Suplementy jak papierosy – z ostrzeżeniami i milionowymi karami za błędną reklamę
Katarzyna Szulik

Suplementy jak papierosy – z ostrzeżeniami i milionowymi karami za błędną reklamę

Planowana nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia zwiastuje prawdziwą rewolucję na rynku suplementów diety. Producenci wprowadzający klientów w błąd muszą liczyć się z drakońskimi karami, a branża liczy, że taki straszak pozwoli wyplenić z rynku podmioty, które szkodzą innym kosztem zysku.

Zgodnie z zapisami planowanej ustawy, wspomniane 20 mln złotych to maksymalna wysokość kary za stwierdzenie nieprawidłowości w działalności podmiotu produkującego suplementy diety. Sankcji mogą spodziewać się zwłaszcza producenci, którzy celowo wymyślają schorzenia, by wygenerować pobyt na swoje produkty, a także twierdzący lub sugerujący, że ich wyrób jest lekiem. Na cenzurowanym będą także producenci preparatów obiecujących nierealne efekty ich zażywania. Projekt ustawy stanowi, że prezentacja i reklama suplementu diety powinny przedstawiać produkt w sposób rzetelny i nie wprowadzać w błąd. Oceny wspomnianych kwestii dokonywać będą urzędnicy, którzy przy wydawaniu opinii mają posiłkować się przepisami prawa unijnego. 

Suplementy z ostrzeżeniem

Zmiany mają być widoczne na pierwszy rzut oka, pod postacią specjalnych oznaczeń umieszczanych na opakowaniach suplementów na podobieństwo ostrzeżeń, które znajdują się na paczkach papierosów. Każde z nich będzie musiało zawierać formułkę „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety” i zajmować co najmniej 20 proc. powierzchni opakowania. Podobnie ostrzeżenia będą towarzyszyć reklamom telewizyjnym oraz radiowym. 

Pozytywny odzew branży

Środowisko producentów suplementów diety przyjęło te zapowiedzi ze zrozumieniem. Dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów i Dystrybutorów Suplementów Anna Mossakowska-Ziemniak powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że trzyma kciuki za przepisy, które skutecznie usuną z rynku nieuczciwych producentów, ponieważ obecne prawo nie nakłada na nich wystarczającego nacisku. Z kolei mecenas Daria Wierzbicka zwraca uwagę, że ważniejsza od wysokości kar jest realna możliwość ich skutecznej egzekucji. By taka kara była skuteczna, jej ściągalność również musi być efektywna, a wiele firm wypracowało skuteczne sposoby uchylania się od zapłaty. 

Polecane dla Ciebie

Leki OTC również na cenzurowanym

Zmiany w prawie dotyczące suplementów to kolejny pomysł mającym skutecznie uregulować rynek preparatów dostępnych bez recepty. Rząd ma poważne plany również w stosunku to leków OTC, jednak prace nad ustawą przewidującą między innymi ograniczenie ich dostępności zostały przerwane. 

Projekt nie przewidywał całkowitego zniknięcia leków OTC z punktów takich jak stacje benzynowe, kioski czy hipermarkety, ale ograniczenie ich do niezbędnego minimum. Poza aptekami wciąż dostępne miałyby być jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalnie, leki z nikotyną oraz środki i akcesoria stosowane w przypadku stłuczeń czy zadrapań

Pomysł ustawy, która ograniczałaby sprzedaż leków bez recepty poza aptekami, ma ścisły związek z ogromnym spożyciem wspomnianych leków przez Polaków. Znajdujemy się w czołówce nacji, które sięgają po nie najczęściej, a brak konsultacji ze specjalistą może prowadzić do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Mowa między innymi o przyjmowaniu zbyt dużych dawek oraz łączeniu preparatów, które nie powinny wchodzić ze sobą w interakcje. W efekcie nawet 13 proc. hospitalizacji jest spowodowanych błędami w zażywaniu leków. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Palilalia – co to, na czym polega?

    Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

  • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

    Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij