeniem, ważne mikro- i makroelementy. Aby odpowiednio ją zregenerować, należy zadbać o odpowiedni poziom tych substancji od wewnątrz – z pożywieniem lub stosując suplementację witaminową i od zewnątrz – wybierając odpowiednie kremy nawilżające. Przeprowadzenie całego cyklu regeneracyjnego od oczyszczenia, przez złuszczanie po nawilżanie pozwoli przyspieszyć procesy naprawcze skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl