Szpitale z ryczałtem i rewolucja w POZ: kolejne zmiany w opiece zdrowotnej
Katarzyna Szulik

Szpitale z ryczałtem i rewolucja w POZ: kolejne zmiany w opiece zdrowotnej

Ministerstwo zdrowia planuje kolejne zmiany w dostępie do ochrony zdrowia, związane przede wszystkim z organizacją pracy szpitali i lekarzy POZ. Nowela do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje zniesienie wycen procedur i zastąpienie ich ryczałtem. Resort planuje także zmiany w POZ, skupione na koordynacji pracy lekarzy rodzinnych, pielęgniarek i specjalistów.

W przypadku Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zmiany mają przede wszystkim doprowadzić do zgodnej współpracy specjalistów odpowiedzialnych za stan zdrowia każdego z pacjentów. W założeniu mają oni dzielić się informacjami na temat jego samopoczucia i schorzeń oraz podejmować skoordynowane wysiłki związane z profilaktyką, diagnostyka i leczeniem. W tym procesie w razie potrzeby mogą uczestniczyć także specjaliści wspomagający proces terapii, w tym dietetycy oraz psychologowie.

Skierowania i AOS bez zmian

Wspomniany projekt zakłada również wyodrębnienie budżetu przeznaczonego na badania diagnostyczne i opiekę ambulatoryjną w ramach POZ, co wywołało obawy związane z potencjalną likwidacją ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ministerstwo Zdrowia zapewniło jednak, że tak się nie stanie, podobnie jak zmianie nie ulegną zasady kierowania pacjentów do lekarzy specjalistów. Projekt wywołał także obawy o to, że to lekarze POZ będą obligatoryjnie wyznaczać, do których z nich pacjent może się udać. Resort uspokaja, że w tym względzie nie nastąpią żadne zmiany, również w kwestii dostępu do ginekologów bez skierowania.

Szpitale z ryczałtem

Kolejne planowane zmiany dotyczą szpitali, które mają stać się częścią zintegrowanej sieci o jasnym podziale kompetencji. Obecnie szpitale mają swobodę w ubieganiu się zawarcie umów na określone świadczenia, co sprawia, że podział zadań między nimi jest rozmyty, a pacjenci nie mają zapewnionego dostępu do niezbędnych świadczeń. Taka sytuacja utrudnia także planowanie wydatków przez szpitale.

W związku z tym placówki świadczące usługi hospitalizacji w ramach NFZ mają stać się częścią PSZ, czyli systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W związku z tym zmianie ulegną wszystkie dotychczasowe zasady kontraktowania poza tymi dotyczącymi opieki psychiatrycznej.

Powiązane produkty

Hospitalizacja na sześciu poziomach

W ramach PSZ szpitale będą zreorganizowane na sześciu poziomach. Do pierwszego należeć mają szpitale powiatowe, do drugiego obecne odpowiedniki szpitali wojewódzkich, a do trzeciego wieloprofilowe szpitale specjalistyczne. Kolejne dwa poziomy zostały zarezerwowane dla szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a ostatni, szósty, dla szpitali ogólnopolskich, czyli instytutów oraz szpitali klinicznych tworzonych przez ministra i uczelnie medyczne.

Każdy szpital będzie kwalifikowany do konkretnego poziomu i ma uzyskać informacje o profilach opieki, w ramach której może świadczyć usługi. Kwalifikacja będzie obowiązywać przez cztery lata, a zryczałtowane kwoty przyznane na realizacje świadczeń będą zależne od zakresu zadań zrealizowanych w roku poprzednim.

PSZ ma zacząć obowiązywać od lipca 2017 roku, a pierwsze wykazy szpitali kwalifikowanych do poszczególnych profili mają zostać ogłoszone do 30 kwietnia 2017.

Źródła: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij