Ekspert: sąd rodzinny nie miał prawa odebrać dziecka rodzicom z Białogardu
Katarzyna Szulik

Ekspert: sąd rodzinny nie miał prawa odebrać dziecka rodzicom z Białogardu

Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Herwich krytykuje decyzję sądu rodzinnego w Białogardzie, na mocy której rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie w związku z odmową przeprowadzenia podstawowych czynności medycznych na dziecku po porodzie. Para opuściła szpital z noworodkiem i jest poszukiwana przez policję.

Mowa o sytuacji, do której doszło w szpitalu w Białogardzie w ostatni czwartek. Rodzice dziecka urodzonego w 36 tygodniu ciąży odmówili podjęcia przez personel podstawowych czynności medycznych wobec noworodka. Wobec tego w szpitalu został zwołany błyskawiczny sąd rodzinny, który ograniczył rodzicom prawa w zakresie udzielanych świadczeń medycznych. W reakcji na to postanowienie rodzice opuścili szpital i obecnie są poszukiwani. 

Zdaniem konsultant czynności podjęte przez szpital były zdecydowanie zbyt drastyczne w stosunku do „winy” rodziców w tej sprawie. Z jej wiedzy wynika, że dziecko w tym wieku nie wymaga umieszczania w inkubatorze ani podłączania aparatury nadzorującej. Jako takie nie jest więc wcześniakiem, co potwierdza fakt, że szpital, w którym doszło do porodu, ma pierwszy poziom referencyjności i nie jest przystosowany do przyjmowania przedwczesnych porodów

Promiennik kontra ciało matki

Rodzice odmówili położenia dziecka pod promiennikiem, w zamian proponując ogrzanie go przez położenie przy ciele matki, co w takich sytuacjach jest postępowaniem preferowanym i zgodnym z postulatami „kangurowania”, czyli możliwie najdłuższego kontaktu dziecka ze skorą matki tuż po urodzeniu. Rodzice nie chcieli pozwolić także na umycie dziecka, do czego, w opinii prof. Herwich, mieli prawo. Jej zdaniem mycie dziecka tuż po urodzeniu nie jest konieczne w każdym przypadku. Jeśli taka konieczność nie zachodzi, można to zrobić nawet po kilkunastu godzinach. Dziecko rodzi się pokryte mazią płodową, która zgodnie z najnowszymi badaniami ma działanie immunologicznie i stanowi naturalną barierę ochronną. 

K jak krew

Kolejną kontrowersję wzbudziła odmowa podania dziecku witaminy K, przy czym obiekcje rodziców wzbudzała zwłaszcza forma podania, czyli zastrzyk. Prof. Helwich zaznaczyła, że w takiej sytuacji witaminę można podać doustnie. Rodzice mieli obawy co do składu zastrzyku, ale nie otrzymali informacji na ten temat. 
Podawanie witaminy K noworodkom jest konieczne zgodnie z najnowszymi zaleceniami ministerstwa zdrowia. Dzieci rodzą się z jej niedoborem, ponieważ akurat ta witamina przenika przez łożysko tylko w niewielkim stopniu. Skutkiem niedoboru witaminy K może być wystąpienie tzw. choroby krwotocznej, związanej z nieprawidłową krzepliwością krwi. W formie wczesnej skutkuje krwotokami z przewody pokarmowego, krwistymi wymiotami i krwią w moczu i właśnie takim skutkom zapobiega wczesne podanie witaminy K. W postaci później, choroba krwotoczna grozi wylewem krwi do mózgu.

Powiązane produkty

Szpital przekroczył granicę

Odmówili także zaszczepienia dziecka, co w opinii prof. Herwich nie powinno skutkować zawiadomieniem sądu, ale co najwyżej sanepidu, który ma kompetencje by reagować w takich sytuacjach. Ale przede wszystkim z rodzicami mającymi wątpliwości należy rozmawiać o ich obawach z cierpliwością i wyczuciem. Zawiadomienie sądu rodzinnego ma sens jedynie w sytuacji, gdy nie wykonanie pewnych czynności w sposób bezpośredni zagraża życiu dziecka, co w tej sytuacji nie miało miejsca. 

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij