Na czym polega otoskopia, czyli wziernikowanie ucha?
Anna Posmykiewicz

Na czym polega otoskopia, czyli wziernikowanie ucha?

Najczęstszymi objawami mówiącymi o tym, że z uchem dzieje się coś niedobrego, jest ból, zaczerwienienie małżowiny usznej, gorączka czy też wyciek wydzieliny z ucha. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej laryngologa, aby mógł dokładnie obejrzeć ucho i stwierdzić czy rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego. Badaniem, dzięki któremu laryngolog jest w stanie dokładnie obejrzeć kanał słuchowy jest otoskopia, czyli wziernikowanie.

Jak zbudowane jest ucho?

Ucho jest narządem słuchu, poza tym znajduje się w nim też zmysł równowagi. Ma dość skomplikowaną budowę, składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne zbudowane jest z małżowiny usznej, z przewodu słuchowego zewnętrznego i powierzchni zewnętrznej błony bębenkowej. W skład ucha środkowego wchodzi jeszcze większa ilość elementów: błona bębenkowa, jama bębenkowa, trzy kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko), jak również trąbka słuchowa nazywana inaczej trąbką Eustachiusza. Ucho wewnętrzne ma najbardziej skomplikowaną budowę, bowiem w nim znajdują się elementy odpowiedzialne zarówno za słuch, jak i za zmysł równowagi. Do elementów tych zaliczają się: ślimak, okienko owalne, okienko okrągłe, kanały półkoliste, woreczek i łagiewka. 

Na czym polega badanie otoskopowe?

Badanie otoskopowe, albo inaczej otoskopia, polega na wziernikowaniu ucha za pomocą specjalnego urządzenia — otoskopu. Otoskop to z kolei przyrząd, który wyposażony jest w urządzenie optyczne oraz w źródło światła, dzięki czemu, za pomocą specjalnego wziernika wprowadzanego do ucha, lekarz jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć przewód słuchowy zewnętrzny oraz ucho środkowe. Wzierniki do badania otoskopowego są w różnych rozmiarach uzależnionych od wielkości ucha pacjenta — węższe wzierniki są przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, zaś szersze dla dzieci starszych i ludzi dorosłych.

Wskazaniem do wziernikowania przewodu słuchowego jest podejrzenie choroby ucha, zarówno zewnętrznego, jak i środkowego. Badanie takie może wykonać laryngolog, jak i lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej, który w przypadku jakichkolwiek wątpliwości po wziernikowaniu ucha może i tak skierować pacjenta do laryngologa. 

Powiązane produkty

Przygotowanie do otoskopii

Otoskopia nie wymaga od pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Pacjent po prostu musi zgłosić się do lekarza, który wykona badanie. Zostanie on poproszony o to, aby usiadł na stołku, następnie lekarz każe odwrócić mu się do siebie raz jednym, raz drugim bokiem, aby mógł po kolei zbadać uszy — zawsze w przypadku dolegliwości związanych tylko z jednym uchem, lekarz bada też ucho drugie. 

Otoskopia u dzieci

Otoskopia jest badaniem diagnostycznym, które można wykonać już u niemowląt. W przypadku małych dzieci lekarz może mieć tylko problem z nawiązaniem z nimi współpracy — często bowiem dzieci boją się badania, płaczą i nie pozwalają się lekarzowi zbadać. Wtedy też konieczna jest pomoc rodzica, który musi posadzić sobie dziecko bokiem na kolanach, przytrzymać mu rękę i główkę tak, aby lekarz mógł dokonać wziernikowania ucha. 

Ile trwa badanie otoskopowe?

Wynik badania otoskopowego uzyskuje się od razu po badaniu — to po prostu diagnoza postawiona przez lekarza po obejrzeniu uszu. Samo badanie nie trwa długo — jest to dosłownie kilka minut, czasami trwa ono nieco dłużej w przypadku dzieci, nie chcą współpracować z badającym je lekarzem. 

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania otoskopowego, można wykonać je u każdego pacjenta bez względu na wiek. Czasami jedynie po prostu nie uda się go wykonać z powodu braku współpracy z pacjentem.

Jakie choroby można zdiagnozować dzięki otoskopii?

Dzięki badaniu otoskopowemu można rozpoznać i zdiagnozować choroby ucha zewnętrznego oraz ucha środkowego. Przede wszystkim zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego (w jego przebiegu lekarz zaobserwuje znaczne zaczerwienie, niekiedy też obrzęk przewodu słuchowego). Poza tym lekarz jest też w stanie zdiagnozować zapalenie ucha środkowego — na podstawie wyglądu błony bębenkowej. Może być ona bowiem zaczerwieniona, bez charakterystycznego refleksu świetlnego — wtedy najbardziej prawdopodobna diagnozą jest nieżytowe zapalenie ucha środkowego. Zdarza się również, że pod błoną bębenkową lekarz zaobserwuje ropne pęcherzyki, wtedy będzie to sygnał, że pacjent cierpi z powodu ropnego zapalenia ucha środkowego, niekiedy może dojść do pęknięcia błony bębenkowej i wylania się ropnej treści — wtedy lekarz diagnozuje ropne zapalenie ucha środkowego z perforacją błony bębenkowej. Poza tym dzięki badaniu ostokopowemu lekarz jest też w stanie stwierdzić u pacjenta obecność korków woskowinowych, które mogą być przyczyną znacznego pogorszenia się słuchu lub wręcz przejściowej utraty słuchu. 

Otoskopia jest bardzo prostym i zupełnie bezbolesnym badaniem diagnostycznym. Dzięki niej lekarz jest w stanie bardzo dokładnie rozpoznać niektóre choroby, zarówno ucha zewnętrznego, jak i ucha środkowego. Ponieważ wynik badania otoskopowego uzyskuje się natychmiast po badaniu, od razu lekarz może też włączyć pacjentowi właściwe leczenie, dzięki któremu nieprzyjemne objawy i dolegliwości zaczną się zmniejszać, a choroba nie będzie dalej postępować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij