Rewolucja w zwolnieniach lekarskich?
Katarzyna Szulik

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich?

Zmiany w zwolnieniach lekarskich to propozycja pracodawców reprezentowanych głosem Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy chcieliby, aby pierwsze trzy dni L4 były nieodpłatne, a całkowite wynagrodzenie za okres spędzony na zwolnieniu lekarskim wynosił 60, a nie jak dotychczas 80%. Pomysł nie podoba się oczywiście ani pracownikom, ani związkom zawodowym. Wprowadzenie propozycji Konfederacji Lewiatan miałoby pomóc walczyć z fałszywymi zwolnieniami lekarskimi.

Polska nie byłaby jedynym krajem w Europie z nieodpłatnymi pierwszymi dniami zwolnienia lekarskiego. Takie zasady obowiązują już w Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed dekalaruje co prawda brak entuzjazmu jeśli chodzi o tego typu rozwiązania, ale przedstawiciele Konfederacji Lewiatan zapowiadają, że przedstawią tę propozycję w czasie Rady Dialogu Społecznego jeszcze przed wakacjami. Prócz wspomnianych krajów, podobny schemat działa też w Szwecji, gdzie pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, a bezpłatne trzy dni działają także w Grecji, Włoszech i Bułgarii. Nieodpłatne L4 funkcjonuje również w Irlandii, gdzie pracownik nie otrzymuje zapłaty za 6 dni, a w Finandii aż 9. Z innej strony, niektóre kraje wypłacają 100% wynagrodzenia pracownikom na zwolnieniach chorobowych. Mowa tutaj o Niemczech, Belgii, Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii i Norwegii. 

Czy to w Polsce realne?

Przeciwnicy pomysłu twierdzą, że takie rozwiązanie dotknęłoby przede wszystkim uczciwych pracowników, zwłaszcza tych zarabiających najmniej. Mogłoby również dojść do sytuacji, gdy pracownicy mimo niedyspozycji będą pojawiać się w pracy, z obawy przed ubytkami finansowymi. Specjaliści proponują, żeby w zamian za restrykcyjnycne obostrzenia wprowadzić premie dla pracowników z najmniejszą liczbą dni na zwolnieniu chorobowym. Prócz tego, wykrywanie fałszywych zwolnień mogłoby być weryfikowane przez częstsze kontrole pracowników z L4. Te natomiast może przeprowadzać nie tylko ZUS, ale i sam pracodawca. 

L4 głównie z powodu depresji

Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polacy z powodu problemów związanych z psychiką opuścili ponad 14 milionów dni w pracy i to tylko w czasie 3 kwartałów 2016 roku. ZUS sprawdził te, że depresja, stany lękowe i inne choroby na tle psychicznym są przyczyną zwolnień lekarskich w ponad 50% większym stopniu niż kilka lat wcześniej. Przeciętna długość absencji chorobowej z tego powodu w pierwszym półroczu minionego roku wynosiła prawie 18 dni. Tym samym zaburzenia psychiczne wyceniane są jako najdroższe ze względu na pobierane z tego tytułu świadczenia – zasiłek chorobowy, rentę czy świadczenie rehabilitacyjne. Całkowity koszt wynagrodzeń wypłacanych pacjentom cierpiącym na problemy z psychiką wyceniana jest na 5,9 miliarda złotych (dla roku 2015), co stanowi prawie 18% ogółu wydatków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia związane z niezdolnoścą do pracy. Porównując, choroby układu kostno-stawowego oraz układu krążenia to w sumie około 13,2% wydatków. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Rynek Aptek, Biznes Kujawsko-Pomorski 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij