×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Apteczka domowa dla dziecka i noworodka - co powinno się w niej znaleźć?

W każdym domu, w którym są dzieci, zarówno te większe, jak i mniejsze, powinna znajdować się apteczka domowa, a w niej najbardziej niezbędne leki i środki medyczne, które pozwolą zaopatrzyć nasze dziecko przed wizytą u lekarza.

Co powinno znaleźć się w apteczce domowej dla noworodka?

Należy pamiętać o tym, że w przypadku noworodka, apteczka będzie ograniczona jedynie do kilku niezbędnych środków, bowiem i tak każdy niepokojący objaw u dziecka musi być niezwłocznie konsultowany z lekarzem pediatrą. Ponadto, noworodkowi oczywiście nie można podawać wszystkich leków, które można już podać dziecku starszemu. 

Apteczka domowa dla noworodka przede wszystkim powinna zawierać probiotyk stworzony specjalnie z myślą o dzieciach od pierwszych dni życia oraz środki działające przeciwkolkowo- oczywiście również tylko te, które można podać noworodkowi.

W sytuacji, kiedy maluszek jest niespokojny, płacze, pręży się i ma problemy z oddaniem stolca, można podać mu właśnie probiotyk i środek na kolkę. Jeśli jednak w przeciągu godziny objawy nie ustąpią, konieczna jest wizyta u pediatry.

Ponadto, apteczka domowa dla noworodka powinna zawierać również roztwór soli fizjologicznej lub też roztwór wody morskiej. Produkty te służą do regularnego oczyszczania i nawilżania śluzówek w nosie dziecka, co jest niezbędne głównie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. Ponadto, roztworem soli fizjologicznej można również przecierać oczy maluszka, kiedy zbierze się w nich ropa.

Jeśli niewielka ilość ropki pojawia się w oczach dziecka po spaniu, jest to normalny objaw i nie świadczy o niczym złym. Jeśli jednak oczy ropieją obficie przez cały dzień, może to świadczyć o niedrożności kanalików łzowych i taka sytuacja wymaga osobistej konsultacji z pediatrą.

W apteczce dla noworodka powinien też znaleźć się preparat paracetamolu, który można podać w sytuacji, kiedy u malucha pojawi się gorączka. W takiej sytuacji lek można podać doraźnie, ale od razu też należy osobiście skonsultować się z pediatrą, bowiem gorączka u noworodka to niesłychanie rzadka sprawa i może świadczyć o jakiejś naprawdę poważnej infekcji. W domowej apteczce dla noworodka nie może również zabraknąć maści pielęgnacyjnych na krocze i pośladki, które należy zastosować, gdy ta wrażliwa okolica ulegnie odparzeniu. Ponadto, ważne też jest, aby w domowej apteczce dla noworodka znajdował sie Octenisept służący do odkażania pępka. 

Co powinno się znaleźć w apteczce dla starszego dziecka? 

Apteczka domowa dla starszego dziecka powinna natomiast zawierać trochę inne leki. Przede wszystkim w apteczce domowej dla dziecka powinny znajdować się leki przeciwgorączkowe, zarówno te zawierające w swym składzie ibuprofen, jak i paracetamol.

Zwykle dzieci zaczynają gorączkować w godzinach wieczornych lub nocnych, dlatego warto mieć w apteczce domowej leki przeciwgorączkowe, aby w nocy nie było problemu z obniżeniem dziecku narastającej temperatury jego ciała.

Ponadto, w domowej apteczce dla dziecka zawsze trzeba mieć wodę morską oraz krople do nosa udrożniające nos w czasie kataru. Kiedy u dziecka zaczyna się katar, należy jak najszybciej zacząć stosować u niego te preparaty, po to, aby nie dopuszczać do dalszego rozwoju objawów nieżytu nosa oraz aby łagodzić istniejące już objawy. Dodatkowo, w apteczce domowej dla dziecka zawsze też muszą znajdować się syropy na kaszel suchy oraz na kaszel mokry.

Kiedy maluch zaczyna kasłać, zawsze warto podać mu któryś z syropów, w zależności od rodzaju kaszlu. Syrop przeciwkaszlowy można też podawać na noc, aby dziecko spokojnie spało, bez względu na rodzaj kaszlu w ciągu dnia.

Jeśli po 3-4 dniach stosowania syropu kaszel u dziecka nie ustępuje, jest to znak, aby udać się z maluchem do swojego pediatry. W apteczce domowej dla dziecka obowiązkowo musza też znaleźć się środki, które pomogą w zwalczeniu objawów biegunki. Dlatego też apteczka domowa dla dziecka musi być wyposażona w probiotyk, który można podać maluchowi nie tylko przy biegunce, ale również w sytuacji, kiedy dziecko zgłasza ból brzucha. Na biegunkę dobrze natomiast podziała Smecta, która powinna być obecna w każdej domowej apteczce razem z elektrolitami, dzięki którym przy mocno nasilonych objawach nieżytu żołądkowo-jelitowego dziecko uniknie odwodnienia. W domowej apteczce dla dziecka nie może też zabraknąć maści, które pomogą w walce z różnego rodzaju ukąszeniami lub uczuleniami. Dlatego warto, aby w domowej apteczce zawsze znajdował się preparat przeciwhistaminowy w postaci maści czy żelu oraz preparat z glikokortykosteriodem również w formie maści. Kiedy dziecko ulegnie pokąsaniu przez jakiegoś owada, tego rodzaju maści znakomicie się sprawdzą i pomogą złagodzić przykre dolegliwości związane ze świądem skóry i odczynem uczuleniowym. Koniecznym składnikiem domowej apteczki dla dziecka jest też doustny preparat przeciwhistaminowy, który należy podać dziecku, kiedy pojawi się u niego uczuleniowa wysypka lub duży odczyn alergiczny po pokąsaniu przez owady. Domowa apteczka dla dziecka obowiązkowo powinna też zawierać środki do dezynfekcji, na przykład Octenispet oraz środki opatrunkowe, takie jak plastry, gaziki jałowe i bandaż. W sytuacji, kiedy maluch się przewróci i zetrze skórę na nodze czy też zrani się w jakiś inny sposób, będziemy mogli szybko zareagować odkażając zranione miejsce. Następnie będzie można zaopatrzyć zranione miejsce środkiem opatrunkowym i na spokojnie udać się z maluchem do lekarza. 

Pamiętaj! Domowa apteczka dla noworodka i dziecka powinna znajdować się w każdym domu. Dzięki środkom w niej zawartym  można szybko zareagować, kiedy maluch zaczyna chorować i złagodzić przykre dolegliwości towarzyszące dziecięcej chorobie. 

Podziel się: