Sejmowa komisja zdrowia za projektem ograniczającym dostęp do pigułek „dzień po”
Katarzyna Szulik

Sejmowa komisja zdrowia za projektem ograniczającym dostęp do pigułek „dzień po”

Posłowie zrzeszeni w komisji poparli projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych przewidujący między innymi konieczność uzyskania recepty na wykup pigułki „dzień po”. Uczestniczący w obradach posłowie opozycji byli przeciwko temu rozwiązaniu i podkreślali, że ograniczenie dostępności pigułki zaszkodzi Polkom.

Środowe posiedzenie Komisji było kolejnym w tej sprawie, ponieważ dyskusja na temat projektu prowadzona przed dwoma tygodniami zakończyła się sejmową awanturą. Ostatecznie, stosunkiem 12 głosów poparcia i 6 sprzeciwu, projekt został przyjęty w całości razem z poprawkami, które zgłosiło biuro legislacyjne oraz wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS. Większość z nich dotyczyła przepisów regulujących procedurę dostępu do terapii niestandardowej, co również jest przedmiotem wspomnianej ustawy. 

Polska europejskim wyjątkiem

Najwięcej kontrowersji z oczywistych względów wzbudziły zapisy dotyczące antykoncepcji postkoitalnej, która zgodnie z niedawną decyzją Komisji Europejskiej może być sprzedawana bez recepty na terenie UE. To, czy tak się stanie, zależy jednak od ustaleń poczynionych w danym kraju. W 2015 roku, jeszcze za rządów PO, zadecydowano o przyjęciu sugestii Komisji Europejskiej, jednak z zastrzeżeniem wiekowym. Pigułka „dzień po” miałaby być dostępna bez recepty dla osób, które ukończyły 15 rok życia. 

Resort chce recept

Obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł od początku deklarował chęć zmiany tych ustaleń, argumentując, że leczenie środkami hormonalnymi zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, co nie jest możliwe przy pełnej dostępności pigułki. Wszystko wskazuje więc na to, że tak właśnie się stanie. 

Na komisji w obronie tego pomysłu występował wiceminister Zdrowia Zbigniew Król który przypominał, że receptę na pigułkę „dzień po” wypisać może każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Do tego jak do tej pory wszystkie leki antykoncepcyjne o działaniu hormonalnym są w Polsce dostępne wyłącznie za okazaniem recepty. 

Polecane dla Ciebie

Co jeszcze zakłada projekt?

Wspomniany projekt ustawy reguluje także inne kwestie. W projekcie ujęto finansowanie świadczeń o charakterze niestandardowym (chemioterapia i farmakoterapia) w szczególnej sytuacji zdrowotnej. Jego wprowadzenie ma również rozwiązać problem braku finansowanie leków mających ratować zdrowie lub życie, które ze względu na niedostępność w Polsce, należy sprowadzać z zagranicy. W nowym projekcie znalazł się krytykowany przez posłów opozycji zapis mówiący, że decyzje o refundacji danego leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego mają być wydawane wyłącznie na 5 lat, a nie 2 lub 3, jak było wcześniej. Zdaniem Bartosza Arłukowicza ta decyzja może utrudnić negocjacje z firmami farmaceutycznymi. 

Przypomnijmy, ellaOne to środek antykoncepcji awaryjnej, tzw. „dzień po”. Lek może być stosowany w sytuacji, gdy antykoncepcja innego typu nie zadziałała lub nie została zastosowana. Zażyta do 5 dni po stosunku zapobiega wystąpieniu owulacji lub ją hamuje, a co za tym idzie nie dopuszcza do zagnieżdżenia się połączonej komórki jajowej i plemnika w macicy, więc jako taka nie jest pigułką wczesnoporonną. Preparat jest najskuteczniejszy, jeśli zostanie zażyty do 24 godzin po stosunku, dlatego zniesienie recept miało umożliwić kobietom szybszy dostęp do pigułek.

Od 24.07.2017 roku EllaOne można nabyć jedynie za okazaniem recepty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij