U prywatnego lekarza też poczekamy w kolejce
Katarzyna Szulik

U prywatnego lekarza też poczekamy w kolejce

Minęły czasy, gdy posiadanie prywatnego abonamentu medycznego gwarantowało dostęp do lekarza niemal od ręki. Braki kadrowe sprawiły, że również tam, gdzie płacimy za leczenie, kolejki stają się normą, zwłaszcza gdy mowa o wizytach u lekarzy rzadkich specjalności.

Średnio pięć dni oczekiwania na wizytę u ginekologa i nawet trzy tygodnie w przypadku endokrynologa – tyle na wizyty u wspomnianych specjalistów czekać muszą posiadacze prywatnych abonamentów zdrowotnych. Wyliczenia dokonane przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” pokazują, że płatna opieka zdrowotna powoli, ale systematycznie traci swój największy walor, którym jest szybki dostęp do lekarza dowolnej specjalności. Obecnie sytuacja w najpopularniejszych przychodniach jest na tyle trudna, że nawet na wizytę u internisty trzeba czekać do dwóch dni. 

Lekarze uciekają z Polski

Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niedoboru lekarzy, którzy mimo lepszych warunków oferowanych im w prywatnych klinikach coraz chętniej wybierają praktykę zagraniczną. Tylko w 2016 roku o zaświadczenia o postawie etycznej niezbędne do pracy na terenie Unii Europejskiej wystąpiło ponad 800 z nich. 

W przypadku specjalistów niedobory są zjawiskiem obserwowanym od lat, jednak w najbliższym czasie możemy liczyć się także ze spadającą liczbą lekarzy pierwszego kontaktu. Niedawne reformy, takie jak między innymi wprowadzenie pakietu onkologicznego, nałożyły na nich więcej obowiązków bez obietnicy wyższych zarobków, co musiało odbić się na ich dalszych planach zawodowych.

Kolejki to również wina pacjentów

Z drugiej strony, na kolejki w prywatnej służbie zdrowia coraz częściej wpływa mechanizm obserwowany w placówkach publicznych. Mowa o umawianiu się na wizyty „na wszelki wypadek”, gdy nie trapi nas konkretna lub poważna dolegliwość. Dla posiadaczy abonamentów medycznych takie wizyty nie wiążą się z dodatkowymi opłatami, dlatego podobnie jak pacjenci publicznej służby zdrowia, decydują się na nie częściej tym samym blokując miejsca osobom autentycznie potrzebującym pomocy. 

Problem kolejek do specjalistów ma także inne podłoże, związane z postawą samych pacjentów. W publicznej służbie zdrowia dużym problemem jest nie stawianie się na umówione wizyty. Czas oczekiwania między rejestracją a terminem bywa tak duży, że pacjenci często zapominają o wizycie wyznaczonej kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej, nie pojawiając się na niej, zajmują miejsce innej osobie. Każdą wizytę lekarską można i powinno się odwołać, jeśli nie zdołamy się na nią stawić. W prywatnej służbie zdrowia sposobem na eliminację tego problemu jest wysyłanie sms-owych przypomnień, na które coraz częściej decydują się także placówki publiczne.  

Polecane dla Ciebie

Jak zatrzymać lekarzy w Polsce?

Jak zaradzić temu problemowi? Jedynym sposobem jest zwiększenie liczby lekarzy, co wiąże się z udostępnieniem większej liczby miejsc na studiach medycznych, jak również zapewnienia stosownej ilości miejsc prezydenckich, zwłaszcza na kierunkach deficytowych. Interwencja resortu zdrowia byłaby niezbędna także w kwestii podnoszenia zarobków lekarzy, które na chwilę obecną nie zachęcają ich do pozostawania w Polsce, zwłaszcza jeśli nie posiadają prywatnej praktyki. 

Jednym z pomysłów, który pojawił się w kontekście niedoboru lekarzy, jest zobowiązanie ich do pracy w kraju przez przynajmniej pięć lat po zakończeniu studiów. Zdaniem jego twórcy Jarosławia Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wspomniane zobowiązanie miałoby być formą „zwrotu długu” wobec państwa za zapewnienie lekarzom darmowej edukacji. Wspomniany pomysł pojawił się w kontekście zamiaru wprowadzenia płatnej edukacji na niektórych kierunkach, spod której na wspomnianej zasadzie mieliby zostać wyłączeni między innymi lekarze i pracownicy innych zawodów medycznych. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij