Rak piersi to problem dla obu płci
Katarzyna Szulik

Rak piersi to problem dla obu płci

15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, skupiony na uświadamianiu i przypominaniu zagrożeń związanych z tym nowotworem. Najbardziej zagrożone są oczywiście kobiety, dla których ta odmiana raka jest najczęściej występującym nowotworem, jednak ta przypadłość może dotknąć również mężczyzn.

Rak piersi jest w czołówce najczęściej występujących nowotworów i odpowiada za około jedną piątą wszystkich kobiecych schorzeń onkologicznych. Szacuje się, że rocznie jest wykrywany u około 16 tysięcy polskich kobiet oraz około 100 mężczyzn.

Samobadanie i mammografia to podstawa

Najbardziej zagrożone wystąpieniem nowotworu są kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które powinny przechodzić badania mammograficzne co najmniej dwa razy do roku.

Dla kobiet w z tej grupy świadczenie jest w pełni refundowanie i nie wymaga skierowania ani specjalnego zaproszenia. Od 20 roku życia każda kobieta powinna regularnie przeprowadzać samobadanie piersi, a raz do roku zgłaszać się z taką prośbą do lekarza – onkologa, chirurga lub ginekologa. Samobadanie piersi odpowiada za wykrycie około 90 proc. przypadków raka piersi, więc jest kluczowe dla szybkiego podjęcia leczenia. Rak piersi wykryty dostatecznie szybko jest nie tylko w pełni uleczalny, ale także pozwala uniknąć amputacji piersi i pojawienia się przerzutów.

Rak piersi to również męski problem

W przypadku mężczyzn diagnoza dotycząca raka piersi zazwyczaj jest szokiem, ponieważ ogromną rolę w pojawieniu się schorzenia odrywa estrogen, u mężczyzn obecny w znacznie mniejszym stopniu. Panowie nie przechodzą mammografii, więc jedynym sposobem na wykrycie choroby jest zwrócenie uwagi na guzki lub wybrzuszenia piersi, które jednak zazwyczaj są ignorowane. Z tego względu wiele przypadków męskiego raka piersi kończy się śmiercią, ponieważ chorzy trafiają do lekarza w późnym stadium choroby. Szacuje się, że umiera około połowy mężczyzn, u których go wykryto.

W grupie ryzyka, podobnie jak w przypadku kobiet, znajdują się mężczyźni między 50. a 70. rokiem życia, przy czym średni wiek wykrycia nowotworu to 68 lat. Późne rozpoznanie choroby bywa wynikiem zaniedbania lekarzy, którzy zazwyczaj nie przeprowadzają badań pod tym kątem. Męski rak piersi występuje bardzo rzadko, jednak jak pokazują statystyki, zbiera śmiertelne żniwo, co powinno skłonić mężczyzn do przykładania większej uwagi do samobadania, zwłaszcza gdy ich styl życia sprzyja wystąpieniu nowotworu.

Powiązane produkty

Co sprzyja wystąpieniu raka piersi?

Czynniki ryzyka są podobne w przypadku kobiet i mężczyzn i wynikają nie tylko z obciążeń genetycznych, ale także szkodliwych nawyków. Ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększa zwłaszcza:

  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu
  • brak lub niedostateczna ilość aktywności fizycznej
  • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce
  • zbyt rzadkie spożywanie warzyw i owoców
  • niekorzystne BMI, czyli nadwaga lub otyłość

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również kobiety, które nigdy nie rodziły lub zdecydowały się na pierwsze dziecko po 40 roku życia. Czynnikiem szkodliwym może być także intensywna terapia hormonalna.

Działania związane z profilaktyką raka piersi zazwyczaj są prowadzone przez cały październik. Towarzyszą im darmowe i otwarte konsultacje z lekarzami, podczas których można między innymi poznać sposoby samobadania piersi.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Medonet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij