Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Anna Posmykiewicz

Zapalenie ucha środkowego u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego jest bardzo częstą chorobą, która dotyka głównie dzieci, ale również ludzi dorosłych. W przypadku dzieci zapalenie ucha środkowego jest typowe przede wszystkim dla maluchów w wieku przedszkolnym oraz tych, które chodzą do żłobka, co nie oznacza jednak, że na zapalnie ucha środkowego nie mogą zachorować także dzieci starsze.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Bardzo często do rozwoju zapalenia ucha środkowego doprowadzają różnego rodzaju infekcje wirusowe. Dość typowe jest właśnie to, że w sytuacji, kiedy dziecko cierpi z powodu naprawdę obfitego kataru, rozwija się też u niego ostre zapalenie ucha środkowego. Zdarzają się również sytuacje, w których do rozwoju ostrego zapalenia ucha środkowego przyczyniają się też zakażenia bakteryjne, przede wszystkim wtedy ostre zapalenie ucha środkowego jest wywoływane przez bakterie Streptococcus pneumoniae (czyli bakterie popularnie nazywaną pneumokokiem), jak również przez bakterię Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis

Zapalenie ucha środkowego – rodzaje

Najczęstszą postacią zapalenia ucha środkowego, przede wszystkim wśród dzieci, jest ostre zapalenie ucha środkowego. Kolejnym rodzajem zapalenia ucha środkowego jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które zwykle powstaje na skutek nieprawidłowego lub też niedostatecznego leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego. Bardzo specyficznym rodzajem zapalenia ucha środkowego jest perlak ucha środkowego, który jest zapalnym tworem rozwijającym się w uchu środkowym. 

Objawy zapalenia ucha środkowego

Objawy zapalenia ucha środkowego są różne w zależności od rodzaju zapalenia. W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego, zarówno w przypadku dzieci, jak i ludzi dorosłych, jest ból ucha. Ból ucha może być różnie nasilony. Czasami jest to tylko niewielkie pobolewanie, a innym razem może być to ból bardzo silny, pulsujący, któremu w przypadku dzieci bardzo często towarzyszy też ogromny niepokój oraz płacz dziecka, dzieci nie mogą też spać ani nie są w stanie skupić się na żadnej zabawie. Ponadto, w przypadku niemowląt, typowym objawem ostrego zapalenia ucha środkowego jest też brak apetytu: dzieci nie chcą pić mleka z butelki, bowiem ssanie doprowadza do coraz większego nasilania się bólu. Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci często też przebiega z gorączką. Czasami jest to tylko stan podgorączkowy, jednak w przypadku, kiedy w uchu zaczyna zbierać się ropna wydzielina, temperatura sięga niekiedy nawet 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo w przypadku zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza przebiegającego z wysoką gorączką, mogą być również obecne wymioty oraz uczucie pełności w uchu. Zdarza się, że ostremu zapaleniu ucha środkowego towarzyszy także pogorszenie słuchu w uchu, które objęte jest chorobą. Kiedy w przebiegu choroby dojdzie do zebrania się w uchu ropnej wydzieliny, jak również do perforacji błony bębenkowej, z ucha wylewa się lepka, brzydko pachnąca wydzielina, czyli ropa.

Objawy zapalenia ucha środkowego u dorosłych są zwykle takie same jak w przypadku dzieci, zdarza się jednak, że są one mimo wszystko słabiej wyrażone. 

 Zapalenie ucha środkowego i możliwe powikłania

Zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i w przypadku zapalenia ucha środkowego u dorosłych, może niestety dojść do rozwoju różnego rodzaju powikłań, dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest właściwe leczenie zapalenia ucha środkowego. Jakie zatem powikłania mogą powstać po przechorowaniu zapalenia ucha środkowego? Na skutek zapalenia ucha środkowego może miedzy innymi dość do powstania ropnia mózgu czy też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto zdarza się, że kolejnym powikłaniem zapalenia ucha środkowego może też być zapalenie wyrostka sutkowatego oraz zapalenie błędnika czy też zakrzepowe zapalenie zatoki esowatej. Zdarza się również, że dochodzi do rozwoju porażenia nerwu twarzowego. 

Leczenie zapalenia ucha środkowego

W sytuacji, kiedy zapalenie ucha środkowego dopiero się zaczyna, zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i zapalenia ucha środkowego u dorosłych, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do uszu. Przede wszystkim w początkowej fazie zapalenia ucha środkowego wykorzystuje się preparaty zawierające w swym składzie ibuprofen, mogą być to środki zarówno w postaci tabletek, jak i syropów, a w przypadku najmłodszych dzieci także czopków. Dodatkowo stosuje się też leki obkurczające błonę śluzową nosa, które zawierają w swym składzie efedrynę.

Takie postępowanie, czyli tzw. postawę wyczekującą, można stosować przez 72 godziny od pojawienia się pierwszych objawów zapalenia ucha środkowego. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią albo też wcześniej pojawi się bardzo wysoka gorączka, dołączy ból drugiego ucha lub też z ucha wypłynie ropna wydzielina, należy do leczenia włączyć antybiotyk. Ponadto w takiej sytuacji pacjent powinien zostać dokładnie zbadany przez laryngologa.

Leki na zapalenia ucha środkowego

Jako antybiotyk pierwszego rzutu w leczeniu zapalenia ucha środkowego stosuje się amoksycylinę lub ewentualnie amoksycylinę z kwasem klawulonowym. W przypadku nieskuteczności leczenia lub też kiedy pacjent jest uczulony na antybiotyki z tej grupy, do leczenia wykorzystuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn. W sytuacji, kiedy w czasie badania laryngologicznego, lekarz stwierdza uwypuklenie błony bębenkowej, stosuje się paracentezę, czyli zabieg nacięcia błony bębenkowej, który zwykle nie jest bolesny. Zdarza się też, że zachodzi potrzeba odsysania wydzieliny oraz złuszczonego nabłonka z przewodu słuchowego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzody żołądka i dwunastnicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie, żywienie i profilaktyka

  Silny ból żołądka głownie na czczo, ale też kilka godzin po posiłku, uczucie palącej zgagi? To mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy. Co powoduje chorobę wrzodową i jakie inne objawy o niej świadczą? Kiedy należy udać się do gastrologa? Jak wygląda diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy? W jaki sposób można zapobiegać powstaniu choroby wrzodowej? Podpowiadamy. 

 • Kim są tzw. non-responders? Dlaczego niektóre osoby nie reagują na szczepienia?

  Szczepienia pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania ochrony immunologicznej, która naśladuje naturalną odpowiedź na potencjalną infekcję. Dlaczego niektóre osoby nie reagują na szczepionki w taki sposób, jaki można by się tego spodziewać? Czy można przewidzieć, u kogo szczepionka nie zadziała?

 • Hipercholesterolemia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest groźna?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad kilka milionów zgonów każdego roku w Europie. Profilaktyka tych schorzeń jest istotna dla zdrowia całej populacji i musi obejmować działania na wszystkie czynniki ryzyka. Wśród nich wymienia się redukcję zwiększonego stężenia cholesterolu LDL, który jest częścią hipercholesterolemii. Na czym dokładnie polega to zaburzenia? Jak można je leczyć?  

 • Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wskazania, przebieg, cena

  Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy, przyczyny, leczenie

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek to infekcja, która ma najczęściej podłoże bakteryjne. Patogenem wywołującym zakażenie jest zazwyczaj pałeczka okrężnicy, czyli E. coli. Pacjenci, którzy podlegali długotrwałemu cewnikowaniu lub po przebyciu zabiegów na drogach moczowych lub chorujący na cukrzycę, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jak wygląda leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek, jakie są objawy choroby oraz o czym świadczy nieprzyjemny zapach i mętność moczu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

  Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

 • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

  Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o trzeciej dawce szczepionki przeciwko COVID-19

  Według danych Ministerstwa Zdrowia wykonano 36,977 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 19,259 mln obywateli. Kiedy rusza kolejna seria szczepień przeciwko koronawirusowi? Jak przedstawia się aktualny harmonogram podawania trzeciej dawki? Kto będzie mógł zaszczepić się po raz kolejny w najbliższym czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij