
Rak piersi to problem dla obu płci
Rak piersi jest w czołówce najczęściej występujących nowotworów i odpowiada za około jedną piątą wszystkich kobiecych schorzeń onkologicznych. Szacuje się, że rocznie jest wykrywany u około 16 tysięcy polskich kobiet oraz około 100 mężczyzn.
Samobadanie i mammografia to podstawa
Najbardziej zagrożone wystąpieniem nowotworu są kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które powinny przechodzić badania mammograficzne co najmniej dwa razy do roku.
Dla kobiet w z tej grupy świadczenie jest w pełni refundowanie i nie wymaga skierowania ani specjalnego zaproszenia. Od 20 roku życia każda kobieta powinna regularnie przeprowadzać samobadanie piersi, a raz do roku zgłaszać się z taką prośbą do lekarza – onkologa, chirurga lub ginekologa. Samobadanie piersi odpowiada za wykrycie około 90 proc. przypadków raka piersi, więc jest kluczowe dla szybkiego podjęcia leczenia. Rak piersi wykryty dostatecznie szybko jest nie tylko w pełni uleczalny, ale także pozwala uniknąć amputacji piersi i pojawienia się przerzutów.
Rak piersi to również męski problem
W przypadku mężczyzn diagnoza dotycząca raka piersi zazwyczaj jest szokiem, ponieważ ogromną rolę w pojawieniu się schorzenia odrywa estrogen, u mężczyzn obecny w znacznie mniejszym stopniu. Panowie nie przechodzą mammografii, więc jedynym sposobem na wykrycie choroby jest zwrócenie uwagi na guzki lub wybrzuszenia piersi, które jednak zazwyczaj są ignorowane. Z tego względu wiele przypadków męskiego raka piersi kończy się śmiercią, ponieważ chorzy trafiają do lekarza w późnym stadium choroby. Szacuje się, że umiera około połowy mężczyzn, u których go wykryto.
W grupie ryzyka, podobnie jak w przypadku kobiet, znajdują się mężczyźni między 50. a 70. rokiem życia, przy czym średni wiek wykrycia nowotworu to 68 lat. Późne rozpoznanie choroby bywa wynikiem zaniedbania lekarzy, którzy zazwyczaj nie przeprowadzają badań pod tym kątem. Męski rak piersi występuje bardzo rzadko, jednak jak pokazują statystyki, zbiera śmiertelne żniwo, co powinno skłonić mężczyzn do przykładania większej uwagi do samobadania, zwłaszcza gdy ich styl życia sprzyja wystąpieniu nowotworu.
Powiązane produkty
Co sprzyja wystąpieniu raka piersi?
Czynniki ryzyka są podobne w przypadku kobiet i mężczyzn i wynikają nie tylko z obciążeń genetycznych, ale także szkodliwych nawyków. Ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększa zwłaszcza:
- palenie papierosów
- nadużywanie alkoholu
- brak lub niedostateczna ilość aktywności fizycznej
- dieta bogata w tłuszcze zwierzęce
- zbyt rzadkie spożywanie warzyw i owoców
- niekorzystne BMI, czyli nadwaga lub otyłość
W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również kobiety, które nigdy nie rodziły lub zdecydowały się na pierwsze dziecko po 40 roku życia. Czynnikiem szkodliwym może być także intensywna terapia hormonalna.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Medonet