Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Anna Posmykiewicz

Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego jest bardzo częstą chorobą, która dotyka głównie dzieci, ale również ludzi dorosłych. W przypadku dzieci zapalenie ucha środkowego jest typowe przede wszystkim dla maluchów w wieku przedszkolnym oraz tych, które chodzą do żłobka, co nie oznacza jednak, że na zapalnie ucha środkowego nie mogą zachorować także dzieci starsze.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Bardzo często do rozwoju zapalenia ucha środkowego doprowadzają różnego rodzaju infekcje wirusowe. Dość typowe jest właśnie to, że w sytuacji, kiedy dziecko cierpi z powodu naprawdę obfitego kataru, rozwija się też u niego ostre zapalenie ucha środkowego. Zdarzają się również sytuacje, w których do rozwoju ostrego zapalenia ucha środkowego przyczyniają się też zakażenia bakteryjne, przede wszystkim wtedy ostre zapalenie ucha środkowego jest wywoływane przez bakterie Streptococcus pneumoniae (czyli bakterie popularnie nazywaną pneumokokiem), jak również przez bakterię Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis

Zapalenie ucha środkowego – rodzaje

Najczęstszą postacią zapalenia ucha środkowego, przede wszystkim wśród dzieci, jest ostre zapalenie ucha środkowego. Kolejnym rodzajem zapalenia ucha środkowego jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które zwykle powstaje na skutek nieprawidłowego lub też niedostatecznego leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego. Bardzo specyficznym rodzajem zapalenia ucha środkowego jest perlak ucha środkowego, który jest zapalnym tworem rozwijającym się w uchu środkowym. 

Objawy zapalenia ucha środkowego

Objawy zapalenia ucha środkowego są różne w zależności od rodzaju zapalenia. W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego, zarówno w przypadku dzieci, jak i ludzi dorosłych, jest ból ucha. Ból ucha może być różnie nasilony. Czasami jest to tylko niewielkie pobolewanie, a innym razem może być to ból bardzo silny, pulsujący, któremu w przypadku dzieci bardzo często towarzyszy też ogromny niepokój oraz płacz dziecka, dzieci nie mogą też spać ani nie są w stanie skupić się na żadnej zabawie. Ponadto, w przypadku niemowląt, typowym objawem ostrego zapalenia ucha środkowego jest też brak apetytu: dzieci nie chcą pić mleka z butelki, bowiem ssanie doprowadza do coraz większego nasilania się bólu. Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci często też przebiega z gorączką. Czasami jest to tylko stan podgorączkowy, jednak w przypadku, kiedy w uchu zaczyna zbierać się ropna wydzielina, temperatura sięga niekiedy nawet 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo w przypadku zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza przebiegającego z wysoką gorączką, mogą być również obecne wymioty oraz uczucie pełności w uchu. Zdarza się, że ostremu zapaleniu ucha środkowego towarzyszy także pogorszenie słuchu w uchu, które objęte jest chorobą. Kiedy w przebiegu choroby dojdzie do zebrania się w uchu ropnej wydzieliny, jak również do perforacji błony bębenkowej, z ucha wylewa się lepka, brzydko pachnąca wydzielina, czyli ropa.

Objawy zapalenia ucha środkowego u dorosłych są zwykle takie same jak w przypadku dzieci, zdarza się jednak, że są one mimo wszystko słabiej wyrażone. 

 Zapalenie ucha środkowego i możliwe powikłania

Zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i w przypadku zapalenia ucha środkowego u dorosłych, może niestety dojść do rozwoju różnego rodzaju powikłań, dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest właściwe leczenie zapalenia ucha środkowego. Jakie zatem powikłania mogą powstać po przechorowaniu zapalenia ucha środkowego? Na skutek zapalenia ucha środkowego może miedzy innymi dość do powstania ropnia mózgu czy też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto zdarza się, że kolejnym powikłaniem zapalenia ucha środkowego może też być zapalenie wyrostka sutkowatego oraz zapalenie błędnika czy też zakrzepowe zapalenie zatoki esowatej. Zdarza się również, że dochodzi do rozwoju porażenia nerwu twarzowego. 

Leczenie zapalenia ucha środkowego

W sytuacji, kiedy zapalenie ucha środkowego dopiero się zaczyna, zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i zapalenia ucha środkowego u dorosłych, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do uszu. Przede wszystkim w początkowej fazie zapalenia ucha środkowego wykorzystuje się preparaty zawierające w swym składzie ibuprofen, mogą być to środki zarówno w postaci tabletek, jak i syropów, a w przypadku najmłodszych dzieci także czopków. Dodatkowo stosuje się też leki obkurczające błonę śluzową nosa, które zawierają w swym składzie efedrynę.

Takie postępowanie, czyli tzw. postawę wyczekującą, można stosować przez 72 godziny od pojawienia się pierwszych objawów zapalenia ucha środkowego. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią albo też wcześniej pojawi się bardzo wysoka gorączka, dołączy ból drugiego ucha lub też z ucha wypłynie ropna wydzielina, należy do leczenia włączyć antybiotyk. Ponadto w takiej sytuacji pacjent powinien zostać dokładnie zbadany przez laryngologa.

Leki na zapalenia ucha środkowego

Jako antybiotyk pierwszego rzutu w leczeniu zapalenia ucha środkowego stosuje się amoksycylinę lub ewentualnie amoksycylinę z kwasem klawulonowym. W przypadku nieskuteczności leczenia lub też kiedy pacjent jest uczulony na antybiotyki z tej grupy, do leczenia wykorzystuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn. W sytuacji, kiedy w czasie badania laryngologicznego, lekarz stwierdza uwypuklenie błony bębenkowej, stosuje się paracentezę, czyli zabieg nacięcia błony bębenkowej, który zwykle nie jest bolesny. Zdarza się też, że zachodzi potrzeba odsysania wydzieliny oraz złuszczonego nabłonka z przewodu słuchowego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu schorzenia jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia postrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij