Rezydenci chcieli kompromisu, minister się nie ugiął
Katarzyna Szulik

Rezydenci chcieli kompromisu, minister się nie ugiął

6 proc. PKB do 2023 roku – taki scenariusz zaproponowali ministrowi Radziwiłłowi przedstawiciele rezydentów podczas ostatniego spotkania. Władze pozostały przy wcześniejszym planie, mówiącym o osiągnięciu tego pułapu w 2025 roku, co oznaczało fiasko rozmów.

W relacjach po rozmowach minister zdrowia podkreślał, że rezydenci chcieli rozmawiać wyłącznie o pieniądzach i interesował ich tylko szybszy i wyższy wzrost nakładów na służbę zdrowia. Konstanty Radziwiłł podkreślił także, że w przygotowanej na tę okoliczność propozycji rządowej znalazło się powołanie przy ministrze ciała reprezentującego interesy rezydentów, jednak Ci ten pomysł odrzucili. 

Szef gabinetu premiera Morawieckiego Marek Suski w rozmowie z TVN dodał także, że by móc spełnić postulat rezydentów mówiący o przyspieszeniu wzrostu środków, musiałby nastąpić cud. 

Jest kompromis, porozumienia brak

Rozczarowania takim obrotem spraw nie kryli też sami rezydenci, którzy liczyli, że spotkanie przyniesie przełom. Propozycje ministra określili mianem żałosnej i zarzucili Konstantemu Radziwiłłowi i oraz szefowi gabinetu politycznego premiera Markowi Suskiemu całkowite nieprzygotowanie do rozmów.

Propozycja rezydentów, zakładająca wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. w 2023 roku, była kompromisowa w stosunku do ich wcześniejszych postulatów. Mówiły one o zwiększeniu wspomnianych środków do 6,8 proc. PKB, uznawanego za europejską średnią, do roku 2019. W stosunku do już przyjętej przez rząd propozycji, rezydenci domagali się więc jedynie przyspieszenia dojścia do pułap 6 proc. o dwa lata.

Równocześnie rezydenci zapowiedzieli, że przedstawiona na spotkaniu propozycja jest ostateczna i stanowi warunek brzegowy przy planowaniu kolejnych rozmów. Bez akceptacji tego punktu dalsze negocjacje nie będą mogły się toczyć. 

Będą kolejne rozmowy?

Z relacji ministra Radziwiłła wynika, że kilka najbliższych dni to czas na analizę przedstawionych stanowisk, po których strony najprawdopodobniej powrócą do rozmów. Podkreślił jednak, że dla ich powodzenia potrzebna jest dobra wola obu stron, której u rezydentów nie dostrzega. 

– Ubolewam, że spotkania nie udało się zakończyć porozumieniem – mówił po jego zakończeniu Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, będący gospodarzem wspomnianego spotkania. Z relacji RPP wynika, że rozmowy toczyły się głównie wokół tematu zwiększenia finansowania służby zdrowia do 6,8 proc. PKB. Na spotkaniu nie padły pytania o długość kolejek bądź biurokratyzację służby zdrowia. 

Powiązane produkty

Minister do dymisji

Tuż po rozmowach Radio ZET opublikowało stworzony na jego zlecenie sondaż IBRiS, w którym badanych zapytano o pozostanie na stanowisku ministra Konstantego Radziwiłła. 58 proc. ankietowanych chce jego dymisji, a tylko 28 proc. uważa, że powinien zachować stanowisko. Sondaż był prowadzony w dniach 4-5 stycznia 2018 roku na próbie 1100 ankietowanych.

Rezydenci prowadzą protest od 2 października, a jego najostrzejszą formą był strajk głodowy organizowany w kilku miastach w Polsce. Główne postulaty protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, a więc do 2019 roku (taka była pierwotna propozycja), rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Źródlo: PAP, Medexpress, TVN, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij