
Uczniowskie tornistry powodują wady postawy
Waga szkolnego tornistra nie powinna przekraczać 15 proc. masy ciała dziecka, jednak jak pokazuje raport GIS, w połowie przypadków ta norma nie jest spełniona. Zmianie tego stanu rzeczy służy zainicjowana we współpracy z Fundacjami Rosa i Sensoria akcja „Lekki Tornister”, w ramach której eksperci przekazują szkołom materiały informacyjne dotyczące właściwego pakowania plecaków i zwracania uwagi na właściwą postawę. Do elementów profilaktyki zalicza się nie tylko dbanie o właściwy typ, wagę i sposób pakowania plecaków, ale również o odpowiednie stanowisko do nauki oraz aktywność fizyczną. Zbyt ciężki plecak grozi wystąpieniem wad postawy, takich jak okrągłe plecy, skolioza, czy urazy stawów biodrowych, skokowych bądź kolanowych. W wyniku przeciążenia uszkodzeniu ulegają także płytki chrzęstne, co grozi zahamowaniem wzrostu dziecka.
Uczniom jest coraz lżej
Jednym z najważniejszych elementów akcji profilaktycznej jest także ważenie plecaków, które objęło 510 dzieci. W ustalaniu wyników uwzględniono przedmioty konieczne oraz zbędne w nauce, które, jak się okazało, są podstawową przyczyną przeciążenia. Było tak w przypadku 226 z 510 przebadanych plecaków, a rekordzista nosił na plecach 1,3 kilograma przedmiotów nie będących podręcznikami czy przyborami szkolnymi.
Wśród przedmiotów, które najczęściej przeciążają dziecięce tornistry, znajdują się zabawki i gadżety, bidony z napojami oraz piórniki z pełnym wyposażeniem.
Choć dane wciąż wskazują na problem z wagą plecaków, twórcy programu „Lekki Tornister” zauważają zdecydowaną poprawę sytuacji z roku na rok. Przede wszystkim obliczono, że są one lżejsze o około pół kilograma w porównaniu z rokiem poprzednim, a uczniowie noszą ze sobą o średnio 900 g mniej przedmiotów nie będących przyborami szkolnymi.
Ciężki problem podstawówek
W badaniu wykonanym w 2016 roku nieprawidłowości w wadze tornistrów stwierdzono u 60 proc. Uczniów z klas I-III, przy czyn najcięższe plecaki w stosunku do wagi ciała nosili pierwszoklasiści – problem dotyczył aż 70 proc. z nich.
Zjawisko przeciążenia tornistrów jest znacznie mniej powszechne wśród uczniów klas gimnazjalnych. Zbyt ciężkie plecaki, o wadze przekraczającej 10 proc. masy ciała, nosiło 22 proc. uczniów w tym wieku. Ta zależność wynika w głównej mierze z faktu, że z biegiem lat ciężar podręczników zmienia się nieznacznie, natomiast waga i wzrost uczniów ulegają zdecydowanemu zwiększeniu.
Skala problemu zdaje się nie mieć większego związku z faktem udostępniania uczniom szkolnych szafek na podręczniki czy przybory. Ich obecność stwierdzono w 40 proc. szkół.
Szacuje się, że wady postawy różnego typu dotyczą od 30 do nawet 60 proc. dzieci. Większość z nich pojawia się na początku nauki, u siedmio- i ośmiolatków.
Źródło: PAP, Lekkitirnister.org