Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Anna Posmykiewicz

Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego jest bardzo częstą chorobą, która dotyka głównie dzieci, ale również ludzi dorosłych. W przypadku dzieci zapalenie ucha środkowego jest typowe przede wszystkim dla maluchów w wieku przedszkolnym oraz tych, które chodzą do żłobka, co nie oznacza jednak, że na zapalnie ucha środkowego nie mogą zachorować także dzieci starsze.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Bardzo często do rozwoju zapalenia ucha środkowego doprowadzają różnego rodzaju infekcje wirusowe. Dość typowe jest właśnie to, że w sytuacji, kiedy dziecko cierpi z powodu naprawdę obfitego kataru, rozwija się też u niego ostre zapalenie ucha środkowego. Zdarzają się również sytuacje, w których do rozwoju ostrego zapalenia ucha środkowego przyczyniają się też zakażenia bakteryjne, przede wszystkim wtedy ostre zapalenie ucha środkowego jest wywoływane przez bakterie Streptococcus pneumoniae (czyli bakterie popularnie nazywaną pneumokokiem), jak również przez bakterię Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis

Zapalenie ucha środkowego – rodzaje

Najczęstszą postacią zapalenia ucha środkowego, przede wszystkim wśród dzieci, jest ostre zapalenie ucha środkowego. Kolejnym rodzajem zapalenia ucha środkowego jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które zwykle powstaje na skutek nieprawidłowego lub też niedostatecznego leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego. Bardzo specyficznym rodzajem zapalenia ucha środkowego jest perlak ucha środkowego, który jest zapalnym tworem rozwijającym się w uchu środkowym. 

Objawy zapalenia ucha środkowego

Objawy zapalenia ucha środkowego są różne w zależności od rodzaju zapalenia. W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego, zarówno w przypadku dzieci, jak i ludzi dorosłych, jest ból ucha. Ból ucha może być różnie nasilony. Czasami jest to tylko niewielkie pobolewanie, a innym razem może być to ból bardzo silny, pulsujący, któremu w przypadku dzieci bardzo często towarzyszy też ogromny niepokój oraz płacz dziecka, dzieci nie mogą też spać ani nie są w stanie skupić się na żadnej zabawie. Ponadto, w przypadku niemowląt, typowym objawem ostrego zapalenia ucha środkowego jest też brak apetytu: dzieci nie chcą pić mleka z butelki, bowiem ssanie doprowadza do coraz większego nasilania się bólu. Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci często też przebiega z gorączką. Czasami jest to tylko stan podgorączkowy, jednak w przypadku, kiedy w uchu zaczyna zbierać się ropna wydzielina, temperatura sięga niekiedy nawet 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo w przypadku zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza przebiegającego z wysoką gorączką, mogą być również obecne wymioty oraz uczucie pełności w uchu. Zdarza się, że ostremu zapaleniu ucha środkowego towarzyszy także pogorszenie słuchu w uchu, które objęte jest chorobą. Kiedy w przebiegu choroby dojdzie do zebrania się w uchu ropnej wydzieliny, jak również do perforacji błony bębenkowej, z ucha wylewa się lepka, brzydko pachnąca wydzielina, czyli ropa.

Objawy zapalenia ucha środkowego u dorosłych są zwykle takie same jak w przypadku dzieci, zdarza się jednak, że są one mimo wszystko słabiej wyrażone. 

 Zapalenie ucha środkowego i możliwe powikłania

Zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i w przypadku zapalenia ucha środkowego u dorosłych, może niestety dojść do rozwoju różnego rodzaju powikłań, dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest właściwe leczenie zapalenia ucha środkowego. Jakie zatem powikłania mogą powstać po przechorowaniu zapalenia ucha środkowego? Na skutek zapalenia ucha środkowego może miedzy innymi dość do powstania ropnia mózgu czy też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto zdarza się, że kolejnym powikłaniem zapalenia ucha środkowego może też być zapalenie wyrostka sutkowatego oraz zapalenie błędnika czy też zakrzepowe zapalenie zatoki esowatej. Zdarza się również, że dochodzi do rozwoju porażenia nerwu twarzowego. 

Leczenie zapalenia ucha środkowego

W sytuacji, kiedy zapalenie ucha środkowego dopiero się zaczyna, zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i zapalenia ucha środkowego u dorosłych, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do uszu. Przede wszystkim w początkowej fazie zapalenia ucha środkowego wykorzystuje się preparaty zawierające w swym składzie ibuprofen, mogą być to środki zarówno w postaci tabletek, jak i syropów, a w przypadku najmłodszych dzieci także czopków. Dodatkowo stosuje się też leki obkurczające błonę śluzową nosa, które zawierają w swym składzie efedrynę.

Takie postępowanie, czyli tzw. postawę wyczekującą, można stosować przez 72 godziny od pojawienia się pierwszych objawów zapalenia ucha środkowego. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią albo też wcześniej pojawi się bardzo wysoka gorączka, dołączy ból drugiego ucha lub też z ucha wypłynie ropna wydzielina, należy do leczenia włączyć antybiotyk. Ponadto w takiej sytuacji pacjent powinien zostać dokładnie zbadany przez laryngologa.

Leki na zapalenia ucha środkowego

Jako antybiotyk pierwszego rzutu w leczeniu zapalenia ucha środkowego stosuje się amoksycylinę lub ewentualnie amoksycylinę z kwasem klawulonowym. W przypadku nieskuteczności leczenia lub też kiedy pacjent jest uczulony na antybiotyki z tej grupy, do leczenia wykorzystuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn. W sytuacji, kiedy w czasie badania laryngologicznego, lekarz stwierdza uwypuklenie błony bębenkowej, stosuje się paracentezę, czyli zabieg nacięcia błony bębenkowej, który zwykle nie jest bolesny. Zdarza się też, że zachodzi potrzeba odsysania wydzieliny oraz złuszczonego nabłonka z przewodu słuchowego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij