5 zasad zimowej pielęgnacji skóry
Krzysztof Słomiak

5 zasad zimowej pielęgnacji skóry

Zimą nasza skóra jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie i szkodliwie. Ujemne temperatury, silny wiatr, śnieg na zmianę z marznącym deszczem, wilgoć oraz suche powietrze nie mają dobrego wpływu na naszą cerę. W szczególności należy chronić bardzo delikatną, skłonną do alergii oraz wrażliwą cerę. W dzisiejszym artykule 5 zasad i sposobów, które powinny przynieść skórze ukojenie i spokój w czasie zimy oraz wprowadzić ją w dobrym stanie w okres wiosenny.

1. Nawilżaj

Przede wszystkim zimą nasza skóra jest wysuszona. Zimno, mrozy oraz ostry wiatr działają na naszą barierę ochronną wysuszająco. W szczególności cierpią na tym tzw. dystalne części kończyn, czyli dłonie i stopy oraz wysunięte części twarzy: uszy i nos. Ze względu na to, że są często słabo osłonięte, ulegają procesowi szybkiego odwadniania. Skóra tych części ciała powinna być zawsze odpowiednio nawilżona i zaopatrzona w składniki odżywcze. Codzienna, niewielka ilość kremu wystarczy, aby o nie zadbać. Dodatkowo należy dbać o usta. Jest to cieniutka warstwa skóry, która nie zawiera gruczołów łojowych, chroniących ją przed zimnem. Dlatego zimą usta często szybko schną, pierzchną i skóra zaczyna pękać. Nie powinno się jej odrywać i skubać, gdyż mogą powstać głębokie rany, które trudno będą się goiły. Dodatkowo, codziennie przed wyjściem na mróz, usta powinno się posmarować pomadką lub kremem ochronnym. To takie proste.

Warto porozkładać sobie kilka pomadek w różnych miejscach. W kieszeni kurtki, w łazience, w szufladzie w pracy itp. Przypomni to o fakcie, że usta wymagają nawilżenia.

2. Chroń przed promieniami słonecznymi

Słońce nie operuje jedynie latem. Zimą również działają promienie ultrafioletowe UVA i UVB. Promieniowanie działa o wiele silniej na dużych wysokościach. Śnieg również odbija promieniowanie i jesteśmy bombardowani promieniami Słońca ze wszystkich stron. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinno się nakładać na 20 minut przed ekspozycją słoneczną, wtedy ich skuteczność jest największa. Pomadka do ust również powinna zawierać filtr słoneczny. Powinno się dokładać dodatkowe dawki kosmetyków ochronnych po każdej aktywności fizycznej (czytaj kiedy skóra się spoci). Nie ma jednak sensu, aby kremy z filtrami przeciwsłonecznymi nakładać na noc. Choć ostatnio widziałem też takie kosmetyki. W nocy zadbajmy o to, aby krem był tłusty i zawierał dużą porcję składników odżywczych. A w dzień warto nakładać lżejszy krem z filtrem, aby zabezpieczyć skórę przed słońcem i nie czuć dyskomfortu.

3. Oczyszczaj, ale nie wysuszaj skóry

Skórę warto odpowiednio oczyszczać. Powinno też się oduczyć odruchu dotykania twarzy czy nadmiernego drapania – powoduje to dodatkowe, miejscowe zakażenia i problemy skórne. Zima to najlepszy okres, aby wyjść do kosmetyczki. Mikrodermabrazja i oczyszczanie skóry to podstawowe zabiegi, które przywracają jej blask. Jako, że zimą, zwykle mniej czasu spędzamy na zewnątrz, to skóra ma lepsze warunki do regeneracji i jest chroniona od intensywnego działania słońca, które to po takich zabiegach nie jest wskazane. Warto też robić oczyszczające zabiegi domowe. Unikać przy tym trzeba peelingów gruboziarnistych, które usuwają naturalną barierę skóry. Dobrze sprawdzą się preparaty o drobnych ziarnach. Wtedy skóra oczyszczana jest delikatniej. Warto też złuszczać skórę ust, na którą zwykle przy peelingach nie zwraca się uwagi.

4. Unikaj gorących kąpieli

Tutaj zasada jest prosta, długa gorąca kąpiel wysuszy skórę, czy tego chcemy czy nie. Warstwa zabezpieczająca, stworzona z lipidów, w trakcie takiej kąpieli jest całkowicie zmywana i potrzeba czasu, aby organizm ją wyprodukował i odbudował. Dlatego po kąpieli, skórę osuszamy delikatnymi ruchami, nie wolno trzeć skóry szorstkimi ręcznikami.

Dobrym zwyczajem jest nawilżyć po kąpieli skórę całego ciała lekkim kremem lub balsamem.

5. Działaj również od wewnątrz

Dobrze jest na co dzień dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych w postaci odpowiednio zbilansowanej diety. Dla skóry szczególnie ważne są witaminy i minerały. Większość z nich znajdziemy w owocach i warzywach. Jeśli chcemy jednak dodatkowo dostarczyć ważnych składników odżywczych, można wspomóc się suplementami diety, które mogą wpływać na stan skóry i często w tych przypadkach nazywane są nutrikosmetykami (preparaty łączące w sobie właściwości odżywcze i pielęgnacyjne).

Preparaty witaminowe, tak samo jak i dieta odżywcza nie są skuteczne od pierwszego użycia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Efekty kuracji będą widoczne po około miesiącu regularnego stosowania.

Nie jest łatwo zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi warunkami, które panują zimą wszędzie. W pracy klimatyzacja i ogrzewanie, na dworze mróz i do tego od niedawna badany i mierzony poziom smogu. Dlatego o skórę trzeba dbać. Nasza skóra na pewno nam za to podziękuje promiennym wyglądem, a do tego będzie gładka i miękka. Wystarczy jedynie trochę wysiłku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij