Rewolucja w zwolnieniach lekarskich?
Katarzyna Szulik

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich?

Zmiany w zwolnieniach lekarskich to propozycja pracodawców reprezentowanych głosem Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy chcieliby, aby pierwsze trzy dni L4 były nieodpłatne, a całkowite wynagrodzenie za okres spędzony na zwolnieniu lekarskim wynosił 60, a nie jak dotychczas 80%. Pomysł nie podoba się oczywiście ani pracownikom, ani związkom zawodowym. Wprowadzenie propozycji Konfederacji Lewiatan miałoby pomóc walczyć z fałszywymi zwolnieniami lekarskimi.

Polska nie byłaby jedynym krajem w Europie z nieodpłatnymi pierwszymi dniami zwolnienia lekarskiego. Takie zasady obowiązują już w Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed dekalaruje co prawda brak entuzjazmu jeśli chodzi o tego typu rozwiązania, ale przedstawiciele Konfederacji Lewiatan zapowiadają, że przedstawią tę propozycję w czasie Rady Dialogu Społecznego jeszcze przed wakacjami. Prócz wspomnianych krajów, podobny schemat działa też w Szwecji, gdzie pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, a bezpłatne trzy dni działają także w Grecji, Włoszech i Bułgarii. Nieodpłatne L4 funkcjonuje również w Irlandii, gdzie pracownik nie otrzymuje zapłaty za 6 dni, a w Finandii aż 9. Z innej strony, niektóre kraje wypłacają 100% wynagrodzenia pracownikom na zwolnieniach chorobowych. Mowa tutaj o Niemczech, Belgii, Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii i Norwegii. 

Czy to w Polsce realne?

Przeciwnicy pomysłu twierdzą, że takie rozwiązanie dotknęłoby przede wszystkim uczciwych pracowników, zwłaszcza tych zarabiających najmniej. Mogłoby również dojść do sytuacji, gdy pracownicy mimo niedyspozycji będą pojawiać się w pracy, z obawy przed ubytkami finansowymi. Specjaliści proponują, żeby w zamian za restrykcyjnycne obostrzenia wprowadzić premie dla pracowników z najmniejszą liczbą dni na zwolnieniu chorobowym. Prócz tego, wykrywanie fałszywych zwolnień mogłoby być weryfikowane przez częstsze kontrole pracowników z L4. Te natomiast może przeprowadzać nie tylko ZUS, ale i sam pracodawca. 

L4 głównie z powodu depresji

Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polacy z powodu problemów związanych z psychiką opuścili ponad 14 milionów dni w pracy i to tylko w czasie 3 kwartałów 2016 roku. ZUS sprawdził te, że depresja, stany lękowe i inne choroby na tle psychicznym są przyczyną zwolnień lekarskich w ponad 50% większym stopniu niż kilka lat wcześniej. Przeciętna długość absencji chorobowej z tego powodu w pierwszym półroczu minionego roku wynosiła prawie 18 dni. Tym samym zaburzenia psychiczne wyceniane są jako najdroższe ze względu na pobierane z tego tytułu świadczenia – zasiłek chorobowy, rentę czy świadczenie rehabilitacyjne. Całkowity koszt wynagrodzeń wypłacanych pacjentom cierpiącym na problemy z psychiką wyceniana jest na 5,9 miliarda złotych (dla roku 2015), co stanowi prawie 18% ogółu wydatków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia związane z niezdolnoścą do pracy. Porównując, choroby układu kostno-stawowego oraz układu krążenia to w sumie około 13,2% wydatków. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Rynek Aptek, Biznes Kujawsko-Pomorski 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij