Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?
Katarzyna Gmachowska

Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie słońca ze względu na niecałkowicie wykształcone mechanizmy termoregulacji oraz cienką, delikatną skórę, skłonną do przesuszania oraz podrażnień. Do podstawowych zasad ochrony dzieci przed upałem należą: prawidłowe nawadnianie dziecka, stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem, unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce oraz prawidłowy ubiór z ochroną głowy.   

Dlaczego ochrona dziecka przed upałem jest tak istotna? 

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na skutki upałów i nadmiernej ekspozycji na słońce ze względu na niewykształcony mechanizm termoregulacji oraz delikatną skórę, skłonną do przesuszania się oraz oparzeń słonecznych. Przebywanie w miejscach nasłonecznionych lub o wysokiej temperaturze otoczenia może u dzieci wywołać powstawanie potówek, poparzeń słonecznych lub nawet udaru cieplnego, który jest stanem zagrażającym życiu.  

Należy pamiętać, że noworodki i niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia nie powinny być eksponowane na słońce, gdyż są one szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni UV i przegrzanie.  

Ochrona dziecka przed upałem – ubiór  

Podstawą ochrony dziecka przed upałem i nadmiernym nasłonecznieniem jest zakładanie u dzieci nakrycia głowy oraz przewiewnego ubrania. Ochrona głowy jest ważna, gdyż przegrzanie tej okolicy ciała najczęściej prowadzi do powstania udaru słonecznego. Należy pamiętać, aby dziecko miało założoną przewiewną czapkę, kapelusz lub chustę w jasnym kolorze, nawet gdy przebywa w zacienionym miejscu. U starszych dzieci dobrze sprawdzają się kapelusze z rondem, które osłania kark i ochrania go przed poparzeniem słonecznym.  

Warto zwrócić uwagę także na ubiór dziecka, który powinien być wykonany z cienkiego, przewiewnego materiału, najlepiej z bawełny lub lnu. Nie należy zakładać ubrań wykonanych z sztucznych materiałów np. poliestru, gdyż utrudniają one usuwanie nadmiaru ciepła z organizmu i mogą prowadzić do przegrzania.

Dzieciom przebywającym na plażach lub w basenach można założyć specjalne stroje kąpielowe z filtrem UV, które są przeznaczone dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia.  

Powiązane produkty

Dziecko a upał – pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

W trakcie upałów szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe nawodnienie dziecka, gdyż w warunkach wysokiej temperatury otoczenia szybko dochodzi do odwodnienia u dziecka, zwłaszcza poprzez parowanie wody przez skórę. Najlepszym produktem do nawadniania dziecka w sezonie letnim jest woda mineralna. W przypadku odmawiania picia wody przez starsze dziecko można stosować rozcieńczone herbatki dla dzieci lub rozcieńczone soki owocowe.  

W przypadku upałów należy zwiększyć ilość podawanych dziecku płynów powyżej dobowego zapotrzebowania płynowego, które u dzieci średnio wynosi 100 ml wody na każdy kilogram masy ciała.     

Ochrona dziecka przed upałem – jak wybierać kremy z filtrem? 

Skóra maluchów jest delikatniejsza i zdecydowanie cieńsza niż u dorosłych, dlatego dzieci są bardziej narażone na oparzenia słoneczne – promienie ultrafioletowe łatwiej przenikają do głębszych warstw skóry, powodując ich uszkodzenie.  

Wyróżnia się dwa typy promieniowania słonecznego: UVA i UVB. Promieniowanie UVA powoduje przesuszanie powierzchownych warstw skóry, jej oparzenie oraz może prowadzić do powstawania zmian nowotworowych. Natomiast promieniowanie UVB jest bardziej szkodliwe, gdyż penetruje do głębszych warstw skóry i uszkadza włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za elastyczność skóry oraz wzmaga działanie kancerogenne promieni UVA. 

Dlatego przebywając w miejscach nasłonecznionych niezmiernie ważne jest stosowanie kremów z filtrem ochronnym dla dzieci.  

SPF (ang. Sun Protection Factor, współczynnik ochrony słonecznej) jest to stosunek minimalnej dawki promieniowania słonecznego UVB, która powoduje powstanie rumienia na skórze chronionej filtrem do dawki tegoż promieniowania powodującej zmianę rumieniową na skórze bez użycia kremów z filtrem. Innymi słowy, SPF określa ile razy więcej promieniowania słonecznego musi dotrzeć do skóry, aby wywołać oparzenie, które utrzymuje się przez 24 godziny. Natomiast o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA informuje oznaczenie UVA w kółeczku (stosunek UVB/UVA wynosi maksymalnie 3, im mniej tym lepiej). 

Przy wyborze kremu z filtrem dla dzieci należy kierować się stopniem jasności karnacji, długości ekspozycji i stopniem narażenia na promieniowanie słoneczne. Im jaśniejsza i wrażliwsza skóra, tym SPF powinien być większy. U dzieci i u osób z jasną karnacją należy stosować kremy z filtrem 50.  

W kremach ochronnych przed promieniowaniem UVB obecnie stosuje się dwa rodzaje filtrów – mineralne lub chemiczne. Filtry mineralne, inaczej nazywane fizycznymi, zawierają najczęściej tlenek cynku lub dwutlenek tytanu i działają na zasadzie lustra, odbijając i rozpraszając promienie słoneczne. Ze względu na fakt, że filtry mineralne nie powodują uczuleń, mogą być stosowane u dzieci oraz u osób z alergiami. Natomiast filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie słoneczne, podobnie jak melanina w skórze. Wnikają one w głąb skóry, mogąc powodować alergie u osób predysponowanych.  

Jak aplikować u dzieci kremy z filtrem? Stosując kremy ochronne, należy je nakładać na skórę około 30 minut przed ekspozycją na słońce. U dzieci wskazane jest stosowanie preparatów przeznaczonych dla danej grupy wiekowej. W przypadku długiego narażenia na promieniowanie słoneczne krem z filtrem powinno się nakładać co 2 godziny lub po każdym wyjściu z wody.  

Co robić w upalny dzień z dzieckiem? 

Chcąc uniknąć oparzenia skóry promieniami słonecznymi, należy przede wszystkim ograniczyć czas spędzany na słońcu.

W przypadku pierwszego opalania nie powinno się spędzać dłużej niż kilkanaście minut w nasłonecznionym miejscu oraz zastosować krem z wyższym filtrem ochronnym.

Należy także unikać przebywania na słońcu w godzinach 11–15, gdyż wtedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Chcąc zapobiegać wysuszaniu skóry malucha, można zastosować kremy nawilżające dla dzieci.

Pomocne może być także używanie parasoli przeciwsłonecznych osłaniających miejsce zabawy dziecka lub wózków z parasolem, gdyż pozwala on na większą cyrkulację powietrza niż zadaszenie wózka. Istotna także jest prawidłowa higiena, należy częściej kąpać dziecko i zmieniać pampersa, aby zapobiec odparzeniom.  

Ochrona dziecka przed upałem – jazda samochodem  

W przypadku dłuższego przebywania dziecka w samochodzie podczas podróży pomocne mogą być osłony przeciwsłoneczne na szybę oraz włączenie klimatyzacji (należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu).

Nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie, gdyż grozi to udarem cieplnym, który jest stanem zagrażającym jego życiu.  
  1. M. Berneburg, C. Surber, Ochrona przeciwsłoneczna dzieci, Dermatologia po Dyplomie, nr 4 2010. 
  2. N.G. Robinson, K. White, R. Young, Young people and sunsafety: the role of attitudes, norm Sand control factors, ”Health Promot J Austr” nr 19 2008. 
  3. E. Touitou, B. Godin, Skin nonpenetrating sunscreens for cosmetics and pharmaceutical formulations, "Clinical Dermatology", nr 26 2008.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl