5 zasad pielęgnacji suchej skóry

5 zasad pielęgnacji suchej skóry

Najczęstszym objawem przesuszonej skóry jest nieprzyjemne uczucie ściągania i napięcia. Z czasem może pojawić się dodatkowo świąd, który znacząco zmniejsza komfort życia codziennego. Sucha skóra pozbawiona jest efektu „glow”, czyli subtelnego blasku charakterystycznego dla naskórka o prawidłowym poziomie nawilżenia i zdrowej barierze hydrolipidowej. Oto 5 zasad pielęgnacji suchej skóry.

 

Odwodniona skóra jest matowa, a brak odpowiedniego płaszcza hydrolipidowego sprawia, że staje się mniej elastyczna, bardziej podatna na uszkodzenia, łuszczy się oraz jest reaktywna, co objawia się rumieniem. Sucha skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i dbania o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak zatem o nią dbać?

Prawidłowo dobrane kosmetyki pielęgnacyjne

Kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry powinny być dostosowane do jej potrzeb. Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty wspierające regenerację bariery hydrolipidowej oraz zmniejszające przeznaskórkową utratę wody (tzw. TEWL). To podstawa pielęgnacji suchej skóry.

W składzie produktu przeznaczonego do pielęgnacji suchej skóry powinny znaleźć się takie składniki jak ceramidy, oleje roślinne bogate w NNKT, skwalan i masła roślinne, które uszczelniając cement międzykomórkowy  zmniejszają odparowywanie wody z naskórka.

Warto wybierać kosmetyki zawierające składniki, które wiążą wodę w naskórku, takie jak: gliceryna, trehaloza, aminokwasy, mocznik, sole kwasu mlekowego, ektoina, kwas laktobionowy lub mlekowy czy aloes. W przypadku atopii, łuszczycy oraz skóry z silnie zaburzoną barierą lipidową, należy zwrócić uwagę na specjalistyczne produkty, czyli dermokosmetyki. Często powstają one we współpracy z dermatologami oraz uwzględniają szczególne wymagania osób zmagających się różnymi schorzeniami skóry. Charakteryzują się również większą ilością emolientów, dzięki czemu szybko przynoszą ulgę w przypadku pojawienia się podrażnień i przesuszeń.

Delikatne składniki myjące

Skóra sucha wymaga stosowania bardzo delikatnych składników myjących. Popularne mydła mogą prowadzić do jeszcze większego wysuszenia naskórka. Zaleca się więc rezygnację z używania zwykłych mydeł.

Warto wybierać linię produktów przeznaczonych do mycia skóry suchej i atopowej. Produkty te pozbawione są typowych detergentów oraz zawierają dodatek składników nawilżających i natłuszczających, dzięki czemu myją skórę, ale jej nie przesuszają. W aptekach można nabyć tzw. kostki myjące (syndety). W ich składzie jest delikatny środek myjący, bez środków alergizujących i wysuszających. Dodatek witaminy E i gliceryny sprzyja zachowaniu naturalnego płaszcza lipidowego skóry, zapobiega utracie wilgoci i zapewnia jej elastyczność.

Warto stosować pełną gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry. Szampony, płyny lub żele do kąpieli powinny zawierać wyżej wymienione składniki. Należy również unikać mycia skóry gorącą wodą, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury wody zwiększa się ryzyko wymycia lipidów z płaszcza ochronnego naskórka.

Powiązane produkty

Co po kąpieli?

Skórę suchą należy bardzo delikatnie osuszyć, korzystając z miękkiego ręcznika. Przy tym trzeba unikać silnego pocierania naskórka, zaleca się osuszanie przez przykładanie ręcznika do skóry. Tuż po kąpieli warto nakładać balsam nawilżający, który zapewni odpowiednie jej nawilżenie.

Osoby ze skórą bardzo suchą i atopową, skłonną do podrażnień powinny wypracować nawyk wieloetapowej pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku skóry twarzy. W pielęgnacji tej nie może zabraknąć dwóch etapów, mianowicie: nakładania produktów nawilżających, a następnie okluzji pod postacią kosmetyków natłuszczających, które pozwolą znacząco podnieść poziom nawilżenia w skórze oraz jej komfort.

W przypadku bardzo suchej skóry emolienty można nakładać nawet kila razy w ciągu dnia, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na przesuszenie (łokcie, dłonie).

Dbajmy o skórę cały dzień

Wykonując prace domowe, pamiętajmy, by korzystać z rękawiczek w celu ograniczenia kontaktu skóry dłoni z wodą i detergentami. Często nawilżajmy naskórek odpowiednim preparatem, zwłaszcza jeśli przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, które sprzyjają wysuszeniu.

Jeżeli skóra na dłoniach jest mocno przesuszona, warto zastosować maskę na dłonie w postaci nasączonych rękawiczek. Aktywne składniki, takie jak olej jojoba i kolagen, pod wpływem ciepłoty ciała wnikają głęboko w skórę, odżywiając ją i widocznie poprawiając jej stan. To zabieg pozwalający mocno odżywić i nawilżyć skórę dłoni, a co ważne, nie wymaga wizyty w salonie kosmetycznym.

Nawilżaj skórę od wewnątrz

Przede wszystkim warto każdego dnia pamiętać o wodzie, którą powinniśmy pić niezależnie od pory roku. Żeby skóra była odpowiednio nawilżona, należy wypijać około 30 ml wody (dziennie) na kilogram masy ciała. Jeżeli kawa jest naszym ulubionym napojem, rozważmy ograniczenie jej ilości, gdyż działa odwadniająco na organizm.

Zamiast kolejnej filiżanki kawy lepiej przygotować dla siebie wodę z dodatkiem cytryny lub mięty. Na prawidłowy wygląd i funkcjonowanie skóry korzystnie wpływa również dostarczanie w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego względu warto wprowadzić do menu więcej potraw złożonych z ryb, awokado, a także wzbogacić sałatki olejem lnianym, który jest cennym źródłem kwasów omega 3 i 6.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiadając skórę z tendencją do przesuszania, należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, które są źródłem wolnych rodników przyczyniających się do wysuszenia skóry. Zrezygnujmy więc z opalania się, a z pewnością nasza skóra dłużej będzie miała zdrowy i piękny wygląd.

Suchą skórę należy otoczyć szczególną opieką w okresie jesienno-zimowym, kiedy niekorzystnym czynnikom zewnętrznym dodatkowo towarzyszy nadmiernie wysuszone ogrzewaniem powietrze w pomieszczeniach. W tym czasie w pielęgnacji nie powinno zabraknąć bardziej okluzyjnych kosmetyków o bogatym składzie, które należy nakładać na serum nawilżające lub antyoksydacyjne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij