Wielkanocny stół – czego powinniśmy unikać?
Krzysztof Słomiak

Wielkanocny stół – czego powinniśmy unikać?

Święta Wielkiej Nocy, tak samo jak święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy najchętniej z rodziną. Wszystkie polskie Święta, a w szczególności Wielkanoc, kojarzą się z suto zastawionym stołem, pełnym pysznych, ale także kalorycznych i ciężkostrawnych potraw. Tradycją jest, a także elementem dobrego wychowania, aby spróbować wszystkich potraw, które przygotowała gospodyni. Jak jeść mądrze, żeby nie przesadzić i co zrobić kiedy nie możemy już się podnieść z fotela, a brzuch daje o sobie znać i bardzo mocno boli? Czego unikać w w okresie wielkanocnym, aby tuż po nim w pełni sił przystąpić ponownie do normalnych obowiązków?

Wybierz najlepszą taktykę

Do świątecznego stołu można podejść na kilka sposobów:

- można jeść wszystkie przygotowane przysmaki – w końcu Święta Wielkanocne są tylko raz do roku,
- można spróbować wszystkiego, ale w bardzo małych ilościach,
- można zachować codzienną dietę, a spróbować tylko ulubionej potrawy lub deseru.

Pierwsze podejście nie jest zalecane dla wszystkich. Na pewno jest one „zdrowe” dla naszej psychiki i dobrego samopoczucia wewnętrzengo, ale zdradzieckie dla ciała. Pozostałe dwa, będą dobrze się sprawdzały dla każdego, kto chce bezboleśnie i bez zbędnych kilogramów przebrnąć przez Święta.

Aby w Święta nie przytyć (za dużo) oraz cieszyć się w pełni z tego okresu bez niespodzianek pokarmowych, należy trzymać się kilku prostych reguł:
1.    Jedz mniej, a częściej,
2.    Nie zapomnij o ruchu – spacer będzie idealny,
3.    Mniej smażonego i tłustego, więcej owoców i warzyw.

Mniej nie znaczy wcale gorzej

Jeśli sam przygowowujesz potrawy sróbuj wykonać ich wersje light. Ciasta pieczone na mące pełnoziernistej. Jajka bez żółtek. Dużo gotowanych warzyw. Mniej czerwonego mięsa kosztem rolady z kurczaka pieczonej w piecu. Pomysłów na potrawy jest wiele i możesz inspirować się przepisami z internetu, czy książek kucharskich. Dodatkowo potrawy lżejsze wymagają więcej wprawy kulinarnej co oznacza, że można znacząco poprawić swoje umiejętności kucharskie. W końcu człowiek rozwija się każdego dnia.

Polecane dla Ciebie

Najpierw sałatka, potem mięso

Jeśli już nie możemy oprzeć się wielkanocnym pysznościom, warto zwrócić uwagę na kolejność zjadanych posiłków/ produktów. Układ pokarmowy działa w ten sposób, że białka trawią się najwolniej, czyli produkty ciężkostrawne i białkowe jak kiełbasy, pasztety czy wędliny, powinny znaleźć się w żołądku ostatnie. Zacznij od warzyw, na przykład sałatki, a dopiero później sprawdź smak wędlin.

Zioła na trawienie

Schody zaczynają się kiedy przedłużamy okresy nadmiernego spożywania dużych ilości jedzenia. To zwykle pierwszego lub drugiego dnia Świąt zaczyna się popularny ból brzucha. Aby temu zapobiec, dzień możemy zacząć od napoju z siemienia lnianego. Dostarczy on odpowiedniej ilości błonnika i przygotuje jelita do wytężonej pracy. Trawienie mogą wspomóc także napary ziołowe. Na ratunek przychodzą nam: napary z mięty, szałwii czy imbiru. Warto również korzystać z przypraw takich jak kminek, majeranek, imbir, szałwia czy bazylia, które przyspieszą proces trawienia. Zarówno w naparach jak i w przygotowywanych potrawach. Aby wspomóc wątrobę przy detoksykacji możemy dostarczyć jej wyciągu z karczocha, ostropestu plamistego czy liści rozmarynu.

Wybieraj produkty dobrej jakości

Niestety, żyjemy w czasach gdzie za dobrą żywność, trzeba więcej zapłacić. Warto znaleźć miejsce, w którym mamy pewność, że żywność, którą skupujemy, a potem spożywamy jest dobrej jakości. Ustrzeże to nas przed bólami brzucha, wzdęciami czy innymi niespodziankami pokarmowymi. Organizm często reaguje nieprzewidywalnie na nowe pomysły branży spożywczej. Wychodzę z założenia, że lepiej kupić mniej jedzenia, ale lepszej jakości. Czasami wiąże się to z większymi kosztami, ale o zdrowie warto też dbać poprzez to co jemy.

Alkohol – dziękuję nie piję w Święta

Alkohol jest bardzo kalorycznym dodatkiem, a przy bardzo energetycznym posiłku, lepiej jest unikać dodatkowych kalorii. Dodatkowo alkohol pobudza apetyt, dlatego lepiej jest wyeliminować go z wielkanocnych posiłków. Zdecydowanie nie zalecam też gazowanych napojów, które napełnią układ pokarmowy gazem i będą powodowały wzdęcia.

Kiedy organizm mówi stop, powinniśmy przerwać jedzenie. Najgorszym co możemy zrobić, to zapychać się jedzeniem na siłę. Żadna potrawa wielkanocna nie jest zakazana i nie musisz jej unikać, jeśli tylko potrafisz zachować umiar.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Głodówka oczyszczająca – co to jest? Na jakie efekty można liczyć?

    Głodówka może wydawać się skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu. Do niedawna głodówka oczyszczająca miała wielu zwolenników, obecnie jednak coraz więcej mówi się o jej negatywnym wpływie na organizm. Czy zatem głodówka oczyszczająca jest bezpieczna?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Jak bezpiecznie wyjść z głodówki oczyszczającej bez efektu jojo?

    Aby zakończyć głodówkę oczyszczającą, ważne jest stopniowe wprowadzanie jedzenia w bezpieczny i kontrolowany sposób w celu uniknięcia jakichkolwiek skutków ubocznych. Należy słuchać swojego ciała i wprowadzać zmiany w razie potrzeby. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, nudności lub bóle głowy, konieczne jest przerwanie postu i skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij